Universitatea Craiova - Sezonul 2021/2022

Moderator: grup_moderatori

Închis
Takeiteasy
fanatic
fanatic
Mesaje: 1035
Membru din: 02 Feb 2014, 02:50

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2021/2022

Mesaj de Takeiteasy » 22 Ian 2022, 16:08

Fanatik scrie ca mai toti jucatorii adusi la Craiova vara/toamna trecuta au suferit/sufera accidentari :

https://www.fanatik.ro/ante-roguljic-ac ... d-19875175

Asta nu e doar ghinion. E chestie de selectie, de programul de pregatire, etc = management sportiv. Pacat - bani multi aruncati sa aduci jucatori de care nu te poti folosi. Si inca bani multi daca vrei sa rezilieli din contracte pentru ca nu te poti folosi de ei. Situatie unica in liga 1 sa ai asa multe probleme cu aproape toti cei veniti - singura exceptie dupa Fanatik este Lazar, cel care de fapt nu prea a jucat.

Takeiteasy
fanatic
fanatic
Mesaje: 1035
Membru din: 02 Feb 2014, 02:50

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2021/2022

Mesaj de Takeiteasy » 24 Ian 2022, 01:10

Ce gol frumos a marcat Octavian Popescu cu CFR. Cum zicea si Cirtu, imi vine rau sa-l vad pe baiatul asta la FCSB cind il puteam vedea stralucind si progresind la Craiova. Toata lumea din club - Iencsi care-l adusese la echipa a doua, Cirtu si altii - ii zicea lui roty sa-l transfere definitiv, roty nu si nu, trebuie sa-i intrebe si pe altii. Da' de ce n-ai intrebat o caruta de oameni inainte de a-i aduce pe bic, mamut si qaka-muschi de tintar nene roty ? Roty n-are ochi la jucatori, nu se pricepe (omul a studiat matematica, nu fotbalul), dar nici nu-si ia oameni in staff care sa se priceapa. Bine - fiecare club da rateuri, dar parca la noi rateurile sint mai multe.

Octavian Popescu, Mitrita, Denis Man, Adrian Petre, Boldrin, Boboc, T. Baluta, Marius Constantin au fost unii dintre jucatorii refuzati de Craiova pe care eu ii stiu.

Mitrita a fost refuzat de insusi roty in vara anului 2014; atunci Craiova l-a luat pe Baluta de la Viitorul, si Hagi l-a propus si pe Mitrita la 150 k. Roty a spus pas :-)

Marius Constantin a fost propus la Craiova liber de contract cu salariu micut acum ani buni - dar tot degeaba. L-am luat la 35 de ani cu salariu mare, plus bani platiti pe el Mediasului.

O fi bun Marian Copilu la selectia jucatorilor ? Habar n-am. Copilu a lucrat cu Petrescu la Urziceni si CFR; o fi invatat ceva de la antrenorul clujenilor ? Pacat ca n-avem un alt Corneliu Stroe - educat, slefuit, cu ochi la jucatori.

fanucrv
fanatic
fanatic
Mesaje: 2214
Membru din: 20 Iun 2017, 10:40

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2021/2022

Mesaj de fanucrv » 24 Ian 2022, 09:32

O gafă colosală pierderea acestui Claudiu Răducanu, pe numele sau Octavian Popescu. Si uite ca timpul ne demonstrează ca Baiaram sau Markovici nu sunt Popescu așa cum s-a spus pe forum. La abilitățile de afacerist ale lui Rotarul,vânzarea lui Popescu ar fi fost un boost financiar important pentru proiectul Universitatea Craiova. Campionatul insa nu s-ar fi câștigat nici cu acest jucator,cum nici fcsb ul nu-l câștigă . E nevoie de mai mult.

Avatar utilizator
fanatic16
fanatic
fanatic
Mesaje: 2056
Membru din: 30 Apr 2019, 16:43

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2021/2022

Mesaj de fanatic16 » 24 Ian 2022, 17:02

fanucrv scrie:
24 Ian 2022, 09:32
O gafă colosală pierderea acestui Claudiu Răducanu, pe numele sau Octavian Popescu. Si uite ca timpul ne demonstrează ca Baiaram sau Markovici nu sunt Popescu așa cum s-a spus pe forum. La abilitățile de afacerist ale lui Rotarul,vânzarea lui Popescu ar fi fost un boost financiar important pentru proiectul Universitatea Craiova. Campionatul insa nu s-ar fi câștigat nici cu acest jucator,cum nici fcsb ul nu-l câștigă . E nevoie de mai mult.
La nivel de șuturi și Baiaram cu Markovic au avut momentele lor de glorie (golazoul lui Baiaram cu CFR in mai anul trecut pe Oblemenco și eurogolul tras perfect la vinclu de Markovic cu Mioveni sunt comparabile), însă per total acest Popescu e clar peste amândoi la tehnica , deși ca talent cred cu certitudine că Marko îl depășește dar Popescu poate o fi ceva mai muncitor

Geronimo
fanatic
fanatic
Mesaje: 2864
Membru din: 22 Sep 2016, 21:40

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2021/2022

Mesaj de Geronimo » 25 Ian 2022, 12:25

Sa stam atenti ca poate ne trezim cu Ovidiu Bic. Nu s-a adaptat in Israel si trebuie sa-l ajutam. Daca nu noi, atunci cine?

Sent from my SM-G985F using Tapatalk


dorumihnea2
fanatic
fanatic
Mesaje: 1753
Membru din: 25 Mai 2019, 10:15

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2021/2022

Mesaj de dorumihnea2 » 25 Ian 2022, 13:12

Păcat că nu se mișcă nimic în legătură cu transferurile pentru că cel puțin în apărare și un mijlocaș de creație avem mare nevoie de ei.Hai să zicem că , Crețu a a dat o pasă luminoasă la golul marcat de noi cu Rapid dar avem mare nevoie de o dublură la Houri până revine acesta.Apararea este aceeași de anul trecut și nu îmi inspiră încredere.Probabil se lucrează de două săptămâni la viitorul transfer (cred că o săptămână a trecut deja) dar campionatul a început deja și trebuie și timp pt acomodare.Mi-ar place să aducem un fundaș gen Ghiță de la Farul (dar cred că Hagi cere peste 1 milion pe el) sau brazilianul de la Mediaș ( care din ce am văzut la meciul lor de la Arad este și caracter) iar pt mijlocaș mie îmi place de cei 2 negri de la Botoșani, Edjouma si Ongenda și mai îmi place mie unu de la Mediaș Vlad Morar care este inteligent in joc plus că e marcator , Ba chiar a marcat un gol frumos weekend ul ăsta la Arad.

Geronimo
fanatic
fanatic
Mesaje: 2864
Membru din: 22 Sep 2016, 21:40

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2021/2022

Mesaj de Geronimo » 25 Ian 2022, 13:43

Vlad Morar - Voluntari, UTA si GMM - 3 echipe intr-un an. E putin? Are 28 de ani. Dar noi ce ne dorim? Daca altceva nu gasim...

Sent from my SM-G985F using Tapatalk


fanucrv
fanatic
fanatic
Mesaje: 2214
Membru din: 20 Iun 2017, 10:40

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2021/2022

Mesaj de fanucrv » 25 Ian 2022, 14:16

Geronimo scrie:
25 Ian 2022, 12:25
Sa stam atenti ca poate ne trezim cu Ovidiu Bic. Nu s-a adaptat in Israel si trebuie sa-l ajutam. Daca nu noi, atunci cine?

Sent from my SM-G985F using Tapatalk
bic se alatura listei de jucatori care au prins contractul vietii la Craiova. Nu cred ca sunt mai mult de 3-4 jucatori care au plecat de la noi , pe bani sau gratis si care au confirmat in alta parte. Diferenta este ca la noi au stat ani de zile pe contracte bune, iar pe unde s-au tranferat au fost pusi pe liber dupa maxim 6 luni /un an.

Geronimo
fanatic
fanatic
Mesaje: 2864
Membru din: 22 Sep 2016, 21:40

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2021/2022

Mesaj de Geronimo » 25 Ian 2022, 14:38

Daca transferam dupa hartie si statistica... Chiar nu vedem si noi jucatorul respectiv?! Daca are 1 gol pe meci in Gambia noi il consideram golgheter?! Nu conteaza si unde a jucat?

Sent from my SM-G985F using Tapatalk


Takeiteasy
fanatic
fanatic
Mesaje: 1035
Membru din: 02 Feb 2014, 02:50

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2021/2022

Mesaj de Takeiteasy » 29 Ian 2022, 00:43

Cica Rotaru cere 5 milioane pe Ivan, echipele ofere 2-3 milioane. La virsta lui Andrei si la faptul ca vine din liga 1 - cam asta e pretul corect. Nu cred ca va fi dat imprumut in Franta. Daca Rotaru tine tare la pret se poate ajunge ca in cazul lui Bancu - a ratat cam tot ce se putea in materie de transferuri, si la 29 de si jumatate nu mai are sperante...

https://www.digisport.ro/fotbal/liga-2/ ... os-1494051

Takeiteasy
fanatic
fanatic
Mesaje: 1035
Membru din: 02 Feb 2014, 02:50

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2021/2022

Mesaj de Takeiteasy » 29 Ian 2022, 05:24

Interviu interesant cu fostul jucator craiovean Geo Misu (fostul fcu, Steaua, Dinamo, Universitatea Craiova) :

https://www.gsp.ro/fotbal/liga-1/realit ... alup-video

A avut accidentari crunte - una dintre ele e ceea ce am avut si eu. Mi se pare ca la o ruptura de ligament incrucisat la Geo Misu procedura a fost gresita - i-au luat grefa de la un tendon (la un picior) sa-i faca ligament nou la celalalt genunchi. De obicei se face un ligament nou de la cadavru (donor), hamstring (de la piciorul accidentat) si patellar tendon (de la celalalt picior). Cred ca donor / cadavru sau hamstring ar fi fost solutii mai bune.

Piti l-a sprijinit mult pe baiatul asta, dar i-a si aranjat transferul la Dinamo de la Craiova - se dau detalii in acest interviu. Asta a fost o surpriza - Piti l-a dus la fratii Becali si la Dinamo (probabil ca un traseu similar a fost si la Octavian Popescu ? - indrumat de la Craiova spre Becali si apoi FCSB ?). Ma intreb eu - o fi fost asta motivul pentru care Piti a renuntat la clauza de reziliere de 450 k la Craiova pentru ca si-a tras o parte de la Octavian Popescu ? E doar gindul meu - nu stiu nimic sigur.

Ce drama la Geo Misu - era tratat super bine de fratii Becali, si apoi dat afara fara regrete dupa accidentarile grave.

fanucrv
fanatic
fanatic
Mesaje: 2214
Membru din: 20 Iun 2017, 10:40

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2021/2022

Mesaj de fanucrv » 29 Ian 2022, 08:30

@take : la o discuție amicală cu cineva care știa mai multe dedesubturi din cadrul clubului, la întrebarea mea de ce a plecat pițurcă, răspunsul a fost : " pentru ca-si facuse plinul". La vremea respectivă nu am inteles prea bine la ce s-a referit, dar ulterior mi-am dat seama ca " plinul" era octavian popescu. Așa ca nu te păcălești cand suspectezi ca pițurcă nu a pierdut bani cand a plecat intempestiv de la craiova. Dimpotrivă.

Avatar utilizator
fanUCV
suporter
suporter
Mesaje: 501
Membru din: 15 Dec 2018, 23:23

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2021/2022

Mesaj de fanUCV » 29 Ian 2022, 19:43

asta nu l-ar face pe Pițurcă mai "satan", poate chiar inteligent .. vs Rotaru, care strâmbă din nas la salariul lui Popescu .

Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk

ucv - un zambet, o lacrima, un suras de fericire

fanucrv
fanatic
fanatic
Mesaje: 2214
Membru din: 20 Iun 2017, 10:40

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2021/2022

Mesaj de fanucrv » 29 Ian 2022, 20:09

fanUCV scrie:
29 Ian 2022, 19:43
asta nu l-ar face pe Pițurcă mai "satan", poate chiar inteligent .. vs Rotaru, care strâmbă din nas la salariul lui Popescu .

Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk
Total de acord. Pițurcă doar a profitat de prostia si incompetenta de la noi

Takeiteasy
fanatic
fanatic
Mesaje: 1035
Membru din: 02 Feb 2014, 02:50

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2021/2022

Mesaj de Takeiteasy » 29 Ian 2022, 21:14

Inchipuiti-va un duel intre asta si Cimpanu :-)

https://www.digisport.ro/fotbal/la-liga ... iv-1495405

Închis