Universitatea Craiova - Sezonul 2021/2022

Moderator: grup_moderatori

Închis
malus dacus
fanatic
fanatic
Mesaje: 2956
Membru din: 24 Feb 2018, 19:16

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2021/2022

Mesaj de malus dacus » 15 Sep 2021, 10:38

David Graham scrie:
15 Sep 2021, 09:32


(adica de la voi de la spectatori)


Asa ca Maluse du-te la meci sa nu mai fie nevoie sa bage Rotaru bani, sa-ti scoata ochii dup-aia. :)
* De ce "de la voi" si nu "de la noi"? Tu esti jucator, sau ce?

* Am abonamente. Două. Deci, dpdv economic nici nu e necesar sa ma mai duc.

Avatar utilizator
David Graham
senior
senior
Mesaje: 336
Membru din: 14 Sep 2021, 14:21

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2021/2022

Mesaj de David Graham » 15 Sep 2021, 10:48

malus dacus scrie:
15 Sep 2021, 10:38
* De ce "de la voi" si nu "de la noi"? Tu esti jucator, sau ce?
Era doar tradarea unui sentiment de superioritate nevinovat.
:)(

Iancu Magheru
fanatic
fanatic
Mesaje: 1380
Membru din: 27 Mai 2021, 11:40

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2021/2022

Mesaj de Iancu Magheru » 15 Sep 2021, 11:04

Ajuți clubul mai mult cumpărând bilete decât abonamente. Hai să demitizăm prosteala asta cu abonament. Nu suntem in Anglia, unde abonatul e lipit de stadion.
Avem 4000 de abonați și jumate din ei vin doar la meciurile cu cfr si fcsb. In meciurile cu Argeș, Mediaș și Botoșani minim 1500 de abonați au stat acasă. Păi merităm noi treaba asta cu abonamentele?
Nu mai am abonament din 2015, am o plasă cu bilete. Sezonul asta am fost la un meci la peluza sud si restula tribuna 2. Am ratat doar meciul cu botosani, din motive personale. Abonatii rateaza 10 meciuri pe sezon din motive de lene.

malus dacus
fanatic
fanatic
Mesaje: 2956
Membru din: 24 Feb 2018, 19:16

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2021/2022

Mesaj de malus dacus » 15 Sep 2021, 11:34

^ Serios? Cum socotisi ca ajuti mai mult cu bilet? Maxim sa zici ca poti ajuta fel de mult si cu bilet, dar sa o dai pe 'demitizarea' abonamentelor e cam aiurea. Ma indoiesc ca la meciul ala la care n.ai putut sa te duci, ti.ai cumpărat, totusi, bilet, asa din solidaritate. Pe cand un abonat, moare, e bolnav, vrea sa ffuta ceva in ziua aia, banii i.a platit. Si, stai tu calm ca nu.si face nimeni abonament asa deampulea, sa nu se duca la meci.

Iancu Magheru
fanatic
fanatic
Mesaje: 1380
Membru din: 27 Mai 2021, 11:40

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2021/2022

Mesaj de Iancu Magheru » 15 Sep 2021, 12:02

Fă tu calculele și o să-ți iasă că la multe meciuri dintr-un sezon, jumate din abonați stau acasă. Pt că abonații nu sunt neaparat "suporterii fideli" ai unei echipe. Sunt doar oameni cărora la plac reducerile. Nu mereu, dar in foarte multe cazuri. Și nu, nu am luat bilet din solidaritate cand am lipsit, dar merg la 90% din meciuri și asta înseamnă o cheltuiala (beneficiu pt club) mai mare decat un abonament.

Iancu Magheru
fanatic
fanatic
Mesaje: 1380
Membru din: 27 Mai 2021, 11:40

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2021/2022

Mesaj de Iancu Magheru » 15 Sep 2021, 12:26

Poftim și calculele: 15 meciuri sezon regulat, încă 5 play-off, 2 3 in cupa, minim unu in tururi europene, -> un minimum de 22 23 de meciuri pe teren propriu pe sezon. Biletistul fidel merge cam la 17-18 meciuri, × 30 lei tribuna inseamna 510-540 lei, ×15 peluza, 255-270 lei in total. Abonamentele cât costă? 190 peluze, 370 tribuna.

Avatar utilizator
David Graham
senior
senior
Mesaje: 336
Membru din: 14 Sep 2021, 14:21

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2021/2022

Mesaj de David Graham » 15 Sep 2021, 12:28

Iancu Magheru scrie:
15 Sep 2021, 12:02
Pt că abonații nu sunt neaparat "suporterii fideli" ai unei echipe. Sunt doar oameni cărora la plac reducerile. Nu mereu, dar in foarte multe cazuri.
Le plac reducerile ? Ce-ai frate ! Pai sunt muieri ?
Oamenii isi iau abonament din solidaritate, sa ajute clubul si sa aiba locul asigurat, locul pe care il vor. Eu am abonament din solidaritate, sa ajut clubul la T2 dar imi iau si bilet la meci. De exemplu la meciul cu SEPSI am luat bilet la Nord dar fiindca un prieten pe care nu-l mai vazusem de mult timp avea la T2, am migrat (pe acele porti deschise) la T2.
Uneori am pofta sa stau la Sud iau bilet la Sud, uneori cum spuneam la Nord. Sufar de Ambulatoria precum Eminescu. :)- La meciurile mari cand vine lumea ma duc cu abonamentul ca sa nu iau locul altuia. Un loc de la abonamente pe care l-ati vazut liber la T2 in acest debut de sezon ... imi apartine mie. ucv
:)(

manex
fanatic
fanatic
Mesaje: 9737
Membru din: 17 Oct 2003, 23:21

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2021/2022

Mesaj de manex » 15 Sep 2021, 12:40

Eu mi-am facut abonament la Nord stiind ca nu voi ajunge la meciuri. Cine stie cum, la 2, 3, nefiind din Craiova. Dar cu siguranta imi voi lua bilet daca ajung la vreun meci la T2. Asa am considerat: ca trebuie sa am abonament. Daca as fi din Craiova nu cred ca as rata vreun meci.

Trimis de pe al meu ELE-L29 folosind Tapatalk

Am zis!!

Geronimo
fanatic
fanatic
Mesaje: 2864
Membru din: 22 Sep 2016, 21:40

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2021/2022

Mesaj de Geronimo » 15 Sep 2021, 12:46

Si aia la Barcelona, Bayern sunt niste tampiti cu abonamentele. Fantastic, nici nu mi-am dat seama ca fac rau clubului cumparand abonament, esarfa si lucruri, cu stema pe ele, de care chiar nu am nevoie. Din cauza mea a dat nea Miai bani pe Cimpanu, pe care putea sa-l aduca cu bani mult mai putini cand juca, acum 3 ani, la Alexandria si avea o medie de 1 gol la doua meciuri.

Daca nea Miai(fara h, ca h-ul costa si facem economie) nu avea bani de bagat in fotbal, de ce a intrat in fenomem?! Intreb si eu, asa ca opinia publica.

P.S. Barcelona, un club putin mai bine organizat ca noi, a intrat in vrie si din cauza a doua trasferuri: Coutinho si playstation Dembele. Nu era mai bine sa-l pastreze pe Pedro?


Sent from my iPad using Tapatalk

Bogho
suporter
suporter
Mesaje: 992
Membru din: 25 Aug 2004, 22:20

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2021/2022

Mesaj de Bogho » 15 Sep 2021, 12:57

Abonații aduc bani lichizi la inceput de sezon, atunci cand e mai mare nevoie de ei. De aceea toate cluburile visează la un număr cât mai mare de abonați. Vei avea o sumă de bani de care știi că există. Lichiditățile din bilete sunt imprevizibile, nu le poți pune în cash-flow-ul societății, ce te poți arde. Cum a fost anul trecut de exemplu când multe jocuri au fost fără spectatori. Incasări din bilete 0, dar cele din abonamente au rămas.


Când vom avea și în România obligativitatea ca la inceputul sezonului să ai asigurat deja bugetul pe întreg sezonul, atunci abonații vor fi și mai importanți.

Iancu Magheru
fanatic
fanatic
Mesaje: 1380
Membru din: 27 Mai 2021, 11:40

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2021/2022

Mesaj de Iancu Magheru » 15 Sep 2021, 13:06

S-a misunderstood puțin ce am zis. Principala mea nemulțumire cu abonații nu e că intră la meciuri cu reducere. Aici decide fiecare ce face cu banii lui și stima celor care iau și bilete pe lângă abonamentele pe care deja le au. Explicam doar că eu, cumpărrând bilete ajut in principiu clubul mai mult decat un abonat.
Problema mea e cu frecvența la meci a abonaților. De după pandemie avem 4 meciuri din 6, cu tot cu ultimul din sf sezonului trecut cu Clinceni, in care am avut asistența mai slaba decat nr de abonați. In conditiile in care s-au vândut și bilete. Imi rezultă că o treime, daca nu jumate chiar, dintre abonați lipsesc la meciurile astea, ceea ce e dezolant. Și asta se întâmpla si inainte de pandemie.
In mod normal nr de abonamente vandute ar trebui să fie o bază solidă minima de asistență la orice meci. Ai 4500 de ab vândute? Bun, cateva sute - o mie nu vin, din varii motive, dar se compenseaza cu biletele luate de altii, rezulta plafon minim 4500 de ipochimeni la fiece meci. D-apoi nu, noi am fost 2000 cu Clinceni, 3000 cu Botosani, 3200 cu Mediaș..

Geronimo
fanatic
fanatic
Mesaje: 2864
Membru din: 22 Sep 2016, 21:40

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2021/2022

Mesaj de Geronimo » 15 Sep 2021, 13:29

Cei care vin la meci, indiferent de jocul echipei, sunt putini. Exista suporteri si simpatizanti. Mai mult nu vreau sa dezvolt.


Sent from my iPad using Tapatalk

Avatar utilizator
Paul
grup_moderatori
grup_moderatori
Mesaje: 3493
Membru din: 22 Apr 2008, 03:22

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2021/2022

Mesaj de Paul » 15 Sep 2021, 14:06

Nu toti pot ajunge la meci atat de des pe cat si-ar dori, ca sa fie la numar pe stadion, chiar daca sunt in Craiova. Asta nu inseamna ca sunt mai putin suporteri, iar daca fac abonamente incurca lucrurile, fac si ei ce pot si cand pot. Respect celor care iau si bilet in plus fata de abonament, si fac chestia asta doar cand se stie ca nu va fi full house, iar cand e de banuit ca e full house stau pe locul de abonament - o sa fac si eu la fel, mi se pare ca asta e chiar atasament fata de club.
Una peste alta eu cred ca la noi e unul din putinele cazuri, daca nu chiar singurul, in care clubul are sanse foarte bune sa se sustina singur, si asta o stie si Rotaru, si mai stie ca poate face si bani, ca dovada ca a vandut pana acum de zeci de milioane, ceea ce nu e putin lucru.
Daca el considera ca e ok sa le creeze conditii de lux, cu chartere si cantonamente, inca si mai mult respect, si cred ca ar trebui sa incetam sa ii mai numaram banii, ca asta poate fi strict treaba lui, nu cred ca o da de gard.
Cum au zis toti antrenorii de pana acum, se pare ca le pune in vedere sa faca cum or sti dar sa faca fotbal spectacol, si evidenat ca si cu rezultate, si el se achita de partea lui de obligatii. Adica, frate, ce vrem mai mult, acum pe bune? Pe mine o singura chestie m-a enervat maxim la Rotaru, ca a insistat in setire si in repetate randuri, cu Papura, care sincer nu a aratat nimic decat ca a avut si el noroc pe alocuri, plus se pare ca s-a ocupat intens cu influentarea lui Rotaru, cam niciodata urmata de beneficii.

Takeiteasy
fanatic
fanatic
Mesaje: 1035
Membru din: 02 Feb 2014, 02:50

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2021/2022

Mesaj de Takeiteasy » 15 Sep 2021, 15:41

malus dacus scrie:
15 Sep 2021, 08:18
^ remarcasem și eu duda aia cu 500k aduși de acasă, dar am zis să nu mai deschid subiectul, să-i mai dau apă la moară lui Cioc cu 'omu lu rotaru'. Presa, normal că nu a remarcat. Ce dracu, mai există presă în România?
Ar fi necesare niște lămuriri suplimentare să știm și noi - nu mai suntem pe autofinanțare, gata, ne-am vindecat?
Evident ca n-avem de unde sti mai multe detalii. Asa pe dinafara, am putea specula ca ar putea fi o chestie de Covid - se vorbea de 1 milion - 1 milion si jumatate din incasari pe campionat la meciuri (bilete si abonamente) si banii astia s-au evaporat in buna masura din cauza de Covid. Asta deja e al treilea campionat afectat de Covid. Eu as fi luat-o mai usor cu avioanele, hoteluri de fite si cantonamente scumpe de cind a inceput Covidul.

Cum poti acoperi gaura - doar din vinzari. Dar dupa Cic, nu prea mai exista jucatori cu potential vandabil. U Craiova are 3 jucatori maturi - Bancu, Ivan, Koljic - si 4 tineri pe care ii tot ruleaza (Screciu, Baiaram, Cimpanu, Markovic) cu pretentii de vinzare / cota, dar nu cred ca vreunul dintre cei 7 e luat in serios pe afara. Asa ca viitorul e un pic incert.

malus dacus
fanatic
fanatic
Mesaje: 2956
Membru din: 24 Feb 2018, 19:16

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2021/2022

Mesaj de malus dacus » 15 Sep 2021, 15:50

Ma, la abonament nu e vb. de reducere. Ok, conteaza si aia nitel acolo, ca nu cred ca suntem numa seici pe.aici, sa nu ne uitam la bani, dar nu vorbim despre cine stie ce suma diferența, sa fie factor esențial. Pt. mine conteaza in primul rand confortul. Vin direct, intru la meci, nu mai stau in pllm pe la cozi. Stiu, ai varianta print at home. Eu m.am prajit cu eventimul ala. Oi fi apasat gresit, bag pll@, prefer sa nu.mi bat capul. Doi. E si dragut cardu ala, ma. Ii sta bine in portofel, cum sa nu ai asa ceva?

Închis