Universitatea Craiova - Sezonul 2021/2022

Moderator: grup_moderatori

Închis
Avatar utilizator
fanatic16
fanatic
fanatic
Mesaje: 2118
Membru din: 30 Apr 2019, 16:43

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2021/2022

Mesaj de fanatic16 » 10 Oct 2021, 15:36

David Graham scrie:
10 Oct 2021, 14:36
Sa studiem si situatiile financiare ale clubului nostru la 31.12.2020.
Pentru asta va rog sa va pozitionati in noaptea aceea de Revelion si sa nu iesiti de acolo, Ouzunidis inca nu venise, Cicaldau inca nu plecase...etc. :)(

Am transformat direct sumele in euro luand ca referinta cursul valabil la 31.12 al fiecarui an.
Mai intai trebuie sa spun ca lipsesc anii 2013 si 2014. Ministerul de Finante afiseaza pe site doar situatiile din 2015 incoace.

1.Dupa cum vedem la liniile 24 (pt profit) si 25 (pt pierdere)... incepand cu al 3-lea an de liga 1 (2017-) clubul a inceput sa inregisteze profituri.
In mod sigur 2013 si 2014 care lipsesc din situatie au fost ani cu pierdere.
2.Disponibilul in conturi si in casierie (Casa si conturi la banci - linia 8) la finele anului este oscilant cea mai mare valoare la final de an
inregistrandu-se in 31.12.2020 (1.664.247 euro ...probabil se incasase vreo rata tocmai in dec.2020)
3. Linia 5 (active imobilizate) arata valoarea (soldul) cladirilor si/sau investitiilor in acestea, parcului auto, altor mijloace fixe la finele fiecarui an.
Se observa saltul acestora incepand cu anul 2018, ...la finele lui 2020 valoarea acestora era de 3.397.755 euro semn ca clubul a bagat ceva bani in modernizarile de la baza de antrenament dar si la stadion.
Stiu ca se facusera ceva modernizari pe la loje sau T1 la stadion. Multi ar crede ca Stiinta sta gratuit sau pe o chirie modica (5.000 euro ?) la baza de antrenament in baza contractului de asociere cu Primaria dar la finele acestui contract Primaria ramane cu toate aceste modernizari pentru ca ea este proprietarul si administratorul.
Clubul pe langa aceste investitii plateste intretinerea, paza, utilitatile (vezi contractul ce se gaseste pe site-ul primariei).
De ce a avut Rotaru curaj sa modernizeze baza? Durata mare a contractului ii spunea ca beneficiaza de ele mult timp si ca acesti bani investiti se vor intoarce in timp.
Observam ca spre deosebire de Mititelu care lasa prapad in urma sa peste tot pe unde inchiriaza...clubul nostru are grija de lucrurile altuia. :)(
4.Linia 8 - Creante arata banii pe care ii are de incasat clubul de la clienti la data de 31.12.2020 (in mare parte rate din vanzarea de jucatori)
5.Linia 14 Provizioane ...cuprinde niste sume mai mici (care in situatiile booveanului lipsesc cu desavarsire) care ar putea reprezenta eventuale pierderi prognozate din procese pe rol, litigii cu jucatori, impresari, alte cluburi, etc. La clubul booveanului nu exista asa ceva ... de litigii, nemultumiri se ocupa Gogoasa si Rizan & co cu ...parul. :)(

Sa trecem la Indicatorii din contul de profit si pierdere adica la venituri si la cheltuieli. Mentionez ca acestea se pot cumula pe rand (toti anii) fiindca reprezinta niste rulaje, pe cand cele deasupra pe care le-am mentionat pana acum (Indicatorii de bilant) reprezinta niste solduri la final de an care nu pot fi cumulate pe rand (adica toti anii) fiindca ... nu obtii nimic. :)(
Ne lipsesc 2 ani ...2013 si 2014 dar putem cumula veniturile din transferuri si ...sponsorizari (pentru ca vanzarile mari de jucatori au inceput sa se produca mai tarziu). Am considerat ca acea pozitie, randul 19 contine si sponsorizarile fiindca sunt niste venituri care nu tin de cifra de afaceri la fel ca si veniturile din vanzari de jucatori. Totalul lor de la inceputul perioadei 2015 pana la 31.12.2020 este de 28.280.540 euro.
Din venituriule aferente cifrei de afaceri de la randul 18 ...o parte sunt veniturile din drepturile TV cresc treptat (in functie de locul in clasament) putand fi de aproape 2,5 milioane euro in fiecare an din ultimii 3 (2018,2019,2020)
Vedem ca, daca consideram veniturile cifrei de afaceri in jurul sumei de 5.700.000 lei (ultimul an inainte de pandemie) la care adaugam 1.000.000 euro din sponsorizari obtinem 6.700.000 euro ...suma pe care te poti baza an de an, ceea ce inseamna ca acopera putin peste 50% din bugetul fiecarui an din ultimii 2 ani, asta inseamna ca fara vanzari de jucatori nu putem trai la nivelul actual de cheltuieli prea mult timp.
Cheltuielile totale sunt mari fata de ce credeam eu inainte sa ma informez, si fiecare suma de acolo poate fi considerata Bugetul pe anul respectiv cu niste mici corectii pe care nu am cum sa le fac din lipsa unor date mai analitice.

Ok, cati bani aveam in cont la 31.12.2020 ?
Cati bani a bagat Rotaru din surse personale pana la 31.12.2020 si cati bani si-a tras si cati isi poate recupera la aceeasi data ?
Ce ne asteapta viitorul ?


Clubul avea in conturi si in casierie la 31.12.2020 suma de 1.664.227 euro asa cum spuneam si mai sus.
Avand in vedere ca ne lipsesc 2 ani si mai ales datorita faptului ca firma a inregistrat multi ani de profit nu vom mai calcula contributia patronului dupa procedeul folosit la analiza boovenilor si luam suma totala a datoriilor la data de 31.12.2020 adica randul 12 care vedem ca are un trend crescator si in cazul unei firme care nu are restante cum este clubul nostru putem deduce ca aceasta crestere an de an este datorata injectiei de bani de catre patron. Tind sa cred ca datoria clubului catre patron era la data de 31.12.2020 de 14,5-15 milioane de euro din totalul de datorii de 15.751.611 euro.
Spre deosebire de Mititelu care nu are de unde sa-si recupereze injectia de 7,8 milioane euro (in buna parte si pentru ca trupa lui este la primul an de liga 1, in alt stadiu de viata al firmei lui) ,Rotaru are o buna parte din banii bagati ...in firma, pe teren. Cum ?

Profiturile si pierderile cumulate de la inceputul activitatii dau undeva suma de (minus) - 4.891.196 euro (randul 15 Capitaluri total....acolo se totalizeaza profiturile si pierderile, in lipsa primilor 2 ani 2013-2014 ....aceea este suma care tradeaza rezultatul firmei pe total). Sa rotunjim si sa spunem ca Rotaru are pierdere ...5.000.000 euro de la inceputul activitatii pana la 31.12.2020.

Cum transformam aceasta suma de 5.000.000 euro pierdere ...in bani lipsa in buzunarul lui ?

Sa presupunem ca la 31.12.2020 in noaptea de Revelion, Rotaru inchide taraba...concediaza toti angajatii (...mai putin contabilul :)( ), inchide robinetul de apa peste tot, taie curentul, ia cheile de la masini, inchide toate contractele cu tertii ...dar pe de alta parte nu mai primeste bani din bilete, produse de brand, drepturi tv, etc. si plateste toate datoriile cu toti banii pe care firma ii are de incasat.
Sa presupunem lichideaza totul ...fara pierderi adica fructifica totul la valoarea inregistrata in contabilitate (o situatie ideala dealtfel ...neintalnita).
Eh bine, cu toti banii obtinuti din lichidare clubul plateste toate datoriile mai putin 5 mil euro ...din datoria catre Rotaru ...pentru ca nu mai sunt bani. Suma nerecuperata de Rotaru, 5.000.000 de euro (adica rezultatul cumulat de la inceputul firmei) reprezinta cam 67 % din cei 15 milioane pe care i-a investit in firma de la inceput.
Dar oare pleaca Rotaru acasa in pierdere ?
Nu. Mai exista lotul de jucatori care nu e pe acte, jucatorii nu sunt marfuri, cladiri, piese de schimb, etc...ei nu pot fi inregistrati in firma.
Riscurile legate de contractele lor care pot produce pierderi sau castiguri firmei ...da pot fi prognozate si inregistrate dar ei jucatorii nu.
Daca Rotaru vinde in noaptea de Revelion, 31.12.2020 si lotul de jucatori, abia tunci isi acopera investitia si pleaca acasa si cu o gramada de bani... :)(

Desigur in realitate, pierderea de 5.000.000 de pe acte poate fi mai mare fiindca investitia din baza de antrenament (cred ca in jur de 2-2,5 mil euro) n-o poate vinde si ramane primariei, si datorita faptului ca toate creantele si datoriile nu pot fi fructificate/onorate chiar la valoarea lor din acte.

Ce ne rezerva viitorul?


Fluxurile de numerar ale clubului la partea de incasari sunt oscilante, desi este pe profit. Nu intotdeauna profitul din acte este prezent si in numerar in firma, se poate ca pe anumite perioade clubul sa ramana fara bani (mai ales in pandemie cand lipsesc incasarile din bilete si alte venituri) pana la incasarea unei rate din vanzarea unui jucator sau a drepturilor TV.
Se poate ca Rotaru sa mai fi cotizat cu bani de la inceputul anului si sa fi sustinut unele plati pe o perioada. Se poate sa aiba dreptate cand a spus in vara ca a bagat 17.000.000 euro pentru ca erau aproape 15.000.000 la inceputul anului.

Sa presupunem ca ne gasim in data de 01.01.2021 si ca clubul renunta la ideea vanzarii de jucatori in anii urmatori.

Cat poate el sa supravietuiasca la acelasi nivel de cheltuieli din 2019-2020 ? Punem o medie de 12 milioane de euro/an buget...
Clubul face 5,7 milioane din cifra de afaceri + 1.000.000 din sponsorizari ...adica 6,7 milioane/an. Necesarul este de 12 mil./an, inseamna ca diferenta negativa de 5,3 milioane o poate acoperi din capitolul active circulante 8.285.320 lei...(activele circulante = totalitatea resurselor care se pot transforma in bani intr-o perioada mai mica de 1 an).
Daca luam 5,3 milioane din 8.285.320 euro raman ...2.985.320 euro care se pot folosi in al doilea an de aventura fara vanzari de jucatori.
Asta inseamna o autonomie de 18-19 luni....ceea ce nu e rau.
Rotaru este un investitor onest si priceput pentru Craiova, in mod sigur nu a retras niciun ban, asa cum a promis. Probabil asteapta si el bani din Europa pentru a-si recupera ceva. Dar principiul care reiese din activitatea financiara a clubului este cel de ...Continuitate, de a asigura resursele prin autofinantare pe un interval de timp in viitor. Pana la urma asta ne-a durut pe toti in 2013 ...Continuitatea.
Singurul lucru pe care il reprosez este tine clubul cu prea multi oameni (fata de altii) cu prea multe cheltuieli ... Pentru asta ii dau doar nota 9 si-o litra. :)(
Nice, asta pentru boovenii care urla de 8 ani ca ne desființam in câteva luni

Iancu Magheru
fanatic
fanatic
Mesaje: 1400
Membru din: 27 Mai 2021, 11:40

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2021/2022

Mesaj de Iancu Magheru » 10 Oct 2021, 15:41

Unde mai punem și ca banii pe Mihaila si Cicâldău inca nu au intrat.

Avatar utilizator
David Graham
senior
senior
Mesaje: 336
Membru din: 14 Sep 2021, 14:21

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2021/2022

Mesaj de David Graham » 10 Oct 2021, 15:48

Iancu Magheru scrie:
10 Oct 2021, 15:41
Unde mai punem și ca banii pe Mihaila si Cicâldău inca nu au intrat.
Nu toti banii de pe Mihaila ...au intrat, iar Cicaldau am inteles din octombrie, de acum...incepe sa dea lapte. :)(
Cea mai buna afacere Cicaldau...Doamne Ajuta !!! Afaceri mai mici Mihaila si Mitrita. Parerea mea. :)(
:)(

fabius_2014
fanatic
fanatic
Mesaje: 2886
Membru din: 06 Apr 2019, 15:49

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2021/2022

Mesaj de fabius_2014 » 10 Oct 2021, 16:22

@David Graham, am citit postarea ta, rand cu rand, litera cu litera si cifra cu cifra. Ce sa zic ? :smoke: Audit contabil in toata regula. apld
Sa trecem de la contabilitate la fotbal si o sa spun ca l-am vazut aseara pe Campanu in meciul cu Mexic. Jucatorul nostru s-a miscat foarte, foarte bine. A jucat si Markovici, dar a facut-o in nota obisnuita, adica un amestec intre indolenta si talent.
Dpdv contabil, :)( preconizez ca Rotaru va scoate intr-un an sau doi, cateva milioane de euro (4-5 ) pe Campanu, iar in trei, patru ani va scoate alte milioane de euro (2-3) pe Markovici. Daca Jovan se maturizeaza atunci putem spera la sume imense, dar acum pare a fi doar talent.
usteag usteag usteag

Iancu Magheru
fanatic
fanatic
Mesaje: 1400
Membru din: 27 Mai 2021, 11:40

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2021/2022

Mesaj de Iancu Magheru » 10 Oct 2021, 16:40

fabius_2014 scrie:
10 Oct 2021, 16:22
@David Graham, am citit postarea ta, rand cu rand, litera cu litera si cifra cu cifra. Ce sa zic ? :smoke: Audit contabil in toata regula. apld
Sa trecem de la contabilitate la fotbal si o sa spun ca l-am vazut aseara pe Campanu in meciul cu Mexic. Jucatorul nostru s-a miscat foarte, foarte bine. A jucat si Markovici, dar a facut-o in nota obisnuita, adica un amestec intre indolenta si talent.
Dpdv contabil, :)( preconizez ca Rotaru va scoate intr-un an sau doi, cateva milioane de euro (4-5 ) pe Campanu, iar in trei, patru ani va scoate alte milioane de euro (2-3) pe Markovici. Daca Jovan se maturizeaza atunci putem spera la sume imense, dar acum pare a fi doar talent.
usteag usteag usteag
Nu care cumva să uiți de Baiaram, o să fie și el mină de aur in 2 3 ani.

Avatar utilizator
David Graham
senior
senior
Mesaje: 336
Membru din: 14 Sep 2021, 14:21

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2021/2022

Mesaj de David Graham » 10 Oct 2021, 16:48

Da Fabius, putem vinde in continuare dar CFR-ul la nivelul celui mai mare buget al nostru castiga campionatul in 2018. :o:
Desigur acum clujenii au ajuns la 20.000.000 buget dar cel mai important il manageriaza acum cu aproape la fel de multi oameni ca noi....Intre timp pandemia a trimis acasa 16 oameni de la noi ...sunt 54 la final de 2020 spre deosebire de 70 in 2019. Impresia ramane ca ardelenii sunt mai eficienti pe relatia Cifra de afaceri (sau cheltuieli) raportat la Numar de salariati.

le. Referitor la numarul de salariati, la sfarsitul lui 2020 clubul nostru avea raportat un numar de 54 de salariati (jucatorii nu sunt inclusi aici)...Au fost 70 la finele lui 2019. Acea cifra ...54 este un numar mediu de salariati pe parcursul anului...se poate ca unii sa fi fost in somaj tehnic si sa se fi intors in 2021.
Variantele sunt multiple aici.
:)(

fabius_2014
fanatic
fanatic
Mesaje: 2886
Membru din: 06 Apr 2019, 15:49

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2021/2022

Mesaj de fabius_2014 » 10 Oct 2021, 17:32

Iancu Magheru scrie:
10 Oct 2021, 16:40
fabius_2014 scrie:
10 Oct 2021, 16:22
@David Graham, am citit postarea ta, rand cu rand, litera cu litera si cifra cu cifra. Ce sa zic ? :smoke: Audit contabil in toata regula. apld
Sa trecem de la contabilitate la fotbal si o sa spun ca l-am vazut aseara pe Campanu in meciul cu Mexic. Jucatorul nostru s-a miscat foarte, foarte bine. A jucat si Markovici, dar a facut-o in nota obisnuita, adica un amestec intre indolenta si talent.
Dpdv contabil, :)( preconizez ca Rotaru va scoate intr-un an sau doi, cateva milioane de euro (4-5 ) pe Campanu, iar in trei, patru ani va scoate alte milioane de euro (2-3) pe Markovici. Daca Jovan se maturizeaza atunci putem spera la sume imense, dar acum pare a fi doar talent.
usteag usteag usteag
Nu care cumva să uiți de Baiaram, o să fie și el mină de aur in 2 3 ani.
Nu am uitat, dar Baiaram nu a jucat ieri.
Nu stiu de ce nu a jucat Koljici in amicalul cu Targu Jiu. A fost la nationala ?

Takeiteasy
fanatic
fanatic
Mesaje: 1035
Membru din: 02 Feb 2014, 02:50

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2021/2022

Mesaj de Takeiteasy » 10 Oct 2021, 18:43

David Graham scrie:
10 Oct 2021, 14:36
...suma pe care te poti baza an de an, ceea ce inseamna ca acopera putin peste 50% din bugetul fiecarui an din ultimii 2 ani, asta inseamna ca fara vanzari de jucatori nu putem trai la nivelul actual de cheltuieli prea mult timp.
Cheltuielile totale sunt mari fata de ce credeam eu inainte sa ma informez
Asta e cheia modelului de business - fara multe milioane din vinzari de jucatori, acest club nu poate mentine linia de acum. De aceea scoutingul e decisiv.

Eu nu vad un tun la vinzari, dupa cedarea lui Cic, in urmatorii 2 ani. Nu vad ce jucator din lot ar putea face obiectul unui asa tun.

malus dacus
fanatic
fanatic
Mesaje: 2956
Membru din: 24 Feb 2018, 19:16

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2021/2022

Mesaj de malus dacus » 10 Oct 2021, 19:01

Pai terminam cu tunurile din jucatori si incepem sa mulgem din Europa. Ar fi cazul, nu?

Avatar utilizator
David Graham
senior
senior
Mesaje: 336
Membru din: 14 Sep 2021, 14:21

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2021/2022

Mesaj de David Graham » 10 Oct 2021, 19:06

Da, Malus dar Europa sa fie un fel de Nicoleta Luciu, dinamovista pe pista si cu decolteul cat mai fragil. :)(
:)(

Takeiteasy
fanatic
fanatic
Mesaje: 1035
Membru din: 02 Feb 2014, 02:50

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2021/2022

Mesaj de Takeiteasy » 10 Oct 2021, 19:40

fabius_2014 scrie:
10 Oct 2021, 17:32
Iancu Magheru scrie:
10 Oct 2021, 16:40
fabius_2014 scrie:
10 Oct 2021, 16:22
@David Graham, am citit postarea ta, rand cu rand, litera cu litera si cifra cu cifra. Ce sa zic ? :smoke: Audit contabil in toata regula. apld
Sa trecem de la contabilitate la fotbal si o sa spun ca l-am vazut aseara pe Campanu in meciul cu Mexic. Jucatorul nostru s-a miscat foarte, foarte bine. A jucat si Markovici, dar a facut-o in nota obisnuita, adica un amestec intre indolenta si talent.
Dpdv contabil, :)( preconizez ca Rotaru va scoate intr-un an sau doi, cateva milioane de euro (4-5 ) pe Campanu, iar in trei, patru ani va scoate alte milioane de euro (2-3) pe Markovici. Daca Jovan se maturizeaza atunci putem spera la sume imense, dar acum pare a fi doar talent.
usteag usteag usteag
Nu care cumva să uiți de Baiaram, o să fie și el mină de aur in 2 3 ani.
Nu am uitat, dar Baiaram nu a jucat ieri.
Nu stiu de ce nu a jucat Koljici in amicalul cu Targu Jiu. A fost la nationala ?
Nu - saracul Koljic n-a fost la nationala. O fi avind iar probleme medicale ?

Ieri un amic imi zicea ca in anul 2021, daca punem la socoateala toate meciurile amicale si oficiale ale U Craiova - prima echipa, Atanas (2) a marcat mai multe goluri decit Koljic (1). Asta nu e bine de loc. Inca il asteptam pe Elvir.

marius_vl
fanatic
fanatic
Mesaje: 2485
Membru din: 29 Mai 2006, 16:06

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2021/2022

Mesaj de marius_vl » 10 Oct 2021, 19:51

Koljic a fost menajat ieri, revine de maine la antrenamente

Takeiteasy
fanatic
fanatic
Mesaje: 1035
Membru din: 02 Feb 2014, 02:50

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2021/2022

Mesaj de Takeiteasy » 11 Oct 2021, 02:07

Iar vuieste presa ca Reghe divorteaza...Nu ma bag in viata lui, dar sper ca problemele lui personale nu vor afecta traiectoria lui de antrenor la Craiova. Cit de putrenic ai fi - divortul nu e o experienta usoara...

Takeiteasy
fanatic
fanatic
Mesaje: 1035
Membru din: 02 Feb 2014, 02:50

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2021/2022

Mesaj de Takeiteasy » 11 Oct 2021, 02:26

David Graham scrie:
10 Oct 2021, 14:36

Singurul lucru pe care il reprosez este tine clubul cu prea multi oameni (fata de altii) cu prea multe cheltuieli ... Pentru asta ii dau doar nota 9 si-o litra. :)(
Rotaru a recunoscut si el ca fondul de salarii pentru jucatori la Craiova este sub CFR Cluj, dar ca U Craiova cheltuieste mai mult decit CFR in zona de administratie, marketing etc. Pare sa fie o alegere a lui Rotaru acest mod de business.

Daca tot cheltuieste sute de mii de Euro cu echipa a doua, nu inteleg de ce Rotaru nu aduce la satelit un antrenor cu multa experienta, gen Multescu sau Grigoras.

Takeiteasy
fanatic
fanatic
Mesaje: 1035
Membru din: 02 Feb 2014, 02:50

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2021/2022

Mesaj de Takeiteasy » 11 Oct 2021, 03:31

THE LION scrie:
08 Oct 2021, 18:19
Mda, stie transfermatkt :)
Alta de pe transfermarkt data mie de un amic stelist / fecesebist.

Cica U Craiova a platit 100 k in 2019 sa-l imprumute un an pe Octavian Popescu ! Asa zice transfermarkt - iar daca asa sta realitatea inseamna ca U Craiova a facut o afacere aiuritoare. A platit o suma enorma sa-l antreneze pe Popescu vreme de un an pentru FCSB !

https://www.transfermarkt.com/octavian- ... ler/797100

Închis