Universitatea Craiova - Sezonul 2021/2022

Moderator: grup_moderatori

Închis
marius_vl
fanatic
fanatic
Mesaje: 2434
Membru din: 29 Mai 2006, 16:06

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2021/2022

Mesaj de marius_vl » 16 Ian 2022, 15:12

Paul scrie:
16 Ian 2022, 10:40
marius_vl scrie:
16 Ian 2022, 08:58
Panduru nu a plecat, s-a renuntat la el!
si pe langa el s-a mai renuntat inca la cineva important din staff
Interesant, nu am gasit alte detalii in presa dar poate nu am cautat unde trebui - pari ca sti mai multe, nu ne spui si noua atunci, ca nu poate fi ceva secret, se va afla.
tocmai de aceea nici nu pot sa spun mai multe, pt ca inca nu este oficial (vad ca nici Rotaru inca nu recunoaste oficial plecarea lui Panduru) !
https://www.prosport.ro/fotbal-intern/m ... l-19396146

malus dacus
fanatic
fanatic
Mesaje: 2956
Membru din: 24 Feb 2018, 19:16

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2021/2022

Mesaj de malus dacus » 16 Ian 2022, 15:21

Ma vere, da făcea Basarab echipa sau ce relevanță are?
Basarab a fost adus să-i țină de urât lui Reghe, că nu cunoștea pe nima pe aici și n-avea și el cu cine să mai schimbe o vorbă în timpul liber dracu. Doar n-a venit Basarab să rupă stilul pe antrenamente sau cine știe ce obiective mărețe pt. Știința.

Avatar utilizator
fanUCV
suporter
suporter
Mesaje: 501
Membru din: 15 Dec 2018, 23:23

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2021/2022

Mesaj de fanUCV » 16 Ian 2022, 19:27

ăsta, abia urcat la prima stație (Basarab) se și dădu jos la următoarea (Gara de Nord cu peronul spre Telekom) .. perioadă scurtă ca la arabi, cam instabil .. dacă rămâne pentru weekend, ar fi meci cu Rapid și la handbal feminin .. ! .. ca pe vremuri din Polivalentă fuga pe Central . . .

Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk

ucv - un zambet, o lacrima, un suras de fericire

manex
fanatic
fanatic
Mesaje: 9737
Membru din: 17 Oct 2003, 23:21

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2021/2022

Mesaj de manex » 16 Ian 2022, 20:27

Panduru a fost adus sa analizeze jocul adversarilor. Ce am facut de cand a venit? Ca nu a facut el tactica... Ok, de acord. Dar sa nu imi spuneti ca Reghe nu a tinut cont de părerea lui cand ala i-a zis:vezi ca uta joaca asa, cel mai periculos e asta, de picior drept, executa fazele fixe asa, trebuie sa facem asta. Cred ca e o mutare buna indepartarea lui. Reghe sa se bazeze pe ce vede el, nu altii

Trimis de pe al meu ELE-L29 folosind Tapatalk

Am zis!!

Geronimo
fanatic
fanatic
Mesaje: 2864
Membru din: 22 Sep 2016, 21:40

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2021/2022

Mesaj de Geronimo » 16 Ian 2022, 21:49

marius_vl scrie:
Paul scrie:
16 Ian 2022, 10:40
marius_vl scrie:
16 Ian 2022, 08:58
Panduru nu a plecat, s-a renuntat la el!
si pe langa el s-a mai renuntat inca la cineva important din staff
Interesant, nu am gasit alte detalii in presa dar poate nu am cautat unde trebui - pari ca sti mai multe, nu ne spui si noua atunci, ca nu poate fi ceva secret, se va afla.
tocmai de aceea nici nu pot sa spun mai multe, pt ca inca nu este oficial (vad ca nici Rotaru inca nu recunoaste oficial plecarea lui Panduru) !
https://www.prosport.ro/fotbal-intern/m ... l-19396146
OK, daca ai informatia din interior atunci sunt 90% sanse sa fie adevarat ca s-a renuntat la el. Desi nu te cunosc personal, eu te cred. :-)


Sent from my iPad using Tapatalk

Geronimo
fanatic
fanatic
Mesaje: 2864
Membru din: 22 Sep 2016, 21:40

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2021/2022

Mesaj de Geronimo » 16 Ian 2022, 21:52

Oare se pregateste revenirea lui Cornel? Pe postul lui Basarab, pai cu ce e mai prejos Cornel decat Basarab-Nica?


Sent from my iPad using Tapatalk

Takeiteasy
fanatic
fanatic
Mesaje: 1035
Membru din: 02 Feb 2014, 02:50

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2021/2022

Mesaj de Takeiteasy » 17 Ian 2022, 00:53

Interventie a lui rotaru la digi despre alegeri de presedinte, buget si management - clipul video este in text :

https://www.digisport.ro/fotbal/liga-1/ ... ce-1472293

- Rotaru recunoaste public pentru prima data ceea ce am anticipat eu mai demult : ca o listare la bursa nu e fezabila. Cica o listare ar aduce 4-5 milioane de Euro, o suma cu care nu poti face mai nimic. Eu ma indoiesc ca poti scoate si 1 milion de Euro prin listare - dar concluzia ramine, asta a fost o fantezie;

- roty zice ca bugetul clubului este pe la 8.5-9 milioane, iar incasarile pe la 3.5 milioane in pandemie si 5.4 miioane in vremuri bune; asa ca ai gauri de 3-4-5 milioane pe an care trebuie acoperite din vinzari de jucatori; cred ca incasari de 5.4 milioane mergeau acum 2-3 ani - cu boo in prim plan si cu entuziasmul publicului un pic ciuntit acum, am dubii ca se mai atinge suma de 5.4 milioane post Covid (eu cred ca acest club nu a fost manageriat tocmai corect pe vreme de Covid - fitele ar fi trebuit reduse, pentru ca si incasarile s-au prabusit);

- Craiova are medie salariala pe la 10-12.000 acum; acum 5-6 ani era pe la 7-8000;

- Intr-un fel, Rotaru recunoaste ca nu e foarte bogat, chiar Moraru de la digi insista pe aceasta tema si roty recunoaste ca "din nefericire", nu e super bogat;

- la sfirsit roty zice ca managementul poate determina nivelul de performanta, daca bani nu prea sint;

- Moraru intreaba daca va fi o marire de buget la Craiova, roty zice ca doar o scadere se poate intimpla; mai zice ca o participare in grupele europene poate aduce o crestere de buget.

Practic deficitul de buget pe vreme de pandemie e pe la 5 milioane anual - si banii pe Cic au acoperit aceasta gaura. Asa ca noi achizitii de milioane sint fantezii - cum zic de ceva vreme. Lotul Craiovei nu are un jucator pe care sa scoti nici 3 milioane acum - asta e viata daca strimbam din nas la Octavian Popescu (pentru ca nu ne pricepem) dar il luam pe mamut cu entuziasm pe bani mai multi. Nu faci din Cimpanu un nou Mihaila chiar daca il plimbi cu avionul la fiecare meci si il duci in cantonamente de sute de mii de doua ori pe an.

P.S. Insusi boo, imi aminteste un amic, era proponent al modelului sanatos de business, in care un club are o capitalizare initiala si apoi se autofinanteaza (intre min. 30.40 si min 30.53 : https://www.youtube.com/watch?v=fURDYKYG3UE&t=2121s). Asa ca roty face ceea ce boo propunea acum 9 ani :-)

Takeiteasy
fanatic
fanatic
Mesaje: 1035
Membru din: 02 Feb 2014, 02:50

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2021/2022

Mesaj de Takeiteasy » 17 Ian 2022, 02:34

Iancu Magheru scrie:
12 Ian 2022, 15:47
Un cantonament anulat dupa ce s-a desfășurat abia jumătate din cât era preconizat. Sa ne spune takeiteasy, ghinion sau iar prostia lui Rotaru? :-D :)(
Se stia de omicron din prima jumatate a lunii decembrie - foarte contagioasa, forme mai usoare, vaccinatii nu erau neaparat mai protejati. Eu nu as fi dus echipa intr-un hotel cu asa multa lume cum a avut echipa in Turcia. Cred ca stateam mai degraba acasa.

Ghinion e cind unul trage un sut telefonat de la 40 de metri, pe centrul portii, si un smoc de iarba schimba directia mingii aproape de poarta, il pacaleste pe portar si iei gol in minutul 93. In rest e risk management. Rotaru a studiat matematica dupa cite stiu eu - progres enorm fata de tablagiul Dinel si securistul Netoiu - deci risk management n-ar trebui sa-i fie foarte strain.

Takeiteasy
fanatic
fanatic
Mesaje: 1035
Membru din: 02 Feb 2014, 02:50

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2021/2022

Mesaj de Takeiteasy » 17 Ian 2022, 03:44

Paul scrie:
12 Ian 2022, 17:20
Iar va aia grija de banii lui Rotaru ca ii dadu pe cantonament. Vorba aia, de ce sa te duci la 5 stele cand poti sa stai la tine acasa. Pisicile ghiftuite, stiu, trebuie scos parul si facuta ordine frate, nu mai merge.
Mai bine sa fie ca la Dinamo, unde aia trebuie sa inteleaga ce e tricoul lui Dinamo ca sa joace beton ca altfel vin fanii si ii dezbraca, cum i-au facut tocmai lui Sorescu.
Eu cred ca altele sunt problemele noastre la Craiova, nu cati bani da Rotaru pe un cantonament si ca in general se poarta frumos si vrea sa ii incurajeze pe jucatori mai degraba decat sa fie zbir sau stapan de sclavi. E nasol ca avem accidentati care sunt de baza, ca l-au rupt pe Kolijc care cred ca ne lua singur doua campionate daca nu avea accidentarile astea, si ca indiferent ce am crede noi, nu cred ca pot fi adusi jucatori pe masura, chiar si cu cheltuiala.
Sa speram ca reusim sa ne punem la punct cu jocul de aparare, ca de-aia am pierdut foarte multe puncte, si ca nu se mai rupe vreunul. Vad ca il dau astia prin ziare si pe Rus si pe Ratiu ca "tinte", dar ma rog, e presa de ianuarie, pot sa scrie orice.
Prea multa bunastare si liniste dauneaza fotbalistului roman - nu o zic eu, e o chestie zisa des in spatele usilor inchise. Aaa - daca ai o echipa de super staruri, care au constiinta valorii si a faptului ca trebuie sa produca ceva (Steaua 86, Craiova 83), merge si mai usor. Rotaru vazut de multi jucatori drept fratele lor mai mare nu e sanatos pentru performanta, cum nu e sanatos pentru performanta nici ca actionar principal sa iei unii jucatori cu tine in vacanta in Grecia. In special in Romania iti trebuie o anumita cantitate de tensiune, frictiune sa faci performanta. Dar asta e valabil si la o scare mai mare :

"Too little creative tension causes the organization to feel flat, compliant, and lethargic. Too much creative tension can take a sense of anxiousness to a point of anxiety." (https://www.inc.com/chris-mcgoff/tensio ... -team.html)

P.S. Cred ca ai avea un soc sa fii in autocar cu o echipa de liga 1, sa zicem, orice echipa - care vine acasa dupa ce a pierdut un meci. Crezi tu ca cei din autocar, marea lor majoritate, sa streseaza asa de tare precum fanii de pe un forum online, dupa aceeasi infringere ?

Avatar utilizator
Paul
grup_moderatori
grup_moderatori
Mesaje: 3493
Membru din: 22 Apr 2008, 03:22

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2021/2022

Mesaj de Paul » 17 Ian 2022, 07:58

Eu cred ca indiferent cum o dai, nu mai merge cu motivarea cu biciul sau cu dusul cu morcovul ca pe timpul comunismului, cand ce anume puteau sa faca jucatorii, ce mari optiuni aveau? Acum au, chiar daca doar in capul lor, dar ideea e ca nu mai poti sa obligi pe nimeni sa faca nimic cu forta sau cu purtatul urat. Eu nu cred ca prin taierea "fitelor" se rezolva bugetul, asta bineinteles daca iti propui sa fi in fata, nu sa supravietuiesti. Daca tot il citai pe Rotaru puteai sa spui si ca a zis ca el in primul rand creeaza aceste conditii din respect pentru el insusi, nu face rabat de la calitate, deci s-ar putea ca multora sa le scape aspectul asta, mai pe romaneste face ca asa vrea el si ca vrea el un anumit nivel si gata.
Am sa dau pariu cu tine de pe acum ca nu doar Campanu va fi vandut pe bani buni, dar si Markovici, Ivan si Kolijc, si intre timp vor aparea altii. Oricum ar fi mai mult de o vanzare la 4-5 milioane pe an nu iti trebuie ca sa acoperi bugetul, conform calculelor tale. Banii pe bune si mersul din inertie incepe sa vina cu participare in cupe, in grupe, chiar si in Conference, iar daca o dai in UCL si nu esti tzepar pus pe insolvente, chiar o duci bine.
Eu zic ca la Craiova e bine ca nu e ca la FCSB si CFR cu patroni golani de diverse facturi, ci e unul care isi respecta jucatorii. In afara de teoriile cu managementul bazat pe tensiune, tot in engleza asa, mai e si "you can catch flies with honey, easier than vinegar". Indiferent de comportamentul jucatorilor, mi se pare ca avutul de pretentii la ei si tinutul din scurt nu e garantia rezultatelor, si eu zic ca exista destule talente si cu siguranta exista loialitate si entuziasm fata de club mai mult decat oirunde altundeva in Romania, asa ca ne mai trebuie doar o pregatire mai buna, atentie si noroc, si o luam in sus.

dorumihnea2
fanatic
fanatic
Mesaje: 1753
Membru din: 25 Mai 2019, 10:15

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2021/2022

Mesaj de dorumihnea2 » 17 Ian 2022, 16:30

Se poate liniștit face topicul pt primul meci pe care se pare că Liga nu vrea să îl amâne nici măcar o zi .Luni nu au vrut caii și farul să ne lase dar de ce nu s-ar putea amâna pe marți de ex.?Are cineva lista completă cu toți cei 15 care au covid? De primii 9 care au fost ,, infectați,, am și eu cunoștință și se pare că vor ieși marți din izolare plus ar putea fi și Mateiu sau cei 4 care au fost scoși din lot.Pe vineri dacă am calculat bine ar putea ieși și ceilalți din carantină.Din păcate este un meci greu cu o echipă care bagă,, materiale,, și nu știu dacă vom putea fizic ține un meci întreg.

Iancu Magheru
fanatic
fanatic
Mesaje: 1380
Membru din: 27 Mai 2021, 11:40

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2021/2022

Mesaj de Iancu Magheru » 17 Ian 2022, 17:06

Rapid e o echipă în principiu submediocră, de locurile 10-12, dar care uneori joaca la ambâț și face surprize (Cu fcsb, cu cfr).
Nu am stres cu bolnăviorii noștri, sunt cam toți asimptomatici si pana la ora meciului vor fi apți de joc.
Dacă suntem serioși le dăm 3.

Geronimo
fanatic
fanatic
Mesaje: 2864
Membru din: 22 Sep 2016, 21:40

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2021/2022

Mesaj de Geronimo » 17 Ian 2022, 17:20

Parca vad ca la altii se poate amana meciul. Noi daca jucam si bateam pe Astra in sezonul ala, abordam altfel meciul cu cfr. Ne era suficient un egal... :-(

Sent from my SM-G985F using Tapatalk


manex
fanatic
fanatic
Mesaje: 9737
Membru din: 17 Oct 2003, 23:21

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2021/2022

Mesaj de manex » 17 Ian 2022, 21:34

Stiti ceva? Eu nu vreau sa se amane, ca vreau sa vin meci :)

Trimis de pe al meu ELE-L29 folosind Tapatalk

Am zis!!

Takeiteasy
fanatic
fanatic
Mesaje: 1035
Membru din: 02 Feb 2014, 02:50

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2021/2022

Mesaj de Takeiteasy » 18 Ian 2022, 00:02

Paul scrie:
17 Ian 2022, 07:58
Daca tot il citai pe Rotaru puteai sa spui si ca a zis ca el in primul rand creeaza aceste conditii din respect pentru el insusi, nu face rabat de la calitate, deci s-ar putea ca multora sa le scape aspectul asta, mai pe romaneste face ca asa vrea el si ca vrea el un anumit nivel si gata.
Am sa dau pariu cu tine de pe acum ca nu doar Campanu va fi vandut pe bani buni, dar si Markovici, Ivan si Kolijc, si intre timp vor aparea altii. Oricum ar fi mai mult de o vanzare la 4-5 milioane pe an nu iti trebuie ca sa acoperi bugetul, conform calculelor tale. Banii pe bune si mersul din inertie incepe sa vina cu participare in cupe, in grupe, chiar si in Conference, iar daca o dai in UCL si nu esti tzepar pus pe insolvente, chiar o duci bine.
Eu zic ca la Craiova e bine ca nu e ca la FCSB si CFR cu patroni golani de diverse facturi, ci e unul care isi respecta jucatorii. In afara de teoriile cu managementul bazat pe tensiune, tot in engleza asa, mai e si "you can catch flies with honey, easier than vinegar". Indiferent de comportamentul jucatorilor, mi se pare ca avutul de pretentii la ei si tinutul din scurt nu e garantia rezultatelor, si eu zic ca exista destule talente si cu siguranta exista loialitate si entuziasm fata de club mai mult decat oirunde altundeva in Romania, asa ca ne mai trebuie doar o pregatire mai buna, atentie si noroc, si o luam in sus.
Pai nu pot sa repet orice cuvint al lui Rotaru. Daca omul vorbeste timp de 20 de minute - eu rezonez cu anumite idei si le prezint. Tu rezonezi la alte idei si le prezinti - viata e frumoasa pentru ca oamenii sint diferiti. Ai fi plictisit de moarte daca toti oamenii ar procesa realitatea ca tine* :-)

Tu zici : ""Oricum ar fi mai mult de o vanzare la 4-5 milioane pe an nu iti trebuie ca sa acoperi bugetul, conform calculelor tale.". Alea nu sint calculele mele - alea sint cifrele lui Rotaru confirmate de bilanturile financiare publice ale clubului.

Eu imi doresc ca Bancu, Ivan, Koljic, Cimpanu si Markovic sa faca pasul, in viitor, la o echipa din Vest sau de la arabi sa cistige si ei pentru zile negre. M-as bucura pentru ei ca oameni, desi echipa ar pierde. Doar jucatorii tineri si foarte buni pot fi vinduti pe bani buni. Asta la Craiova inseamna Screciu, Baiaram, Cimpanu si Markovic. Din pacate nici unul din cei patru nu are inca amplitudine de vinzare pe bani buni (sa zicem 4-5 milioane cel putin). Daca Ivan sau Cimpanu vor fi vinduti pe cel putin 5 milioane, cumpar inca doua abonamente la VIP, in afara de abonamentul meu. Clubul cistiga de doua ori, corect ?

In ceea ce priveste tratamentul jucatorilor si conditiile create - eu as mai taia din fite si as face baza materiala pentru club : terenuri de antrenament pentru juniori, un mini hotel pentru juniori etc. cum are FCSB. In momentul de fata, dupa 9 ani, acest club are ca baza materiala doua autocare si niste conuri de plastic pentru antrenamente.

In ceea ce priveste parabola cu honey si vinegar - doar rezultatele vorbesc. Ca la orice business.

P.S. *Bine - cum zic unii, people are entitled to their opinions, not to their facts. De exemplu, mai erau unii (nu tu) pe aici care jurau ca roty aduce jucatori gratis = liberi de contract. Daca unul vine liber de contract, nu inseamna ca vine gratis - exista prime de instalare (poate sa ajunga la sute de mii de Euro), comisioane la impresari etc. etc. Fotbalul e mult mai complex si incilcit decit se vede la TV.

Închis