Etapa 16: F.C. Arges Pitesti - Universitatea Craiova

Moderator: grup_moderatori

Închis

A fost Balaci mai tare decat Dobrin ?

Poll ended at 22 Noi 2021, 10:34

1. Balaci a fost mai bun
9
47%
2. Au fost la fel de buni
7
37%
3. Dobrin a fost mai bun
3
16%
 
Total votes: 19

Takeiteasy
fanatic
fanatic
Mesaje: 1035
Membru din: 02 Feb 2014, 02:50

Re: Etapa 16: F.C. Arges Pitesti - Universitatea Craiova

Mesaj de Takeiteasy » 21 Noi 2021, 23:42

Greselile mari de la golurile lor - de la fiecare gol marcat de argeseni - nu sint ale lui Cretu. Cum nici Cretu nu a ratat ocaziile noastre. E o eroare sa credem ca am pierdut meciul din cauza lui Cretu. Da - baiatul asta a facut-o de oaie rau de tot.

Jucatorii si antrenorii au pierdut ultimele doua meciuri, nu Cretu.

P.S. Romantismul un pic aiuritor al nostru s-a vazut la ocazia mare a lui Baiaram de prin minutul 74. Nistor paseaza perfect in gaura pentru Markovic, iar Jovan in loc sa se arunce SINGUR spre poarta adversa, se duce in lateral pina se repliaza toata aparerea Pitestiului. Jovan se apuca sa-i dribleze pe toti, mingea ajunge cu sansa la Baiaram care rateaza. Fotbal romantic, de curtea scolii, la Jovan - dar nu asa se face performanta. Pacat...

Takeiteasy
fanatic
fanatic
Mesaje: 1035
Membru din: 02 Feb 2014, 02:50

Re: Etapa 16: F.C. Arges Pitesti - Universitatea Craiova

Mesaj de Takeiteasy » 22 Noi 2021, 00:09

Toni Petrea are 57 % procentaj de victorii la primul mandat la FCSB. Al doilea mandat nu se pune - ca are 100 % :-)

Reghe, in momentul de fata, are acelasi procentaj de victorii la Craiova in liga 1 - 57 %.

Ca tot ne pregatim de etapa viitoare, cu fcsb.

P.S. Cosmin Staicu e suparat tare : https://cvlpress.ro/21.11.2021/in-triva ... a-la-vale/

P.S.2 Treaba cu titlul nu e esentiala pentru Craiova - inca nu avem fata de titlu, cum remarca saptamina asta si Pavel Badea. Mai periculos este ca se platesc foarte foarte bine jucatori modesti - Vina, Cretu, etc. Si mai periculos este ca eu nu vad urmatorul tun financiar la vinzare al Craiovei - fara vinzari de milioane echipa nu poate rezista la nivelul financiar si de comfort de acum.

Avatar utilizator
csm310
membru
membru
Mesaje: 189
Membru din: 08 Feb 2019, 15:35

Re: Etapa 16: F.C. Arges Pitesti - Universitatea Craiova

Mesaj de csm310 » 22 Noi 2021, 00:24

Eu n as vrea sa l critic pe Reghe, dar cu Ouzo in vecii vecilor nu ne luam 3 de la Arges, si sunt sigur ca nu pierdeam dupa ce aveam 1-0... si Ouzo juca cu Vatajelu extrema, Tudorie atacant, Ofosu, Kacka si Constantin in aparare, nu avea Koljic, Markovic, Houri, Roguljic, Gaman, etc.. va ramane singurul antrenor care a batut fcsb si cfr fara Koljic sau Mitrita, sau Houri, restul antrenorilor n au reusit asta, cred ca avem nevoie de un echilibru intre atac si aparare, suntem foarte haotici in joc, am aratat mai bine in infrangeri 1-0 inainte decat acum in victorii 5-2.

Avatar utilizator
Leonard Albert
fanatic
fanatic
Mesaje: 1076
Membru din: 13 Iul 2014, 19:57

Re: Etapa 16: F.C. Arges Pitesti - Universitatea Craiova

Mesaj de Leonard Albert » 22 Noi 2021, 00:53

Paul scrie:
21 Noi 2021, 23:19
Leonard Albert scrie:
21 Noi 2021, 22:56
Domnii admini, lasati-o moarta... Cretu asta e catastrofa! Nu pentru ca lua rosu pe drept sau pe nedrept. Ci pentru ca e varza murata. O dam cu argumente de genul "Nu îmi place, dar e al nostru..."? Alta catastrofa. De gandire, de data asta.
Pai ce e Cariova aici, mama ranitilor? Cor de bocitoare? Iubesc prostii ca-s ai mei? Atunci mai asteptati cateva decenii dupa titlul ala mult visat. CFR nu discuta, FCSB nu discuta cu creti din astia. Sentimentalismul nu-ti aduce titlul.
Pupati-l in fund pe Cretu ca e "prostul nostru" si dati ban alora care-l arata cu degetul pe buna dreptate! Iubiti toxic, domnilor admini!
E vorba de pareri diferite, atata tot, eu unul nu am niciun motiv sa imi doresc mentalitatea asta spartana, pentru ca nici nu cred ca da de fapt rezultate, ca nu doar prin jocul lor bun si selectia continua se perpetueaza Cfr in frunte, si inca o data, nu are nici un sens sa il scoti pe asta vinovat ca il elimina gratis, adica ce anume trebuia el sa faca? Bine, gata, e prost de moare, trebuie gonit cu pietre, trebuie adusa spuma spumelor ca vorba aia, noi castigam campionate nu pierdem timpul, dar eu intreb: a fost corecta eliminarea? Ca daca nu, nu e vina lui ca a fost eliminat, si punct. Sau o sa spuneti ca e vina lui ca nu a fost prudent, ceea ce inseamna ca nu trebuie cumva sa intri la minge ca lumea, de frica, si iei gol altfel pe chestia asta.
Nu e vorba de eliminare. Vorba e ca omul e pur si simplu extrem de slab. Eliminarea e bomboana pe coliva. Nu trebuie gonit cu pietre, trebuie doar sa nu mai intre pe teren. Atat. Nu am mentalitate spartana, doar o frustrare maxima cand pierdem meciuri la modul asta. Locomotiva Tibilisi m-a mai enervat in halul asta, nici macar Laci. Acolo macar am avut tur/retur si prostul plateste, adica noi.

Takeiteasy
fanatic
fanatic
Mesaje: 1035
Membru din: 02 Feb 2014, 02:50

Re: Etapa 16: F.C. Arges Pitesti - Universitatea Craiova

Mesaj de Takeiteasy » 22 Noi 2021, 02:29

Ma uitam pe clasament si Reghe are 5 infringeri in 14 meciuri de liga 1 la Craiova in acest sezon. De fapt U Craiova are cel mai mare numar de infringeri din primele 11 clasate azi in liga 1 - 6 infringeri in 16 etape ! La buget spre 9 milioane de Euro, si un lot numeros si echilibrat, dupa multi - cel mai bun lot pe care il avem din 2013 incoace.

Daca ma uit pe clasamentul sezonului regulat 2020-2021, vad ca in 30 de meciuri in campionatul trecut, adica TOT sezonul regulat, U Craiova a avut 4 (patru) infringeri mari si late (cu tot cu Papi, Bon, Mamut / fara atacant central etc. ) : https://en.wikipedia.org/wiki/2020%E2%80%9321_Liga_I

In TOT sezonul regulat anul trecut am incasat 14 goluri. In 16 etape de sezon regulat anul asta am incasat 16 goluri.

In sezonul revenirii in liga 1, 2014-2015, in 34 de etape am avut 9 infringeri - ca nou promovata in liga 1 (buget la jumatate din cit avem acum, si conditii modeste de pregatire, fara baze de cantonament la nivel european) : https://en.wikipedia.org/wiki/2014%E2%80%9315_Liga_I

Cifrele acestui sezon, in care se zice ca avem cel mai bun lot din ultimii 8 ani si conditii exceptionale pentru Romania, nu par chiar OK. Si nu e doar vina lui Cretu !

P.S. Una dintre intrebarile mele este in legatura cu folosirea lui Capatina ca fundas dreapta - desi avem in lot pe Vladoiu, Balasa, Papp si Mitran care chiar au jucat pe aceasta pozitie. Papp are vreo 18 meciuri la nationala Romaniei in care a jucat cel mai mult ca fundas dreapta. Alta intrebare este despre Screciu fundas central - cred ca acest jucator trebuia imprumutat la alta echipa de liga 1 sa-si faca ucenicia pe acest post, daca se dorea aceasta schimbare de post. Nu poti sa ai si rezultate, si sa faci experimente in echipa.

P.S.2 Reghe are 8 victorii si 5 infringeri la Craiova in liga 1. Wikipedia ne zice ca Piti a avut in sezonul 2019-2020 : 8 victorii, 5 infringeri, 3 egaluri (https://en.wikipedia.org/wiki/Victor_Pi%C8%9Burc%C4%83). Echipa joaca mai sampanie cu Reghe decit cu Piti.

manex
fanatic
fanatic
Mesaje: 9740
Membru din: 17 Oct 2003, 23:21

Re: Etapa 16: F.C. Arges Pitesti - Universitatea Craiova

Mesaj de manex » 22 Noi 2021, 08:53

Dar Vatajelu de ce mai sta pe banca daca nu este bagat? Inteleg:Capatana urca mai mult, teoretic, dar asa de prost se antreneaza Vatajelu?

Trimis de pe al meu ELE-L29 folosind Tapatalk

Am zis!!

Geronimo
fanatic
fanatic
Mesaje: 2864
Membru din: 22 Sep 2016, 21:40

Re: Etapa 16: F.C. Arges Pitesti - Universitatea Craiova

Mesaj de Geronimo » 22 Noi 2021, 09:22

Sarim pe Screciu dar ii gasim scuze unuia de 29 de ani... Sa facem un three compare: Bic vs Qaka vs Cretu... Cum ar arata un mijloc cu toti 3 in teren? Nu ai cum sa joci mijlocas daca pe tine te incurca mingea care e o sfera aproape perfecta.

Sent from my SM-G985F using Tapatalk


Avatar utilizator
Paul
grup_moderatori
grup_moderatori
Mesaje: 3493
Membru din: 22 Apr 2008, 03:22

Re: Etapa 16: F.C. Arges Pitesti - Universitatea Craiova

Mesaj de Paul » 22 Noi 2021, 09:41

Eu zic ca vi s-a pus pata pe unul si nu mai vedeti ce se intampla in rest. Eu nu il apar pe Cretu, nu ma impresioneaza prin joc, dar daca nu il baga pe Mateiu o fi vreun motiv, a reusit sa fie scos pe bara de fiecare antrenor, ceea ce ma face sa cred ca face el ceva, probabil pe baza de disciplina.
Asa ca nu m-as grabi sa rezolv problema spunand ca totul e de la Cretu si daca de maine se renunta la el gata, suntem ok.
Mie mi se pare ca la un arbitraj din-asta golanesc cu eliminare, penalty nedat, nu lasa ultimul corner, nu mai poate fi vorba de greseli de arbitraj, mai ales cand e al doilea meci pierdut cu acest Barbu, dupa cel la Uta unde i-a lasat pe aia sa ne joace in picioare, la propriu.
Mie mi se pare ca daca am juca in conditii normale am castiga genul asta de meciuri.
Desigur ca avem multe de pus la punct si multe de imbunatatit, dar mi-e teama ca indiferent de asta vom fi impiedicati, si nu cred ca e ceva subiectiv sau paranoic, nu cred ca sufar de mania persecutiei, ci revad aceleasi lucraturi de pe timpul lui nea Nicu cand se tragea in toate felurile pentru Steaua si Dinamo.
De ce nu avem VAR? Nu vi se pare suspect ca nici nu vine vorba cu adevarat de asta?

Avatar utilizator
florinkeke
fanatic
fanatic
Mesaje: 1412
Membru din: 03 Sep 2010, 11:11

Re: Etapa 16: F.C. Arges Pitesti - Universitatea Craiova

Mesaj de florinkeke » 22 Noi 2021, 11:15

Am redevenit aceeasi echipa spectaculoasa ca in era Mangia.Insa lipsa de eficienta ne costa foarte mult.La asat adugam si un arbitraj smeceheresc ca al lui Barbu si rezulta esec.Anul asta ar fi bine sa ne focusam din nou pe cupa si podimul.Mai mult de atat e putin probabil.

Sent from my SM-G991B using Tapatalk


Geronimo
fanatic
fanatic
Mesaje: 2864
Membru din: 22 Sep 2016, 21:40

Re: Etapa 16: F.C. Arges Pitesti - Universitatea Craiova

Mesaj de Geronimo » 22 Noi 2021, 11:23

"De ce nu avem VAR?" Cum e sa aflam ca nu permit toate stadioanele din prima liga montarea camerelor?! :-) Hai sa invatam sa facem o preluare, sa lovim mingea decent... Nu se rezolva problemele daca pleca Cretu, nici daca pleaca Reghe, avem probleme la "mansarda" cu selectia jucatorilor... in loc de Cretu, aducem alt Cretu sau Bic...

Sent from my SM-G985F using Tapatalk


BiancoAzzurro_AS.
fanatic
fanatic
Mesaje: 1149
Membru din: 08 Feb 2019, 12:21

Re: Etapa 16: F.C. Arges Pitesti - Universitatea Craiova

Mesaj de BiancoAzzurro_AS. » 22 Noi 2021, 12:09

Takeiteasy scrie:
22 Noi 2021, 02:29

P.S.2 Reghe are 8 victorii si 5 infringeri la Craiova in liga 1. Wikipedia ne zice ca Piti a avut in sezonul 2019-2020 : 8 victorii, 5 infringeri, 3 egaluri (https://en.wikipedia.org/wiki/Victor_Pi%C8%9Burc%C4%83). Echipa joaca mai sampanie cu Reghe decit cu Piti.
Acum 2 etape când aveai 2 puncte/meci medie, cel mai bun atac și una dintre cele mai bune apărări eu nu te-am văzut draga Bobby că sa comentezi , acum bagi pagini întregi de comentarii și închei că tu vrei că la cfr și cu Dan Petrescu ...placa asta ai repetat-o mult prea mult timp ...sincer mă face să cred tot mai mult că doar citești obsesiv cifre ..nici bilanțul nu ai fost in stare sa îl interpretezi corect macar daca tot te dai om de cifre

Ești genul manipulator care ai o concluzie deja trasa și apoi când se potrivesc cifrele sari repede și spui placa...dar dacă ești așa bun in cifre ai putea sa ne spui pe ce loc se clasează la sfârșit ...ultima data ai zis locul 5 și era să luăm campionatul....sau previzioneaza total goluri date/primite la sfârșit de campionat și număr de victorii ..te comiți? Sunt sigur că nu pentru că atunci nu ai mai putea sa bagi placa deja pregătită ...si promisei că nu mai intri pe aici , ce te retine sa te tii de cuvânt? Caracterul de labăr evident

dorumihnea2
fanatic
fanatic
Mesaje: 1753
Membru din: 25 Mai 2019, 10:15

Re: Etapa 16: F.C. Arges Pitesti - Universitatea Craiova

Mesaj de dorumihnea2 » 22 Noi 2021, 13:43

Din păcate m-am săturat să aud după fiecare înfrângere că de ce nu joacă cu Mateiu. Pe Mateiu nu l-a jucat nici un antrenor din ultimii 3 ani indiferent de nume(bine, nu l-au jucat f mult). Deci oare de ce? Valoare are băiatul, plus că joacă determinant atunci de ce? A fost Piturca, Mangia, Ouzu plus că noi mulți din cei de pe forum am mai fost câteodată nemulțumiți de evoluțiile lui. Dar noi îl tot așteptăm ca pe Mesia plus că avem un motiv să îi dăm în cap la fiecare antrenor că de ce nu îl joacă.

Avatar utilizator
Paul
grup_moderatori
grup_moderatori
Mesaje: 3493
Membru din: 22 Apr 2008, 03:22

Re: Etapa 16: F.C. Arges Pitesti - Universitatea Craiova

Mesaj de Paul » 22 Noi 2021, 14:22

Geronimo scrie:
22 Noi 2021, 11:23
"De ce nu avem VAR?" Cum e sa aflam ca nu permit toate stadioanele din prima liga montarea camerelor?! :-) Hai sa invatam sa facem o preluare, sa lovim mingea decent... Nu se rezolva problemele daca pleca Cretu, nici daca pleaca Reghe, avem probleme la "mansarda" cu selectia jucatorilor... in loc de Cretu, aducem alt Cretu sau Bic...

Sent from my SM-G985F using Tapatalk
Pai asta e motivul cu VAR, sau iti dai cu parerea, eu intreb serios pentru ca desi ma intereseaza, nu am reusit sa aflu de ce anume nu se baga odata acest VAR, care cel putin ar mai tempera avantul unor arbitrii. Pai sa puna macar acolo unde stadioanele permit, dar in fine, vorbim aiurea. Eu cred ca e mai degraba o situatie care convine, ca nu mai e nimic de facut, nimic de revazut, exista scuza ca a gresit domnule, asta e, ce sa mai facem acum.
Cred ca asteptarile unora dintre noi nu sunt conforme cu realitatea pietei, eu nu am auzit vreun nume propus pentru achizitie care sa para ca intr-adevar ar face diferenta daca ar veni la noi. De exemplu mie mi s-a parut foarte bun Isfan ala de ieri, dar na, acum l-am vazut, si poate la alte meciuri e praf.
Mie nu mi se pare ca fix la capitolele astea de tehnica individuala si nici la tactica am sta prost, sau mai bine zis mai prost decat CFR sau FCSB, as zice ca stam mai bine si fara doar si poate jucam mai spectaculos, numai ca facem ceva gafe in aparare si nu suntem la fel de eficienti in fata ca CFR care din 1/2 faza baga 2 goluri.
Astea 14 puncte diferenta inseamna 7, iar daca cumva CFR intra in insolventa dupa ce isi iau licenta, pun pariu ca intra si in vrie si o iau rau in jos, le pleaca jucatori, samd, am mai vazut filmul asta. Iar cu FCSB, cat timp e Gigi acolo, exista mereu sansa sa se aleaga praful.
Deci, nu ca de-aia ar trebui sa castigam noi, dar la fel de bine as vrea sa spun ca de-aia nu putem spune ca e totul pierdut, mai e jumate de sezon regulat si tot play offul. Atata vreme cat exista sanse matematice, noi trebuie sa jucam la victorie la fiecare meci, si asta e tot.
Daca ar fi lucrurile asa de simple, sa faci vorba aia o selectie ca lumea, ca ce mare lucru, ai de unde si ai si bani, si nu te incurca nimic altceva, nu cred ca nu s-ar fi rezolvat deja.
A, ca suntem dezamagiti cand luam bataie, normal, dar nu e ca si cum exista o solutie clara si nimeni nu vrea sa o foloseasca, adica in speta Rotaru, desi i se spune de cater cunoscatori, ca noi asa, cum e treaba si ce sa faca, el zice nu si nu. A avut si el o dambla cu Papi, dar cred ca i-a trecut.

Geronimo
fanatic
fanatic
Mesaje: 2864
Membru din: 22 Sep 2016, 21:40

Re: Etapa 16: F.C. Arges Pitesti - Universitatea Craiova

Mesaj de Geronimo » 22 Noi 2021, 15:35

Cu VAR-ul e de la mine, din cauza nervilor. Dar sigur se gaseste o scuza sa nu fie VAR, vopsea, glet, mortar etc. Legat de selectie, am eu pretentii exagerate cand luam un jucator matur sau cu "nume"... Nu pretind ca am dreptate sau ca e usor cu selectia, din contra, e cel mai greu si cel mai important la un club. Vezi cazul Barcelona.
Saptamana trecuta, dupa POR-SRB, am visat ca il luasem noi pe Dusan Vlahovic cand avea el 19 ani, nu pe Mamut. Nu era asa greu sa facem "gresala" asta, amandoi inalti si de picior stang...

Ps. Hai ca incerc sa nu mai intru prea mult pe aici ca si asa spun multe prostii, incerc un detox... Sper sa facem in meci bun cu fcsb.

Un meci pierdut ramane pentru totdeauna un meci pierdut.

Sent from my SM-G985F using Tapatalk


Avatar utilizator
Paul
grup_moderatori
grup_moderatori
Mesaje: 3493
Membru din: 22 Apr 2008, 03:22

Re: Etapa 16: F.C. Arges Pitesti - Universitatea Craiova

Mesaj de Paul » 22 Noi 2021, 17:47

E bine sa ne descarcam - de-aia intram pe aici, si eu mi-am facut tot felul de superstitii idioate in cap - de exemplu si la meciul asta ca si la ala cu UTA am fost de fapt invitat la o petrecere si am vazut pe sarite, dar oricum majortitatea meciului, de unde am tras concluzia ca ori nu ma mai duc la petreceri cand e meci si il vad normal, ori nu ma mai uit ca e din cauza mea :)
Pe mine m-a enervat cel mai rau, cu mult mai rau decat orice greseala de-a noastra, modul absolut mizerabil cum ne-a mancat arbitrul asta meciul. Adica a dat-o exact cand trebuie si cum trebuie ca sa nu mai avem ce face. Si mi s-a pus chip de nebunie cand am vazut cum a fluierat sfarsitul primei reprize cand noi aveam corner si mai era timp - adica asta a fost pe fata, nu m-am oprit din injurat cateva minute. Pai daca pe mine m-a afectat asa, cum o fi sa fi in teren si sa iti dai seama ca te face arbitrul?
La cum incepusem meciul nu aveau cum sa ne bata aia, eu sunt ferm convins, dar astia ai nostri nu fac fata la o rasturnare de situatie, si de aici cred eu ca au venit toate. Asa, cand a fost in meciurile in care am fost lasati sa jucam, am rupt. Ok, mai putin repriza a doua la Farul, care iar a fost aiurea - pe aia nu am vazut-o deloc dar din auzite.
E clar ca avem multe bube, si avem cateodata parte de niste gafe de iti vine sa mori, dar eu nu stiu cum ar putea, decat daca ar avea foarte mare noroc, presupunand ca financiar se poate rezolva orice transfer, sa se elimine aceste chestii. Nu sunt convins ca e de la valoartea individuala, care clar nu este stelara de Champions League, dar nu cred eu ca FC Arges are lot mai bun si de-aia ne-au batut ieri, si nici ca au avut o super tactica de ne-au calarit.
Cred ca e cheia tot la noi, la psihic, dar nu e ca si cum m-as pricepe, doar vad ca nu dominam in primul rand psihic cand suntem dati peste cap de un eveniment gen eliminare sau gol primit. Eu si acum ma gandesc ce naiba a fost cu CFR cand am pierdut "finala", zici ca i-au radiat cumva, pur si simplu de la 1-0 parca s-au speriat si au capotat.
Hai sa il uitam naiba de meci si sa speram ca batem FCSB. Trebuie neaparat sa ii batem pe astia.

Închis