Etapa 17. Universitatea Craiova - Fscb

Moderator: grup_moderatori

Închis

Mai avem șanse la titlu?

Da și ne luăm revanșa
11
55%
Nu prea, facem egal
2
10%
Adio, dar rămâi cu Știința
7
35%
 
Total votes: 20

fabius_2014
fanatic
fanatic
Mesaje: 2831
Membru din: 06 Apr 2019, 15:49

Re: Etapa 17. Universitatea Craiova - Fscb

Mesaj de fabius_2014 » 28 Noi 2021, 22:54

Cred ca nu Campanu a fost problema in meciul asta.

Geronimo
fanatic
fanatic
Mesaje: 2864
Membru din: 22 Sep 2016, 21:40

Re: Etapa 17. Universitatea Craiova - Fscb

Mesaj de Geronimo » 28 Noi 2021, 22:55

adi_g scrie:Păcat, am ratat poate o sansa unică, in august 2020....Nu stiu daca ne vom mai intalni cu ea...
Si atunci a fost o conjunctura. Nu jucam nimic, nicio victorie clara. Asa cum s-a aflat, aia aveau probleme cu banii. Poate e mai bine sa se concentreze conducerea pentru construirea unui lot pentru sezonul viitor. La ce aratam acum, nu ne putem bate cu cele doua.


Sent from my iPad using Tapatalk

Geronimo
fanatic
fanatic
Mesaje: 2864
Membru din: 22 Sep 2016, 21:40

Re: Etapa 17. Universitatea Craiova - Fscb

Mesaj de Geronimo » 28 Noi 2021, 22:57

fabius_2014 scrie:Cred ca nu Campanu a fost problema in meciul asta.
E vorba de un an de zile si de nopti.


Sent from my iPad using Tapatalk

Takeiteasy
fanatic
fanatic
Mesaje: 1035
Membru din: 02 Feb 2014, 02:50

Re: Etapa 17. Universitatea Craiova - Fscb

Mesaj de Takeiteasy » 28 Noi 2021, 23:20

adi_g scrie:
28 Noi 2021, 22:45
Takeiteasy scrie:
28 Noi 2021, 22:40
adi_g scrie:
28 Noi 2021, 22:32
...Doar Bergodi și Ouzunidis au demonstrat cum se bat oile...
Si Mangia.
Așa este... Doar că Begodi are o victorie dintr-un meci, iar grecul două victorii și un egal...
Ai dreptate, Marinos a avut 2 victorii (una acasa, una in deplasare) si un egal in deplasare cu FCSB - FARA SA PRIMEASCA NICI UN GOL. 3 meciuri cu FCSB, nici un gol primit. Cu Bon si Reghe am luat 7 goluri in 2 meciuri cu FCSB, "antrenata" de Todoran si Petrea.

Nu spun ca Marinos, Bergodi si Mangia erau super antrenori - dar antrenorul antreneaza si apararea si atacul; si un echilibru intre aparare si atac.

Stefan..
membru
membru
Mesaje: 160
Membru din: 05 Aug 2019, 14:21

Re: Etapa 17. Universitatea Craiova - Fscb

Mesaj de Stefan.. » 28 Noi 2021, 23:40

Mai erau doua minute si scoteam un egal mare. Iar are lumea motiv sa ne plaseze in cooperativa gigista, alaturi de Hagi, de botosei. Păcat...

Takeiteasy
fanatic
fanatic
Mesaje: 1035
Membru din: 02 Feb 2014, 02:50

Re: Etapa 17. Universitatea Craiova - Fscb

Mesaj de Takeiteasy » 28 Noi 2021, 23:51

florinkeke scrie:
28 Noi 2021, 22:31
Reghe e kamikaze.Are trei meciuri in care face experimente si nu ii iese.Cu toate astea eu ii dau credit pentru ca echipa joaca.

Sent from my SM-G991B using Tapatalk
Echipa juca si cu Jerry Gane acum 7 ani. Dar a fost nevoie de rigoarea tactica adusa de Cirtu & Sandoi ca sa se obtina si rezultate. Nu poti avea rezultate, adica puncte si trofee, fara rigoare tactica, fara echilibru intre aparare si atac pe terenul de joc, fara pragmatism & concentrare & precizie atunci cind jocul o cere. Istoria nu retine antrenorii romantici, ci pe cei care obtin rezultate. Reghe a avut rezultate acum ani buni la FCSB cu un fotbal generos - din pacate nu mai arata aceeasi inspiratie la Craiova, cel putin pina acum. Eu ii doresc sa prinda playofful, locul 3 si sa ia Cupa plus Super Cupa. Dar ma asteptam la mai mult - dupa 15 etape cu Reghe la Craiova, echipa e pe 4, are acelasi nr. de puncte cu locul 6, si e la un punct avans fata de locul 7.

R.E.N.
fanatic
fanatic
Mesaje: 1572
Membru din: 18 Feb 2006, 13:33

Re: Etapa 17. Universitatea Craiova - Fscb

Mesaj de R.E.N. » 29 Noi 2021, 00:34

Reghecampf e un antrenor bun, ii face sa iasa din aparare frumos de multe ori, sa aiba ocazii. Dn pacate echipa are niste goluri care se vad in meciuri importante. Mijlocas la inchidere, fundas dreapta, aripa dreapta. Dupa ce Mateiu a fost tras iar pe bara, n-a mai avut cine sa tina centrul in fata apararii. Cretu e o pocnitoare, Fedele e lent, Screciu n-are nicio treaba. Mijlocas/aripa dreapta stam numai in Campanu, ca nu e postul lui Gustavo acolo. Fundasul nostru dreapta cel mai bun e Vatajelu care e fundas stanga...

Cred ca problemele noastre din aparare nu sunt din vina lui Reghecampf, ci din cauza ca fundasii centrali se intrec in greseli si ca nu e niciun mijlocas in lot care sa tina centrul. A ajuns Nistor sa tina fata apararii...

Oricum, mie mi-a placut cum am jucat in repriza a doua si imi place cum stam in 4-4-2, doar ca trebuie adusi niste jucatori daca vrem intr-adevar sa avem vreo treaba cu titlul sau cu Europa. N-ai cum sa te prezinti in Europa sau sa iei titlul cu Capatana, Vana, Ivanov, Screciu. Din pacate si Koljic e mana moarta deja de jumate de an, si nimeni nu se indura sa-l lase pe banca si sa-l incerce cate 30 de minute in repriza a doua pana isi revine. Pare iesit complet din forma si de multe ori lipsit de chef.

Bobby, prefer sa jucam asa si sa fim pe patru decat sa ma uit la Craiova si sa vad ccacat de fotbal tip danpetrescu, sa astept cornerul din care vom da gol. Unii din noi se uita la fotbal si pentru altceva decat pentru rezultate.

Si apropo de aia cu mue digi sport, mai bine ar scrie cineva mare sa se vada MUE EMIL GRADINESCU AVORTON INFECT. Nu imi mai merge vpn-ul ca lumea, asa ca ma pot uita doar pe primaplay unde comenteaza acest vierme intestinal, pentru care jucau CSU si steaua. Dupa ce ca ma enerveaza meciul, trebuie sa-l aud si pe ccacatul ala care imi ridica si mai tare tensiunea. Aia de pe digi macar au invatat sa spuna Universitatea Craiova, chiar daca naum scrasneste din dinti.
Last edited by R.E.N. on 29 Noi 2021, 00:42, edited 1 time in total.
Albastrul din inimile noastre este mai mare decat al cerului si al marilor la un loc!

Avatar utilizator
Paul
grup_moderatori
grup_moderatori
Mesaje: 3493
Membru din: 22 Apr 2008, 03:22

Re: Etapa 17. Universitatea Craiova - Fscb

Mesaj de Paul » 29 Noi 2021, 00:40

Nu pot sa adorm de necaz. Fata de alte dati cand ne-au batut astia, de data asta chiar ne-am batut singuri cu golurile de ras pe care le-am luat.
Macar am jucat repriza a doua, dar din pacate pariul all-in din prima repriza a fost pierzator. Bairam nu e in stare sa ajute la mijloc si doar cu Nistor nu se poate. Ivanov a jucat doar la siguranta, nu a destabilizat nimic.
Eu nu duc dorul stilului mega precaut impus de Ouzounidis, dar trebuie cumva sa nu continuam sa luam goluri de la oameni fara marcaj de langa careul mic, ca de-asta nu batem.
Si nu merge nici cu toti in atac, ca nu are cine sa le aduca mingea.
Cu toate astea eu respect curajul de a incerca sa surprinda a lui Reghe, chiar daca nu i-a iesit.
Chestia e ca daca nu luam golul de la final si intra macar o data la ocaziile avute, in special ale lui Ivan, era cu totul altceva, adica la urma urmelor putin a lipsit.

manex
fanatic
fanatic
Mesaje: 9740
Membru din: 17 Oct 2003, 23:21

Re: Etapa 17. Universitatea Craiova - Fscb

Mesaj de manex » 29 Noi 2021, 00:46

Nu am avut nicio sclipire azi. Lor le-au intrat, noua nu. Ratam aiurea, iar aici nu e de vina Reghe. Mai mult decat sa le insufle mentalitatea de invingatori... Sa ii tina ore intregi pe zi dupa antrenament sa repete sutul din 6 metri? Sau lovitura de cap din 7 metri? Sau centrarile.. Asta e lotul, nu este de locul 1.

Trimis de pe al meu ELE-L29 folosind Tapatalk

Am zis!!

Takeiteasy
fanatic
fanatic
Mesaje: 1035
Membru din: 02 Feb 2014, 02:50

Re: Etapa 17. Universitatea Craiova - Fscb

Mesaj de Takeiteasy » 29 Noi 2021, 00:59

Ma uitam la golul 3 al FCSB-ului : la acea faza FCSB avea 7 (!) jucatori in careul nostru, citiva nemarcati. La acea faza erau 8 jucatori ai nostri in careul propriu, se marcau unii pe altii !, 7 jucatori de la FCSB in careul nostru, plus altul nemarcat la un metru in afara careului nostru. In momentul golului erau 4 jucatori oaspeti nemarcati !

Cordea nici nu alearga spre careul nostru pina sa marcheze - aproape ca merge, ca nimeni nu-l deranjeaza.

Cind FCSB muta 7 jucatori in careul nostru (plus al optulea la un metru in afara careului nostru) in minutul 91 pe faza de atac, inseamna ca au dorit mult sa cistige. Eu ma intreb - a avut Craiova vreodata 7 jucatori in careul FCSB in acest meci, plus altul la un metru in afara careului, adica 8 jucatori in preajma portii adverse ?

Golul asta marcat nu pare a fi ghinion - o echipa se apara incredibil de prost, si alta se arunca cu toata echipa in atac in minutul 91, pentru ca isi doreste mai mult.

Takeiteasy
fanatic
fanatic
Mesaje: 1035
Membru din: 02 Feb 2014, 02:50

Re: Etapa 17. Universitatea Craiova - Fscb

Mesaj de Takeiteasy » 29 Noi 2021, 01:04

R.E.N. scrie:
29 Noi 2021, 00:34

Si apropo de aia cu mue digi sport, mai bine ar scrie cineva mare sa se vada MUE EMIL GRADINESCU AVORTON INFECT. Nu imi mai merge vpn-ul ca lumea, asa ca ma pot uita doar pe primaplay unde comenteaza acest vierme intestinal, pentru care jucau CSU si steaua. Dupa ce ca ma enerveaza meciul, trebuie sa-l aud si pe ccacatul ala care imi ridica si mai tare tensiunea. Aia de pe digi macar au invatat sa spuna Universitatea Craiova, chiar daca naum scrasneste din dinti.
De acord suta la suta ! GSP si Gradinescu sint gunoaiele presei cu ceseul in gura. Astia trebuie executati de PN, nu Digi - care si in direct si pe site folosesc numele corect al echipei noastre.

Takeiteasy
fanatic
fanatic
Mesaje: 1035
Membru din: 02 Feb 2014, 02:50

Re: Etapa 17. Universitatea Craiova - Fscb

Mesaj de Takeiteasy » 29 Noi 2021, 01:18

R.E.N. scrie:
29 Noi 2021, 00:34
Reghecampf e un antrenor bun, ii face sa iasa din aparare frumos de multe ori, sa aiba ocazii. Dn pacate echipa are niste goluri care se vad in meciuri importante. Mijlocas la inchidere, fundas dreapta, aripa dreapta. Dupa ce Mateiu a fost tras iar pe bara, n-a mai avut cine sa tina centrul in fata apararii. Cretu e o pocnitoare, Fedele e lent, Screciu n-are nicio treaba. Mijlocas/aripa dreapta stam numai in Campanu, ca nu e postul lui Gustavo acolo. Fundasul nostru dreapta cel mai bun e Vatajelu care e fundas stanga...

Cred ca problemele noastre din aparare nu sunt din vina lui Reghecampf, ci din cauza ca fundasii centrali se intrec in greseli si ca nu e niciun mijlocas in lot care sa tina centrul. A ajuns Nistor sa tina fata apararii...

Oricum, mie mi-a placut cum am jucat in repriza a doua si imi place cum stam in 4-4-2, doar ca trebuie adusi niste jucatori daca vrem intr-adevar sa avem vreo treaba cu titlul sau cu Europa. N-ai cum sa te prezinti in Europa sau sa iei titlul cu Capatana, Vana, Ivanov, Screciu. Din pacate si Koljic e mana moarta deja de jumate de an, si nimeni nu se indura sa-l lase pe banca si sa-l incerce cate 30 de minute in repriza a doua pana isi revine. Pare iesit complet din forma si de multe ori lipsit de chef.
Multe din chestiile de mai sus ii apartin lui Reghe - ca nu eu decid sa-l bag pe Ivan in banda cu Farul, Screciu titular indiferent de prestatii, Pigliacelli titular indiferent de prestatii, Koljic titular desi nu pare a fi in forma buna (sper sa-si revina incet incet), Cretu adus la echipa pe salariu baban tot de Reghe etc. etc. Totusi campionatul trecut apararea isi facea treaba, zic eu. Acum ai mai multa concurenta in aparare si te aperi mai prost ?

Nimeni nu vrea joc super inchis - ci un echilibru intre aparare si atac. Si nu vorbesc de valoarea individuala a jucatorilor, ci de dinamica echipei pe faza de aparare, cum stau jucatorii in teren. Cind ai cea mai slaba aparare si cel mai mare numar de infringeri din primele 11 clasate din liga 1 nu se poate spune ca e DOAR vina jucatorilor. Joaca Botosani super ermetic ? Nu - si au aparare mai buna ca a noastra.

Reghe a adus destule chestii pozitive - dar nu arata a super antrenor pentru mine. Ce jucator a crescut mult cu Reghe ? Ivan isi revenise cu Marinos, iar Markovic aratase de la meciul cu FCSB din tur ca va face treaba decenta.

Eu ii doresc lui Reghe sa ia locul 3, cupa si super cupa - dar in primul rind sa se uite la greselile lui daca vrea ca aceasta echipa sa progreseze.

P.S. Vorbele lui Reghe dupa meci : "E păcat că suntem foarte copii în multe momente. CFR nu joacă un fotbal cum îl jucăm noi, dar când are 1-0, știe ce are de făcut". Eu ma intreb - cine ii invata pe ai nostri ce sa faca cind au 1-0 ? Nu putem sa jucam si fotbal, dar sa si ne aparam cu concentrare si respect fata de aceasta faza din sport, faza de aparare ? Fotbalul nu are doua extreme - Dan Petrescu sau Reghe. Exista si o cale de echilibru intre fotbal ofensiv si aparare facuta cu cap si cu profesionalism.

Avatar utilizator
Paul
grup_moderatori
grup_moderatori
Mesaje: 3493
Membru din: 22 Apr 2008, 03:22

Re: Etapa 17. Universitatea Craiova - Fscb

Mesaj de Paul » 29 Noi 2021, 07:35

E un moment nasol, ce sa mai, pe care speram sa il evitam si sa ne reinscriem pe panta ascendenta pe care eram inainte de meciul cu Farul, si nu a lipsit chiar asa de mult, dar asta e, nu se poate cand iei astfel de goluri, chiar daca joci frumos si produci fotbal.
Dezamagirea noastra ca suporteri e una, dar cel mai important este sa nu cada de tot echipa acum, ca nu ii vad foarte puternici pe partea emotionala, si asta e inca si mai periculos decat gafele de curtea scolii din careu pe care le facem. Bine ca jucam cu Filiasul in cupa, nici nu vreau sa ma gandesc ce ar fi fost sa jucam cu oricare alta echipa din Liga 1 care mai e in competitie, si nu pentru ca ar fi mai buni ca noi, dar in momentul asta pe ai nostri ii vad foarte vulnerabili, e greu sa treci peste acest moment.
Eu am in continuare incredere in Reghe si imi place ca a reusit sa faca echipa sa joace, eu unul asta vreau sa vad in primul rand, nu ma intereseaza sa luam punctele si atat, si ok, stiu ca sunt multi care doar asta vor, sau asa spun, de-aia suntem diferiti si cred ca de fapt toti vrem sa ne bucuram pana la urma.
Sunt convins ca mult mai dezamagiti decat noi sunt chiar jucatorii, eu am vazut ca trag cat pot si nu inseamna ca daca fac greseli prostesti sunt nesimtiti sau lipsiti de valoare, dar e clar ca cel putin in privinta apararii trebuie mult mai multa concentrare si rigoare.
Pana la urma, daca stam sa ne gandim, riscul asumat de Reghe cu echipa ultra ofensiva nu a fost chiar prostesc, pentru ca a dat rezultat pe atac si nu se poate spune ca am luat golurile alea doua pentru ca nu am avut echipa cu un prim 11 mai defensiv, ci pur si simplu Screciu si Pigliaceli au comis-o de doua ori in 5 minute. Daca Houri nu putea un meci, asta e, a incercat cu hei rup si fara mijloc, tot nu se justifica golurile luate. Cred ca ar fi fost mai bun Gustavo decat Vana, dar in fine, ce mai conteaza.
Cea mai mare greseala ar fi ca acum sa intervina Cartu si sa il dea afara pe Reghe, cum cred ca s-a intamplat la Mangia si posibil si la Bergodi. La fiecare din cazurile alea poate ar fi fost oarecum justificata o schimbare, dar acum eu zic ca nu trebuie pedepsita indrazneala, jocul in proportie de 90% merge foarte bine, nu e nimic blocat decat ca se persista cu niste greseli prostesti.

fanucrv
fanatic
fanatic
Mesaje: 2214
Membru din: 20 Iun 2017, 10:40

Re: Etapa 17. Universitatea Craiova - Fscb

Mesaj de fanucrv » 29 Noi 2021, 08:11

R.E.N. scrie:
29 Noi 2021, 00:34
Reghecampf e un antrenor bun, ii face sa iasa din aparare frumos de multe ori, sa aiba ocazii. Dn pacate echipa are niste goluri care se vad in meciuri importante. Mijlocas la inchidere, fundas dreapta, aripa dreapta. Dupa ce Mateiu a fost tras iar pe bara, n-a mai avut cine sa tina centrul in fata apararii. Cretu e o pocnitoare, Fedele e lent, Screciu n-are nicio treaba. Mijlocas/aripa dreapta stam numai in Campanu, ca nu e postul lui Gustavo acolo. Fundasul nostru dreapta cel mai bun e Vatajelu care e fundas stanga...

Cred ca problemele noastre din aparare nu sunt din vina lui Reghecampf, ci din cauza ca fundasii centrali se intrec in greseli si ca nu e niciun mijlocas in lot care sa tina centrul. A ajuns Nistor sa tina fata apararii...

Oricum, mie mi-a placut cum am jucat in repriza a doua si imi place cum stam in 4-4-2, doar ca trebuie adusi niste jucatori daca vrem intr-adevar sa avem vreo treaba cu titlul sau cu Europa. N-ai cum sa te prezinti in Europa sau sa iei titlul cu Capatana, Vana, Ivanov, Screciu. Din pacate si Koljic e mana moarta deja de jumate de an, si nimeni nu se indura sa-l lase pe banca si sa-l incerce cate 30 de minute in repriza a doua pana isi revine. Pare iesit complet din forma si de multe ori lipsit de chef.

Bobby, prefer sa jucam asa si sa fim pe patru decat sa ma uit la Craiova si sa vad ccacat de fotbal tip danpetrescu, sa astept cornerul din care vom da gol. Unii din noi se uita la fotbal si pentru altceva decat pentru rezultate.

Si apropo de aia cu mue digi sport, mai bine ar scrie cineva mare sa se vada MUE EMIL GRADINESCU AVORTON INFECT. Nu imi mai merge vpn-ul ca lumea, asa ca ma pot uita doar pe primaplay unde comenteaza acest vierme intestinal, pentru care jucau CSU si steaua. Dupa ce ca ma enerveaza meciul, trebuie sa-l aud si pe ccacatul ala care imi ridica si mai tare tensiunea. Aia de pe digi macar au invatat sa spuna Universitatea Craiova, chiar daca naum scrasneste din dinti.
Sunt total de acord cu aproape tot ce ai spus aici, mai puțin cu faptul cât de câh este sa câștigi campionatul intr-o anumită maniera de joc. Sa nu fim ipocriți sau vulpi, dar cand Ouzunidis a câștigat meciurile cu fcsb si cfr ,făcând antijoc, tuturor de aici ni s-a părut sculă de antrenor. Ne-am adus aminte ca joacă urât doar dupa ce n-a mai avut rezultate. Până si reghe, care aseara a gresit grav ,in discursul dupa meci își dorea eficiență alora dar pentru asta iti trebuie ce ai spus tu : jucatori buni exact pe posturile lor si nu tot felul de improvizații, plus șanse nesfârșite pentru cei ieșiți din formă.
Eu nu pe dan petrescu il vad antrenorul cel mai eficient si cu cea mai buna organizare de joc din campionat ,ci pe Emil Sandoi . Mi se pare ca scoate maxim din lotul care il are si aș fi foarte curios sa-l vad la o echipă bună si cu presiune , cum se descurcă.
P.S. : meciul de aseară a fost pierdut de antrenor ,prin modul in care a decis sa alcatuiasca echipa de start. Dacă nu intervenea la pauză, faceau ăia din nou scor cu noi.

Takeiteasy
fanatic
fanatic
Mesaje: 1035
Membru din: 02 Feb 2014, 02:50

Re: Etapa 17. Universitatea Craiova - Fscb

Mesaj de Takeiteasy » 29 Noi 2021, 08:27

Paul scrie:
29 Noi 2021, 07:35
Cea mai mare greseala ar fi ca acum sa intervina Cartu si sa il dea afara pe Reghe, cum cred ca s-a intamplat la Mangia si posibil si la Bergodi. La fiecare din cazurile alea poate ar fi fost oarecum justificata o schimbare, dar acum eu zic ca nu trebuie pedepsita indrazneala, jocul in proportie de 90% merge foarte bine, nu e nimic blocat decat ca se persista cu niste greseli prostesti.
Nimeni nu il vrea demis pe Reghe si Cirtu nu schimba antrenori sau aduce / da afara jucatori la echipa asta. Cirtu isi prezinta parerile doar cind e intrebat - mai multe nu spun.

Închis