Etapa 17. Universitatea Craiova - Fscb

Moderator: grup_moderatori

Închis

Mai avem șanse la titlu?

Da și ne luăm revanșa
11
55%
Nu prea, facem egal
2
10%
Adio, dar rămâi cu Știința
7
35%
 
Total votes: 20

lory69
fanatic
fanatic
Mesaje: 1943
Membru din: 16 Aug 2017, 11:56

Re: Etapa 17. Universitatea Craiova - Fscb

Mesaj de lory69 » 29 Noi 2021, 17:43

O infrangere foarte greu de digerat.....de abia acum am intrat sa citesc reactiile de pe forum si facebook.Mi-a fost teama cand am vazut echipa de inceput,foarte ofensiva,.Doar daca toti jucau cu indarjire am fi putut obtine victoria!Multi au fost in zi proasta...Mirko,Bancu,Screciu,Vatajelu,Koljic,Ivanov,dar eu azi am pata pusa pe Baiaram.Cum frate sa joci asa fara atitudine la varsta asta?Mai ales el care e crescut aici si simte rivalitatea cu oile...Vad asta la toti tinerii de l prima echipa si de la cea din liga3.Nu degeaba Nitu si Baicu,dupa care plangeau multi,au facut ra.hatul praf unde s-au transferat.Stiu ca ma vor injura multi,dar eu l-as pune capitan pe Nistor....greseste multe pase,dar e cam singurul exemplu pozitiv de la noi la indarjire pe teren.De azi le-as da concediu pana in perioada de transferari lui Mirko,Ivanov,Fedele,Vatajelu,Capatana,Vana.....

Avatar utilizator
Paul
grup_moderatori
grup_moderatori
Mesaje: 3493
Membru din: 22 Apr 2008, 03:22

Re: Etapa 17. Universitatea Craiova - Fscb

Mesaj de Paul » 29 Noi 2021, 17:44

fabius_2014 scrie:
29 Noi 2021, 16:54
asmodeU scrie:
29 Noi 2021, 15:36
S-ar putea acei tineri sa fi avut si o trasatura din familie. Oricum ma scarbeste orasul asta din ce in ce mai mult. Oameni slabi, perversi, schimbatori.
Eu cred ca romanii, in general, au devenit slabi, perversi, schimbatori si as adauga eu, extrem de ignoranti. Tineretul nu mai citeste nimic, informatiile sunt obtinute doar de pe retelele de socializare, cultura asisderea si uite asa, usor, usor devenim o populatie, o turma si nu mai suntem un popor. Asta ca tot vine Ziua Nationala
Se aplica nu numai in Romania.

cortinadampezzo
fanatic
fanatic
Mesaje: 3241
Membru din: 21 Iul 2013, 23:09

Re: Etapa 17. Universitatea Craiova - Fscb

Mesaj de cortinadampezzo » 29 Noi 2021, 17:58

Uitati-va la NORD, sunt numai copii. E imbucurator ca ei tin steagul sus.
Acum nici noi care avem 10-20-30 ani de deplasari nu mai suntem cum am fost. Nici noi nu mai creem emulatia aia.
Eu cand eram adolescent ma sunau aia mai mari, ba hai ca e meci, imbraca-te si ne vedem acolo. Iti trebuie doar 30 de lei pentru deplasare. Azi, parca si pe noi s-a asternut oboseala...

Takeiteasy
fanatic
fanatic
Mesaje: 1035
Membru din: 02 Feb 2014, 02:50

Re: Etapa 17. Universitatea Craiova - Fscb

Mesaj de Takeiteasy » 29 Noi 2021, 18:39

Eu sper ca Reghe sa invete din aceste infringeri. Noi am mai dominat FCSB si in alte meciuri - tot am pierdut. Chiar cu Papi la timona,acasa, imediat dupa ce a plecat Mangia.

De cind a venit Reghe la Craiova, 15 etape cu el (etapa 3 pina in etapa 17), Stiinta a obtinut mai putine puncte decit Voluntari si Arges, de exemplu, in aceeasi perioada. Asta e un mare semn de alarma. Voluntari are lot mai slab si antrenor mai slab ca noi. OK - nu au presiune acolo, dar inseamna ca antrenorul si jucatorii de acolo au fost mai "inspirati". Vorbim de comparatia Craiova vs. Voluntari vs. Arges ultimele 15 etape, adica jumatate de campionat regulat. Craiova - lot superior, buget mult mai mare, Reghe are un staff de 11 oameni. Toate astea ar trebui sa se vada pe teren.

E cea mai mare greseala sa ne gindim ca a fost ghinion, sau greseala unui jucator. Experimentele in echipa, atitudinea, bagatul jucatorilor in primul 11 indiferent de prestatii (Screciu, Pigliacelli) etc etc sint in curtea noastra.

Din pacate aceasta echipa incepe sa se invete cu seriile de infringeri - am mai avut una in play off in primavara cu Marinos.

P.S. Reghe performeaza la Craiova acum sub perioadele FCSB si sub perioada Chiajna : https://www.gsp.ro/fotbal/liga-1/cel-ma ... 48212.html

Cu 1.66 puncte pe meci pina acum in liga 1 cu Stiinta, Reghe e pe acolo unde erau Piti, Papi, Marinos, Mangia etc. In primul an cu Mangia, 2017-2018, Craiova a avut in tot sezonul regulat 3 infringeri : https://en.wikipedia.org/wiki/2017%E2%80%9318_Liga_I
Mangia a aratat atunci ca se poate sa joci ofensiv, fara sa iei bataie des. Si nu putem sa comparam apararea lui Mangia, jucatorii de atunci, cu ce are Reghe acum.

R.E.N.
fanatic
fanatic
Mesaje: 1572
Membru din: 18 Feb 2006, 13:33

Re: Etapa 17. Universitatea Craiova - Fscb

Mesaj de R.E.N. » 29 Noi 2021, 20:01

Nu inteleg exact ce rost au toate comparatiile astea. Crezi ca ar fi cazul sa schimbam al optispelea antrenor in trei ani, ca sa incercam sa ne dam seama daca problema e la lot sau la antrenor? Nici eu nu sunt de acord cu cateva din chestiile pe care le face Reghecampf, dar mi se pare un antrenor foarte bun caruia ii lipsesc cateva piese esentiale in lot.

As vrea sa se intoarca perioada in care antrenorii stateau doi ani la echipa, pentru mine a fost cea mai frumoasa din 95 incoace.
Albastrul din inimile noastre este mai mare decat al cerului si al marilor la un loc!

THE LION
suporter
suporter
Mesaje: 683
Membru din: 26 Sep 2005, 11:33

Re: Etapa 17. Universitatea Craiova - Fscb

Mesaj de THE LION » 29 Noi 2021, 20:28

Avem antrenor. In afara de Dan Petrescu, mai este vreun antrenor apropiat ca nivel? Mie mi-a placut ce am jucat in a doua repriza. Daca marcam noi in locul lor, parerile erau la 180 de grade. Marile probleme sunt inca mijlocasul la inchidere si fundasul dreapta.
Hai Universitatea, Hai Craiova,
Tu, CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI !!!

Takeiteasy
fanatic
fanatic
Mesaje: 1035
Membru din: 02 Feb 2014, 02:50

Re: Etapa 17. Universitatea Craiova - Fscb

Mesaj de Takeiteasy » 29 Noi 2021, 21:52

R.E.N. scrie:
29 Noi 2021, 20:01
Nu inteleg exact ce rost au toate comparatiile astea. Crezi ca ar fi cazul sa schimbam al optispelea antrenor in trei ani, ca sa incercam sa ne dam seama daca problema e la lot sau la antrenor? Nici eu nu sunt de acord cu cateva din chestiile pe care le face Reghecampf, dar mi se pare un antrenor foarte bun caruia ii lipsesc cateva piese esentiale in lot.

As vrea sa se intoarca perioada in care antrenorii stateau doi ani la echipa, pentru mine a fost cea mai frumoasa din 95 incoace.
Si eu doresc stabilitate, dar nu in orice conditii. Oamenii trebuie sa si performeze. Toate comparatiile astea arata ca Reghe nu a dovedit, cel putin mie, ca e super antrenor. Ca rezultate de joc, ca jucatori adusi in forma mai buna, tineri lansati etc. - nu m-a dat pe spate, cel putin deocamdata. E un tip articulat, bine intentionat - poate face el performanta la Craiova ? Habar n-am. Ii doresc succes.

Daca pina in vara anului viitor Reghe nu cistiga cupa si nu obtine locul 3 - la sfirsit de sezon regulat si in play off - tu l-ai mai tine si in sezonul viitor ?

Takeiteasy
fanatic
fanatic
Mesaje: 1035
Membru din: 02 Feb 2014, 02:50

Re: Etapa 17. Universitatea Craiova - Fscb

Mesaj de Takeiteasy » 29 Noi 2021, 21:57

THE LION scrie:
29 Noi 2021, 20:28
Avem antrenor. In afara de Dan Petrescu, mai este vreun antrenor apropiat ca nivel? Mie mi-a placut ce am jucat in a doua repriza. Daca marcam noi in locul lor, parerile erau la 180 de grade. Marile probleme sunt inca mijlocasul la inchidere si fundasul dreapta.
Pai daca avem antrenor, sa dovedeasca pe teren. Daca e la nivelul lui Marinos sau Mangia, cistiga cupa si ia locul 3, corect ? Lot numeros si echilibrat ca acum nimeni, n-a avut in ultimii 8 ani la Craiova.

La Cluj exista subterane puternice care il ajuta pe Dan Petrescu - ca sa fim drepti. Totusi Petrescu a cistigat trofee in Romania cu 3 echipe, a cistigat campionat cu 2 echipe, a facut treaba in cupele europene cu 2 echipe : ca perfomante e peste Reghe destul de mult. Eu ii doresc lui Reghe performante de top la Craiova care sa-l aduca, ca si CV, alaturi de Petrescu.

Avatar utilizator
Paul
grup_moderatori
grup_moderatori
Mesaje: 3493
Membru din: 22 Apr 2008, 03:22

Re: Etapa 17. Universitatea Craiova - Fscb

Mesaj de Paul » 30 Noi 2021, 08:24

Depinde cum cuantifici performanta, sau cum o definesti mai exact. Daca tot ce conteaza sunt trofeele si nimic altceva, atunci DP e #1, in orice alte conditii nu e de luat in calcul. Daca performanta inseamna joc spectaculos, goluri multe, lume multa la stadion, vanzari de jucatori pe sume mari, achizitii de jucatori care se dovedesc buni, crestere de tineri si in general o emulatie in jurul echipei, atunci DP e departe de oricare din astea, si e bine sa te feresti de el ca vine fix sa omoare fiecare din toate astea, isi aduce armata lui de lefanti duri si obstructionisti, isi bate joc de tineri, si te pune la cheltuiala mare, nene - vezi ca nen-su Varga, alt domn fin, a facut de vreo cateva ori istericale de mafiot ca banii lui se duc si nu vede nimic sa vina.
Cifrele spun o poveste, ce vezi cu ochiul liber e alta poveste. Ceea ce nu inseamna ca tot ce vedem e bine, e clar ca am revenit la o aparare de pacalici, cu goluri din faze fixe sau in principal pe baza de lipsa de marcaj si pe gafe monumentale, mai mult de jumatate facute de Screciu si Pigliacelli, deci, ca sa zic asa, problema e oarecum localizata, ar trebui sa poata fi rezolvata, ca se stie care e, nu mai mergem in gol cu lantul sarit de la bicicleta, ca atunci cand pasam in nestire intre fundasii centrali si de-a latul, fara nicio intentie si idee de atac.
Pe mine nu ma intereseaza doar rezultatele, fireste ca vreau sa batem mereu, dar vreau sa si jucam, si nu e vorba de nicio ipocrizie cum s-a spus pe-aici, ca si-asa ce naiba castig eu in afara de placerea de a vedea fotbal spectaculos?
Sa speram ca luam cupa si locul 3, sa speram ca ii batem pe CFR si FCSB si ca ii incurcam la fiecare meci pe care il avem cu ei, si sa ne facem reparatiile necesare la nivelul lotului si al jocului.

Takeiteasy
fanatic
fanatic
Mesaje: 1035
Membru din: 02 Feb 2014, 02:50

Re: Etapa 17. Universitatea Craiova - Fscb

Mesaj de Takeiteasy » 30 Noi 2021, 09:30

Am mai scris, daca Reghe e super antrenor, face rezultate peste cota clubului - clasat pe locul 3 ca buget si valoarea lotului in Romania. Adica locurile 1-2 in liga 1 si grupele conference league. Daca il numim pe Reghe super antrenor dupa 5-2 cu Mioveni, cum ar trebui sa-l caracterizam pe antrenorul de la Seriff Tiraspol ? Reghe mi s-a parut disperat cu formula aia improvizata si dezechilibrata din prima repriza cu fcsb.

Daca ramine la locul 3, cupa si super cupa - m-as astepta sa inventeze jucatori, sa-i ajute pe unii jucatori sa progreseze mult, sa debuteze 1-2 tineri. Deocamdata nimic din toate astea - dar eu sper sa vad cite ceva pina la vara. La Marinos am vazut un pic de renastere a lui Ivan plus o crestere neasteptata a lui Papp (pina s-a rupt).

Uite - Gigi Multescu nu e super antrenor, dar i-a reinventat cariera lui Alex Baluta si i-a debutat pe Vladoiu, Screciu si Markovic. Juca Gigi cu Screciu la 16 ani si Markovic la 15 ani - tot a ajuns in playoff si in semifinalele cupei.

P.S. Ideal - o echipa trebuie antrenata sa se apere cinic cind trebuie si sa atace debordant cind are sens. E vorba despre un echilibru. Craiova n-are cum sa ajunga in grupele conference league cu joc de atac, pentru ca vom da piept cu echipe mai bine cotate cu care trebuie sa te si aperi. Daca treceam de Laci, am fi jucat cu Anderlecht vara trecuta. Daca te antrenezi doar pentru fotbal sampanie n-ai cum sa faci treaba in cupele europene venind din Romania.

P.S.2 Din punctul meu de vedere Reghe a esuat in 3 meciuri cheie - Laci, CFR,FCSB - si a cistigat un meci cheie (cu CFR in cupa).

Avatar utilizator
Paul
grup_moderatori
grup_moderatori
Mesaje: 3493
Membru din: 22 Apr 2008, 03:22

Re: Etapa 17. Universitatea Craiova - Fscb

Mesaj de Paul » 30 Noi 2021, 10:08

Sunt de acord cu ce spui, si cred ca stie si Reghe ca a gresit, dar la fel de bine putea sa ii si mearga miscarea la risc cu FCSB, daca nu luam golurile alea de cascadorii rasului, dupa care in repriza a doua trecea pe aparare. Fix asta a si spus dupa meci, si nu pare genul ca sa bage in ele, mai ales ca se presupune ca aceasta tactica nu era doar in capul lui, o discutasera, si ar trece de panglicar daca ar spune altceva doar sa se afle intreaba, nu cred ca e cazul.
Adica risti si castigi sau risti si pierzi - a fost varianta a doua.
Pana la urma e doar vorba de a pune in ordine apararea, asta e buba, nu cred ca era FCSB de speriat ca sa te aperi ca Tiraspol de Real Madrid, fara nicio urma de atac. Si nimeni nu e din campionatul nostru, la cum jucam noi acum, doar ca nu mai trebuie facute gafele repetate cand Screciu urmareste mingea cu privirea in loc sa sara sa o dea la 20 de metri cu capul din careu, iar Pigliacelli ori ia loc pe banca ori incearca si el sa nu mai faca iesiri pe sub minge.

robertc
suporter
suporter
Mesaje: 913
Membru din: 19 Aug 2013, 09:34

Re: Etapa 17. Universitatea Craiova - Fscb

Mesaj de robertc » 30 Noi 2021, 11:41

fmm Andrei Dicu

R.E.N.
fanatic
fanatic
Mesaje: 1572
Membru din: 18 Feb 2006, 13:33

Re: Etapa 17. Universitatea Craiova - Fscb

Mesaj de R.E.N. » 30 Noi 2021, 11:55

Takeiteasy scrie:
29 Noi 2021, 21:52

Si eu doresc stabilitate, dar nu in orice conditii. Oamenii trebuie sa si performeze. Toate comparatiile astea arata ca Reghe nu a dovedit, cel putin mie, ca e super antrenor. Ca rezultate de joc, ca jucatori adusi in forma mai buna, tineri lansati etc. - nu m-a dat pe spate, cel putin deocamdata. E un tip articulat, bine intentionat - poate face el performanta la Craiova ? Habar n-am. Ii doresc succes.

Daca pina in vara anului viitor Reghe nu cistiga cupa si nu obtine locul 3 - la sfirsit de sezon regulat si in play off - tu l-ai mai tine si in sezonul viitor ?
Da. Ai un antrenor care a luat titluri, care a facut performanta in Europa. Recent, nu acum 20 de ani. Un antrenor care e clar ca are o idee de joc. Da-i timp. Atmosfera asta in care antrenorul pare ca are sabia deasupra capului mereu nu are nicio legatura cu ce ar trebui sa fie un club profesionist. Si intr-o atmosfera din asta, daca ai pierdut trei meciuri si jucatorii s-au saturat de tine, te schimba in doua-trei etape. Rahhatul asta trebuie sa inceteze.

Ne impuscam singuri in picior.

Campania pe care au inceput-o limacsii de la gesepe importiva lui Reghecampf ar trebui sa dea un indiciu despre care e calea de urmat.
Albastrul din inimile noastre este mai mare decat al cerului si al marilor la un loc!

asmodeU
junior
junior
Mesaje: 93
Membru din: 27 Noi 2021, 09:30

Re: Etapa 17. Universitatea Craiova - Fscb

Mesaj de asmodeU » 30 Noi 2021, 12:11

robertc scrie:
30 Noi 2021, 11:41
fmm Andrei Dicu
+1 de la mine
Sunt ziarele astea on-line pline de idioti de jurnalisti partizani ai unora, dusmani ai altora. Asta este jurnalismul din ziua de astazi.

Avatar utilizator
Paul
grup_moderatori
grup_moderatori
Mesaje: 3493
Membru din: 22 Apr 2008, 03:22

Re: Etapa 17. Universitatea Craiova - Fscb

Mesaj de Paul » 30 Noi 2021, 12:42

R.E.N. scrie:
30 Noi 2021, 11:55
Takeiteasy scrie:
29 Noi 2021, 21:52

Si eu doresc stabilitate, dar nu in orice conditii. Oamenii trebuie sa si performeze. Toate comparatiile astea arata ca Reghe nu a dovedit, cel putin mie, ca e super antrenor. Ca rezultate de joc, ca jucatori adusi in forma mai buna, tineri lansati etc. - nu m-a dat pe spate, cel putin deocamdata. E un tip articulat, bine intentionat - poate face el performanta la Craiova ? Habar n-am. Ii doresc succes.

Daca pina in vara anului viitor Reghe nu cistiga cupa si nu obtine locul 3 - la sfirsit de sezon regulat si in play off - tu l-ai mai tine si in sezonul viitor ?
Da. Ai un antrenor care a luat titluri, care a facut performanta in Europa. Recent, nu acum 20 de ani. Un antrenor care e clar ca are o idee de joc. Da-i timp. Atmosfera asta in care antrenorul pare ca are sabia deasupra capului mereu nu are nicio legatura cu ce ar trebui sa fie un club profesionist. Si intr-o atmosfera din asta, daca ai pierdut trei meciuri si jucatorii s-au saturat de tine, te schimba in doua-trei etape. Rahhatul asta trebuie sa inceteze.

Ne impuscam singuri in picior.

Campania pe care au inceput-o limacsii de la gesepe importiva lui Reghecampf ar trebui sa dea un indiciu despre care e calea de urmat.
Exact, daca vrei sa se aleaga praful incepi sa instaurezi atmosfera asta cu sabia deasupra capului. Dovada cea mai buna ca incep deja o campanie in jegsepe, supliment la aia cu divortul care clar are o componenta speciala pentru enervarea lui Reghe.

Închis