Etapa 21. G.M. Mediaș-Universitatea Craiova

Moderator: grup_moderatori

Închis

Ce cadou primim de Crăciun?

-În sfârșit o victorie, dar scremută
8
44%
-În sfârșit o victorie convingătoare
5
28%
-Încă un punct colosal
5
28%
 
Total votes: 18

Avatar utilizator
Leonard Albert
fanatic
fanatic
Mesaje: 1098
Membru din: 13 Iul 2014, 19:57

Re: Etapa 21. G.M. Mediaș-Universitatea Craiova

Mesaj de Leonard Albert » 18 Dec 2021, 23:45

Pai si atunci? Daca ai 25 de jucatori buni si un antrenor prost, e posibil sa ai 3 victorii cu primele 10 din campionat? Nu cumva ai jucatori prosti si indiferent de antrenor nu-si pot depasi conditia?
Am stagnat de ceva timp si acum o luam in jos. Vere, echipa nu e ca muierea, o tii acolo ca ti-a tras un copil, o iubesti si treci cu vederea. La fotbal trebuie si un pic de cinism a la CFR Cluj daca vrei mereu primul. Nu sa plangem in batista dupa Vatajelu, Screciu sau Bancu de ani si ani de zile...si astea sunt exemplele bune. Vai, Vladoiu e de-al nostru, Mateiu e de la-nceput, nu stiu care a facut meciuri bune acum doi ani...pai tata, daca nu ne trezim ajungem jos. Jos de tot. Acum e momentul sa avem un viitor bun si eficace sau unul prost cu sentimentalisme. Domnule Rotaru, aveti balonul!

Takeiteasy
fanatic
fanatic
Mesaje: 1035
Membru din: 02 Feb 2014, 02:50

Re: Etapa 21. G.M. Mediaș-Universitatea Craiova

Mesaj de Takeiteasy » 19 Dec 2021, 00:02

Leonard Albert scrie:
18 Dec 2021, 23:45
Pai si atunci? Daca ai 25 de jucatori buni si un antrenor prost, e posibil sa ai 3 victorii cu primele 10 din campionat? Nu cumva ai jucatori prosti si indiferent de antrenor nu-si pot depasi conditia?
Pai nu stiu. Exista si jucatori buni de liga 1 la Craiova. Uite, Ivanov era titular sezonul trecut la Voluntari ba si marca acolo; pai daca era prost complet, mai era titular acolo ? Cind a plecat Briceag a fost sarbatoare la Craiova - si uite ca e titular la echipa de pe locul 3. Bancu, Ivan, Cimpanu, Screciu, Baiaram, Markovic convocati la echipele nationale constant. E Koljic acum sub Nemec -titular la echipa de pe locul 3 ? Nu cred.

Dar totusi noi nu avem un lot de profesionisti in meseria de fotbal cum are CFR. Cineva spunea recent ca antrenorul cu cel mai mare procentaj de victorii la CFR in ultimii ani e Alin Mintenuan de fapt. Echipa juca in liga 1 si cu iedi, si cu Dan Petrescu, Minteuan sau Sumi. I-a tocat cu 4-1 pe FCSB avind pe banca antrenorul de portari. FCSB ne-a distrus si cu Vintila, Todoran sau Petrea. Probabil ca lotul si selectia inca lasa de dorit la Craiova, dar totusi m-as astepta sa fim peste Botosani, Voluntari sau Rapid acum.

Takeiteasy
fanatic
fanatic
Mesaje: 1035
Membru din: 02 Feb 2014, 02:50

Re: Etapa 21. G.M. Mediaș-Universitatea Craiova

Mesaj de Takeiteasy » 19 Dec 2021, 00:03

Leonard Albert scrie:
18 Dec 2021, 23:45
La fotbal trebuie si un pic de cinism a la CFR Cluj daca vrei mereu primul. Nu sa plangem in batista dupa Vatajelu, Screciu sau Bancu de ani si ani de zile...si astea sunt exemplele bune. Vai, Vladoiu e de-al nostru, Mateiu e de la-nceput, nu stiu care a facut meciuri bune acum doi ani...pai tata, daca nu ne trezim ajungem jos. Jos de tot. Acum e momentul sa avem un viitor bun si eficace sau unul prost cu sentimentalisme. Domnule Rotaru, aveti balonul!
usteag

Takeiteasy
fanatic
fanatic
Mesaje: 1035
Membru din: 02 Feb 2014, 02:50

Re: Etapa 21. G.M. Mediaș-Universitatea Craiova

Mesaj de Takeiteasy » 19 Dec 2021, 11:26

Citeva faze in apararea noastra din timpul meciului m-au descumpanit - atit de prost stam in teren. Si nu vorbesc de faza golului - ala a fost un ghinion pe care il vezi o data la 5 ani ca fundas.

Golul nostru a fost marcat pe o constructie frumoasa, pasa luminoasa Roguljici, cursa Ivan pe stinga - dar Gazul se apara foarte bine la gol (5 medieseni in careu contra 3 craioveni) - diferenta o face inspiratia lui Ivan, care gaseste coltul scurt desi era inconjurat de 3 aparatori de la gazde. Constructie frumoasa, gol care arata o calitate individuala mai buna. Comparati cu golul gazedelor - facut cadou...

La 1-1 am fazut din nou jale in apararea noastra. In minutul 69 gazdele au o ocazie buna, mingea e trimisa in plasa laterala. Citeva secunde mai inainte Vladoiu, M. Constantin si Screciu stau pe la 15 m de poarta noastra, toti in zona centrala a careului !! Zona din dreapta apararii noastre e libera ! Deaconu ataca acea zona libera, Vladoiu paraseste zona centrala - normal ! - si alearga spre Deaconu pe partea dreapta, centrare Deaconu, ratare de putin Alceus. Uitati-va la ce face Vladoiu - in loc sa sprinteze spre Deaconu full speed, la un moment dat se opreste si isi lipeste miinile de corp. Cine l-a invatat asta ? Cum sa alergi viteza maxima cu miinile lipite de corp ?? Uitati-va la ce face Screciu in aceeasi faza - il ia in primire pe nr. 70 de la Medias, pune mina pe el si il impinge in jos, daca ala stia sa cada se putea da penalty.

Minutul 80 centrare din lovitura libera a Mediasului in careul nostru - citiva medieseni se duc spre poarta noastra fara nici un marcaj, pur si simplu ai nostri nu se sinchisesc sa alerge dupa jucatorii gazdelor. Omul lui Vatajelu de exemplu se duce singur singurel spre poarta noastra.

Cum vad eu fazele astea - Craiova e o echipa neantrenata, copilareasca si superficiala pe faza de aparare. Greseli individuale si si de pozitionare ca echipa mult sub un nivel de play off. Nici ca echipa, nici individual baietii astia nu par a lucra faza de aparare. Cu o asemenea aparare nu e de mirare ca meciurile noastre sint show pentru public :-) La multe echipe de liga 1 fazele fixe sint lucrate de secunzi. Nu stiu cine ar fi responsabil de asezarea echipei in aparare, la faze fixe, si la strategia de aparare. Dar sintem la un nivel slab - si jucatorii astia nu sint sub media ligii 1 ca aparatori. Pina la urma iti faci strategia de aparare in functie de calitatile si defectele jucatorilor - de aia esti antrenor. Campionatul trecut n-am vazut asa naivitate de la aceeasi jucatori. Dupa cite stiu eu, sezonul regular trecut Craiova a terminat cu cea mai buna aparare din istoria ligii 1 !!!

Fazele de care vorbesc sint si pe rezumatul Digi : https://www.digisport.ro/fotbal/liga-1/ ... as-1429131

cortinadampezzo
fanatic
fanatic
Mesaje: 3241
Membru din: 21 Iul 2013, 23:09

Re: Etapa 21. G.M. Mediaș-Universitatea Craiova

Mesaj de cortinadampezzo » 19 Dec 2021, 13:41

Reghe sta prost in statistici dar este in plaja pe care sio doreste clubul.

Clubul nostru vrea un antrenor cu o medie mai buna de 1.5+ pct pe meci.

Reghe se apropie de 20 de meciuri la craiova si are 32 de pct, peste 1.6 pct pe meci. E sub Bergodi, Mangia sau Marinos dar e peste targetul clubului.

Din pacate in Liga 1 de azi, campionatul se ia cu peste 2.1 pct pe meci

sorinyki
fanatic
fanatic
Mesaje: 1216
Membru din: 16 Mai 2006, 10:43

Re: Etapa 21. G.M. Mediaș-Universitatea Craiova

Mesaj de sorinyki » 19 Dec 2021, 16:03

Citez din Fanatik:
Lista neagră a lui Laurențiu Reghecampf la Universitatea Craiova. Nume surpriză între cei nouă jucători vizați. Exclusiv
Universitatea Craiova a avut un final de 2021 de coșmar. După șapte meciuri fără victorie, echipa lui Laurențiu Reghecampf termină prima parte a sezonului pe locul 5. Iar prezența în play-off este în pericol.
Gabriel Eșanu
19.12.2021 | 15:01
Lista neagră a lui Laurențiu Reghecampf la Universitatea Craiova. Nume surpriză între cei nouă jucători vizați. ExclusivEXCLUSIV FANATIK
Nume grele pe lista neagră a lui Laurențiu Reghecampf la Universitatea Craiova, după un final de 2021 de coșmar. Sursă foto: Colaj Fanatik
“Am sută la sută susținerea conducerii. Veți vedea la timpul potrivit ce schimbări vom face”, a fost anunțul făcut de Laurențiu Reghecampf după 1-1 la Mediaș, cu Gaz Metan.


Laurențiu Reghecampf și conducerea s-au înțeles de principiu ca antrenorul să rămână la Universitatea Craiova pentru a redresa situația în 2022. Dar cineva trebuie să plătească pentru cele 21 de etape în care echipa nu și-a respectat statutul de pretendentă la titlu. Astfel că Reghe a întocmit deja o listă cu jucători care consideră că nu mai pot ajuta echipa. Iar conducerea a aprobat deja părerea antrenorului.

Nouă jucători pe lista neagră a lui Laurențiu Reghecampf. Conducerea Universității Craiova caută soluții pentru a scăpa de ei în iarnă
Sunt nu mai puțin de nouă jucători pe lista neagră a lui Laurențiu Reghecampf, printre care și câteva nume surpriză: Pigliacelli, Vlădoiu, Bălașa, Ivanov, Fedele, Crețu, Căpățână, Gustavo, Vână și Roman. De toți aceștia, Universitatea Craiova va încerca să scape încă din această iarnă. Chiar dacă negocierile pentru reziliere nu vor fi deloc simple.

Geronimo
fanatic
fanatic
Mesaje: 2938
Membru din: 22 Sep 2016, 21:40

Re: Etapa 21. G.M. Mediaș-Universitatea Craiova

Mesaj de Geronimo » 19 Dec 2021, 16:06

cortinadampezzo scrie:Reghe sta prost in statistici dar este in plaja pe care sio doreste clubul.

Clubul nostru vrea un antrenor cu o medie mai buna de 1.5+ pct pe meci.

Reghe se apropie de 20 de meciuri la craiova si are 32 de pct, peste 1.6 pct pe meci. E sub Bergodi, Mangia sau Marinos dar e peste targetul clubului.

Din pacate in Liga 1 de azi, campionatul se ia cu peste 2.1 pct pe meci
Corect. Iti trebuie mai mult de 1.5 pct. pe meci daca sunt 4-5 echipe care au <= 1 pct. pe meci. Nu mai zic daca pierzi puncte cu aceste echipe.


Sent from my iPad using Tapatalk

Takeiteasy
fanatic
fanatic
Mesaje: 1035
Membru din: 02 Feb 2014, 02:50

Re: Etapa 21. G.M. Mediaș-Universitatea Craiova

Mesaj de Takeiteasy » 19 Dec 2021, 16:56

cortinadampezzo scrie:
19 Dec 2021, 13:41
Reghe sta prost in statistici dar este in plaja pe care sio doreste clubul.

Clubul nostru vrea un antrenor cu o medie mai buna de 1.5+ pct pe meci.

Reghe se apropie de 20 de meciuri la craiova si are 32 de pct, peste 1.6 pct pe meci. E sub Bergodi, Mangia sau Marinos dar e peste targetul clubului.

Din pacate in Liga 1 de azi, campionatul se ia cu peste 2.1 pct pe meci
In liga 1 Reghe are exact 1.53 ppm. In momentul de fata este si sub Bergodi la ppm, vorbesc de ppm facut la Sepsi de care Bergodi !

fanucrv
fanatic
fanatic
Mesaje: 2227
Membru din: 20 Iun 2017, 10:40

Re: Etapa 21. G.M. Mediaș-Universitatea Craiova

Mesaj de fanucrv » 19 Dec 2021, 16:58

Dintre toți de pe lista aia, singurul la care n-aș renunța este Gustavo. E adevarat ca nu prea a avut realizări dar parca la capitolul atitudine sta mai bine decât alții. In plus Baiaram si Campanu ar putea sa se găsească usor in locul brazilianului.

Takeiteasy
fanatic
fanatic
Mesaje: 1035
Membru din: 02 Feb 2014, 02:50

Re: Etapa 21. G.M. Mediaș-Universitatea Craiova

Mesaj de Takeiteasy » 19 Dec 2021, 17:03

sorinyki scrie:
19 Dec 2021, 16:03
Citez din Fanatik:
Lista neagră a lui Laurențiu Reghecampf la Universitatea Craiova. Nume surpriză între cei nouă jucători vizați. Exclusiv
Universitatea Craiova a avut un final de 2021 de coșmar. După șapte meciuri fără victorie, echipa lui Laurențiu Reghecampf termină prima parte a sezonului pe locul 5. Iar prezența în play-off este în pericol.
Gabriel Eșanu
19.12.2021 | 15:01
Lista neagră a lui Laurențiu Reghecampf la Universitatea Craiova. Nume surpriză între cei nouă jucători vizați. ExclusivEXCLUSIV FANATIK
Nume grele pe lista neagră a lui Laurențiu Reghecampf la Universitatea Craiova, după un final de 2021 de coșmar. Sursă foto: Colaj Fanatik
“Am sută la sută susținerea conducerii. Veți vedea la timpul potrivit ce schimbări vom face”, a fost anunțul făcut de Laurențiu Reghecampf după 1-1 la Mediaș, cu Gaz Metan.


Laurențiu Reghecampf și conducerea s-au înțeles de principiu ca antrenorul să rămână la Universitatea Craiova pentru a redresa situația în 2022. Dar cineva trebuie să plătească pentru cele 21 de etape în care echipa nu și-a respectat statutul de pretendentă la titlu. Astfel că Reghe a întocmit deja o listă cu jucători care consideră că nu mai pot ajuta echipa. Iar conducerea a aprobat deja părerea antrenorului.

Nouă jucători pe lista neagră a lui Laurențiu Reghecampf. Conducerea Universității Craiova caută soluții pentru a scăpa de ei în iarnă
Sunt nu mai puțin de nouă jucători pe lista neagră a lui Laurențiu Reghecampf, printre care și câteva nume surpriză: Pigliacelli, Vlădoiu, Bălașa, Ivanov, Fedele, Crețu, Căpățână, Gustavo, Vână și Roman. De toți aceștia, Universitatea Craiova va încerca să scape încă din această iarnă. Chiar dacă negocierile pentru reziliere nu vor fi deloc simple.
Lista asta e distractiva. Te poate ajunge la 500 k sau mai mult rezilierea in total. Domnul Reghe l-a adus pe Cretu, ca exemplu, la aproape 15 k pe luna si vrea sa-l dea afara acum (Cretu deja a jucat la doua echipe in acest sezon asa ca mult succes sa-i arati usa).

Si dupa ce ai reziliat, trebuie sa aduci in loc. Alte milioane si incercari.

Intrebarea este : a facut vreodata Reghe constructie de lot la vreun club pina acum ca sa-i dai pe mina milioane sa o faca la tine ? Croitoru asta face la Botosani - dar arata ca se pricepe la formarea unei echipe.

Era un banc celebru- "eu idei mai am, dar dvs. mai aveti bani ca sa le platiti ?". Reghe e in disperare sa-si salveze imaginea ca antrenor - eu sint fanul Stiintei si sper ca acest club sa nu duca in cap pentru toanele niciunui antrenor.

Pot sa se dea afara nu 10, ci 25 de jucatori, intrebarile mele de mai jos tot n-au raspuns :

1. E posibil ca parte din succesul precedent al lui Reghe sa fi fost si datorita lui Neubert ? Probabil ca fara Neubert - adica fara pregatire fizica super, nu speculez despre pungute si alte folcloruri - sa-i fie mai greu sa scoata rezultate ?
2. Ce plus a adus Pandi, cerut la Craiova de catre Reghe ? Nici la arabi cuplul Pandi - Reghe nu a reusit sa rupa norii.
3. Orice om trece prin momente grele la divort, daramite un divort cu strigaturi publice. E posibil ca randamentul profesional al lui Reghe sa fie afectat puternic de acest circ care va mai continua destul timp.
4. E posibil ca metodele de mobilizare ale lui Reghe exersate la FCSB - sedinte cu jucatorii pe teren chiar la sfirsit de meci, gratare la Snagov de team building etc. - sa fie mai putin eficiente la Craiova ?
5. A ajutat si mopul cumva la rezultatele trecute ale lui Reghe ? Nu ma gindesc la prostii - ci doar la ajutarea jucatorilor in momente mai delicate, habar n-am, intreb.
6. Este filozofia de joc a lui Reghe potrivita pentru calitatile si defectele jucatorilor Craiovei ?
7. Seria de 5 victorii in campionat din octombrie, cu goluri marcate multe si fara goluri primite multe, a cam fost cu amarasteni - Mioveni, Clinceni, Dinamo, FC Calu. Plus Chindia - echipa grea, de acord, dar care marcheaza foarte putin. Ce inseamna asta ?
8. Arata Craiova dupa 23 de meciuri oficiale cu Reghe si vreo 3 pauze ale nationalei ca echipa lucrata, articulata, un mecanism eficient si echilibrat ?
9. Reghe l-a cerut pe Cretu. E baiatul asta foarte bine platit jucator de Craiova ?

malus dacus
fanatic
fanatic
Mesaje: 2956
Membru din: 24 Feb 2018, 19:16

Re: Etapa 21. G.M. Mediaș-Universitatea Craiova

Mesaj de malus dacus » 19 Dec 2021, 17:23

Astia.s dementi cu lista lor. Pui Vladoiu pe lista, care dezvolta sprint comparabil cu Mbape si pastrezi leșinătura de Cimpanu care.si vomita plămânii daca fuge mai mult de 10 m, cu viteza melcului, sau pe Baiaram care aleargă fara sa indoaie genunchii de zici ca e pe gheață tot timpul, specific ciurdelor de bairami

manex
fanatic
fanatic
Mesaje: 9783
Membru din: 17 Oct 2003, 23:21

Re: Etapa 21. G.M. Mediaș-Universitatea Craiova

Mesaj de manex » 19 Dec 2021, 17:25

Si eu zic ca lista aia e facuta sa dezbine

Trimis de pe al meu ELE-L29 folosind Tapatalk

Am zis!!

fanucrv
fanatic
fanatic
Mesaje: 2227
Membru din: 20 Iun 2017, 10:40

Re: Etapa 21. G.M. Mediaș-Universitatea Craiova

Mesaj de fanucrv » 19 Dec 2021, 17:38

manex scrie:
19 Dec 2021, 17:25
Si eu zic ca lista aia e facuta sa dezbine

Trimis de pe al meu ELE-L29 folosind Tapatalk
eu cred ca lista nu e reală . Ca se găsesc acolo multi jucatori de care ar trebui scapat cat mai urgent, este o altă discuție.
Last edited by fanucrv on 19 Dec 2021, 19:14, edited 1 time in total.

robertc
suporter
suporter
Mesaje: 927
Membru din: 19 Aug 2013, 09:34

Re: Etapa 21. G.M. Mediaș-Universitatea Craiova

Mesaj de robertc » 19 Dec 2021, 18:39

Mai Take ,nu mai compara mere cu pere,taranusul de croitoru e antrenor la taranoia,alte asteptari ,alta presiune,alte interese barsane..

Takeiteasy
fanatic
fanatic
Mesaje: 1035
Membru din: 02 Feb 2014, 02:50

Re: Etapa 21. G.M. Mediaș-Universitatea Craiova

Mesaj de Takeiteasy » 19 Dec 2021, 20:36

robertc scrie:
19 Dec 2021, 18:39
Mai Take ,nu mai compara mere cu pere,taranusul de croitoru e antrenor la taranoia,alte asteptari ,alta presiune,alte interese barsane..
Ideea e ca Marius Croitoru pare a sti sa construiasca o echipa in timp foarte scurt - ok, pentru pretentiile si interesele de la Botosani. In ultimele 19 etape de liga 1 Croitoru a facut un punct mai mult decit Craiova lui Reghe. Deci omul se pricepe cit de cit.

Exista antrenori formatori si antrenori care stiu sa scoata rezultate dintr-un grup.

Închis