Etapa 4: FCU 1948 - Universitatea Craiova

Forumul suporterilor. Discutii despre meciurile din sezonul actual. Arhiva discuţiilor despre meciurile din sezoanele anterioare.

Moderator: grup_moderatori

Scrie răspuns

Ii recunoastem pe originali marindu-le datoria in goluri ?

Poll ended at 08 Aug 2022, 15:21

1. Mai adaugam macar un gol la zestrea recunoasterii lor
12
75%
2. Datoria ramane la fel dupa acest meci
1
6%
3. Reusesc sa reduca din datorie
3
19%
 
Total votes: 16

JaneTrabant
membru
membru
Mesaje: 148
Membru din: 04 Oct 2021, 17:15

Re: Etapa 4: FCU 1948 - Universitatea Craiova

Mesaj de JaneTrabant » 08 Aug 2022, 07:19

O noua înfrângere pe teren și in tribune pentru booveni.

Forța Stiinta!
Stiinta, Stiinta, Stiinta! ucv ucv ucv usteag usteag usteag

Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8099
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: Etapa 4: FCU 1948 - Universitatea Craiova

Mesaj de Bobby » 08 Aug 2022, 07:20

Un amic din presa sportiva mi-a trimis linkul asta si mi-a spus sa ma uit la minutul 6 :

https://www.youtube.com/watch?v=Fd7WauiNO08

La minutul 6.13 fostul jucator Robert Nita opineaza ca al doilea penalty acordat pentru U Craiova este clar. Interesanta opinia lui Nita - eu nu am vazut reluarea pe care el o invoca (reluare cu o camera din spatele lui Hanca - dinspre mijlocul terenului), reluare care ar arata clar ca mingea a fost atinsa cu mina. Si mai zice Nita ceva important - ca arbitrul Kovacs i-ar fi avertizat pe caii din zid la acea lovitura libera batuta de Hanca sa nu ridice miinile / coatele cind se executa lovitura libera ! Adica exact ceea ce acel cal a facut.

JaneTrabant
membru
membru
Mesaje: 148
Membru din: 04 Oct 2021, 17:15

Re: Etapa 4: FCU 1948 - Universitatea Craiova

Mesaj de JaneTrabant » 08 Aug 2022, 07:46

Interesantă perspectiva ca sa înțeleagă și aia care sunt nedumeriți de ce a fost penalty.

Toate cele 3 penalty-URI au fost clare ca buna ziua.
Stiinta, Stiinta, Stiinta! ucv ucv ucv usteag usteag usteag

Avatar utilizator
G.Ovidiu-Catalin
suporter
suporter
Mesaje: 814
Membru din: 01 Iul 2018, 15:04

Re: Etapa 4: FCU 1948 - Universitatea Craiova

Mesaj de G.Ovidiu-Catalin » 08 Aug 2022, 07:58

Victorie f importantă, este bine ca ii batem chiar și când nu jucam nimic. Noi practic am jucat fotbal doar 20 de minute, după golul celor de la fcu. Așa cum ma asteptam, caii și-au arătat limitele (și părerea mea este ca o sa și le arate din ce in ce mai mult). Ma bucur ca mult lăudatul Cojocaru a demonstrat ca nu este antrenor, când s-a simțit in corzi (după 2-0), nu a avut reacție, a început sa joace “lunga și pe-a doua”. Ma bucur ca galeria lor “și-a dat iar in petic”, mass media demonstrează încă o data ca nu mai este demult obiectiva și libera(nu vreau sa ma gândesc cum ar fi reacționat dacă PN s-ar fi comportat in halul asta). Bancu inchide iarăși gura contestatarilor. Noi nu jucam mai nimic, stam in talentul jucătorilor, cu Zoria ne va fi foarte greu cu jocul asta. Și, nu in ultimul rând, vreau sa remarc doua pase filtrante pe poziție viitoare, magistral executate de Roguljic, așa cum nu prea mai vedem in campionatul nostru.
ucv ucv ucv

marius_vl
fanatic
fanatic
Mesaje: 2487
Membru din: 29 Mai 2006, 16:06

Re: Etapa 4: FCU 1948 - Universitatea Craiova

Mesaj de marius_vl » 08 Aug 2022, 08:09

libarcile alea jegoase din peluza sud practic au fortat evacuarea din stadion, pt a poza din nou in niste victime! sunt absolut convins ca asta s-a urmarit!
Cand am vazut scaunele alea rupte, aruncate pe gazon, mi s-a rupt sufletul, salbaticii dracu nenorociti!

Avatar utilizator
Freestate
fanatic
fanatic
Mesaje: 3476
Membru din: 06 Feb 2022, 15:41

Re: Etapa 4: FCU 1948 - Universitatea Craiova

Mesaj de Freestate » 08 Aug 2022, 08:11

Legat de prezenta in tribune, cifra avansata de 23.000 mi se pare marita.
Daca noua, zic ei ...ne-au vandut 5.900 de bilete inseamna ca nu am reusit sa le vindem pe toate, noi am stat masati si pe scari si in picioare acolo dar mai mult de 4.500 nu am fost la Nord.
T2...intre gardurile despartitoare de peluze are o capacitate cam de 10.500 de locuri.Capetele nepopulate dar totusi mai populat in partea noastra unde au stat ai nostri. As aprecia 9.000 de spectatori acolo la T2 avand in vedere ca si in partea de sus era rarefiata.
Peluzele, Sudul ...asa cum stiu ei sa faca sa se disperseze in teritoriu ca sa para mai multi....maximum 2.000-2.500
T1 are o capacitate cam de 8.000 de locuri...goala in capetele dinspe Sud, golasa la mansarda....Apreciez ca acolo au fost maximum 3.000-3500.
Deci 9.000+2.500+3500+4.500 = 19.500 de spectatori din care apreciez booveni (care s-au bucurat la golul lor) 7.000 T2 + 2.500 + 2.000 de la T1...atat imi da mie 11.500 de booveni (toti cei care s-au bucurat la golul lor)
De unde au strans boovenii 11.500 de sustinatori avand in vedere ca maximumul lor de anul trecut a fost de 7.000 si ca maximumul lor istoric a fost de 9-10.000 de la meciul cu Clujul din 2019 ?
Acest surplus are o explicatie:
1. Unii au fost la noi si au trecut in partea cealalta
2. Au reusit sa atraga la stadion (stratagema cu televizarea a functionat) si persoane fara cultul dusului la stadion care au o fobie, gogoasa politica (ahtiati politic impotriva PSD) si care ii sustin macar formal, "moral" pe ei dar in general fotbalul nu-i intereseaza.
In orice caz aceasta masa de la T2 a fost foarte apatica si s-a vazut ca nu are cultul sustinerii echipei pe care au ovationat-o la gol (asa cum ma asteptam dealtfel).
Genul asta de craiovean neinteresat de fotbal dar care in conditii in care poate sa-si manifeste antipatia politica poate sa treaca peste comoditatea de acasa si sa mearga la stadion este des intalnit in societatea craioveana.
In fine, Dumnezeul Fotbalului i-a pedepsit aseara...prezenta lor nenaturala pe stadion nu i-a placut Demiurgului. :)(
Last edited by Freestate on 08 Aug 2022, 08:45, edited 1 time in total.
FMSP :)(

Avatar utilizator
Freestate
fanatic
fanatic
Mesaje: 3476
Membru din: 06 Feb 2022, 15:41

Re: Etapa 4: FCU 1948 - Universitatea Craiova

Mesaj de Freestate » 08 Aug 2022, 08:39

Am avut bilet la T2 dar am intrat la Nord cu riscul de a avea probleme cu muierea la intoarcerea acasa... :)( Sunt inca barbat bine :)( si am muierea geloasa, daca apar tiptil, tiptil la ora 1 acasa desi meciul se terminase la 23.15... :)(
FMSP :)(

u2blue
fanatic
fanatic
Mesaje: 1861
Membru din: 25 Sep 2005, 15:52

Re: Etapa 4: FCU 1948 - Universitatea Craiova

Mesaj de u2blue » 08 Aug 2022, 10:13

Cu Bancu in teren a mai venit o victorie. Nu e normal totusi ca un fundas lateral sa aduca puterea ofensiva a echipei.
La mijloc suntem vraiste: Baiaram nu e copt, Rogulici stie sa bage pase insa nu are forta / viteza sa tina de minge, Mateiu e bun, muncitor da' ca 6 spre fundas, Cretu hey-rup hey-rup sper sa-si revina la forma aia care o prinsese cu Reghe.
Deci raman la parerea ca daca anul asta mergem in playoff este un an reusit.

Asa imi place sa batem echipa familiei: cu meci prost si erori de arbritaj. As fi preferat si un gol din offside ...

Iancu Magheru
fanatic
fanatic
Mesaje: 1400
Membru din: 27 Mai 2021, 11:40

Re: Etapa 4: FCU 1948 - Universitatea Craiova

Mesaj de Iancu Magheru » 08 Aug 2022, 10:17

Puncte pozitive aseară:
-defensiva in general a fost sigură, deși caii ne-au luat cu asalt zdravăn in prima repriză. Nu am avut emoții nici la cornerele lor succesive.
-Nu am căzut fizic pe final de meci, eram mai iuți decât ei care veneau dupa 7 zile de odihnă.
-Baiaram crește, a avut câteva incursiuni splendide in marginea careului lor, fără să piardă ca fraieru mingea. E serios și talentat, va ajunge mare. Mai mare decât Jovan, care e o fantoma sezonul ăsta.
-reacția dupa golul lor, reacție de echipa mare, direct ocazii peste ocazii in cateva minute, putea lejer să fie 3-1. Mă rog, nici caii nu știau ce să facă cu cartofu dupa cw au marcat, ce armăsari au fost in r1 și ce gloabe au mai rămas in r2. Asta arată că au primit indicatii clare să ne ia pe sus din start in speranța sa ne dea boaba și apoi să se baricadeze, echipa mică!

marius_vl
fanatic
fanatic
Mesaje: 2487
Membru din: 29 Mai 2006, 16:06

Re: Etapa 4: FCU 1948 - Universitatea Craiova

Mesaj de marius_vl » 08 Aug 2022, 10:18

eu cred ca Nistor ar trebuie readus inapoi, avem nevoie de experienta lui!
nu cred ca ne permitem in momentul de fata sa tinem aiurea pe bara un jucator ca Nistor!
pe de alta parte nu inteleg ce naiba se intampla cu Vladoiu asta, este praf si [*****] baiatul, sar mingile din el ca din coltul mesei, viziune zero, plapand ca o papadie, dupa 5 minute deja facuse intindere, practic a terminat meciul intr-un picior, este de neimaginat cat de slab este..
a inceput sa-mi placa tare mult Capatana, si cred ca ar trebui folosit ca mijlocas central, cum juca cand era playmaker la Voluntari

Avatar utilizator
TitiUCV
senior
senior
Mesaje: 354
Membru din: 15 Iul 2020, 15:32

Re: Etapa 4: FCU 1948 - Universitatea Craiova

Mesaj de TitiUCV » 08 Aug 2022, 10:42

Mie imi place mult de Silva. Stiu, e devreme... insa pare cel mai bun fundas central al nostru din ultimii ani.
Am ajuns tarziu aseara acasa, fara voce. Nordul a facut legea categoric. Cosmin Staicu a fost generos si le-a dat la toti baietii 10

Avatar utilizator
valentin0001
suporter
suporter
Mesaje: 860
Membru din: 12 Mai 2011, 20:27

Re: Etapa 4: FCU 1948 - Universitatea Craiova

Mesaj de valentin0001 » 08 Aug 2022, 10:45

Hanca, un real castig pentru echipa. Un jucator cu un plus fata de restul lotului care o sa faca diferenta.
ucv ucv ucv ucv usteag ucv ucv ucv ucv

cortinadampezzo
fanatic
fanatic
Mesaje: 3241
Membru din: 21 Iul 2013, 23:09

Re: Etapa 4: FCU 1948 - Universitatea Craiova

Mesaj de cortinadampezzo » 08 Aug 2022, 10:47

EFM este un exemplu bun cum un antrenor potrivit poate face o echipa, un joc de echipa decent pentru liga 1 cu niste gloabe.
La EFM inca se vede munca lui Napoli , fata de sezonul trecut, Croitoru a adus în primul 11 un singur jucător, pe Duarte, în rest sunt aceiași ca anul trecut si joaca exact ce ia invatat Napoli

White&Blue
suporter
suporter
Mesaje: 636
Membru din: 28 Aug 2006, 21:01

Re: Etapa 4: FCU 1948 - Universitatea Craiova

Mesaj de White&Blue » 08 Aug 2022, 11:09

Distractie mare pe sport.ro acum...desi am ajuns putin dupa 3 acasa si am adormit dupa 4, mi-am propus sa vad emisiunea de la ora 10 pentru ca presupuneam ca o sa intre Mititelu si o sa ma distrez. Si nu am gresit, a fost savuros cu ideile lui despre cum Rotaru l-a bagat in puscarie, despre cum au fost cu cel putin o clasa peste noi, dar "gogoasa" de pe coliva a fost cand a inceput sa se planga despre comentatori ca sunt neinformati atunci cand vorbesc despre echipa lui si ii spun "echipa lui mititelu" desi lpf i-ar fi recunoscut ca si continuitoarea Universitatii Craiova si detinatoarea palmaresului.
Cu toate ca nu sunt disperat sa atragem fani noi dintre cei care nu reusesc sa rumege singuri anumite informatii, incep sa fiu de acord cu Bobby ca ar trebui sa avem totusi un om din club care sa mai spuna pe la TV adevarul despre noi, stema, palmares, istorie, dar si despre ei, la fel sigla, istoricul lui Mititelu si despre a cata societate manageriaza brutarul acum. Mititeii cu cat o sa piarda procese o sa devina tot mai vocali, iar cum singura opinie din presa va fi a lor, ala o sa fie si "adevarul". Pretentii de la presa ca o sa fie informata si o sa ii dea peste nas nu putem avea, cine o sa isi sustina ideea mai virulent si mai direct ala o sa aiba dreptate in ochii privitorilor de fotbal neutri.

cortinadampezzo
fanatic
fanatic
Mesaje: 3241
Membru din: 21 Iul 2013, 23:09

Re: Etapa 4: FCU 1948 - Universitatea Craiova

Mesaj de cortinadampezzo » 08 Aug 2022, 11:25

cred ca mai mult de 50% din fanii de fotbal din craiova sunt suporteri la performanta.
mititelu a reusit sa bata pe cfr si sa faca egal cu fcsb si a strans mai multi suporteri decat tot campionatul trecut.
daca Universitatea va participa in grupele europe league, va continua sa castige trofee si sa speram un campionat, suporterii vor veni mult mai mult langa echipa. pe langa ai nevoie si de un context economic favorabil. pentru unii dintre noi e greu sa facem deplasari, mai ales deplasari internationale odata la doua saptamani

Scrie răspuns