Universitatea Craiova - Sezonul 2023/2024

Forumul suporterilor. Discutii despre meciurile din sezonul actual. Arhiva discuţiilor despre meciurile din sezoanele anterioare.

Moderator: grup_moderatori

Scrie răspuns

Pe ce loc ne vom clasa la finele stagiunii 2023-2024

Poll ended at 31 Iul 2023, 18:40

1. Vom fi campioni
23
40%
2. Vicecampioni
4
7%
3. Locurile 3-4
26
45%
4. Locurile 5-6
4
7%
5. Play-out
1
2%
 
Total votes: 58

inima de leu
suporter
suporter
Mesaje: 685
Membru din: 07 Aug 2007, 15:46

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2023/2024

Mesaj de inima de leu » 20 Apr 2024, 00:16

Deci Costel "Hihihihi" Galca. Foarte înțeleaptă alegere.
Dacă n-avem bani de Petrescu, e bun și Gâlcă...
Acu, sincer vorbind, bine că s-a oprit la un antrenor serios.
Nu-mi place că vine cu stafful lui.
Dacă tot l-a ales pe Gâlcă ar trebui completată echipa de conducere astfel:
Pavel Badea - președinte
Sorin Cârțu -consilier președinte
Gheorghe Craioveanu - director sportiv ( e cea mai înțeleaptă alegere, mie mi se pare că le vede bine de tot, . E primul care și-a dat seama că pălăria Barcelona e prea mare pentru Xavi, plus că are evaluări pertinente și f.interesante privind jucătorii). Ar coopera bine cu Gâlcă.
Geolgău- șef centru copii și juniori& departament scouting. Part-time, 4 ore pe zi, în paralel cu jobul de la Federație. Toți juniorii din țară să fie puși pe drumul de Craiova pe modelul Lung,Crișan, Tilihoi.

În pregătire pentru epoca post-Gâlcă:
Gică Popescu - președinte
Cristi Chivu sau Dan Petrescu - antrenor.

Și dacă nici așa nu merg lucrurile ca lumea ori îl aducem pe Șumi ori pe Mangia ( cu mențiunea că Regulamentul de Ordine Interioară se va modifica astfel: orice greșeală individuală va fi urmată de o noapte în cantonament de analiză cu nenea Devis ca factor motivator moral extrinsec).

Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8129
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2023/2024

Mesaj de Bobby » 20 Apr 2024, 05:28

inima de leu scrie:
20 Apr 2024, 00:16
Acu, sincer vorbind, bine că s-a oprit la un antrenor serios.
Ce inseamna antrenor serios ? Ce inseamna antrenor neserios ?

Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8129
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2023/2024

Mesaj de Bobby » 20 Apr 2024, 05:30

manex scrie:
19 Apr 2024, 10:25
Cati de daca... Dupa parerea mea, asa, la prima strigare, cfr a luat titlurile alea pe cornere :)) Doamne, cate goluri din corner au dat... Cate goluri in ultimele minute.. Dar.. Na... Un titlu e un titlu
Uite-te la FCSB - au marcat multe goluri din faze fixe, au jucat de multe ori economicos (adica nu fotbal sampanie, mai pe aparare), si nu au cazut psihic dupa accidente de joc (acel 0-4 acasa cu Rapid).

marius_vl
fanatic
fanatic
Mesaje: 2512
Membru din: 29 Mai 2006, 16:06

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2023/2024

Mesaj de marius_vl » 20 Apr 2024, 08:00

ne invartim de ani de zile intr-un cerc vicios si dupa 5 ani am ajuns in acelasi punct in care eram cand a plecat Piturca, care in 2019 o spunea raspicat ca el nu a venit la Craiova sa ia bataie de la oier, ori aduce alti jucatori ori pleaca el! Si a plecat el, apoi au mai plecat o gramada pana la Radoi, care exact ca si Piti a cerut ori el, ori jucatorii! Dupa ce Rotaru ca de fiecare data, a ales mimozele rasfatate in detrimentul unor olteni, ma refer la Piti si R2, care au spus-o cu subiect si predicat ca lotul trebuie formatat complet, iata ca ajungem in 2024, dupa 5 ani pierduti din viata noastra, si se pare (doar se pare) ca Rotaru a ajuns in sfarsit la concluzia ca e momentul sa plece din mimoze! Si l-a gasit pe stelistul asta de Galca pt asta, o mare greseala din pmdv, nu inteleg ce-l recomanda pe Mourinho asta care vine cu pretentii si figuri de mare antrenor cu clauza enorma

Avatar utilizator
valentin0001
suporter
suporter
Mesaje: 864
Membru din: 12 Mai 2011, 20:27

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2023/2024

Mesaj de valentin0001 » 20 Apr 2024, 12:15

Il recomanda eventul, il recomanda faptul ca desi in pauza dintre tur si retur a avut un avans de 13-14 puncte fata de locul 2, becali i-a vandut in pauza competitionala cei mai buni 3 fotbalisti ai fcsb-ului: Lucian Sânmărtean, Lukasz Szukala si keseru, el reusind sa faca eventul chiar si fara acesti fotbalisti care la vremea respectiva erau cei mai buni din lotul lor.
ucv ucv ucv ucv usteag ucv ucv ucv ucv

Avatar utilizator
JustME
junior
junior
Mesaje: 69
Membru din: 30 Mai 2004, 22:22

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2023/2024

Mesaj de JustME » 20 Apr 2024, 12:53

dar ca a antrenat in Spania in prima liga se pune sau toti prostii ajung sa antreneze pe acolo?

Avatar utilizator
fanatic16
fanatic
fanatic
Mesaje: 2154
Membru din: 30 Apr 2019, 16:43

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2023/2024

Mesaj de fanatic16 » 20 Apr 2024, 15:08

Nu numai ca a antrenat in la liga, dar a salvat espanyol de la retrogradare.
În comparație cu Neagoe, Balint, Radoi, etc, Galca e cu 3 clase peste.
Mie mi-a plăcut ca a zis cum își asuma meciurile ramase din playoff, alții ar fi zis ca nu pot ei schimba nimic pe termen scurt sau ca nu depinde de ei. Sumudica viteazul de ce nu a vrut sa preia o echipa din ro acum și ca vrea doar din vara? Ce pierdea dacă venea acum, ori la noi sau la rapid?
Rotaru e în relații reci cu Sumudica și ține la imaginea antrenorului clubului, iar Galca la prestanta și eleganta cred ca punctează peste toți ceilalți din liga 1.
Faptul ca facem nazuri la antrenori e anormal având în vedere ce lot blazat avem.

Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8129
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2023/2024

Mesaj de Bobby » 20 Apr 2024, 19:43

JustME scrie:
20 Apr 2024, 12:53
dar ca a antrenat in Spania in prima liga se pune sau toti prostii ajung sa antreneze pe acolo?
A antrenat o perioada scurta acolo, cum a facut-o si Contra. Cum si Bergodi a antrenat o perioada in Serie A.

Avatar utilizator
JustME
junior
junior
Mesaje: 69
Membru din: 30 Mai 2004, 22:22

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2023/2024

Mesaj de JustME » 20 Apr 2024, 19:47

Bobby scrie:
20 Apr 2024, 19:43
A antrenat o perioada scurta acolo, cum a facut-o si Contra. Cum si Bergodi a antrenat o perioada in Serie A.
pai si e de rau? de exemplu Dan Petrescu, asa bun cum il vedeti voi, nici n-a mirosit La Liga sau Serie A. nu zic ca e senzatie Galca dar nici asa slab cum il vad unii sigur nu e.

Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8129
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2023/2024

Mesaj de Bobby » 20 Apr 2024, 19:49

fanatic16 scrie:
20 Apr 2024, 15:08
Mie mi-a plăcut ca a zis cum își asuma meciurile ramase din playoff, alții ar fi zis ca nu pot ei schimba nimic pe termen scurt sau ca nu depinde de ei. .
Ce inseamna din punct de vedere practic ca isi "asuma" meciurile ramase din play off ? Cind are 500 k clauza, isi poate asuma si razboiul din Gaza. Nu inseamna nimic ca isi "asuma" ceva. Aaa - daca ar renunta la clauza daca nu se califica in cupele europene, asta ar insemna ceva practic. Dar nu pare ca face asta.

Pai Dan Petrescu avea clauza de 300 k la CFR, si asta vrea de 500 k ? Pe ce baza ?

Eu nu sint prea incintat de antrenorii astia de clauza. Piti a fost barbat si a plecat de la Craiova fara clauza.

Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8129
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2023/2024

Mesaj de Bobby » 20 Apr 2024, 19:54

JustME scrie:
20 Apr 2024, 19:47
Bobby scrie:
20 Apr 2024, 19:43
A antrenat o perioada scurta acolo, cum a facut-o si Contra. Cum si Bergodi a antrenat o perioada in Serie A.
pai si e de rau? de exemplu Dan Petrescu, asa bun cum il vedeti voi, nici n-a mirosit La Liga sau Serie A. nu zic ca e senzatie Galca dar nici asa slab cum il vad unii sigur nu e.
Dupa cite se stie, Petrescu a avut o oferta din Anglia acum niste ani - dar a refuzat-o. Era o oferta similara - sa salveze o echipa de la retrogradare, cu contract doar pina la final de campionat.

Eu nu stiu daca Petrescu e antrenor bun sau prost - dar a cistigat trofee in Romania cu 3 echipe (Urziceni, CFR, ASA Tirgu Mures) plus o cupa a Chinei in strainatate. Iar rezultatele bune in cupele europene cu CFR si Urziceni nu i le-a facut mafia din fotbalul romanesc.

P.S. Doar 4 ani diferenta intre Galca si Petrescu.

Avatar utilizator
JustME
junior
junior
Mesaje: 69
Membru din: 30 Mai 2004, 22:22

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2023/2024

Mesaj de JustME » 20 Apr 2024, 19:57

Bobby scrie:
20 Apr 2024, 19:54
Dupa cite se stie, Petrescu a avut o oferta din Anglia acum niste ani - dar a refuzat-o. Era o oferta similara - sa salveze o echipa de la retrogradare, cu contract doar pina la final de campionat.

Eu nu stiu daca Petrescu e antrenor bun sau prost - dar a cistigat trofee in Romania cu 3 echipe (Urziceni, CFR, ASA Tirgu Mures) plus o cupa a Chinei in strainatate. Iar rezultatele bune in cupele europene cu CFR si Urziceni nu i le-a facut mafia din fotbalul romanesc.

P.S. Doar 4 ani diferenta intre Galca si Petrescu.
ok [rolleyes] Dan Petrescu e cel mai bun antrenor din lume, asta inseamna ca e slab Galca? bun, prost a semnat. ce castigi din a-l ataca mereu? fix nimic, iti faci nervi singur si cam atat.

Avatar utilizator
Paul
grup_moderatori
grup_moderatori
Mesaje: 3550
Membru din: 22 Apr 2008, 03:22

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2023/2024

Mesaj de Paul » 20 Apr 2024, 20:05

Hai Bobby, fa un efort sa ii acorzi credit macar inainte de a incepe, nu e chiar asa de greu sa ai un pic de incredere si de speranta. Cine stie, poate chiar ne surprinde cu o resuscitare a echipei, cred ca toti am vrea asta.
Nu vad pe nimeni sa remarce faptul ca Rotaru s-a declarat nemultumit de faptul ca nu producem nimic in pepiniera si ca i-a pus ca si conditie promovarea continua de tineri lui Galca. Nu am auzit pana la urma niciun alt repros mai concret formulat la adresa lui Petev decat ca nici nu a dat pe la academie, asta inainte de a ii spune ca l-a pus sa dea o gramada de bani pe jucatori pe care nu i-a folosit deloc.
Pentru mine asta e de bine, mai ales ca Galca a fost antrenor la tineret la nationala.

Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8129
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2023/2024

Mesaj de Bobby » 20 Apr 2024, 21:16

Paul scrie:
20 Apr 2024, 20:05
Hai Bobby, fa un efort sa ii acorzi credit macar inainte de a incepe, nu e chiar asa de greu sa ai un pic de incredere si de speranta. Cine stie, poate chiar ne surprinde cu o resuscitare a echipei, cred ca toti am vrea asta.
Nu vad pe nimeni sa remarce faptul ca Rotaru s-a declarat nemultumit de faptul ca nu producem nimic in pepiniera si ca i-a pus ca si conditie promovarea continua de tineri lui Galca. Nu am auzit pana la urma niciun alt repros mai concret formulat la adresa lui Petev decat ca nici nu a dat pe la academie, asta inainte de a ii spune ca l-a pus sa dea o gramada de bani pe jucatori pe care nu i-a folosit deloc.
Pentru mine asta e de bine, mai ales ca Galca a fost antrenor la tineret la nationala.
Cred ca U Craiova ca si comunitate are nevoie de mai mult realism la toate nivelele : jucatori, conducatori, suporteri.
Last edited by Bobby on 20 Apr 2024, 22:20, edited 1 time in total.

Geronimo
fanatic
fanatic
Mesaje: 2980
Membru din: 22 Sep 2016, 21:40

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2023/2024

Mesaj de Geronimo » 20 Apr 2024, 21:35

Pai realism nu am avut niciodata.

Sent from my SM-G985F using Tapatalk


Scrie răspuns