Universitatea Craiova - Sezonul 2023/2024

Forumul suporterilor. Discutii despre meciurile din sezonul actual. Arhiva discuţiilor despre meciurile din sezoanele anterioare.

Moderator: grup_moderatori

Scrie răspuns

Pe ce loc ne vom clasa la finele stagiunii 2023-2024

Poll ended at 31 Iul 2023, 18:40

1. Vom fi campioni
23
40%
2. Vicecampioni
4
7%
3. Locurile 3-4
26
45%
4. Locurile 5-6
4
7%
5. Play-out
1
2%
 
Total votes: 58

Avatar utilizator
JustME
junior
junior
Mesaje: 69
Membru din: 30 Mai 2004, 22:22

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2023/2024

Mesaj de JustME » 16 Apr 2024, 09:16

manex scrie:
16 Apr 2024, 00:05
Just, prea zice lumea chestia asta de mult...
vere, lumea vorbeste mult si adesea prost. nu zic ca nu or exista bisericute in cadrul lotului (sau ca nu ar fi cazul ca unii jucatori sa ne paraseasca) dar de aici pana sa ajungi la concluzia ca ele controleaza tot ce misca la echipa e noaptea mintii. la nivel de paranoia ii facem concurenta booveanului care vedea peste tot conspiratii si camarile ticalosite. stim deja ca exista un grup malefic care face si drege (direct camarila ticalosita), stim si cine face parte din grupul respectiv, stim si care sunt victimele respectivului grup, stim ca s-au certat romanii cu strainii, stim de toate. in realitate totul se bazeaza pe pareri (subiective) si zvonuri mai mult sau mai putin reale transformate in adevar absolut.

si cea mai mare aiureala pe care am citit-o in 20 de ani de cand urmaresc forumul asta e legata de bietul Blesa - ultima victima a camarilei. pai ma verilor nu trecura doua saptamani de cand suporterii il faceau pe bulgar cu ou si cu otet ca l-a bagat titular la meciul cu fcsb. acum tot suporterii il plang ca nu primeste suficiente sanse? mama ce a fost la gura internetului pe tema titularizarii lu' Blesa si acum il scoatem martirul vestiarului? si indiferent de parerea vis a vis de baiatul asta, ca ti se pare ca e cel mai bun din lume sau un baiat care a ajuns intamplator jucator profesionist (asta ar fi parerea mea despre el) n-ai cum sa nu vezi ridicolul situatiei.

uneori incerc sa ma pun in locul lu Rotaru si imi inchipui cam ce ar putea sa creada despre noi daca ar citi parerile suporterilor. sincer, eu in locul lui as ajunge la concluzia ca suporterii Stiintei nu prea au toate tiglele pe casa. azi vor una, maine vor exact opusul iar la nivel de teorii si conspiratii suntem demni de filme SF.

asta nu inseamna ca nu aveti dreptul la parerile voastre, fiecare e liber sa creada fix ceea ce doreste. problema apare atunci cand parerile devin adevarul suprem si pe baza lor se arunca cu noroi in niste oameni care, de bine - de rau, au adus 3 trofee in cadrul clubului. si dupa '89 nu multi fotbalisti ai Craiovei se pot lauda ca au castigat 3 trofee. se putea mai mult? probabil ca da. de remarcat totusi placerea cu care aruncam cu noroi in oameni bazandu-ne pe pareri.

din partea mea sa plece toti indezirabilii, problema e ca lista de indezirabili nu o sa duca niciodata lipsa de nume. parerile noastre (subiective, evident) vor alimenta la nesfarsit aceasta lista.

sanatate si numai bine [smile56]
Last edited by JustME on 16 Apr 2024, 11:14, edited 7 times in total.

marius_vl
fanatic
fanatic
Mesaje: 2509
Membru din: 29 Mai 2006, 16:06

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2023/2024

Mesaj de marius_vl » 16 Apr 2024, 09:20

ma bucur ca Rotaru nu se grabeste, e foarte bine ca tatoneaza terenul, din partea mea sa ramana Bon pana la sfarsitul campionatului, daca asta inseamna ca va veni cine trebuie din vara incolo!
si-asa nu il voiam eu absolut deloc pe Galca, inteleg ca vrea clauza de reziliere de minim 500k, pai sa si-o bage in [cenzurat] clauza asta si sa stea sa se joace Footbal Manager pe canapea si sa-si urmareasca oile preferate cum joaca in grupele CL

fabius_2014
fanatic
fanatic
Mesaje: 2929
Membru din: 06 Apr 2019, 15:49

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2023/2024

Mesaj de fabius_2014 » 16 Apr 2024, 09:22

Bobby scrie:
16 Apr 2024, 08:24
In fotbalul vorbit toata lumea are dreptate, chiar si piticul pervers de aici.

Ce ramine ca realitate obiectiva sint cifrele : bugete, investitii, jucatori lansati, jucatori adusi in forma, eficienta transferurilor, cifrele jucatorilor si cifrele antrenorilor. Adica rezultate si trofee.

In 11 ani avem : Mangia (o cupa), Ouzonidis (cupa si supercupa) si Bergodi (locul 2). Cam nimic in rest. Ma ia durerea de cap cind vad pe aici ca echipa juca cel mai bun fotbal cu Reghe. Nu exista asa ceva ca masura obiectiva - ce e aia cel mai bun fotbal ? posesie ? ocazii ? goluri marcate (dar nu cu Mioveni) ? - si Reghe are un zero in dreptul trofeelor cistigate la Craiova.

In 11 ani am avut doi antrenori si un pic din al treilea. Si mi se pare foarte normal acum sa aduci antrenor roman, cind toate trofeele ultimilor 11 ani au fost aduse de catre straini.

Ce va fi next ? Pai daca urmatorul antrenor cistiga un trofeu sau inventeaza un jucator de 5-10 milioane de Euro pentru vinzare, inseamna ca alegerea a fost buna. Daca nu - inca un nume la lunga lista de esecuri.
Depinde la ce si cine te raportezi. Poate ca performante poti sa socotesti si participarile in cupele europene sau calificarile in playoff. Chiar daca echipa s-a reinfiintat totusi este un nou inceput si aici poti calcula ca in primii 11 ani, a castigat doua cupe si o supercupa, un loc doi, x locuri 3, 6 participari in cupele europene si clar, lucru recunoscut de toata lumea, Universitatea Craiova a devenit o forta in fotbalul romanesc. Nu e putin lucru daca este de durata.

marius_vl
fanatic
fanatic
Mesaje: 2509
Membru din: 29 Mai 2006, 16:06

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2023/2024

Mesaj de marius_vl » 16 Apr 2024, 12:40

de ce mi-a fost frică n-am scăpat... rapidistii l-au lucrat rapid pe Bergodi și se pare că l-am pierdut și pe Șumudică

Avatar utilizator
valentin0001
suporter
suporter
Mesaje: 863
Membru din: 12 Mai 2011, 20:27

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2023/2024

Mesaj de valentin0001 » 16 Apr 2024, 12:54

marius_vl scrie:
16 Apr 2024, 12:40
de ce mi-a fost frică n-am scăpat... rapidistii l-au lucrat rapid pe Bergodi și se pare că l-am pierdut și pe Șumudică
Stai linistit ca tiganul a declarat ca nu vine la Craiova ca vrea sa antreneze afara si de la vara, tocmai ca vedea ca Bergodi are rezultate proaste si sunt sanse sa se alinieze planetele pentru a veni el la Rapid. Daca el isi doreste Rapidul, noi de ce l-am forta sa aleaga Craiova?
ucv ucv ucv ucv usteag ucv ucv ucv ucv

Avatar utilizator
Paul
grup_moderatori
grup_moderatori
Mesaje: 3546
Membru din: 22 Apr 2008, 03:22

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2023/2024

Mesaj de Paul » 16 Apr 2024, 12:58

@Bobby, dupa teoria ta toata lumea se uita la meciurile echipei favorite si are anumite emotii doar legate de rezultate si vanzari.
E ca si cum ai spune ca nu ai motiv sa asculti o anumita formatie daca nu a castigat premii si/sau daca nu vinde bine.
Nu are cum sa iti “placa” ceva, ca asa ceva nu este obiectiv si nu se poate monetiza, deci nu exista.
Te asigur ca exista si oameni asamai habarnisti care sunt pasionati de fotbal si apreciaza spectacolul, si nu ar putea sa le pese mai putin despre performantele financiare ale clubului.
Deci realitatea zugravita de tine este cel putin partiala si nu tine cont de aspectele “umane”.
Ce rost are muzica daca nu e recunoscuta prin trofee si nu aduce bani multi? Are, dar nu pot sa iti explic in termenii tai.

Geronimo
fanatic
fanatic
Mesaje: 2975
Membru din: 22 Sep 2016, 21:40

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2023/2024

Mesaj de Geronimo » 16 Apr 2024, 13:58

Suntem niste nenoriciti. Avem opinii si idei; cine ne da dreptul?! Noi avem obligatia sa mergem incolonati si spasiti la meciuri no matter what. Lasati locul 2, 3, 4 sau conference league, la ce ne trebuie?! Nea Mihai/Mike sa ne anunte cu surle si trambite cand se da drumul la reinoirea abonamentelor. Pai stam asa fara abonamente?!

P.S. Ouzounidis unde antreneaza acum? Presupun ca intr-un campionat de mare anvergura si rafinament, unde se pune accent circumflex pe tactica.

Sent from my SM-G985F using Tapatalk


fabius_2014
fanatic
fanatic
Mesaje: 2929
Membru din: 06 Apr 2019, 15:49

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2023/2024

Mesaj de fabius_2014 » 16 Apr 2024, 15:02

S-a anuntat ceva despre noul antrenor al Universitatii Craiova ?

manex
fanatic
fanatic
Mesaje: 9808
Membru din: 17 Oct 2003, 23:21

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2023/2024

Mesaj de manex » 16 Apr 2024, 15:47

Inca nimic. Dar daca nu s-a luat nicio decizie cu Galca mie mi se pare ca a intrat si Bergodi in joc.
Am zis!!

Avatar utilizator
fanatic16
fanatic
fanatic
Mesaje: 2152
Membru din: 30 Apr 2019, 16:43

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2023/2024

Mesaj de fanatic16 » 16 Apr 2024, 16:21

Ar fi culmea sa luam ce arunca rapid, dar ce a făcut la noi nu se poate uita, însă și la rapid fusese primele meciuri top și pe parcurs s-a pierdut mult.

Geronimo
fanatic
fanatic
Mesaje: 2975
Membru din: 22 Sep 2016, 21:40

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2023/2024

Mesaj de Geronimo » 16 Apr 2024, 16:23

Pai si rapid-ul a luat ce (jucatori) au aruncat cfr si fcsb. ;-)

Sent from my SM-G985F using Tapatalk


Avatar utilizator
fanatic16
fanatic
fanatic
Mesaje: 2152
Membru din: 30 Apr 2019, 16:43

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2023/2024

Mesaj de fanatic16 » 16 Apr 2024, 16:24

La ce transferuri au făcut în iarna și ce parcurs au avut, Bergodi nu avea voie sa piardă 4 la rand în playoff

Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8125
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2023/2024

Mesaj de Bobby » 16 Apr 2024, 16:43

Paul scrie:
16 Apr 2024, 12:58
@Bobby, dupa teoria ta toata lumea se uita la meciurile echipei favorite si are anumite emotii doar legate de rezultate si vanzari.
E ca si cum ai spune ca nu ai motiv sa asculti o anumita formatie daca nu a castigat premii si/sau daca nu vinde bine.
Nu are cum sa iti “placa” ceva, ca asa ceva nu este obiectiv si nu se poate monetiza, deci nu exista.
Te asigur ca exista si oameni asamai habarnisti care sunt pasionati de fotbal si apreciaza spectacolul, si nu ar putea sa le pese mai putin despre performantele financiare ale clubului.
Deci realitatea zugravita de tine este cel putin partiala si nu tine cont de aspectele “umane”.
Ce rost are muzica daca nu e recunoscuta prin trofee si nu aduce bani multi? Are, dar nu pot sa iti explic in termenii tai.
Doar am scris ca fiecare are dreptate in fotbalul vorbit / in ceea ce priveste opiniile despre fotbal. Si singura componenta de necontestat sint cifrele.

Geronimo
fanatic
fanatic
Mesaje: 2975
Membru din: 22 Sep 2016, 21:40

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2023/2024

Mesaj de Geronimo » 16 Apr 2024, 16:45

Pai doar Bergodi le-a pierdut? Oare un jucator strain care e la final de contract cum joaca? Poate are deja o intelegere, de ce s-a riste accidentari?!

Sent from my SM-G985F using Tapatalk


Avatar utilizator
Paul
grup_moderatori
grup_moderatori
Mesaje: 3546
Membru din: 22 Apr 2008, 03:22

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2023/2024

Mesaj de Paul » 16 Apr 2024, 16:48

@Bobby - ai mai zis si asta:

Ma ia durerea de cap cind vad pe aici ca echipa juca cel mai bun fotbal cu Reghe. Nu exista asa ceva ca masura obiectiva - ce e aia cel mai bun fotbal ? posesie ? ocazii ? goluri marcate (dar nu cu Mioveni) ?

Eu asta am amendat - faptul ca cine a fist entuziasmat de fotbalul jucat nu ar avea de ce doar pentru ca asta nu se poate masura obiectiv

Scrie răspuns