Etapa 24: SEPSI Sf Gheorghe - Universitatea Craiova

Forumul suporterilor. Discutii despre meciurile din sezonul actual. Arhiva discuţiilor despre meciurile din sezoanele anterioare.

Moderator: grup_moderatori

Scrie răspuns

Ce vom face cu unguroaicele ?

Poll ended at 05 Feb 2024, 16:04

1. 3 bucati una dupa alta fara pauze
8
38%
2. unguroaicele nu vor decat la una
4
19%
3. prostata nu ne ajuta
9
43%
 
Total votes: 21

fabius_2014
fanatic
fanatic
Mesaje: 2915
Membru din: 06 Apr 2019, 15:49

Re: Etapa 24: SEPSI Sf Gheorghe - Universitatea Craiova

Mesaj de fabius_2014 » 05 Feb 2024, 18:46

Eu cred ca o parte a presei, in frunte cu jeGSP si milogul Gradinescu, doresc ca anul asta in play off sa ajunga o alta echipa, in locul nostru. Se pune o presiune enorma pe arbitri cand gresesc in favoarea noastra si se trece cu vederea atunci cand gresesc impotriva noastra. Treburile astea se fac sistematic, iar Rotaru a protestat abia saptamana trecuta. Cred si eu ca avem nevoie de un om care sa se ia in gura cu jigodiile din presa, dar trebuie sa fie un bun orator, un pic nesimtit si sa fie pe bune cu televiziunile.
Tinand cont ca FCSB, Rapid, CFR si Farul sunt protejate de FRF, ma intreb care este echipa cu cea mai favorabila presa din superliga ?

BiancoAzzurro_AS.
fanatic
fanatic
Mesaje: 1170
Membru din: 08 Feb 2019, 12:21

Re: Etapa 24: SEPSI Sf Gheorghe - Universitatea Craiova

Mesaj de BiancoAzzurro_AS. » 05 Feb 2024, 18:48

daduram un comunicat oficial decent si adevarat totodata

anul trecut s-a vazut clar rapidul si farul au fost impinse , iar anul asta rapidul si fcsb-ul.... nu ca cfr-ul ar fii furat pe fatza in ultimii 2 ani, dar nu au mai fost asa de jegosi ca in alti ani, nu au mai pompat asa pe subterane

Avatar utilizator
Paul
grup_moderatori
grup_moderatori
Mesaje: 3543
Membru din: 22 Apr 2008, 03:22

Re: Etapa 24: SEPSI Sf Gheorghe - Universitatea Craiova

Mesaj de Paul » 05 Feb 2024, 18:55


fabius_2014
fanatic
fanatic
Mesaje: 2915
Membru din: 06 Apr 2019, 15:49

Re: Etapa 24: SEPSI Sf Gheorghe - Universitatea Craiova

Mesaj de fabius_2014 » 05 Feb 2024, 19:00

Paul scrie:
05 Feb 2024, 18:55
Asta e comunicatul:
https://www.digisport.ro/fotbal/liga-1/ ... or-2806449
Elegant, asa cum ne sta bine. Boierul,\ tot boier. La booveni, toparlani tot toparlani.

Avatar utilizator
fanatic16
fanatic
fanatic
Mesaje: 2149
Membru din: 30 Apr 2019, 16:43

Re: Etapa 24: SEPSI Sf Gheorghe - Universitatea Craiova

Mesaj de fanatic16 » 05 Feb 2024, 19:40

fabius_2014 scrie:
05 Feb 2024, 18:46
Eu cred ca o parte a presei, in frunte cu jeGSP si milogul Gradinescu, doresc ca anul asta in play off sa ajunga o alta echipa, in locul nostru. Se pune o presiune enorma pe arbitri cand gresesc in favoarea noastra si se trece cu vederea atunci cand gresesc impotriva noastra. Treburile astea se fac sistematic, iar Rotaru a protestat abia saptamana trecuta. Cred si eu ca avem nevoie de un om care sa se ia in gura cu jigodiile din presa, dar trebuie sa fie un bun orator, un pic nesimtit si sa fie pe bune cu televiziunile.
Tinand cont ca FCSB, Rapid, CFR si Farul sunt protejate de FRF, ma intreb care este echipa cu cea mai favorabila presa din superliga ?
Fabius, fac pariu ca echipa pe care o visează în locul nostru e booveniul, pentru ca în rest nu cred ca transpira cineva după U Cluj, petrolul sau Sibiu.
Termitele vor sa iasă mititelu sa ne ia fața, pentru ca ala executa ordinele cooperativei.
Penalty-ul ala pt Dinamo nedat ce o zice? Oricum la cât de slabe sunt U Cluj, petrolul, Sibiu nu se pune problema sa nu intram în playoff, la noi ținea de mental și gafele din apărare sa ne revenim.

fabius_2014
fanatic
fanatic
Mesaje: 2915
Membru din: 06 Apr 2019, 15:49

Re: Etapa 24: SEPSI Sf Gheorghe - Universitatea Craiova

Mesaj de fabius_2014 » 05 Feb 2024, 19:42

fanatic16 scrie:
05 Feb 2024, 19:40
fabius_2014 scrie:
05 Feb 2024, 18:46
Eu cred ca o parte a presei, in frunte cu jeGSP si milogul Gradinescu, doresc ca anul asta in play off sa ajunga o alta echipa, in locul nostru. Se pune o presiune enorma pe arbitri cand gresesc in favoarea noastra si se trece cu vederea atunci cand gresesc impotriva noastra. Treburile astea se fac sistematic, iar Rotaru a protestat abia saptamana trecuta. Cred si eu ca avem nevoie de un om care sa se ia in gura cu jigodiile din presa, dar trebuie sa fie un bun orator, un pic nesimtit si sa fie pe bune cu televiziunile.
Tinand cont ca FCSB, Rapid, CFR si Farul sunt protejate de FRF, ma intreb care este echipa cu cea mai favorabila presa din superliga ?
Fabius, fac pariu ca echipa pe care o visează în locul nostru e booveniul, pentru ca în rest nu cred ca transpira cineva după U Cluj, petrolul sau Sibiu.
Termitele vor sa iasă mititelu sa ne ia fața, pentru ca ala executa ordinele cooperativei.
Penalty-ul ala pt Dinamo nedat ce o zice? Oricum la cât de slabe sunt U Cluj, petrolul, Sibiu nu se pune problema sa nu intram în playoff, la noi ținea de mental și gafele din apărare sa ne revenim.
Si eu tot la ei ma gandeam, dar nu am vrut sa zic ca sa nu se creada ca sunt obsedat de ei. :lol:

robertc
suporter
suporter
Mesaje: 934
Membru din: 19 Aug 2013, 09:34

Re: Etapa 24: SEPSI Sf Gheorghe - Universitatea Craiova

Mesaj de robertc » 05 Feb 2024, 20:06

fabius_2014 scrie:
05 Feb 2024, 19:42
fanatic16 scrie:
05 Feb 2024, 19:40
fabius_2014 scrie:
05 Feb 2024, 18:46
Eu cred ca o parte a presei, in frunte cu jeGSP si milogul Gradinescu, doresc ca anul asta in play off sa ajunga o alta echipa, in locul nostru. Se pune o presiune enorma pe arbitri cand gresesc in favoarea noastra si se trece cu vederea atunci cand gresesc impotriva noastra. Treburile astea se fac sistematic, iar Rotaru a protestat abia saptamana trecuta. Cred si eu ca avem nevoie de un om care sa se ia in gura cu jigodiile din presa, dar trebuie sa fie un bun orator, un pic nesimtit si sa fie pe bune cu televiziunile.
Tinand cont ca FCSB, Rapid, CFR si Farul sunt protejate de FRF, ma intreb care este echipa cu cea mai favorabila presa din superliga ?
Fabius, fac pariu ca echipa pe care o visează în locul nostru e booveniul, pentru ca în rest nu cred ca transpira cineva după U Cluj, petrolul sau Sibiu.
Termitele vor sa iasă mititelu sa ne ia fața, pentru ca ala executa ordinele cooperativei.
Penalty-ul ala pt Dinamo nedat ce o zice? Oricum la cât de slabe sunt U Cluj, petrolul, Sibiu nu se pune problema sa nu intram în playoff, la noi ținea de mental și gafele din apărare sa ne revenim.
Si eu tot la ei ma gandeam, dar nu am vrut sa zic ca sa nu se creada ca sunt obsedat de ei. :lol:
Al naibi ,mititelule :)

Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8122
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: Etapa 24: SEPSI Sf Gheorghe - Universitatea Craiova

Mesaj de Bobby » 07 Feb 2024, 07:53

Paul scrie:
05 Feb 2024, 18:43
Pentru mine faza de penalty din meciul cu FCSB la sfarsitul primei reprize e elocventa: taie exact cat trebuie sa nu se vada offside la Baluta inainte, iar hentul propriu zis este conform regulamentului nesanctionabil. Adica discutam de ce anume scrie in regulament, nu de pareri si inventii, pentru ca acolo spune clar ca nu se sanctioneaza daca mingea vine dupa ce anterior a atins alta parte a corpului si mai ales daca nu se indrepta spre poarta.
Si toti, dar absolut toti din studiouri, ne-au spus ca e penalty fara discutii. Cum, mai vere, cum? De ce nu ii ia nimeni fix cu regulamentul?
Exact asa a fost si la penaltiul cu Iasi cand s-a bagat ala in Cretu, cum zisesi REN, nu e ca VAR e degeaba, dar ne prostesc in fata.
Interpretarile astea se mai schimba. Care e regula hentului in careu in 2024 ?

Avatar utilizator
Paul
grup_moderatori
grup_moderatori
Mesaje: 3543
Membru din: 22 Apr 2008, 03:22

Re: Etapa 24: SEPSI Sf Gheorghe - Universitatea Craiova

Mesaj de Paul » 07 Feb 2024, 08:04

Ce am gasit este asta, postat de cineva:

‘no handball offence should be called on a player if the ball is previously deflected from his own body and, in particular, when the ball does not go towards the goal.’

https://www.uefa.com/insideuefa/mediase ... ball-rule/

Publicat in Aprilie 2023 si actualizat in Mai 2023.

100% clar pe reluare ca mingea ii sare in mana din picior, si oricum din picior se ducea in aut.
Stii tu altceva, vreo alta precizare, ca mie asta mi se pare foarte edificatoare, se aplica la fix pe cazul nostru.
Arbitrii, spre deosebire de oricine altcineva, nu pot sa invoce necunoasterea regulii, si cu atat mai putin sa vina, ca Avram, sa ne explice alte pareri ale lui ca si regula in sine.
Ne mai vorbind de ascunderea definitiva a offside-ului premergator. E cam mult si cam suspect.

Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8122
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: Etapa 24: SEPSI Sf Gheorghe - Universitatea Craiova

Mesaj de Bobby » 07 Feb 2024, 09:47

Paul scrie:
07 Feb 2024, 08:04
Ce am gasit este asta, postat de cineva:

‘no handball offence should be called on a player if the ball is previously deflected from his own body and, in particular, when the ball does not go towards the goal.’

https://www.uefa.com/insideuefa/mediase ... ball-rule/

Publicat in Aprilie 2023 si actualizat in Mai 2023.

100% clar pe reluare ca mingea ii sare in mana din picior, si oricum din picior se ducea in aut.
Stii tu altceva, vreo alta precizare, ca mie asta mi se pare foarte edificatoare, se aplica la fix pe cazul nostru.
Arbitrii, spre deosebire de oricine altcineva, nu pot sa invoce necunoasterea regulii, si cu atat mai putin sa vina, ca Avram, sa ne explice alte pareri ale lui ca si regula in sine.
Ne mai vorbind de ascunderea definitiva a offside-ului premergator. E cam mult si cam suspect.
Multumesc. Habar n-am daca ce e pe link trebuie implementat pentru ca aia e o recomandare : "Board issued the following recommendations for next season for better compliance of the Laws with the nature of the game:"

Ideea e ca discursul media din Romania trebuie mutat de pe "ce parere aveti despre faza asta" la "asta e definitia actuala a hentului in careu, faultului de rosu etc.".

Iar daca U Craiova are o problema cu hentul lui Zajkov, comunicate apa de ploaie de genul "aia e opinia noastra" trebuie inclocuite cu definitii din regulament care foarte clar transeaza o situatie. Pe mine ma innebuneste digi cu Avram si Carciunescu in loc sa mi se respecte creierul punind pe ecran defintia din regulament actualizata in 2024 despre faze din joc si decision metrics.

Haide roty - revolutioneaza discursul despre fotbal aducind regulamentul in prim plan, citat clar pe ecran si in comunicate.

Avatar utilizator
Paul
grup_moderatori
grup_moderatori
Mesaje: 3543
Membru din: 22 Apr 2008, 03:22

Re: Etapa 24: SEPSI Sf Gheorghe - Universitatea Craiova

Mesaj de Paul » 07 Feb 2024, 10:30

Pai cam asa e, toti vorbesc fara sa arate regulamentul actual, ca pe Biblie, iar noi nu prea avem de unde sa aflam care e efectiv situatia conform regulamentului, ce stim noi e ce am aflat in calitate de chibiti.
Eu in schimb nu am o problema cu ce comunicat a dat clubul, pentru ca acolo nu se dau experti, spun doar ca li se pare ca e de inteles cand se greseste, si nu e ca si cum noi nu am fi fost dezavantajati. Au vrut sa promoveze ideea de bun simt si fair play si sa indemne la calmare cu isteria.
Discutiile astea cu referee priests din studiouri sunt ca judecatile din Evul Mediu, si la ora actual ar fi foarte simplu ca intr-adevar sa se argumenteze in stil juridic, cu referire la regulament, si punct.

fabius_2014
fanatic
fanatic
Mesaje: 2915
Membru din: 06 Apr 2019, 15:49

Re: Etapa 24: SEPSI Sf Gheorghe - Universitatea Craiova

Mesaj de fabius_2014 » 07 Feb 2024, 11:09

@Paul nu te mai chinui sa cauti in regulament si sa dovedesti ceea ce e clar pentru toti. Fostii arbitri transformati in analisti TV, au impresia despre ei ca sunt in stare sa prosteasca o tara intreaga si interpreteaza regulamentul in functie de interese. Cand regulamentul nu-i ajuta o dau pe " recomandarile " primite de la FIFA. Asa s-a intamplat si penaltyul de la meciul cu FCSB. Avram, copil de corupt si parnaias, a spus ca in conformitate cu "recomandarile" FIFA este hent si ca "arbitrul nu stie ce este in mintea fotbalistului si de aceea nu poate lua in calcul lipsa de intentie". Rar am vazut o curvaraseala mai mare ca asta pentru ca este evident chiar si pentru orice ***** inutil ca acolo nu a fost intentia de lovi mingea cu mana.
Stau si ma gandesc ce s-ar fi intamplat daca nu s-ar fi dictat penalty pentru FCSB, in conditiile in care la un meci cu Sepsi, echipa nu prea iubita in Romania, presa ne-a facut praf pentru ca am primit un penalty care pana la urma a fost anulat de VAR, asta fiind singura decizie nediscutabila.
Comunicatele clubului sunt facute, cred, de oameni care stiu care sunt jocurile, subteranele, interesele de toate felurile inclusiv politice si de aceea par a fi soft pentru a nu lovi acolo unde nu trebuie.]
Pot sa spun ca FRF si CCA, cu sprijin politic si presa, ne-au furat un campionat, atunci cand am jucat finala cu CFR Cluj. Cand va suparati pe conducerea clubului si arnucati cuvinte grele, luati in calcul si asta.

R.E.N.
fanatic
fanatic
Mesaje: 1643
Membru din: 18 Feb 2006, 13:33

Re: Etapa 24: SEPSI Sf Gheorghe - Universitatea Craiova

Mesaj de R.E.N. » 07 Feb 2024, 14:45

Bobby scrie:
07 Feb 2024, 09:47
Paul scrie:
07 Feb 2024, 08:04
Ce am gasit este asta, postat de cineva:

‘no handball offence should be called on a player if the ball is previously deflected from his own body and, in particular, when the ball does not go towards the goal.’

https://www.uefa.com/insideuefa/mediase ... ball-rule/

Publicat in Aprilie 2023 si actualizat in Mai 2023.

100% clar pe reluare ca mingea ii sare in mana din picior, si oricum din picior se ducea in aut.
Stii tu altceva, vreo alta precizare, ca mie asta mi se pare foarte edificatoare, se aplica la fix pe cazul nostru.
Arbitrii, spre deosebire de oricine altcineva, nu pot sa invoce necunoasterea regulii, si cu atat mai putin sa vina, ca Avram, sa ne explice alte pareri ale lui ca si regula in sine.
Ne mai vorbind de ascunderea definitiva a offside-ului premergator. E cam mult si cam suspect.
Multumesc. Habar n-am daca ce e pe link trebuie implementat pentru ca aia e o recomandare : "Board issued the following recommendations for next season for better compliance of the Laws with the nature of the game:"

Ideea e ca discursul media din Romania trebuie mutat de pe "ce parere aveti despre faza asta" la "asta e definitia actuala a hentului in careu, faultului de rosu etc.".

Iar daca U Craiova are o problema cu hentul lui Zajkov, comunicate apa de ploaie de genul "aia e opinia noastra" trebuie inclocuite cu definitii din regulament care foarte clar transeaza o situatie. Pe mine ma innebuneste digi cu Avram si Carciunescu in loc sa mi se respecte creierul punind pe ecran defintia din regulament actualizata in 2024 despre faze din joc si decision metrics.

Haide roty - revolutioneaza discursul despre fotbal aducind regulamentul in prim plan, citat clar pe ecran si in comunicate.
Sunt recomandari pentru ghidul de implementare a regulilor. Regula spune acum ca e hent "if a player deliberately touches the ball with their hand/arm, for example moving the hand/arm towards the ball" https://www.theifab.com/laws/latest/fou ... -free-kick

Ce a spus UEFA Football Bord in 2023 e ca UEFA trebuie sa-si actualizeze ghidul, sa clarifice ca nu e hent cand mingea vine din corp si MAI ALES daca nu se duce spre poarta. Nu adauga nimic la regula, ci doar aduc clarificari. E evident ca daca mingea iti sare din corp nu ai acum sa o atingi cu mana intentionat, e vorba de fractiuni de secunda.

Si da, total de acord, discursul clubului ar trebui sa treaca de la "discutabil" si "noua ni se pare" la citate din regulament si interpretari logice.
Albastrul din inimile noastre este mai mare decat al cerului si al marilor la un loc!

Avatar utilizator
Paul
grup_moderatori
grup_moderatori
Mesaje: 3543
Membru din: 22 Apr 2008, 03:22

Re: Etapa 24: SEPSI Sf Gheorghe - Universitatea Craiova

Mesaj de Paul » 09 Feb 2024, 10:42

@Free - lumea te cere sa faci topicul de meci, ai cel mai mult bulan si ai fost si la mini-renasterea de la Sfantu Gheorghe, nu avem altul mai bun sa faca topicul, hai, baga, te rugam!

Iancu Magheru
fanatic
fanatic
Mesaje: 1400
Membru din: 27 Mai 2021, 11:40

Re: Etapa 24: SEPSI Sf Gheorghe - Universitatea Craiova

Mesaj de Iancu Magheru » 09 Feb 2024, 11:35

Hai @freestate, ca altfel îl fac eu și ne dă Roguljic gol din lovitură liberă :mad: vrei să se întâmple asta??

Scrie răspuns