Etapa 25: Universitatea Craiova - U Cluj

Forumul suporterilor. Discutii despre meciurile din sezonul actual. Arhiva discuţiilor despre meciurile din sezoanele anterioare.

Moderator: grup_moderatori

Scrie răspuns

Rezultat

1. Victorie lejera incepem sa fim pe drumul cel bun
8
62%
2. Egal jucam bine dar avem ghinion ca in meciul cu Iasi
4
31%
3. Infrangere, dezastru, revenim de unde am plecat dupa meciul cu fcsb
1
8%
 
Total votes: 13

Avatar utilizator
Paul
grup_moderatori
grup_moderatori
Mesaje: 3543
Membru din: 22 Apr 2008, 03:22

Re: Etapa 25: Universitatea Craiova - U Cluj

Mesaj de Paul » 11 Feb 2024, 20:33

fabius_2014 scrie:
11 Feb 2024, 20:27
Leonard Albert scrie:
11 Feb 2024, 19:33
Nu mai da exemplul asta cu Iliescu in 90! Niciodata! Oamenii erau lipsiti de cea mai elementara informatie. Erau scosi din bezna si pestera si mintiti rapid in ultimul hal. Acum nu mai e cazul. Nu exista comparatie intre parintii nostrii din '90 si noi din '024! Ei au toate scuzele din lume. Noi nu.
Crezi ca acum nu mai este cazul ?
Noi, cei care am fost mintiti in anii 90, parintii tinerilor din 024, vedem mult mai clar cum se minte acum si sincer iti spun ca nu stiu cand se mintea mai mult. Sigur, acum se minte un pic mai profesionist. In anii 80 nu avem accesul la informatii de acum, dar spre deosebire de tinerii din ziua de azi cam orice mediocru din vremea aia avea minim 50 de romane din literatura universala citite.

Despre dreptul oamenilor de a huidui, de a injura, de protesta in orice mod, din punctul meu de vedere ar trebui prevazut in Constitutie.
Pe o arena sportiva nu-mi dau seama la ce ajuta sa-ti injuri jucatorii echipei favorite. Daca jucatorul e prost, nu-l destepti injurandu-l de ma-sa, daca e puturos, nu-l faci sa alerge mai mult ca nu mai poate si tot asa.
Am fost la sute de meciuri de fotbal, handbal, baschet sau volei, dar nu-mi aduc aminte sa-mi fi injurat jucatorii favoriti. Am mai strigat la antrenor sa-l schimbe pe unul sau pe altul ca nu mai poate sau ca joaca prost, dar sa-i injur pe ai mei, niciodata. Am fost dezamagit de zeci de ori, dar nu am plecat niciodata pana la fluierul final.Nu am fluierat jucatorul care paseaza inapoi pentru ca ori nu are cui sa paseze in fata, ori nu vede ca e slab si degeaba il fluier ca atata poate. Am huiduit, injurat si fluierat, impreuna cu tot stadionul, adversarii pentru a pune presiune si de multe ori a avut efect.
Pana la urma orice actiune a unui om trebuie sa aiba un scop care sa duca la ceva mai bun. Cand iti injuri proprii jucatori care este scopul constructiv.
Fiecare se comporta pe stadion conform valorilor pe care le-a dobandit. E cea mai soft exprimare pe care o am acum.
Eu ma asteptam ca suporterii de pe forum sa aiba putina rabdare in perioada asta de reconstructie, dar vad ca nici pentru asta nu mai este loc.
Evident ca fiecare are dreptul sa-si bata joc de orice incercare clubului de a schimba lucrurile in bine .
100% de acord usteag

Avatar utilizator
Paul
grup_moderatori
grup_moderatori
Mesaje: 3543
Membru din: 22 Apr 2008, 03:22

Re: Etapa 25: Universitatea Craiova - U Cluj

Mesaj de Paul » 11 Feb 2024, 20:40

fanatic16 scrie:
11 Feb 2024, 20:03
Paul, susținerea aia necondiționată gen rapid trebuie sa vina de la o peluza puternica, iar noi niciodată nu am avut mai mult de 20 30 la suta din ce înseamnă fenomenul ultras din oraș alături de echipa noastră, punctul maxim al peluzei a fost prin 2018 19,ori noi nu numai ca am regresat mult față de 2019, dar acel procent a continuat sa scadă, fiind divizat constant (scandalul cu ponsiona, interdicții în draci de la jandarmeria mititelu, etc).
În schimb la Rapid e 95 la suta din suflarea lor ultras , nu ca la noi unde în 2013 ultrașii s-au scindat în 3 bucăți, unii cu noi, unii cu booveanul și unii rămași în afara fenomenului inclusiv în prezent. Ce avem acum e o gluma de peluza, cu tot respectul pentru cei care merg acolo meci de meci, însă critica îi privește pe greii galeriei, care nu au făcut nimic sa atragă cât mai mulți oameni în peluza.
E foarte greu sa mobilizezi tribuna 2 când tu ca peluza abia te auzi.
Un alt aspect care a tras mult în jos atmosfera pe stadion e închiderea peluzei sud, în 2019 erau minim o mie și ceva care veneau și acolo, chiar dacă simpli suporteri, nu galerie sau ceva, dar erau acolo. Ori cu o peluza mare goala da urat, și pentru noi, și pentru jucători.
În concluzie, nu putem avea pretenții de la suporterul de rand de la t2 sa vina mereu în număr mare dacă peluza arata dezolant.
Da, aici nu stiu ce am putea face astia mai purii, in primul rand ca nu pot ajunge de fiecare data la meci si pentru galerie asa ceva nu exista, si in al doilea rand nu mai am energia necesara pentru zona aia, din pacate. Ce as putea sa fac ar fi sa donez cumva pentru galerie, ca sa li se faca abonamente, daca banii de bilet sunt o problema, si pentru orice actiuni, coregrafii, samd.
Eu am tot tras de ai mei doi baieti sa mearga cu mine la meci sau sa se duca ei cu cineva cand nu pot eu, am luat abonamente pentru toti, dar acum unul e in Bucuresti student si al doilea are un copil mic de curand, deci cum ar veni sunt si eu bunic, si nu prea poate sa mai vina - ca venea regulat cu mine.
Trebuie facute cumva actiuni de atragere a oamenilor ceva mai tineri pentru galerie, eu asa zic. Ma rog, tineri inseamna sa fie in stare sa vina meci de meci si sa sara in sus, ca sa nu incurce pamantul sau sa lase locurile goale.

Avatar utilizator
Leonard Albert
fanatic
fanatic
Mesaje: 1107
Membru din: 13 Iul 2014, 19:57

Re: Etapa 25: Universitatea Craiova - U Cluj

Mesaj de Leonard Albert » 11 Feb 2024, 20:58

@fabius: apreciez maxim comentariul tau. Dar sa nu comparam libertatea de a fi informat corespunzator pe care o avem azi cu Evenimentul lui Cristoiu din anii '90 in care fatau gainile pui vii. Sigur ca si acum sunt o gramada de fake-uri, dar ai posibilitatea de a selecta sursele. Si mai conteaza si ce ai intre urechi. Valabil acum ca si pentru atunci, doar ca atunci era mult mai usor sa te prosteasca basca lui Iliescu fata de papionul lui Ratiu. Pentru ca 30 de ani oamenii purtasera basca. Era "de-al lor".
Intr-adevar, se citea masiv, dar se citea nu pentru ca erau oamenii mai inteligenti, ci pentru ca nu aveau alta solutie, nu aveau internet. Setea de citit nu putea fi potolita cu Scanteia. Librariile insemnau ceva atunci, acum nimic. Vremurile se schimba. Ne-a lovit tehnologia ca un taifun. Si poate nu neaparat in sensul rau. Doar ca trebuie sa intelegem noua realitate asa cum a trebuit sa inteleaga generatia parintilor nostri post-comunismul.
In alta ordine de idei eu cred ca nu exista suporteri mai rabdatori decat ai nostri. Oameni care-i indura (atentie, nu injura) de ani de zile pe cei mentionati mai sus desi unii meritau cu prisosinta. E gresit ca vor calitativ mai mult? Nu cred.

fabius_2014
fanatic
fanatic
Mesaje: 2914
Membru din: 06 Apr 2019, 15:49

Re: Etapa 25: Universitatea Craiova - U Cluj

Mesaj de fabius_2014 » 11 Feb 2024, 21:44

Avem pe forum o aripa radicala sau aripa tanara si o aripa moderata sau garda veche. Cred ca toate contrazicerile tin de conflictul dintre generatii, conflict care este firesc.
Daca maine dinamo scoate un egal la Farul, mai mult nu indraznesc sa sper si nici nu este moral, putem spune ca etapa nu a fost extrem de rea. Nu este moral ca pentru noi, cei vechi, nu vrem sa castige dinamo niciodata.
Cei care erau aproape de play off sunt cam la aceeasi distanta de noi si asta e bine. Sper ca Sepsi sa nu faca mai mult de un egal. Nici FCSB nu vrem sa castige niciodata.

Avatar utilizator
Paul
grup_moderatori
grup_moderatori
Mesaje: 3543
Membru din: 22 Apr 2008, 03:22

Re: Etapa 25: Universitatea Craiova - U Cluj

Mesaj de Paul » 11 Feb 2024, 22:06

Cartu zice la Fanatik ca nu ii place nicio noua achizitie, si nici de Petev, iar grasunovici ii canta prohodul antrenorului nostru.
Cica nu vrea sa spuna ca nu sunt buni, ca nu au valoare, dar lui nu-i plac. Niciunul. Adevarul e ca nu cred ca a zis vreodata ca ii place de cineva in functie la Craiova.

Avatar utilizator
Leonard Albert
fanatic
fanatic
Mesaje: 1107
Membru din: 13 Iul 2014, 19:57

Re: Etapa 25: Universitatea Craiova - U Cluj

Mesaj de Leonard Albert » 11 Feb 2024, 22:14

Domnul Cartu ar cam trebui sa ia o portie de tacere. Cand trebuia sa vorbeasca tacea, acum face invers. N-am suportat niciodata genul asta de oameni...

Avatar utilizator
Fan Alb - Albastru
suporter
suporter
Mesaje: 625
Membru din: 15 Iun 2016, 23:24

Re: Etapa 25: Universitatea Craiova - U Cluj

Mesaj de Fan Alb - Albastru » 11 Feb 2024, 22:19

Din informațiile mele suntem pe cale să semnăm cu un super mijlocaș + un atacant.Din ce știu tratativele cu mijlocașul sunt aproape finalizate,să sperăm că nu apare ceva nepravazut.
Cât cerul este albastru suntem deasupra tuturor usteag ucv

Avatar utilizator
Paul
grup_moderatori
grup_moderatori
Mesaje: 3543
Membru din: 22 Apr 2008, 03:22

Re: Etapa 25: Universitatea Craiova - U Cluj

Mesaj de Paul » 11 Feb 2024, 22:38

Maine e ultima zi de mercato, ar fi ceva sa mai aduca 2 jucatori care sa confirme.

fabius_2014
fanatic
fanatic
Mesaje: 2914
Membru din: 06 Apr 2019, 15:49

Re: Etapa 25: Universitatea Craiova - U Cluj

Mesaj de fabius_2014 » 11 Feb 2024, 22:41

Maine stam geana pe siteul clubului.

Avatar utilizator
Paul
grup_moderatori
grup_moderatori
Mesaje: 3543
Membru din: 22 Apr 2008, 03:22

Re: Etapa 25: Universitatea Craiova - U Cluj

Mesaj de Paul » 11 Feb 2024, 22:55

Sper ca a fost intrebat si Cartu, si Vivi Rachita si domnu Horia, ca parca imi pare rau de ei sa ii vad dezamagiti asa mereu.

Avatar utilizator
fanatic16
fanatic
fanatic
Mesaje: 2148
Membru din: 30 Apr 2019, 16:43

Re: Etapa 25: Universitatea Craiova - U Cluj

Mesaj de fanatic16 » 11 Feb 2024, 23:33

Paul scrie:
11 Feb 2024, 20:40
fanatic16 scrie:
11 Feb 2024, 20:03
Paul, susținerea aia necondiționată gen rapid trebuie sa vina de la o peluza puternica, iar noi niciodată nu am avut mai mult de 20 30 la suta din ce înseamnă fenomenul ultras din oraș alături de echipa noastră, punctul maxim al peluzei a fost prin 2018 19,ori noi nu numai ca am regresat mult față de 2019, dar acel procent a continuat sa scadă, fiind divizat constant (scandalul cu ponsiona, interdicții în draci de la jandarmeria mititelu, etc).
În schimb la Rapid e 95 la suta din suflarea lor ultras , nu ca la noi unde în 2013 ultrașii s-au scindat în 3 bucăți, unii cu noi, unii cu booveanul și unii rămași în afara fenomenului inclusiv în prezent. Ce avem acum e o gluma de peluza, cu tot respectul pentru cei care merg acolo meci de meci, însă critica îi privește pe greii galeriei, care nu au făcut nimic sa atragă cât mai mulți oameni în peluza.
E foarte greu sa mobilizezi tribuna 2 când tu ca peluza abia te auzi.
Un alt aspect care a tras mult în jos atmosfera pe stadion e închiderea peluzei sud, în 2019 erau minim o mie și ceva care veneau și acolo, chiar dacă simpli suporteri, nu galerie sau ceva, dar erau acolo. Ori cu o peluza mare goala da urat, și pentru noi, și pentru jucători.
În concluzie, nu putem avea pretenții de la suporterul de rand de la t2 sa vina mereu în număr mare dacă peluza arata dezolant.
Da, aici nu stiu ce am putea face astia mai purii, in primul rand ca nu pot ajunge de fiecare data la meci si pentru galerie asa ceva nu exista, si in al doilea rand nu mai am energia necesara pentru zona aia, din pacate. Ce as putea sa fac ar fi sa donez cumva pentru galerie, ca sa li se faca abonamente, daca banii de bilet sunt o problema, si pentru orice actiuni, coregrafii, samd.
Eu am tot tras de ai mei doi baieti sa mearga cu mine la meci sau sa se duca ei cu cineva cand nu pot eu, am luat abonamente pentru toti, dar acum unul e in Bucuresti student si al doilea are un copil mic de curand, deci cum ar veni sunt si eu bunic, si nu prea poate sa mai vina - ca venea regulat cu mine.
Trebuie facute cumva actiuni de atragere a oamenilor ceva mai tineri pentru galerie, eu asa zic. Ma rog, tineri inseamna sa fie in stare sa vina meci de meci si sa sara in sus, ca sa nu incurce pamantul sau sa lase locurile goale.
Să-ți trăiască nepoțelul!! Cred că e ceva aparte să fii bunic, cât despre acțiunile de atragere, ele ar trebui organizate cu cap, nu la întâmplare. Ma ia groaza când vad câți liceeni vin cu colega la peluza și pur și simplu nu fac ceva, problema mare la noi e și ca nu exista nicio triere în peluza, de ajung copii fără vreo legătură cu fenomenul amestecați în primele rânduri cu liderii de galerie.
Sa nu îmi fie luat în nume de rău că dau exemplu, dar la booveni știu bine ca atunci când încă era gogoașă ăla îi tria pe toți și dădea la margine pe ăia care nu făceau nimic. În toate galeriile trebuie făcute trieri întâi și întâi. La rapid nu mai zic ca ăia sunt exigenți și daca nu le știi imnul nu te primesc sa stai în peluza sau în deplasare.
Eu unul remarc uneori și o aroganta la Nord, pe principiul noi suntem vechi, noi știm ce facem, nu ne poate spune nimeni cum sa facem.

Avatar utilizator
Paul
grup_moderatori
grup_moderatori
Mesaje: 3543
Membru din: 22 Apr 2008, 03:22

Re: Etapa 25: Universitatea Craiova - U Cluj

Mesaj de Paul » 12 Feb 2024, 08:02

Multumesc frumos fanatic! Este ceva special, intr-adevar, si abia astept sa il duc pe stadion, pe el si pe urmatorii.

fabius_2014
fanatic
fanatic
Mesaje: 2914
Membru din: 06 Apr 2019, 15:49

Re: Etapa 25: Universitatea Craiova - U Cluj

Mesaj de fabius_2014 » 12 Feb 2024, 08:05

Poate nea Sorin ar fi mai multumit daca l-am aduce la Universitatea Craiova, ca jucator, pe Murgan, cred ca asa il chema pe jucatorul pe care nea Sorin il lua dupa el la toate echipele pe care le antrena. In interviul respectiv, nea Sorin arata si care este oful sau si anume ca a fost schimbat Neagoe.
Consider ca Petev trebuie sustinut pentru ca altfel nu ne desprindem de mentalitatile noastre " stramosesti".
Sa vedem daca apare astazi ceva nou la club.

Sa-ti traiasca nepotul si toata familia, Paul !

Avatar utilizator
Paul
grup_moderatori
grup_moderatori
Mesaje: 3543
Membru din: 22 Apr 2008, 03:22

Re: Etapa 25: Universitatea Craiova - U Cluj

Mesaj de Paul » 12 Feb 2024, 08:20

Multumesc asemenea fabius! Sa fim sanatosi cu totii si sa fim campioni!

R.E.N.
fanatic
fanatic
Mesaje: 1642
Membru din: 18 Feb 2006, 13:33

Re: Etapa 25: Universitatea Craiova - U Cluj

Mesaj de R.E.N. » 12 Feb 2024, 12:05

Felicitari Paul! Sa creasca mare si sa-l iei pe stadion cat mai repede.

Cat despre domnu nea Sorin, el nu a sustinut pe nimeni in afara de Neagoe si Papura. Badea la fel. Lui domnu antrenor cu atrenorii sa-i puna cineva sub nas lista cu jucatorii transferati in mandatul dumneadansului si sa-l intrebe ce a facut in legatura cu asta in cei patru ani. Si daca nu a facut nimic, sa ne explice care era rolul lui? A fost presedinte patru ani ca sa aiba Rotaru cu cine sa-si bea cafeaua? Niculae de la raped tot asa face? Nu vede nu aude nu stie, asteapta sa treaca patru ani sa faca pe analistul la teve?

Eu am vazut doar prima repriza si mi-a placut. Si remarc ceva fata de ultimul an cu neagoe & co. Golurile pe care le dam vin in urma unor faze lucrate, cu pase in care sunt implicati mai multi jucatori. In mandatul lui neagoe, 80% din goluri veneau dupa o recuperare si una-doua pase. Eu zic ca suntem pe drumul cel bun si oamenii trebuie lasati sa-si faca treaba. Rotaru trebuie sa aduca mai multi oameni priceputi langa el, cum a facut si Sucu. Vad ca a inceput cu Petev si Silviu Bogdan, sper ca o sa continue. As vrea un presedinte care sa fie in stare sa organizeze un sistem de scouting. Si sa-l convinga pe Rotaru sa renunte la echipa a doua.

Si ma bucur sa vad ca Markovic e in crestere de forma si cu pofta de joc. A recuperat mai multe mingi in ultimele doua meciuri decat in tot restul campionatului.

Le: chiar m-am enervat acum, ca vad ca analistul lu peste s-a luat si de Bancu. Cum poti tu ma sa faci gura ca Bancu nu se comporta ca un capitan? Pai tu te-ai comportat vreodata ca un presedinte?? Si, daca te-ai comportat, iti asumi ca s-au aruncat milioane in mandatul tau pe toate gloabele??
Albastrul din inimile noastre este mai mare decat al cerului si al marilor la un loc!

Scrie răspuns