Ilie Balaci

Ai vreo intrebare/informatie legata de istoria Universitatii Craiova? Aici e locul potrivit!

Moderator: grup_moderatori

Scrie răspuns
LiviuB

Re: Ilie Balaci

Mesaj de LiviuB » 01 Noi 2018, 08:50

repet, eu nu sustin ideea retragerii numarului 8, dimpotriva, mi se pare ca purtarea acestui tricou e o obligatie in plus pentru jucatorul respectiv (s-a vazut din plin la Mateiu). Singura chestie la care as avea grija - e la desemnarea celui care poarta acest tricou. adica, pe viitor (pt ca in prezent Mateiu merita din plin) trebuie ca acest tricou sa fie purtat intotdeauna de un jucator reprezentativ.

malus dacus
fanatic
fanatic
Mesaje: 2956
Membru din: 24 Feb 2018, 19:16

Re: Ilie Balaci

Mesaj de malus dacus » 01 Noi 2018, 09:57

...eu eram pentru, dar daca nu s-a luat decizia atunci, in primele zile, acum mi se pare tardiv. Sa vedem cat o mai lalaie si cu strada, complexul sportiv sau ce mai ziceau...

Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8049
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: Ilie Balaci

Mesaj de Bobby » 03 Noi 2018, 08:48

Ilie Balaci, declaratie dupa meciul cu Dinamo din Cupa Romaniei de la Severin de acum un an si jumatate. Ilie a fost in tribuna la acel meci.


Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8049
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: Ilie Balaci

Mesaj de Bobby » 04 Noi 2018, 02:08

Interviu Cristi Minculescu despre Balaci :

https://m.jurnalul.antena3.ro/editie-de ... 39025.html

Sint de acord cu Cristi - Balaci a fost cel mai mare pentru ca a fost un jucator complet : viteza, atitudine, agresivitate, detenta si joc de cap, tehnica, joc defensiv. Eu nu am mai vazut jucator roman de clasa care sa bata de pe loc lovituri libere cu ambele picioare si sa inscrie !

Avatar utilizator
Paul
grup_moderatori
grup_moderatori
Mesaje: 3493
Membru din: 22 Apr 2008, 03:22

Re: Ilie Balaci

Mesaj de Paul » 04 Noi 2018, 07:33

Foarte frumos interviul.

Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8049
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: Ilie Balaci

Mesaj de Bobby » 16 Noi 2018, 07:31

Un frumos discurs de colectie al lui Ilie - nu stiu din ce an. Balaci indica spre final ca isi facea programul dupa meciurile Stiintei - era un meci al Craiovei la Dinamo si el planuia sa-l vada in Bucuresti :


Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8049
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: Ilie Balaci

Mesaj de Bobby » 16 Noi 2018, 07:33

Un frumos discurs de colectie al lui Ilie - nu stiu din ce an. Balaci indica spre final ca isi facea programul dupa meciurile Stiintei - era un meci al Craiovei la Dinamo si el planuia sa-l vada in Bucuresti :

https://www.facebook.com/Stiinta1948Craiova/

Avatar utilizator
Paul
grup_moderatori
grup_moderatori
Mesaje: 3493
Membru din: 22 Apr 2008, 03:22

Re: Ilie Balaci

Mesaj de Paul » 16 Noi 2018, 08:52

Un om foarte frumos, o poveste de prietenie si dragoste pe care ar trebuie sa o vada toti suporterii Craiovei.

Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8049
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: Ilie Balaci

Mesaj de Bobby » 17 Noi 2018, 07:54

Corect - cei de la club ar trebui sa puna acel filmulet pe pagina oficiala de facebook.

Avatar utilizator
Paul
grup_moderatori
grup_moderatori
Mesaje: 3493
Membru din: 22 Apr 2008, 03:22

Re: Ilie Balaci

Mesaj de Paul » 05 Iul 2020, 08:46

In ultimele secvente ale acestui video Balaci explica cum sta in Bucuresti de 27 de ani dar nu ii place, si de ce ii place la Craiova:

Cred ca este cea mai frumoasa explicatie a spiritului locului, spusa de minunea noastra blonda.
Ce pacat ca s-a dus dintre noi, un om bun, suflet mare si simbol al locului.

robertc
suporter
suporter
Mesaje: 913
Membru din: 19 Aug 2013, 09:34

Re: Ilie Balaci

Mesaj de robertc » 05 Iul 2020, 10:50

Ce bine a zis aia cu ai impresia ca lumea se cearta cand vorbeste,asta a fost sentimentul meu cand am ajuns prima data si am comandat ceva in Craiova :))

Avatar utilizator
Paul
grup_moderatori
grup_moderatori
Mesaje: 3493
Membru din: 22 Apr 2008, 03:22

Re: Ilie Balaci

Mesaj de Paul » 05 Iul 2020, 11:41

A explicat ce a putut explica, dupa care a facut o pauza si a zis: “e frumos”.
Omul asta a plecat din Craiova dar sufletul i-a ramas mereu aici. Si sufletul i s-a ridicat la cer tot din Craiova, in ziua meciului cu FCSB pentru care isi programase una din venirile lui dese si periodice acasa.
A plecat mult prea devreme dintre noi, si la fiecare moment de bucurie legat de Craiova, sunt convins ca sufletul lui trasare acolo unde este.

takanonanu
junior
junior
Mesaje: 56
Membru din: 15 Mar 2021, 17:54

Re: Ilie Balaci

Mesaj de takanonanu » 12 Apr 2021, 18:21

Nu l-am vazut decat o data in particular ..in rest doar pe terenul de fotbal, locuiam in Brazda, vecin cu N. Negrila si N. Ungureanu, intr-o zi o dacie sport (1410 parca) era parcata in fata blocului 11 (...cel care locuia N.Negrila), era inconjurata de copii care spuneau ca este a lui Ilie Balaci. Am asteptat acolo pana cand starul a coborat si a plecat. A fost singura data cand l-am vazut pe Balaci in public, mi s-a parut mai scund decat la TV. A fost un moment magic...
Cu un an sau doi inainte in Craiovita ...sa zic prin 81 sau 82 cand locuiam la blocul 20A langa Gradinita Floare Albastra, ...de cealalta parte a gradinitei locuia ...sa zic mama lui Ilie Balaci, si una dintre fiicele lui Ilie Balaci iesise la joaca acolo...Se dadea in leagan si o gramada de copii inconjurasera acel leagan si acea fetita, incercand s-o impresioneze.
La acea vreme fotbalistii erau un fel de semizei, foarte respectati si ei si descendentii lor...
Acum cu globalizarea asta...stiu si eu.

Avatar utilizator
David Graham
senior
senior
Mesaje: 336
Membru din: 14 Sep 2021, 14:21

Re: Ilie Balaci

Mesaj de David Graham » 12 Oct 2021, 12:56

L-am visat pe Marele Ilie Balaci acum cateva luni (Dumnezeu sa-l odihneasca!)... se facea ca era o dimineata din asta laptoasa si rece de noiembrie, ma plimbam pe strada Gheorghe Doja, nu stiu cum ajunsesem pe acolo ...si deodata in fata mea Marele Balaci care imi spune:
- Danutule, distreaza-te pe teren !
M-am trezit instantaneu si am murmurat in gandul meu..."dar eu nu joc fotbal"... nu la nivelul ala.
Si atunci mi-am facut cont aici pe Craiova Maxima. :)(
:)(

FreakBoy
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 725
Membru din: 10 Dec 2003, 11:57

Re: Ilie Balaci

Mesaj de FreakBoy » 21 Oct 2021, 23:00

I N I M I T A B I L I

Scrie răspuns