..::Istoria Universitatii Craiova::..

Ai vreo intrebare/informatie legata de istoria Universitatii Craiova? Aici e locul potrivit!

Moderator: grup_moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Paul
grup_moderatori
grup_moderatori
Mesaje: 3518
Membru din: 22 Apr 2008, 03:22

Re: ..::Istoria Universitatii Craiova::..

Mesaj de Paul » 09 Sep 2022, 13:35

Am fost si eu la meciul ala, venit direct din practica agricola si stand pe trepte, undeva jos de tot si lateral, am vazut ca vai de mama de om.
Aveau portughezii un fundas stanga care respingea absolut orice minge in aut direct daca era o situatie cat de cat periculoasa. De atunci am ajuns sa apreciez jocul simplu, fara riscuri inutile. Adica daca poti, ok, dar nu te joci cu focul sa te dai smecher.
In comunism, si chiar in perioada de dupa Craiova Maxima, cand venise Cartu antrenor ca ne bateam la retrogradare, vedeai stadioane pline la meciuri cu FC Arges, Corvinul, etc, si plin insemna ca nu aveai loc sa arunci un ac - erau bancute si se inghesuiau cam 5 pe 3 locuri si se ocupau si scarile.

Avatar utilizator
Freestate
fanatic
fanatic
Mesaje: 3476
Membru din: 06 Feb 2022, 15:41

Re: ..::Istoria Universitatii Craiova::..

Mesaj de Freestate » 09 Sep 2022, 13:48

La ora meciului aluia eram in practica agricola pe langa Segarcea ...Ne oprea trenul la Portaresti si apoi ne bagau in niste dube conduse de tractoare si ne afumau ca dracu de praf pana la campul cu ceapa sau arpagic nu mai tin minte exact, scormoneam cu mainile prin pamant dupa el.
FMSP :)(

robertc
suporter
suporter
Mesaje: 927
Membru din: 19 Aug 2013, 09:34

Re: ..::Istoria Universitatii Craiova::..

Mesaj de robertc » 09 Sep 2022, 15:30

Auziti,dar suporteri tineri nu avem pe grupul asta? :)
L afirma am numa de astia de maxim 30 de ani si ma simt si eu mai tanar,aici vorbiti de alte timpuri :).

Iancu Magheru
fanatic
fanatic
Mesaje: 1400
Membru din: 27 Mai 2021, 11:40

Re: ..::Istoria Universitatii Craiova::..

Mesaj de Iancu Magheru » 09 Sep 2022, 15:46

robertc scrie:
09 Sep 2022, 15:30
Auziti,dar suporteri tineri nu avem pe grupul asta? :)
L afirma am numa de astia de maxim 30 de ani si ma simt si eu mai tanar,aici vorbiti de alte timpuri :).
Eu am 25, dar imi plac amintirile astea din generațiile vechi, poate și pt că nu am avut in familie microbiști la fel de aprigi ca mine.
In schimb noi ăștia dupa ultima ploaie despre ce să amintim? Foarfeca lu costea? :))

Geronimo
fanatic
fanatic
Mesaje: 2951
Membru din: 22 Sep 2016, 21:40

Re: ..::Istoria Universitatii Craiova::..

Mesaj de Geronimo » 09 Sep 2022, 16:05

Pai cei tineri l-au uitat si pe Gorovei. Au uitat si perioada Sorin & Emil. :-)

Sent from my SM-G985F using Tapatalk


Avatar utilizator
Paul
grup_moderatori
grup_moderatori
Mesaje: 3518
Membru din: 22 Apr 2008, 03:22

Re: ..::Istoria Universitatii Craiova::..

Mesaj de Paul » 09 Sep 2022, 16:17

robertc scrie:
09 Sep 2022, 15:30
Auziti,dar suporteri tineri nu avem pe grupul asta? :)
L afirma am numa de astia de maxim 30 de ani si ma simt si eu mai tanar,aici vorbiti de alte timpuri :).
Ai sa te convingi ca sensul cuvantului “tanar” evolueaza, culmea, odata cu varsta ta. Mie acum aia de 30 de ani mi se par copii mici :) dar in acelasi timp cand imi amintii fix de meciul cu Chavez, care tot asa toamna se intampla, parca era ieri.
Stiu de Portaresti, Free, pe noi nu ne-au dus acolo, parca ne duceau pe langa Dranic, deci tot in zona, si cu niste jafuri de autobuze care scoteau tot asa un fum albastru de la motorina aia de te usturau ochii si ajungeai high pe camp. Bine, noi de smecheri ce eram si fumam in autobuz, ca sa aratam cine suntem.

Avatar utilizator
Freestate
fanatic
fanatic
Mesaje: 3476
Membru din: 06 Feb 2022, 15:41

Re: ..::Istoria Universitatii Craiova::..

Mesaj de Freestate » 09 Sep 2022, 16:23

Din pacate nu ma lua tata la meciurile internationale fiindca era tambalau mare (cum spunea dansul). Doar la Fiorentina m-a luat in '82 ...doamne vad si acum imaginile alea ! Cand au intrat la incalzire italienii in tricourile alea violet frumoase, lucioase, numai vedete, numai basini...apoi a cazut si golul lor si credeam ca o luam pe coaja urat dar nu a fost asa.
Am inceput sa ma duc la internationale cand am implinit 18 ani...Partizani, Dortmund, PSG, Tbilisi, Sigma etc...
La meciurile interne ma lua aproape meci de meci tata inca de pe vremea cand erau barele la porti din ...lemn.
Am mai fost la un meci international, amical ... prin 82-83 a venit campioana Libanului la noi la Craiova pentru un meci amical, m-a luat tata.
Libanezii parca erau rupti din soare... un echipament tricou portocaliu-lucios ca soarele la asfintit, sorturi negre lucioase ...sa moara mama lor asemenea echipament nu vazusem pana atunci. Chiar imi ziceam: "Bre sa vezi ce buni or sa fie libanezii !"
Da de unde, le-am dat 4-0 ... numai echipamentul era de ei. :)(
FMSP :)(

Avatar utilizator
diacris21
membru
membru
Mesaje: 269
Membru din: 17 Noi 2010, 11:37

Re: ..::Istoria Universitatii Craiova::..

Mesaj de diacris21 » 09 Sep 2022, 16:46

Iancu Magheru scrie:
09 Sep 2022, 13:04
https://youtu.be/PedaWMDFVr0

Rezumatul unui meci de care eu unul am aflat abia azi, întâmplător.
Primul tur de Cupa Uefa, cu Deportivo Chaves, în septembrie 1987. Portughezii au condus cu 2-0, iar ai noștri au întors cu 3 goluri in 20 de minute, probabil cea mai mare răsturnare reușită de Știința in meciurile europene. Au marcat Ciurea (parca tot el și în meciul ăla cu dinamo 1-0 fix inainte de revoluție), Vancea și Ghiță, despre ultimii doi eu nu știu nimic.
În retur portughezii au învins cu 2-1 și s-au calificat, datorită golurilor marcate în deplasare.
De observat că stadionul era plin ochi, în comunism oamenii probabil așteptau un meci european ca pe o mare sărbătoare, indiferent de adversar sau faza competiției.
https://cvlpress.ro/18.03.2016/a-fost-a ... iul-natal/

Este un articol al lui Cosmin Staicu despre Nicolae Ghiță care a dat goluri în acea dublă.

https://www.libertatea.ro/sport/incredi ... cu-1328124
http://cronicavj.ro/wp/fotbal-special-l ... al-jiului/

Avatar utilizator
Freestate
fanatic
fanatic
Mesaje: 3476
Membru din: 06 Feb 2022, 15:41

Re: ..::Istoria Universitatii Craiova::..

Mesaj de Freestate » 09 Sep 2022, 17:05

Il tin minte pe Ghita ... intra bine pe coltul lui 16 :)( , asa cocosat aplecat pe minge, percutant facea ravagii acolo in careu in perioada Electro.
Ma duceam des in Valea Rosie, faceam 45-50 de minute pe jos din Brazda de la Regia de tutun. M-am dus acolo doar in perioada Sorin Cartu pentru ca in rest nu serveam. Echipa mea era U Craiova nu Electro. Imi mai placea Barbuceanu, fundas dreapta, genul lui Bancu ...el intra mereu pe coltul lui 16. :)(
Erau multi pe care ii puteai lua de la Electro. Bita a fost primul, era golgeter acolo ... mi-a fost un pic frica ca nu face fata in prima liga dar a confirmat. Ciurea a venit mai tarziu parca ...in era Sorin Cartu, s-a vazut de la primele meciuri ca merge intr-o liga superioara. O echipa in care isi facea des loc Sorin Cartu care se cam fofila la efort ...de multe ori se lasa pe vine pentru a deveni inactiv si a dezactiva offside-ul pentru ca el era mai mereu prin offside. :)(
Era show in Valea Rosie...Cele mai grele meciuri erau cu Rapid si cu Flacara Moreni.
In perioada rece in Valea Rosie am vazut pentru prima data o minge portocalie in joc (pentru a se diferentia de zapada) ...se zvonea ca este mingea personala a lui Sorin Cartu.
FMSP :)(

Iancu Magheru
fanatic
fanatic
Mesaje: 1400
Membru din: 27 Mai 2021, 11:40

Re: ..::Istoria Universitatii Craiova::..

Mesaj de Iancu Magheru » 09 Sep 2022, 17:47

Frumos, imi place ce narați pe aici, o să mai caut meciuri vechi, uitate de mulți, să vă văd care pe unde erați la vremea respectivă.

Avatar utilizator
Paul
grup_moderatori
grup_moderatori
Mesaje: 3518
Membru din: 22 Apr 2008, 03:22

Re: ..::Istoria Universitatii Craiova::..

Mesaj de Paul » 09 Sep 2022, 18:39

Daca nu ma insel lui Ghita i se spunea bulgaru’, si ulterior Stoianoff a luat numele asta. Cocosat Ghita, dar bunicel.
Mai era Bica, Danut, singurul care il tinea pe Hagi de nu facea nimic.
Bâcu iar un jucator subapreciat.

Avatar utilizator
Freestate
fanatic
fanatic
Mesaje: 3476
Membru din: 06 Feb 2022, 15:41

Re: ..::Istoria Universitatii Craiova::..

Mesaj de Freestate » 09 Sep 2022, 19:41

Taica-meu a stat in camera la internat cu ...Mitica Dragomir (vreo 6 luni) in perioada cand Mitica era junior la Universitatea Craiova. A prins si lotul mare la cateva meciuri. Desigur juca in particular cu taica-meu fotbal pe terenurile de langa internat iar Mitica stia ceva ...dar si dadea la picioare. :)( Nu avea cum sa-si faca loc in acea echipa a Universitatii din 1966, era totusi prea slab...Era un jucator important la tineret fiindca ...dadea din gura. Era bun de gura din tinerete iar astia buni de gura isi fac loc tot timpul pe undeva chiar daca nu cunosc meserie.
In perioada cat a stat in camera cu taica-meu Mitica s-a evidentiat prin 3 mari aspecte: Zgarcenie, Dracosenie, Arogant/Plin de el. :)(
1. Cand venea de la Valcea la final de weekend (...avea stare, era bogat ...se stia) venea cu pui mari copti si cu damigeana de vin si cu o paine mare in tzast din care manca ...singur. Nu ruga pe nimeni, ...nu-si turna in pahar, bea direct din damigeana ca sa nu ceara si altul. :)( Era zgarcit, individualist.
2. S-a luat de un tip de la internat, isi batea joc de el, cred ca l-a si lovit in bascalie. Dar tipul ala (vulnerabil in fata lui Mitica) avea un frate mai mare, un zdrahon care a venit ...sa regleze conturile. L-a alergat pe Mitica pana in Brazda la primele blocuri turn de langa UM (comandament) ...pe Amaradiei acolo colt cu Doljului. Mitica s-a oprit si a inceput sa strige la etajele superioare ale blocului turn: - Frate-meu, frate-meu ! ...da de unde, Mitica blufa, el era singur la parinti.
L-a prins ala si l-a batut pana s-a rahatit pe el.
Cam asa era Mitica Dragomir prin 66-67. :)(
FMSP :)(

Iancu Magheru
fanatic
fanatic
Mesaje: 1400
Membru din: 27 Mai 2021, 11:40

Re: ..::Istoria Universitatii Craiova::..

Mesaj de Iancu Magheru » 16 Sep 2022, 12:04

https://youtu.be/46jDIpdIUpo

16 septembrie 1981, primul tur Cupa Campionilor (actuala Champions League), unul dintre cele mai bune meciuri făcute de Maxima, împotriva celor de la Olympiacos Pireu.

dorumihnea2
fanatic
fanatic
Mesaje: 1786
Membru din: 25 Mai 2019, 10:15

Re: ..::Istoria Universitatii Craiova::..

Mesaj de dorumihnea2 » 16 Sep 2022, 17:23

Vancea era un jucător venit de pe la Bihor, era atacant....am mai avut un Vancea Robert dar care juca la închidere.

fabius_2014
fanatic
fanatic
Mesaje: 2887
Membru din: 06 Apr 2019, 15:49

Re: ..::Istoria Universitatii Craiova::..

Mesaj de fabius_2014 » 16 Sep 2022, 17:46

Mie mi-a placut Vancea atacantul. L-am remarcat, dar nu stiu ce s-a intamplat cu el.

Scrie răspuns