..::Istoria Universitatii Craiova::..

Ai vreo intrebare/informatie legata de istoria Universitatii Craiova? Aici e locul potrivit!

Moderator: grup_moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Freestate
fanatic
fanatic
Mesaje: 3513
Membru din: 06 Feb 2022, 15:41

Re: ..::Istoria Universitatii Craiova::..

Mesaj de Freestate » 06 Noi 2023, 10:22

Amble goluri si Breitner si Rumenigge au fost cam de acolo in jur de 25 metri.
N-am miscat in acel meci, foarte neputinciosi am fost...
Cirtu o avea pe asta cu tavalitul pe jos, cu simulatul mai ceva decat Ivan, Camataru mai sarea mingea din el mai ceva ca Markovic...Erau jocuri cand enervau pe toata lumea si Maxima. Unii erau mai rai cum sunt oltenii si ii faceau pe Cirtu si Balaci sa-si de sortul jos sa le arate cvrul. Pentru ca asa s-a intamplat. :)(
FMSP :)(

Geronimo
fanatic
fanatic
Mesaje: 2975
Membru din: 22 Sep 2016, 21:40

Re: ..::Istoria Universitatii Craiova::..

Mesaj de Geronimo » 06 Noi 2023, 10:26

Dar in retur nu ne-am facut de ras. ;-)

Sent from my SM-G985F using Tapatalk


Avatar utilizator
Freestate
fanatic
fanatic
Mesaje: 3513
Membru din: 06 Feb 2022, 15:41

Re: ..::Istoria Universitatii Craiova::..

Mesaj de Freestate » 06 Noi 2023, 10:29

Si terenul imbibat de apa, praf, aratura le-a convenit mai mult germanilor care aveau traseele deja facute, noi jucam mai mult la inspiratie si nu ne-a convenit terenul.
Terenul de pe Olimpicul din Munchen a fost perfect.
FMSP :)(

Avatar utilizator
Paul
grup_moderatori
grup_moderatori
Mesaje: 3543
Membru din: 22 Apr 2008, 03:22

Re: ..::Istoria Universitatii Craiova::..

Mesaj de Paul » 06 Noi 2023, 11:30

Freestate scrie:
06 Noi 2023, 10:22
Amble goluri si Breitner si Rumenigge au fost cam de acolo in jur de 25 metri.
N-am miscat in acel meci, foarte neputinciosi am fost...
Cirtu o avea pe asta cu tavalitul pe jos, cu simulatul mai ceva decat Ivan, Camataru mai sarea mingea din el mai ceva ca Markovic...Erau jocuri cand enervau pe toata lumea si Maxima. Unii erau mai rai cum sunt oltenii si ii faceau pe Cirtu si Balaci sa-si de sortul jos sa le arate cvrul. Pentru ca asa s-a intamplat. :)(
Exact asa, asta le spuneam si eu colegilor mai tineri care nu au prins perioada 80, dar se declara absolut convinsi ca actualii jucatori nu sunt demni de predecesorii lor. Aveau si cei din Craiova Maxima perioade in care ne exasperau in ultimul hal, in primul rand Cartu, dar asta nu inseamna ca nu erau iubiti.
La golul lui Rumennigge efectvi a amutit tot stadionul, a prin ala o stachie de nici nu s-a prins Lung sa schiteze ceva. La Munchen a fost meci bunicel, a dat Geogau gol si s-a terminat 1-1. Nu l-au dat comunistii la TV, am vazut un reportaj chinuit de vrea cateva zeci de secunde si miscasem ceva.
Dar anul urmator a fost apogeul. A fost cel mai bun an din istoria clubului, si nu am castigat de fapt nimic, decat ca am ajuns in semifinale cu Benfica. Imi aduc aminte toate meciurile si toate fazele, bine, cele importante.

Avatar utilizator
Freestate
fanatic
fanatic
Mesaje: 3513
Membru din: 06 Feb 2022, 15:41

Re: ..::Istoria Universitatii Craiova::..

Mesaj de Freestate » 06 Noi 2023, 12:05

M-a luat tata doar la meciul cu Fiorentina in acea campanie, luase de pe nu stiu unde niste bilete cu locuri langa oficiala acolo, am ajuns mai in buza meciului ... nicun loc, ce sa se mai respecte locurile, erau claie peste gramada. S-a certat cu aia dar degeaba.Tot in zona aia am stat, s-au mai strans unii si s-au mai facut locuri. Intotdeauna se mai "strangea" lumea si se mai facea cate un loc.
FMSP :)(

Avatar utilizator
Freestate
fanatic
fanatic
Mesaje: 3513
Membru din: 06 Feb 2022, 15:41

Re: ..::Istoria Universitatii Craiova::..

Mesaj de Freestate » 06 Noi 2023, 12:44

Imi povestea tata ca a plecat odata la meci cu niste colegi mai tineri de serviciu, intai s-au dus la o bere ...era un meci important si unul dintre ei povestea ca la nu stiu ce centrala termica de cartier lucra o gagica care se fvtea pe 25 de lei. :)(
Prostii, ai tineri (se fvtea mai greu pe atunci) au lasat meciul si s-au dus la fvtut....ca sa vezi ca mai existau si nedevotati. Au luat sculament si au ramas si fara o amintire frumoasa, batusem la scor....
FMSP :)(

fabius_2014
fanatic
fanatic
Mesaje: 2915
Membru din: 06 Apr 2019, 15:49

Re: ..::Istoria Universitatii Craiova::..

Mesaj de fabius_2014 » 06 Noi 2023, 13:50

Freestate scrie:
06 Noi 2023, 12:44
Imi povestea tata ca a plecat odata la meci cu niste colegi mai tineri de serviciu, intai s-au dus la o bere ...era un meci important si unul dintre ei povestea ca la nu stiu ce centrala termica de cartier lucra o gagica care se fvtea pe 25 de lei. :)(
Prostii, ai tineri (se fvtea mai greu pe atunci) au lasat meciul si s-au dus la fvtut....ca sa vezi ca mai existau si nedevotati. Au luat sculament si au ramas si fara o amintire frumoasa, batusem la scor....
Au primit ce-au meritat. Adica are meci Universitatea Craiova si tu te duci la centrala termica sa dai 25 de lei. :lol: :lol: :lol:

Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8122
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: ..::Istoria Universitatii Craiova::..

Mesaj de Bobby » 19 Dec 2023, 07:05

Povestile lui Ticleanu - frumos :

https://www.youtube.com/watch?v=YpncT1Ugikg

Scrie răspuns