Adrian Paunescu

Ai vreo intrebare/informatie legata de istoria Universitatii Craiova? Aici e locul potrivit!

Moderator: grup_moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
nr.zece
fanatic
fanatic
Mesaje: 4728
Membru din: 08 Sep 2003, 13:10

Mesaj de nr.zece » 29 Oct 2005, 14:59

pana si vremea de afara s-a racorit, sper ca si voi
nu uitati sa va cenzurati limbajul altfel ...................Imagine
mititelu esti o mizerie
[/color]
EU sunt STUPAR !!!

Codul lui DaVinci

Mesaj de Codul lui DaVinci » 29 Oct 2005, 20:06

Stirea completa despre procesul in care a fost implicata sotia senatorului PSD Adrian Paunescu se afla aici: http://stiri.acasa.ro/18550.html

Recunosc ca mi se pare o sentinta prea blanda. Avand in vedere faptul ca este vorba de ucidere din culpa oricum nu putea primi mai mult de 3 ani de inchisoare. A primit 2 pentru ca a avut circumstante atenuante si s-a decis sa fie executati cu suspendare probabil din cauza ca are un anumit statut ca sotie de parlamentar. Asta inseamna ca puteti sa-l incriminati pe Paunescu pentru decizia tribunalului din Valcea dar nu poate fi gasit vinovat Adrian Paunescu pentru fapta sotiei sale.

Avatar utilizator
Perspico
fanatic
fanatic
Mesaje: 3294
Membru din: 04 Oct 2005, 17:39

Mesaj de Perspico » 29 Oct 2005, 20:48

@Che, asa mai vii de-acasa! o:
Da', să fiu sincer nu văd ce circumstanţe atenuante ai putea avea atunci când ieşi din coloana de maşini (ăia de mergeau în rând erau proşti, nu?) şi omori 3 oameni! Cred că e vorba mai degrabă de circumstanţe agravante! Şi un copil, dacă era procuror, o înfunda mai bine! Oricum, e la al 2-lea accident, mai avusese unul cu un an sau doi în urmă! Eu sunt curios daca mai are voie să conducă maşina sau nu!
Am mai spus-o, :-x ******* :-x e vinovatul moral, fiindcă a lăsat-o să creadă (s-ar părea că pe bună dreptate!) că e deasupra legii şi în plus a tras sforile să o scape basma curată, strămutând procesul până a găsit judecătorii favorabili! :o:
E regretabil că într-un aşa-zis stat de drept se întâmplă aşa ceva. Şi când te gândeşti cât de indignată era opinia publică că puşcaşul ăla marin american l-a omorit pe Teo Peter, iar asta a omorit 3 oameni, luă 2 ani cu suspendare, iar românii mucles! Sau că Valeriu Sterian a putrezit în puşcărie pentru un accident mai puţin grav... :mad:
Cele mai comune doua elemente ale Universului sunt Hidrogenul si Prostia

suporteru
fanatic
fanatic
Mesaje: 1610
Membru din: 15 Dec 2004, 14:53

Mesaj de suporteru » 29 Oct 2005, 20:56

Daca s-a ajuns ca un om care a omorat 3 oameni sa scape fara sa faca cel putin 1(una) zi de iinchisoare,inseamna ca lucrurile au luat-o razna de tot si este prea tarziu de a mai face ceva.Pai asta e justitie?Ma intreb oare care ar fi fost verdictul in cazul in care respectivul organ judecatoresc si-ar fi pierdut(prin presupunere) intreaga familie intr-un accident similar?

Mi-e sila... :o: :o: :eek: :eek: :mad:
Alb-albastru pentru totdeauna!

Codul lui DaVinci

Mesaj de Codul lui DaVinci » 29 Oct 2005, 21:12

Pentru deciziile judecatorilor acestia sunt cei care trebuie sa raspunda. nu cred ca Adrian Paunescu i-a spus nevestei lui: "Calca lumea pe strada cu masina caeu sunt senator si te scap de fioecare data". Asa ca nu il invinovatesc pe el. Cred ca nu este primul caz din istoria dreptului romanesc cand cineva scapa basma curata dupa ce omoara oameni ina cidente rutiere. V-am mai dat deja 2 exemple tot din Craiova: Marius Iordache si Nae Ungureanu. Se pare ca mai sunt cazuri printre fotbalisti pe la Bistrita si pe la Dinamo. Asa ca mai corect ar fi sa dam vina pe justitia romana care se zice ca este a 2-a putere in stat, dar, in realitate este o carpa numia buna de sters pantofii.

Avatar utilizator
Perspico
fanatic
fanatic
Mesaje: 3294
Membru din: 04 Oct 2005, 17:39

Mesaj de Perspico » 29 Oct 2005, 21:14

suporteru scrie:Daca s-a ajuns ca un om care a omorat 3 oameni sa scape fara sa faca cel putin 1(una) zi de iinchisoare,inseamna ca lucrurile au luat-o razna de tot si este prea tarziu de a mai face ceva.Pai asta e justitie?Ma intreb oare care ar fi fost verdictul in cazul in care respectivul organ judecatoresc si-ar fi pierdut(prin presupunere) intreaga familie intr-un accident similar?

Mi-e sila... :o: :o: :eek: :eek: :mad:
Eu sper într-un recurs, ceva, că e prea de tot! :o:
Dacă nu, oricum e justiţia divină care nu iartă...
Da' să ne gândim cât timp a trecut pâna s-a dat sentinţa într-un proces, care se putea desfăşura chiar a 2-a zi dupa accident, fiindcă lucrurile erau cât se poate de clare: cineva a intrat cu maşina pe contrasens, intenţionat :!: , şi a omorât 3 oameni. Mai trebuia vreo deliberare la aşa ceva? Păi, dacă într-un caz simplu ca bună-ziua s-a luat o aşa decizie, ce se va întâmpla cu marii corupţi? Vor fi decoraţi? Halal ţară! RUŞINE NAŢIUNE! :mad:
Cele mai comune doua elemente ale Universului sunt Hidrogenul si Prostia

zolo
suporter
suporter
Mesaje: 874
Membru din: 16 Mai 2004, 14:32

Mesaj de zolo » 30 Oct 2005, 13:54

e foarte putin 2 ani, atat se da pt un accident cu victima in spital, si care a scapat fara handicap permanent, o spun din sursa sigura
vina lui Paunescu este ca 100% a influentat magistratii, mai lae sca familia victimelo nu s-au constituita parte civila a procesului, probabil ajungandu-se la o intelegere prealabila, iar procurorii in romania sunt slabi atunci cand vor
GRUPPO MAXIMA-TRANSILVANIA

zolo
suporter
suporter
Mesaje: 874
Membru din: 16 Mai 2004, 14:32

Re: ce are una cu alta?

Mesaj de zolo » 30 Oct 2005, 13:56

FreakBoy scrie:
Che Guevara scrie:Chiar daca sunt unii care il urasc, Adrian Paunescu are foarte multi prieteni si chiar admiratori. Eu nu fac parte nici dintre unii si nici dintre ceilalti. Pur si simplu sunt un om care apreciaza calitatea umana, valorile morale si spiritul.
Hai che ca-l descrisasi intocmai pe opusul lu` Paunescu aici...zolo, poezia aia care o scrisasi aici arata cat e omul de fals si de ipocrit...pana-n 89 il lingea-n [cenzurat], dupa 89 scria pe dos...
Citez si eu din Mafia si din dxtr(semnatura):"Si cum se schimba unii-n curve nici nu-ti vine sa crezi" :laughing: :laughing: :laughing:
freak , e mai ra pt ca poezia e scrisa in jurul anilor 1985, deci inainte de rev
GRUPPO MAXIMA-TRANSILVANIA

Codul lui DaVinci

Mesaj de Codul lui DaVinci » 30 Oct 2005, 17:38

Inca o data va spun. Intr-un astfel de caz, in Germania, senatorul aflat in situatia lui Paunescu isi dadea demizia din Parlament a doua zi dupa ce fapta era consumata. In Franta, acesta ar fi fost exclus de catre Parlament sau de catre partidul sau, in timp ce in Anglia s-ar fi asteptat rezultatele diferitelor sondaje facute de diverse firme mai mult sau mai putin autorizate. Probabil ca in USA, un senator aflat in postura lui Adrian Paunescu ar fi avut 2 sanse: 1. ar fi cooperat cu mass-media care l-ar fi transformat in super-vedeta peste noapte sau 2. ar fi luat in brate "No comment" si intr-o luna de zile ar fi fost devorat de presa ajungand un paria.

Fiiecare tara cu obiceiurile sale. Avand in vedere ca suntem in Romania, oricare dintre cei care scriu pe acest forum ar fi facut tot ce este omeneste posibil si imposibil sa-si salveze sotia de puscarie. Acest lucru nu inseamna ca Paunescu nu trebuie incriminat dar cred ca nici nu avem dreptul sa exageram cu acuzatiile. In definitiv, daca o bagau pe Carmen Paunescu la puscarie mortii nu mai inviau, iar fata aia tot pe drumuri ar fi ramas. De aceea cred ca rudele Siviei Burlan (sau cum o cheama) au procedat corect acceptand ca micuta sa intre sub tutela familiei Paunescu. Nu m-as mira ca peste 3-4 ani sa auzim despre o noua stea a muzicii folk Silvia B. sau de o noua poeta care apare in peisajul literar romanesc. Este o solutie pe termen lung care, cu siguranta, va face mult mai mult decat o razbunare tampita si plina de ura asupra sotiei poetului sau omului politic A.P.

Avatar utilizator
Perspico
fanatic
fanatic
Mesaje: 3294
Membru din: 04 Oct 2005, 17:39

Mesaj de Perspico » 30 Oct 2005, 22:09

Che Guevara scrie:Inca o data va spun. Intr-un astfel de caz, in Germania, senatorul aflat in situatia lui Paunescu isi dadea demizia din Parlament a doua zi dupa ce fapta era consumata. In Franta, acesta ar fi fost exclus de catre Parlament sau de catre partidul sau, in timp ce in Anglia s-ar fi asteptat rezultatele diferitelor sondaje facute de diverse firme mai mult sau mai putin autorizate. Probabil ca in USA, un senator aflat in postura lui Adrian Paunescu ar fi avut 2 sanse: 1. ar fi cooperat cu mass-media care l-ar fi transformat in super-vedeta peste noapte sau 2. ar fi luat in brate "No comment" si intr-o luna de zile ar fi fost devorat de presa ajungand un paria.
@Che, eşti o adevărată enciclopedie ambulantă, cred că dacă te întreb ştii şi cine l-a ucis pe Kennedy sau unde e înmormântat Jimmy Hoffa, da' stai liniştit că nu te întreb, să n-ai cumva necazuri cu C.I.A. :laughing: :laughing:
Che Guevara scrie:Fiiecare tara cu obiceiurile sale. Avand in vedere ca suntem in Romania, oricare dintre cei care scriu pe acest forum ar fi facut tot ce este omeneste posibil si imposibil sa-si salveze sotia de puscarie. Acest lucru nu inseamna ca Paunescu nu trebuie incriminat dar cred ca nici nu avem dreptul sa exageram cu acuzatiile. In definitiv, daca o bagau pe Carmen Paunescu la puscarie mortii nu mai inviau, iar fata aia tot pe drumuri ar fi ramas. De aceea cred ca rudele Siviei Burlan (sau cum o cheama) au procedat corect acceptand ca micuta sa intre sub tutela familiei Paunescu.(...) Este o solutie pe termen lung care, cu siguranta, va face mult mai mult decat o razbunare tampita si plina de ura asupra sotiei poetului sau omului politic A.P
Chiar aşa, de ce să exagerăm cu acuzaţiile, ce mare lucru s-a întâmplat? Au murit într-un accident 3 oameni din aceeaşi familie (care se întorceau ca iresponsabilii din concediu), instantaneu, că de-aia i-a luat tovarăşul megasenator consoartei ditamai magaoaia de maşină 4X4, să nu se chinuie victimele :o: ...micuţa e o.k., are o situaţie materiala mult mai bună acum (să zică merci, nerecunoscătoarea, că putea s-o omoare şi pe ea!) :o :o :o
Iar pe :-x păuneasca :-x de ce s-o bage la puşcărie, că ea e deasupra legii şi oricum nu se mai rezolva nimic. În plus a promis că se face fată cuminte şi nu mai calcă pe nimeni cu maşina...Ce drieacu' s-or mai chinui ăştia cu :eek: Saddam :eek: si :eek: Miloşevici :eek: , când ar fi mai simplu să-i pună pe respectivii criminali să înfieze copiii tuturor pe care i-au asasinat... :( :( :(
De ce sa ne răzbunăm pe ei şi să-i urâm ca tâmpiţii şi să nu le dăm ocazia să se revanşeze... :laughing:
Che Guevara scrie:Nu m-as mira ca peste 3-4 ani sa auzim despre o noua stea a muzicii folk Silvia B. sau de o noua poeta care apare in peisajul literar romanesc. .
Abia acum imi explic, pe deplin, inflaţia de cântăreţi folk şi poeţi de la cenaclul de tristă amintire "flacăra" :o :-( :-) :laughing:
Şi, @Che, oare maneliştii din ce accidente au rezultat? Nuclear? :)(
Cele mai comune doua elemente ale Universului sunt Hidrogenul si Prostia

Avatar utilizator
Pacala
fanatic
fanatic
Mesaje: 4065
Membru din: 19 Iul 2004, 05:57

Mesaj de Pacala » 31 Oct 2005, 00:52

nevasta-sa trebuia sa fie pedepsita la fel ca oricare alt cetatean ....
asa e normal..e foarte grav ca nu se respecta legea
daca s-au gasit oameni care sa sustina doua echipe infiintate de rusi direct in divizia A, de ce nu s-ar gasi destui care sa sustina o echipa infiintata de Mircea Sandu direct in divizia B.

Dan Florea

Mesaj de Dan Florea » 31 Oct 2005, 09:37

Pacala scrie:nevasta-sa trebuia sa fie pedepsita la fel ca oricare alt cetatean ....
asa e normal..e foarte grav ca nu se respecta legea
Pacala, ce te mira domnule ! La noi lucrurile normale trebuie sa ne mire, nu cele anormale.
Ca sa intelegem la justa valoare ceea ce se intampla, ar trebui sa ne punem fiecare in locul acelei fete de 16 ani ,fara familia ei draga (tata,mama,sora) si sa asistam cum se face dreptate cu cel /cea care ne-a luat familia(lucru cel mai scump in viata).Este strigator la cer.

zolo
suporter
suporter
Mesaje: 874
Membru din: 16 Mai 2004, 14:32

Mesaj de zolo » 31 Oct 2005, 12:53

pai da ca pe noi inca ne mira demisia unui ministru ca nu a primit bani de la buget sau al altuia pt ca si-a tinut o promisiune, sau al unei consiliere care a intrat in gura presei

din pacate starea de fapt din tara nu justifica cu nimic "meritele" lui Paunesu avand in vedere ca pe langa politician este si un om de cultura, bun sau rau, mi-a greu sa cred ca un adolescent mai poate sa inteleaga ceva din poeziile lui din moment ce-l stie cu aceasta pata
GRUPPO MAXIMA-TRANSILVANIA

Codul lui DaVinci

Mesaj de Codul lui DaVinci » 31 Oct 2005, 13:47

@Perspico: Asta este adevarul. Justitia nu mai este de foarte mult timp oarba. Ea poate fi influentata in diverse directii prin mijloace specifice. Nu trebuie sa ne mai mire nimic. Ai vazut ce decizii se iau la FRF cand este judecata Universitatea Craiova in comparatie cu Steaua sau Dinamo? Cam la fel sta situatia si in viata politica. Sa spunem ca orice om de rand este Universitatea Craiova si ca Paunescu este Steaua sau Dinamo. La fel se intampla oriunde. Sper ca nu trebuie sa amintesc eu aici de OJ Simpson. Intotdeauna exaista punte de vedere diferite si tocmai din aceasta cauza eu nu-i gasesc lui Adrian Paunescu vreo vina aici. Mai vinovat este judecatorul care a dat acest verdict, indiferent care ar fi fost presiunile exercitate asupra sa. In privinta accidentului Paunescu nu era in masina atunci cand s-a comis fapta asa ca singura care poate fi incriminata este numia sotia lui.

ady g
fanatic
fanatic
Mesaje: 1912
Membru din: 14 Mai 2005, 15:15

Mesaj de ady g » 16 Feb 2006, 08:47

Che Guevara scrie:@zolo: Zic ca esti ungur ca am vazut ca te enerveaza. Glumesc. Nu trebuie sa te superi. Dar Horthy chiar a fost un criminal. Hitler la fel.

Ca sa revina la Che Guevara, sa stii ca am vazut destul de multa lumea care il purta astazi la stadion. Si vad ca aduce noroc echipei. Daca e sa ne gandim la eroii nemului romanesc: Vlad Tepes, Tudor Vladimirescu, Iancu Jianu, Avram Iancu etc. mi se pare ca si astia casapeau boierii pe capete. Si aia erau tot civili. Nu prea stiu vreun boier care sa fi facut parte din vreo armata. In cel mai rau caz erau sefi de trupe. Asa ca lasa povestile astea...

In rest, Hai Universitatea Craiova! Respect Adrian Paunescu!
de acord ,dar si stalin,kim ir sen,mao sau castro au fost si ei criminali! :-)

Scrie răspuns