Ion Oblemenco

Ai vreo intrebare/informatie legata de istoria Universitatii Craiova? Aici e locul potrivit!

Moderator: grup_moderatori

Scrie răspuns
JustME

Mesaj de JustME » 17 Iul 2007, 11:50

superba poza !!

RESPECT ETERN TUNARULUI !!!

BALLY

Mesaj de BALLY » 17 Iul 2007, 15:55

Offffff........

Avatar utilizator
Pacala
fanatic
fanatic
Mesaje: 4065
Membru din: 19 Iul 2004, 05:57

Mesaj de Pacala » 17 Iul 2007, 18:32

imi storse lacrimi articolul asta..ce pacat ca nu l-am putut vedea jucind...de fapt singurele imagini cu el jucind le-am vazut intr-un rezumat care cuprinde niste meciuri...inclusiv finala aia cu rapid+rainea..daca are cineva un filmulet cu el jucind...pls pls
daca s-au gasit oameni care sa sustina doua echipe infiintate de rusi direct in divizia A, de ce nu s-ar gasi destui care sa sustina o echipa infiintata de Mircea Sandu direct in divizia B.

dragosblue
fanatic
fanatic
Mesaje: 1319
Membru din: 10 Feb 2004, 18:06

Mesaj de dragosblue » 17 Iul 2007, 20:18

Pacala scrie:imi storse lacrimi articolul asta..ce pacat ca nu l-am putut vedea jucind...de fapt singurele imagini cu el jucind le-am vazut intr-un rezumat care cuprinde niste meciuri...inclusiv finala aia cu rapid+rainea..daca are cineva un filmulet cu el jucind...pls pls
Asa este, ai pierdut un jucator URIAS !
HAI STIINTA !!!!

Avatar utilizator
alex.p
fanatic
fanatic
Mesaje: 9944
Membru din: 30 Ian 2005, 17:05

Mesaj de alex.p » 17 Iul 2007, 21:33

Pacala scrie:imi storse lacrimi articolul asta..ce pacat ca nu l-am putut vedea jucind...de fapt singurele imagini cu el jucind le-am vazut intr-un rezumat care cuprinde niste meciuri...inclusiv finala aia cu rapid+rainea..daca are cineva un filmulet cu el jucind...pls pls
Intr-adevar ar fi excelent un filmulet cu Oblemenco jucand. Cine mai are poate uploada ceva????

Avatar utilizator
praetorianus
fanatic
fanatic
Mesaje: 6373
Membru din: 02 Ian 2006, 18:35

Mesaj de praetorianus » 04 Aug 2007, 18:19

alex.p scrie:
Pacala scrie:imi storse lacrimi articolul asta..ce pacat ca nu l-am putut vedea jucind...de fapt singurele imagini cu el jucind le-am vazut intr-un rezumat care cuprinde niste meciuri...inclusiv finala aia cu rapid+rainea..daca are cineva un filmulet cu el jucind...pls pls
Intr-adevar ar fi excelent un filmulet cu Oblemenco jucand. Cine mai are poate uploada ceva????
rezumat de la acea finala (atunci am plans pt. prima oara pt. Craiova) gasiti pe site-ul oficial al clubului!!..
amintirile ma rascoleeesc!!!
Fă-ți de cap până peste cap dar...cu cap!!

Avatar utilizator
U
fanatic
fanatic
Mesaje: 3154
Membru din: 03 Iun 2006, 16:12

Re: Ion Oblemenco

Mesaj de U » 13 Mai 2008, 00:28

13 mai 1945 ziua in care Tunarul Baniei a vazut pentru prima data lumina zilei in orasul Corabia judetul Olt. ar fi implinit 63 de ani...sper ca de acolo de sus sa vegheze la renasterea acestei frumoase echipe!
Last edited by U on 13 Mai 2008, 00:42, edited 1 time in total.
mititelu pezzo di merda!

suporter infocat UNIVERSITATEA CRAIOVA declar cu durere in suflet decesul echipei mele favorite azi 25 februarie 2010!

JustME

Re: Ion Oblemenco

Mesaj de JustME » 13 Mai 2008, 00:37

o zi care ar fi trebuit sa fie vesela ne umple inimile de tristete :-( a fost este si va ramane cel mai mare jucator al nostru .. un adevarat simbol care acum este legenda

dragosblue
fanatic
fanatic
Mesaje: 1319
Membru din: 10 Feb 2004, 18:06

Re: Ion Oblemenco

Mesaj de dragosblue » 13 Mai 2008, 04:02

Oble, ai fost si RAMII MARE !!!
apld apld apld ucv ucv ucv ucv
HAI STIINTA !!!!

Avatar utilizator
PocoLoco
fanatic
fanatic
Mesaje: 4471
Membru din: 24 Apr 2005, 12:33

Re: Ion Oblemenco

Mesaj de PocoLoco » 22 Mai 2008, 14:38

Meci de gală la malul Dunării:
Progresul Corabia 1982-1986 – Universitatea Craiova Maxima

Spectacol fotbalistic sâmbătă, în oraşul de la malul Dunării, acolo unde, în cadrul „Memorialului Ion Oblemenco“, fostele glorii ale Craiovei Maxima vor susţine un meci old-boys în compania jucătorilor ce au apărat culorile echipei locale Progresul în anii 1982 – 1986. Iubitorii jocului cu balonul rotund din Corabia vor avea posibilitatea de a-i vedea evoluând pe dreptunghiul verde pe cei care au reprezentat generaţia de aur a Universităţii, la întâlnirea cu publicul local urmând a fi prezenţi Lung, Ştefănescu, Ungureanu, Balaci, Beldeanu, , Cămătaru, Donose, Ţicleanu, Cârţu, Cioroianu, Calafeteanu sau Cristescu.
Primarul urbei din sudul judeţului, Ştefan Pârlea, spune că evenimentul ce va avea loc în weekend se doreşte a fi unul deosebit: „Ca în fiecare an, în luna mai, când Ion Oblemenco ar fi împlinit o anumită vârstă, anul acesta 63 de ani, marii fotbaliştii ai Universităţii Craiova joacă acest meci în amintirea lui, pe stadionul ce îi poartă numele urmând a se ţine şi o slujbă de pomenire. Bineînţeles, ca de fiecare dată, au fost invitate să participe şi familia şi rudele lui Oblemenco din Corabia. La această comemorare, la invitaţia mea vor fi prezenţi foşti jucători, astăzi oameni de afaceri, antrenori la echipe mari, prieteni cu cel care a fost Ion Oblemenco. Pentru Universitatea Craiova Maxima vor juca Lung, Negrilă, Tilihoi, Ştefănescu, Ungureanu, Balaci, Beldeanu, Donose, Ţicleanu, Cămătaru, Cârţu, Calafeteanu, Cioroianu, Cristescu, rămânând de văzut dacă va veni şi Prunea, dar şi mai vârstnicii Bădin, Ciupitu, Ivan. La Progresul Corabia vor evolua Bănulescu, Ion Bârsan, Vasile Bârsan, Tănăsescu, Maierean, Cheche, Constantinescu, Dincă, Vali Ionescu, Căpraru, Nica, Velica, Vlad (Magraon), Renato Popa şi alţii. Totodată vor fi invitaţi toţi fotbaliştii din generaţia lui Oblemenco – Agape, Magargiu, Nicolăescu, Deliu şi alţii. Noi îi invităm la acest meci pe toţi corăbienii, pe oamenii care l-au cunoscut pe Ion Oblemenco, să participe la comemorarea marelui fotbalist“.
Partida dintre Progresul Corabia 1982 – 1986 şi Universitatea Craiova Maxima se va desfăşura cu începere de la orele 14.

Gazeta de Olt

Avatar utilizator
OLD-ULTRAS
suporter
suporter
Mesaje: 637
Membru din: 04 Apr 2006, 17:32

Re: Ion Oblemenco

Mesaj de OLD-ULTRAS » 01 Sep 2008, 17:42

008-08-31: 13 mai 1945 - 1 septembrie 1996
Cel mai iubit jucator din istoria Craiovei nu a plecat niciodata dintre noi! Suntem mandri ca fan-clubul nostru a fost infiintat in memoria lui, datorita lui existam! Ion Oblemenco este nemuritor!
(Din categoria Comunicate)
BRIGADA GRUPPO CAPITALA 48

Avatar utilizator
alex.p
fanatic
fanatic
Mesaje: 9944
Membru din: 30 Ian 2005, 17:05

Re: Ion Oblemenco

Mesaj de alex.p » 01 Sep 2008, 22:00

12 ani fara Ion Oblemenco. Dumnezeu sa-l odihneasca in pace! Poate ca de acolo de sus va veghea la binele echipei.

JustME

Re: Ion Oblemenco

Mesaj de JustME » 13 Mai 2009, 00:38

Ion Oblemenco, meciul cu viaţa
Sport - Ion JIANU

Privind în urmă, este greu de înţeles de ce Oblemenco, un atacant cu clasă şi eficacitate maximă - de patru ori golgheter al campionatului nostru (1967, 1970, 1972, 1973) - nu a jucat nici un minut în meciurile oficiale ale naţionalei mari a României, rezervându-i-se doar „onoarea" de a juca în câteva partide amicale. Tricolorii au efectuat, în 1968, un turneu în America de Sud, Oblemenco a fost golgheterul tricolorilor în acel turneu, dar la revenirea în ţară, selecţionerul Angelo Niculescu l-a mai convocat la naţională pe Oblemenco doar o dată, apoi l-a uitat definitiv pe tunarul Ştiinţei la Craiova! În prima ligă din România a debutat sub culorile Rapidului, într-un meci disputat la Cluj în 5 iulie 1964, Ştiinţa Cluj - Rapid 3-1, Oblemenco marcând unicul gol al giuleştenilor. Rapidul însă l-a umilit, antrenorii de atunci ţinându-l pe Oblemenco mai mult rezervă. A revenit (în 1966) la Craiova, a făcut istorie şi a adus glorie pentru Ştiinţa, a fost la un pas de moarte în toamna lui 1972 (două operaţii de ulcer duodenal), dar a fost obligat să-şi încheie cariera de fotbalist la Galaţi, în liga a II-a (1977-1978). Ca antrenor, a câştigat cu Universitatea campionatul în 1980 (secund al lui Valentin Stănescu), eventul campionat-cupă în 1981 (ca principal), iar în 1982 duce Ştiinţa, în premieră pentru echipele de club din România, în sferturile Cupei Campionilor Europeni, dar după aceste performanţe a fost iarăşi obligat să plece din Craiova. Antrenează apoi alte echipe, Chimia Râmnicu Vâlcea, FC Olt, Sportul Muncitoresc Slatina, Pandurii Târgu Jiu, din nou FC Olt, Progresul Corabia, iarăşi Chimia Râmnicu Vâlcea. După ’90, a fost rechemat la Universitatea în mai multe rânduri, ca antrenor principal al echipei mari, director tehnic, director sportiv şi antrenor la satelitul de atunci al oltenilor, Constructorul - Universitatea. Nu a mai reuşit însă să repete performanţele Ştiinţei din anii 1980-1981-1982. În vara anului 1995, alături de Dobrin, Oblemenco a fost în staff-ul tehnic al formaţiei Aro Câmpulung Muscel şi cei doi au reuşit promovarea echipei în Divizia A, cum se numea în 1995 liga a II-a din România. La începutul anului 1996 a fost cooptat în staff-ul lui Electroputere, acolo colaborând bine cu prietenul şi finul său, Petre Deselnicu, şi cu preşedintele Marcel Popescu, iar în vară acceptă o ofertă din Maroc, de la echipa de primă ligă Hassania din Agadir. Aici, într-un meci amical al Hassaniei cu echipa Sidi Kacem, antrenată de alt român (Alexandru Moldovan „Roşu"), afectat de greşelile unui arbitru marocan (Arjoun), în penultimul minut al meciului, scor 1-1, se prăbuşeşte pe banca tehnică, iar la spital nu mai poate fi salvat. Era 1 septembrie 1996, iar Oblemenco nu avea decât 51 de ani... Dacă timpul ar fi avut răbdare, „tunarul" Ştiinţei, Nelu Oblemenco, ar fi împlinit astăzi 64 de ani.

sursa: gds.ro
http://www.gds.ro/Sport/2009-05-13/Ion+ ... l+cu+viata

JustME

Re: Ion Oblemenco

Mesaj de JustME » 13 Mai 2009, 00:41

Astăzi, «Tunarul» Ştiinţei, Ion Oblemenco, ar fi împlinit 64 de ani
Flori pentru nea Nelu
Cosmin STAICU

Cel mai reprezentativ jucător al Universităţii Craiova din toate timpurile ar fi împlinit astăzi 64 de ani. Din păcate, Ion Oblemenco s-a stins în urmă cu 12 ani şi jumătate pe tărâm maghrebian, lăsând în urma sa o carieră impresionantă şi amintirea unui om de mare caracter, iar numele său este purtat de stadionul echipei sale de suflet, Universitatea Craiova, cât şi de arena din localitatea sa natală, Corabia.

De asemenea, stadionul Ştiinţei este vegheat din apropiere de o statuie care îl înfăţişează pe gloriosul “Tunar” şi stângul său feroce. Atât cifrele, cât şi foştii coechipieri şi prieteni vorbesc la nivel înalt despre cine a fost “Nea Nelu”, omul care venit de pe patul de spital, după două operaţii de ulcer, bătea Steaua şi Rapidul în fieful lor, dar i se nega primul titlu de campion printr-un subterfugiu specific acelor vremuri. Cine l-a văzut jucând îl identifică şi acum cu golgheterul ideal, cu un uragan pe teren şi un adevărat gentleman în afara lui, cine a auzit doar poveştile despre un jucător de legendă se înclină cu respect în faţa memoriei lui Ion Oblemenco.

Pentru cei care vor să-l omagieze şi astăzi, în ziua în care trebuie să i se cânte “La mulţi ani” de către toată suflarea alb-albastră, mormântul “Tunarului” Craiovei se află la cimitirul “Ungureni”, aproape de aleea principală către intrarea în Parc, pe stânga.

CARTE DE VIZITĂ

170 de goluri a marcat în Liga I
4 titluri de golgheter al României a cucerit în tricoul Ştiinţei

1958 - 1960: jucător la Progresul Corabia
1960 - 1962: jucător la CFR Electroputere Craiova
1962 - 1964: jucător la CSO Craiova
1964 - 1966: jucător la Rapid Bucureşti
1966 - 1977: jucător la Universitatea Craiova (a câştigat Campionatul României în 1973/74, Cupa României în 1976/77)
1977 - 1978: jucător la FCM Galaţi
1978 - 1979: vicepreşedinte la Universitatea Craiova

1979 - 1980: antrenor secund la Universitatea Craiova (a câştigat Campionatul României)
1980 - 1982: antrenor principal la Universitatea Craiova (a câştigat Campionatul României)
1982 - 1985: antrenor la Chimia Râmnicu Vâlcea
1985: antrenor la FC Olt Slatina
1992 - 1993: antrenor principal la Universitatea Craiova
1996: antrenor la Hassania Agadir
A decedat la 1 septembrie 1996

sursa: editie.ro
http://www.editie.ro/new/mod.php?mod=st ... u-nea-Nelu

ady g
fanatic
fanatic
Mesaje: 1912
Membru din: 14 Mai 2005, 15:15

Re: Ion Oblemenco

Mesaj de ady g » 13 Mai 2009, 09:09

Stiu de la tata ca Ion Oblemenco a fost un jucator fantastic si un om extraordinar. El este, cu adevarat, simbolul acestei echipe. Nu te vom uita niciodata, Ion Oblemenco! Pacat ca te-ai dus asa devreme.

Scrie răspuns