Fenomenul Universitatea 1991

Ai vreo intrebare/informatie legata de istoria Universitatii Craiova? Aici e locul potrivit!

Moderator: grup_moderatori

DoRyN

Fenomenul Universitatea 1991

Mesaj de DoRyN » 04 Feb 2008, 17:30

Marti 19 februarie, la ora 12:00, in Sala Mare a Primariei din Craiova, scriitorul si ziaristul Ion Jianu isi lanseaza cea de-a patra carte dedicata vremurilor de aur ale Universitatii Craiova. Dupa „Patimile lui Crişan“, „Frumoşii nebuni ai Craiovei Maxima“ şi „Constantin Oţet, antrenorul unei echipe de legendă, Craiova Maxima“ Ion Jianu revine in forta in atentia iubitorilor fotbalului cu „Fenomenul Universitatea ’91“.

ImagineImagineImagine

Cartea a aparut in aceste zile la Editura de Sud din Craiova si va fi lansata oficial la 19 februarie, la Primaria din Craiova.

Imagine

Lucrarea este dedicată memoriei lui Petre Deselnicu. Supranumit de Ion Cupen „Marele Mucalit“, Deselnicu a fost vicepreşedinte al Craiovei în sezonul fast al cuceririi eventului, 1990-1991. Subintitulat „La Craiova, revoluţia a venit mai devreme“, volumul prezintă istoria alcătuirii echipei campioane din 1991, turul din 1989-1990 fiind revoluţionar, Ştiinţa învingând atunci echipele departamentale Dinamo, Steaua (pe Ghencea, cu Valentin Ceauşescu în tribuna oficială), Victoria (în Bucureşti), Flacăra Moreni, oltenii anunţându-se principalul contracandidat la detronarea supremaţiei Capitalei. „Fenomenul Universitatea ’91“, tipărită la Tipografia de Sud Craiova, are aproape 400 de pagini, dintre care 40 cu fotografii color inedite, din arhiva protagoniştilor acelui titlu din 1991, ultimul al Universităţii şi al provinciei.

Avatar utilizator
alex.p
fanatic
fanatic
Mesaje: 9944
Membru din: 30 Ian 2005, 17:05

Mesaj de alex.p » 04 Feb 2008, 17:38

Asta seara, la 22.00, scriitorul Ion Jianu este invitat la TVS Craiova, alaturi de fostul presedinte al Stiintei, Marcel Popescu.

LiviuB

Mesaj de LiviuB » 04 Feb 2008, 20:07

pacat ca se face la primarie, presupun ca a primit o sponsorizare de la ei.

inima de leu
suporter
suporter
Mesaje: 683
Membru din: 07 Aug 2007, 15:46

Mesaj de inima de leu » 04 Feb 2008, 20:28

Dar o sponsorizare de la club nu poate sa primeasca. Eu cred ca ar fi un gest frumos.

Avatar utilizator
stuparu_alexandru
fanatic
fanatic
Mesaje: 8172
Membru din: 30 Oct 2005, 21:24

Mesaj de stuparu_alexandru » 04 Feb 2008, 20:48

inima de leu scrie:Dar o sponsorizare de la club nu poate sa primeasca. Eu cred ca ar fi un gest frumos.
da` de ce nu sari tu cu banu` ???? vorbisi ca sa nu taci ....
Last edited by stuparu_alexandru on 04 Feb 2008, 20:53, edited 1 time in total.
Nu fi si prost si tare-n gura... ca ... cine stie

Avatar utilizator
ady_azzuro
fanatic
fanatic
Mesaje: 5230
Membru din: 04 Sep 2003, 16:39

Mesaj de ady_azzuro » 04 Feb 2008, 20:52

sponsorizare de la club pentru un ziarist gds? :)(

Avatar utilizator
Ruben Navarro
fanatic
fanatic
Mesaje: 3238
Membru din: 20 Mar 2005, 11:14

Mesaj de Ruben Navarro » 04 Feb 2008, 22:43

Lansarea cartii la primarie e putin neinspirata,insa ce face Mitu e jenant rau...

FreakBoy

Mesaj de FreakBoy » 04 Feb 2008, 23:41

are cineva detalii de cum putem achizitiona cartea?

Avatar utilizator
BluBoy
fanatic
fanatic
Mesaje: 6959
Membru din: 13 Noi 2005, 17:51

Mesaj de BluBoy » 05 Feb 2008, 00:10

mai multe detalii pot sa va spun eu.
cartea nu poate fi achizitionata din cate am inteles, deoarece a fost scoasa in numar limitat si o sa fie data cadou de catre domnul ion jianu si de catre cei de la editura.
nu a fost primita nici o sponsorizare de la primarie, cartea fiind facuta in mare parte din fondurile domnului jianu alaturi de cei de la editura. tocmai din aceasta cauza nu o sa fie data spre comercializare.
faza cu primaria a fost pentru ca se doreste o mediatizare mai mare a evenimentului dar si din cauza ca din partea clubului a venit mai multa raceala decat aprobare. in fine, eu sper sa nu inceapa iarasi toni cu balivernele ca el sustine echipa, pentru ca s-ar umple de penibil.
Unii sunt tarfé, altii sunt prosti. Si unii si ceilalti sunt insa sclavii zdrentei de marin.
Si cum se schimba unii in curvé nici nu-ti vine sa crezi !

LiviuB

Mesaj de LiviuB » 05 Feb 2008, 09:29

BluBoy scrie:mai multe detalii pot sa va spun eu.
cartea nu poate fi achizitionata din cate am inteles, deoarece a fost scoasa in numar limitat si o sa fie data cadou de catre domnul ion jianu si de catre cei de la editura.
nu a fost primita nici o sponsorizare de la primarie, cartea fiind facuta in mare parte din fondurile domnului jianu alaturi de cei de la editura. tocmai din aceasta cauza nu o sa fie data spre comercializare.
faza cu primaria a fost pentru ca se doreste o mediatizare mai mare a evenimentului dar si din cauza ca din partea clubului a venit mai multa raceala decat aprobare. in fine, eu sper sa nu inceapa iarasi toni cu balivernele ca el sustine echipa, pentru ca s-ar umple de penibil.
atunci chiar e pacat ca va face lansarea la primarie, putea s-o faca in alta parte si prin chestia asta se detasa de toate intrigile.

DoRyN

Mesaj de DoRyN » 05 Feb 2008, 16:32

Tineti aproape, veti avea sigur surprize placute.
Doar putina rabdare sa fie lansata oficial.

conStiinta

Mesaj de conStiinta » 05 Feb 2008, 16:41

DoRyN scrie:Tineti aproape, veti avea sigur surprize placute.
Doar putina rabdare sa fie lansata oficial.
ceva concurs? :up:

Avatar utilizator
_T@V_
fanatic
fanatic
Mesaje: 5331
Membru din: 11 Apr 2017, 16:12

Mesaj de _T@V_ » 05 Feb 2008, 17:41

shefu rules scrie:
DoRyN scrie:Tineti aproape, veti avea sigur surprize placute.
Doar putina rabdare sa fie lansata oficial.
ceva concurs? :up:
Negative! Nea Ion are grija de noi, astia cu microbul alb-albastru. Mergem iar la posta, si platim prin mandat postal, ca si la precedentele ! Nasol ca acuma e perioada de taxe si impozite, o sa stam la cozi de o sa ne vina rau :up:
PS: da am postat azi, nu jucarie. :( enough!!!! :o:

DoRyN

Mesaj de DoRyN » 05 Feb 2008, 17:51

T@V, nu puteam anticipa nimic.

DoRyN

Mesaj de DoRyN » 06 Feb 2008, 15:48

Daca prima coperta ati vazut-o AICI, cartea cu ambele coperti arata asa:


Imagine

Scrie răspuns