60 de ani de istorie!

Ai vreo intrebare/informatie legata de istoria Universitatii Craiova? Aici e locul potrivit!

Moderator: grup_moderatori

Avatar utilizator
StefanC
fanatic
fanatic
Mesaje: 3256
Membru din: 14 Oct 2005, 05:53

Re: 60 de ani de istorie!

Mesaj de StefanC » 05 Sep 2008, 18:56

Imi e necaz ca nu am prins si eu macar unul din meciurile care au facut din Craiova o echipa mare, pentru ca acum, traim din trecut! Forza Stiinta! usteag

un fan
membru
membru
Mesaje: 275
Membru din: 24 Iun 2005, 19:04

Re: 60 de ani de istorie!

Mesaj de un fan » 05 Sep 2008, 19:26

La Multi Ani Universitatea Craiova ! Eu am prins meciurile frumoase ale Craiovei Maxima, sper ca baiatul meu sa vada noua Craiova Maxima
Anti buCUResti

FreakBoy

Re: 60 de ani de istorie!

Mesaj de FreakBoy » 05 Sep 2008, 19:40

indiferent de patron, indiferent de divizie, indiferent... la multi ani dragostea noastra. Capricioasa ca si noi, nebuna ca si noi, salbatica precum noi...
Singura iubire neinselata!

jeanpierre
membru
membru
Mesaje: 217
Membru din: 23 Mai 2006, 23:00

LA MULTI ANI UNIVERSITATEA CRAIOVA!

Mesaj de jeanpierre » 05 Sep 2008, 20:00

LA MULTI ANI UNIVERSITATEA CRAIOVA!

Le doresc suporterilor Stiintei in primul rand sa nu mai aiba dezamagirile pe care le-au trait pana acum. Sunt convins ca, ce a fost mai greu a trecut si mai ales ca vom fi iarasi ce-am fost si mai mult decat atat.
Imi mai doresc ca acest moment sa fie si unul in care sa facem fiecare un pas in spate, sa spunem pentru cateva minute Stop joc! si sa incercam, cu umilinta, sa ne analizam cu barbatie ce am facut bine si ce am facut mai putin bine ca si suporteri ai Universitatii (ajuns intr-o tara straina, vazandu-i pe oamenii astia de aici, am realizat, fara prea multa placere, ca noi, romanii, nu avem prea dezvoltat SIMTUL PENIBILULUI. Nu sariti sa ma injurati, aici in primul rand ma includ pe mine, care m-am confruntat la inceput cu probleme din punctul asta de vedere).
Aici nimeni nu vrea sa iti demonstreze cat de destept e el si cat de prost esti tu, nimeni nu are ambitia de a-i da lectii celuilalt, nu conteaza diferenta de CV-uri dintre cele doua persoane.
As vrea ca momentul asta sa fie unul de gasire a maturitatii, de reincarcare a energiilor in ideea realizarii unor scopuri demne de acest efort. Iar scopul este progresul clubului si reinceperea sirului performantelor.

P.S. Orice legatura cu cele scrise inainte este pur intamplatoare. Am vazut acum cateva minute cum vorbeste Cristi Brancovan, seful galeriei lui Poli Timisoara, si inevitabil instantaneu gandul m-a dus la Postasu. Unii vor replica faPTUL CA Postasu nu mai e sef de galerie, dar el a reprezentat - cel putin in media - suporterii nostri in deplasarea esuata la Dinamo, nu am auzit pe cineva sa il traga de maneca si sa ii zica bai frate, dar tu in numele cui vorbesti? Si nici la TV nu s-a facut precizarea asta.
Diferenta dintre cele doua echipe e mult mai mica (sau e chiar in favoarea Universitatii) decat diferenta dintre liderii cel putin afisati ai Stiintei.
In fine, sper ca Dumnezeu sa ne dea mai multa minte de acum inainte.
Last edited by Anonymous on 05 Sep 2008, 21:13, edited 1 time in total.
Motiv: mesaj separat de la subiectul de stiri si lipit la acest topic

Avatar utilizator
DarkComy
fanatic
fanatic
Mesaje: 8298
Membru din: 27 Mai 2006, 21:39

Re: 60 de ani de istorie!

Mesaj de DarkComy » 05 Sep 2008, 20:04

LA MULTI ANI, CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI!

Intr-o tara unde nou-nascutii sunt aruncati la tomberoane intr-un ritm ametitor, unde copiii duc dorul parintilor plecati la “hamaleala” in strainataturi purtand cu ei visul unui trai mai bun, unde politicieni fara scrupule calca in picioare demnitatea unui popor amortit de propriile-i slabiciuni, unde organele de control ale statului au ca unic scop rotunjirea conturilor personale, unde sanatatea a ajuns un lux, unde invatamantul acorda calificative si elibereaza diploma in functie de greutatea buzunarelor ce eclipseaza detinerea de materie cenusie,ei bine, intr-o astfel de tara fotbalul a incetat de mult sa mai fie doar un joc, un spectacol,o reprezentatie care sa culeaga aplauzele si ovatiile celor ce indragesc acest fenomen.
Fotbalul ne ofera, din pacate, din ce in ce mai des peisaje sumbre si pesimiste care ne dau fiori reci pe sira spinarii, precum operele marelui Bacovia. In goana dupa trofee mai mult sau mai putin ruginite de aerul urat mirositor al modului in care au fost obtinute, Dinamo si Steaua au continuat de-a lungul anilor sa calce pe cadavre fara a-si imagina ca,mai devreme sau mai tarziu,vor deveni victimele propriilor apucaturi. Si asta pentru ca intr-un mediu pe care il schilodesti si il murdaresti,nu te mai poti dezvolta. Fotbalul romanesc a avut rezultate atunci cand echipe din provincie si-au strans proprii copii la piept, i-au crescut cu grija, i-au educat si invatat, inscriindu-i apoi intr-o competitie care-si cunostea dinaintea inceperii ei primii doi clasati.
UNIVERSITATEA CRAIOVA ar fi meritat cu prisosinta titlul de “Mama eroina” acordat in “epoca de aur” mamelor cu multi copii. Si nu doar pentru numarul foarte mare de copii nascuti si crescuti,ci mai ales datorita calitatii acestora. Niciodata o echipa de fotbal din Romania nu a dezvoltat atata pasiune,dragoste si emulatie precum STIINTA. Unii au castigat trofee mai multe, mai importante, dar nimeni nu a ajuns CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI.
Iubim UNIVERSITATEA CRAIOVA pentru ca am vazut in ea acea mama blajina, mandra,suava, luptatoare, care-si creste copiii cu sacrificii si demnitate, trimitandu-i apoi la scoala sa concureze cu odraslele ministrilor de la capitala. Am vazut in UNIVERSITATEA CRAIOVA acea mama ai carei obraji supti si brazdati de greutatile vietii sunt mangaiati de lacrimile cristaline ale bucuriei atunci cand copiii ei sunt mai buni decat progeniturile boierilor trufasi.
UNIVERSITATEA CRAIOVA a fost, fara indoiala, victima multor marsavii in fotbalul romanesc. I s-au furat puncte, i s-au furat jucatori,i s-au furat participari in cupele europene,i s-au furat chiar titluri,dar niciodata nu a putut fi distrusa de catre balaurii fotbalului romanesc. Pana cand… Pana cand mintile intunecate ale fostei securitati si-au trimis angajatii deghizati in “oameni de bine” pentru a duce la bun sfarsit planul grotesc. La poarta femeii iubitoare de copiii si de meleaguri natale, batu unul din slujitori. Slujitori ai gradatilor cu fetele schimonosite de ciuda ca nu pot avea si ei copii la fel de buni. Femeia a deschis poarta,si-a primit oaspetele in casa oferindu-i gazduire si vesminte curate care sa-i acopere imaginea murdarita de mlastinile necrutatoare ale matrapazlacurilor.Toate acestea pana intr-o zi in care oaspetele ii ucise femeii copiii si o condamna la munca silnica pe motiv ca mama nu accepta sa creasca odraslele altora…
UNIVERSITATEA CRAIOVA a fost in coma…S-a trezit…A inceput sa-si creasca din nou copiii…Sa-i alinte,sa-i mangaie,sa le ofere dragoste si caldura…îi va trimite din nou la scoala… Vor aparea din nou fetele schimonosite de ciuda… Se vor gasi aparatori ai balaurilor care sa ne spuna cat de frumosi,destepti si bogati sunt ei… Noi doar ii vom privi in ochi,demni,cu fruntea sus…Nu cu dispret,ci cu mila…Poate si cu un sentiment de jena pentru rusinea unor oameni care continua sa creada in organizatii nascute la comanda unor netrebnici ce au intemnitat sau ucis oameni nevinovati.
TE IUBIM, UNIVERSITATEA CRAIOVA! LA MULTI ANI!

Autor: G.Ovidiu Catalin


apld apld apld apld
When injustice becomes law, resistance becomes duty.

JustME

Re: 60 de ani de istorie!

Mesaj de JustME » 05 Sep 2008, 20:27

absolut superb acest editorial apld apld apld

LiviuB

Re: 60 de ani de istorie!

Mesaj de LiviuB » 05 Sep 2008, 21:01

superb
steagucv

leutuvalcean
membru
membru
Mesaje: 266
Membru din: 21 Mai 2006, 01:52

Re: 60 de ani de istorie!

Mesaj de leutuvalcean » 05 Sep 2008, 21:35

La multi ani Craiova!
Forza Craiova
100% oltean

Avatar utilizator
1948
fanatic
fanatic
Mesaje: 5711
Membru din: 13 Oct 2004, 13:11

Re: 60 de ani de istorie!

Mesaj de 1948 » 05 Sep 2008, 23:31

o:
Fişiere ataşate
Oblemenco_Balan2.JPG
Oblemenco_Balan2.JPG (24.52 KiB) Vizualizat de 5787 ori
scan0014.JPG
scan0014.JPG (24.14 KiB) Vizualizat de 5789 ori

Avatar utilizator
1948
fanatic
fanatic
Mesaje: 5711
Membru din: 13 Oct 2004, 13:11

Re: 60 de ani de istorie!

Mesaj de 1948 » 06 Sep 2008, 00:21

1951 Lotul de fotbal STIINTA CRAIOVA
Imagine


1951 Lotul Stiinta Craiova
Imagine


1952
Imagine

1954 Lotul STIINTA - Arad promovare in DIV.B
Imagine


1956 Premierea echipei de fotbal
Imagine

1957 Lotul care a promovat in Div.B
Imagine

1957 Stiinta-Progresul Bucuresti Div C
Imagine

1958 Joc Div B
Imagine

1959 Sedinta de pregatire a echipei Stiinta
Imagine

1960 Echipa cu cei mai tehnici jucatori din istoria Stiintei
Imagine

1961 Stiinta-CSO,div. B
Imagine

1962 Inaintea unui antrenament
Imagine

1963 Echipa in cantonament
Imagine

1964 Aspecte joc Div.A
Imagine

1964 Prima echipa de fotbal a Craiovei in Div A
Imagine

1965 Lotul de fotbal Div A in cantonament
Imagine

1966 Delegatia echipei STIINTA,Div.A
Imagine

1966 Lotul de fotbal Div.A
Imagine

1966 Lotul in cantonament la Paraul Rece
Imagine

1967 Lotul de fotbal STIINTA Div.A
Imagine

1967 OBLEMENCO primeste CUPA de GOLGETER
Imagine

1968 Lotul de fotbal Div.A
Imagine

1969 Echipa de tineret CAMPIOANA ROMANIEI
Imagine

1971 Conducerea tehnica la un joc de campionat
Imagine

1972 Joc internationa pe stadionul CENTRALl
Imagine

1973 Jocul decisiv UTA-U CRAIOVA
Imagine

1973 Lotul CSU
Imagine

1974 Lotul de fotbal CAMPIOANA pe scarile UNIVERSITATII
Imagine

1974 Primirea echipei campioane la aeroport
Imagine

1974 Primul titlu de CAMPIOANA
Imagine

1975 Lotul de fotbal prezent in cupele EUROPENE
Imagine

1976 Aspecte la un joc international
Imagine

1977 Prezente CRAIOVENE la nationala de tineret
Imagine

1978 Lotul de fotbal la castigare CUPEI ROMANIEI
Imagine

1978 Prezentarea CUPEI ROMANIEI la SENATUL UNIVERSITATII
Imagine

1980 CAMPIONI AI ROMANIEI
Imagine

1981 CAMPIOANA ROMANIEI
Imagine

1981 Castigarea CUPEI ROMANIEI
Imagine

1981 Echipa CAMPIOAN inconjurata de suporteri
Imagine

1981Performanta de exceptie,castigarea eventului
Imagine

1981Stefanescu prezinta CUPA
Imagine

1982 Aspecte de pe stadion inaintea meciului cu BENFICA LISABONA
Imagine

1983 Manifestari de bucurie dupa meciul cu Bordeaux
Imagine

1983 Schimb de fanioane U-Bordeaux
Imagine

1984 Lotul de fotbal Div.A
Imagine

1985 Echipa de fotbal U Craiova
Imagine

1986 Aniversarea zilei unui sportiv
Imagine

1987 - CENTRUL OLIMPIC VIITORUL CRAIOVA
Imagine

1988 Lotul de fotbal Div.A
Imagine

1989 Lotul CSU inainte de deplasare in strainatate
Imagine

1990 Lotul de fotbal Div A
Imagine

1991 Eventul CUPA+CAMPIONATUL
Imagine

1991 Tribune neancapatoare pentru spectatori
Imagine

1999 Aspecte dupa jocul decisiv cu FC Brasov
Imagine

1999 Aspecte inaintea unui joc Div.A
Imagine

2000 Bucurie dupa victoria decisiva cu Brasovul
Imagine

2001 Dragostea OLTENILOR pentru FOTBAL
Imagine

2002 Lotul de fotbal FCU,Div A
Imagine

2003 Echipa de fotbal FCU
Imagine
Last edited by 1948 on 06 Sep 2008, 12:51, edited 6 times in total.

Avatar utilizator
Ruben Navarro
fanatic
fanatic
Mesaje: 3238
Membru din: 20 Mar 2005, 11:14

Re: 60 de ani de istorie!

Mesaj de Ruben Navarro » 06 Sep 2008, 01:04

Sa speram ca la anul o sa fie mai bine.LA MULTI ANI STIINTA!
Tinem cu echipa noastra.Si la bine si la greu...

iuli

Re: 60 de ani de istorie!

Mesaj de iuli » 06 Sep 2008, 09:05

Superbe montajele!
La multi ani,STIINTA!

Avatar utilizator
Pacala
fanatic
fanatic
Mesaje: 4065
Membru din: 19 Iul 2004, 05:57

Re: 60 de ani de istorie!

Mesaj de Pacala » 06 Sep 2008, 10:21

excelente pozele...merci ! le pun la colectie

evenimentul n-a fost sarbatorit cum trebuia...ar fi fost un prilej si pentru impacarea cu suporterii..o petrecere...o mina intinsa..n-ar strica nici acum....e o istorie vrumoasa...si va continua cu istorii la fel de frumoase...va zimbi si soarele pe strada noastra...sint sigur o: ucv
daca s-au gasit oameni care sa sustina doua echipe infiintate de rusi direct in divizia A, de ce nu s-ar gasi destui care sa sustina o echipa infiintata de Mircea Sandu direct in divizia B.

WB_4ever
senior
senior
Mesaje: 391
Membru din: 17 Mai 2007, 12:44

Re: 60 de ani de istorie!

Mesaj de WB_4ever » 06 Sep 2008, 10:41

superb newsted superb apld
am citit si mi-au dat si mie lacrimile
ĂŞTIA SUNTEM NOI! ucv
ImagineImagine

Avatar utilizator
1948
fanatic
fanatic
Mesaje: 5711
Membru din: 13 Oct 2004, 13:11

Re: 60 de ani de istorie!

Mesaj de 1948 » 06 Sep 2008, 12:33

Pacala scrie:excelente pozele...merci ! le pun la colectie

evenimentul n-a fost sarbatorit cum trebuia...ar fi fost un prilej si pentru impacarea cu suporterii..o petrecere...o mina intinsa..n-ar strica nici acum....e o istorie vrumoasa...si va continua cu istorii la fel de frumoase...va zimbi si soarele pe strada noastra...sint sigur o: ucv
petrecerea trebuia sa inceapa la meciul cu dinamo print-o corgrafie aniversara si poate un rezultat bun
dar din pacate asta a fost cadoul conducerii pt suporteri .....tribune goale

Scrie răspuns