Celebrul „C. Gheorghe” lucrează acum în Grecia

Ai vreo intrebare/informatie legata de istoria Universitatii Craiova? Aici e locul potrivit!

Moderator: grup_moderatori

Scrie răspuns
DoRyN

Celebrul „C. Gheorghe” lucrează acum în Grecia

Mesaj de DoRyN » 04 Sep 2009, 17:55

Imagine

Fotbalistul căruia i s-a furat numele

Articol publicat de Adrian Iosub, George Paunescu in Prosport | 04.09.2009 | 11:50

C. Gheorghe. Aşa a fost cunoscut de către suporteri Ceauşilă, unul dintre golgheterii Diviziei A, la sfârşitul anilor ’80. Povestea celebrului „Ce Gheorghe”, fotbalistul-iniţială ajuns în industria construcţiilor din Grecia, este demnă de un film.

Ajuns la Universitatea în anul 1988, atunci când Craiova se reinventa după perioada de glorie, Gheorghe Ceauşilă a intrat imediat sub pielea suporterilor olteni. Avea exact ce trebuia pentru asta: tehnică, dribling, fantezie. N-avea însă nume de familie, pentru că îi fusese înlocuit cu o simplă iniţială - „C” - pe vremea junioratului. În România acelor vremuri, mult prea apropiată de universul distopic al lui Orwell, nimeni n-avea voie să poarte un nume fie şi asemănător cu al dictatorului Ceauşescu.

Valentin Ceauşescu i-a şters numele
Acum, la 43 de ani, fostul golgheter rememorează evenimentele care l-au transformat în singurul fotbalist-iniţială din ziarele şi din televiziunea României comuniste. „Am început fotbalul acasă, la Chimia Râmnicu-Vâlcea, la juniori. Apoi m-au luat în armată, la Steaua. Abia ajunsesem de câteva zile când a venit la mine Valentin Ceauşescu. «Copile, uite cum stă treaba», mi-a spus. «Ori îţi schimbi numele, ori îl transformăm în iniţială! Aşa nu poţi să joci fotbal, e ordin ştii tu de unde»”, povesteşte Ceauşilă, care avea 19 ani în acel moment. „N-am vrut să-mi schimb numele de familie, m-am gândit că n-o să ţină cine ştie cât, mai ales că încă nu ajunsesem să fac performanţă”, explică Gică.

Fotbalistul a jucat, în timpul armatei, la echipa de tineret a clubului Steaua, care era antrenată de Radu Troi, alături de Dan Petrescu, Ilie Dumitrescu şi Dumitru Stângaciu. A prins pentru câteva minute şi prima echipă, în anul în care Steaua a câştigat campionatul şi Cupa Campionilor.

„Am văzut un «Ce Gheorghe». Eram eu!“
Ceauşilă îşi aminteşte că a intrat în panică a doua zi după debutul său în Divizia A. „Eram acasă, la Vâlcea, şi am cumpărat ziarul Sportul, să văd dacă s-a scris ceva de mine. Am avut un şoc atunci când am citit echipa. Eu nu eram, deşi jucasem! Abia la a treia sau a patra citire am descoperit un «Ce Gheorghe» în caseta meciului şi am făcut legătura. Eram eu!”.
Cu timpul s-a obişnuit cu noul său nume „de scenă”, mai ales că aşa era şi strigat de suporteri la galerie.

Cîrţu l-a dat afară
Cariera lui Ceauşilă a cunoscut apogeul la Universitatea Craiova, cu care a câştigat Cupa şi campionatul în anul 1991, după Revoluţia care a înlăturat clanul Ceauşescu de la putere. Numele „Ceauşilă” devenise din nou dezirabil, comentatorii radio şi TV aveau voie să-l pronunţe.
Ascensiunea lui la Craiova s-a încheiat brusc: „Într-un turneu de pregătire în Ungaria m-am accidentat grav la menisc şi m-am operat. Sorin Cîrţu, antrenorul Universităţii, a crezut atunci că nu voi mai putea face niciodată performanţă şi mi-a spus să-mi caut altă echipă”.

Peste trei ani îşi ia cetăţenie elenă
Acesta a avut însă puterea de a o lua de la capăt şi a mai jucat fotbal de performanţă până în anul 1997, la echipe ca PAOK Salonic, Dinamo, Sportul şi FC Naţional. Apoi a plecat în Grecia, unde a devenit antrenor la juniori şi, apoi, antrenor-jucător lângă Atena. „Stau de unsprezece ani în Grecia, unde sunt antrenor la amatori, dar lucrez şi la o firmă de construcţii, ca proiectant. Peste trei ani îmi voi lua cetăţenia”, dezvăluie Ceauşilă.
Gheorghe Ceauşilă are o fată de 18 ani, Maria, din prima căsătorie, şi doi băieţi, Alexandru şi Filipas, de 9, respectiv 6 ani, cu cea de-a doua soţie. Maria a rămas la Craiova cu mama ei, dar este vizitată în fiecare vară de Ceauşilă. „E greu să fii plecat, mi se face dor de rude şi de prieteni. Cel puţin o dată pe an vin să-mi văd fata, dar şi pe naşul ei, fostul meu coleg Emil Săndoi. Chiar mă gândesc să mă întorc şi să încep munca de antrenor în România”, spune Ceauşilă.

"Craiova este cel mai frumos moment al carierei mele. Urmăresc echipa şi acum, când începe să redevină ce-a fost odată", Gheorghe Ceauşilă, fost atacant la Steaua şi la Universitatea Craiova

"Eram acasă, la Vâlcea, şi am cumpărat ziarul Sportul, să văd dacă s-a scris ceva de mine. Am avut un şoc atunci când am citit echipa. Eu nu eram, deşi jucasem!", Gheorghe Ceauşilă, fost atacant la Steaua şi la Universitatea Craiova

"Abia ajunsesem de câteva zile când a venit la mine Valentin Ceauşescu. «Copile, uite cum stă treaba», mi-a spus. «Ori îţi schimbi numele, ori îl transformăm în iniţială! Aşa nu poţi să joci fotbal, e ordin ştii tu de unde»", Gheorghe Ceauşilă, fost atacant la Steaua şi la Universitatea Craiova

Gheorghe X 4
Ceauşilă a trecut şi prin momente hilare din cauza numelui său de familie. „Ţin minte că, la un meci, crainicul stadionului anunţa echipele. Eu eram ultimul pe foaie, iar discursul lui a sunat cam aşa «…C. Gheorghe. Arbitri: Gheorghe Constantin, A. Gheorghe şi C. Gheorghe». M-a pufnit râsul pe teren, la încălzire”.

Avatar utilizator
Bals_Boy
fanatic
fanatic
Mesaje: 2041
Membru din: 02 Apr 2006, 11:24

Re: Celebrul „C. Gheorghe” lucrează acum în Grecia

Mesaj de Bals_Boy » 04 Sep 2009, 19:04

cine e bunaciunea aia? :cool:
Forza STIINTA

DoRyN

Re: Celebrul „C. Gheorghe” lucrează acum în Grecia

Mesaj de DoRyN » 04 Sep 2009, 19:09

Bals_Boy scrie:cine e bunaciunea aia? :cool:
Gheorghe Ceauşilă are o fată de 18 ani, Maria, din prima căsătorie

Avatar utilizator
Bals_Boy
fanatic
fanatic
Mesaje: 2041
Membru din: 02 Apr 2006, 11:24

Re: Celebrul „C. Gheorghe” lucrează acum în Grecia

Mesaj de Bals_Boy » 05 Sep 2009, 12:12

DoRyN scrie:
Gheorghe Ceauşilă are o fată de 18 ani, Maria, din prima căsătorie
sa ii traiasca :)( :)( :)(
Forza STIINTA

Avatar utilizator
praetorianus
fanatic
fanatic
Mesaje: 6373
Membru din: 02 Ian 2006, 18:35

Re: Celebrul „C. Gheorghe” lucrează acum în Grecia

Mesaj de praetorianus » 06 Sep 2009, 18:40

Bals_Boy scrie:
DoRyN scrie:
Gheorghe Ceauşilă are o fată de 18 ani, Maria, din prima căsătorie
sa ii traiasca :)( :)( :)(
aiurea...nu mai saliva atata!!! :-D cica sta in craiova!! :-)
Fă-ți de cap până peste cap dar...cu cap!!

DoRyN

Re: Celebrul „C. Gheorghe” lucrează acum în Grecia

Mesaj de DoRyN » 11 Oct 2013, 06:53

Azi, George Ceausila implineste 47 de ani.

LA MULTI ANI !

JustME

Re: Celebrul „C. Gheorghe” lucrează acum în Grecia

Mesaj de JustME » 11 Oct 2013, 14:50

La Multi Ani ucv

DoRyN

Ceaușilă și mielul de Paști

Mesaj de DoRyN » 06 Mai 2016, 17:17

Imagine

ImagineImagine
Imagine

Avatar utilizator
romaad
fanatic
fanatic
Mesaje: 5817
Membru din: 30 Mar 2009, 14:29

Re: Celebrul „C. Gheorghe” lucrează acum în Grecia

Mesaj de romaad » 06 Mai 2016, 17:22

E foarte activ pe facebook. Mititelu addict

Trimis de pe al meu ALE-L21 folosind Tapatalk

Scrie răspuns