Caut informatii despre Craiova Maxima

Ai vreo intrebare/informatie legata de istoria Universitatii Craiova? Aici e locul potrivit!

Moderator: grup_moderatori

Avatar utilizator
DarkComy
fanatic
fanatic
Mesaje: 8298
Membru din: 27 Mai 2006, 21:39

Re: Caut informatii despre Craiova Maxima

Mesaj de DarkComy » 24 Iun 2013, 19:09

Cum am mai zis, varianta de mai sus nu seamana cu cea postata de tine ca e facuta dupa cea cu conturauriu numai ca fara conturul respectiv (am inteles ca exista si varianta asta pe vremuri).

Culoarea stiu ca e o mare problema. Sunt atatea varianta cat nici eu nu stiu exact ce sa folosesc. Dar vorbim, facem nitel brainstorming si rezolvam.

Am si stema actuala vectorizata si facuta frumos (adica si mingea arata vectorial si nu cum e aici
Imagine

Din punctul meu de vedere, am putea sa stabilim acum culorile si pentru stemele vechi si pentru cea actuala si sa facem o rubrica pe site cu toate stemele (asta daca e de acord si Doryn) o:
When injustice becomes law, resistance becomes duty.

Avatar utilizator
DarkComy
fanatic
fanatic
Mesaje: 8298
Membru din: 27 Mai 2006, 21:39

Re: Caut informatii despre Craiova Maxima

Mesaj de DarkComy » 24 Iun 2013, 19:13

Eu am zis de muuuulte ori ca stema e o mare problema la clubul asta. Fiecare ziar, fan club s.a.m.d. foloseste o stema din zecile de variante iar clubul niciodata nu a luat atitudine, sa puna piciorul in prag, sa desenseze stema si sa o puna la dispozitia tuturor.
When injustice becomes law, resistance becomes duty.

JustME

Re: Caut informatii despre Craiova Maxima

Mesaj de JustME » 24 Iun 2013, 19:14

nu e o idee rea. adica am putea sa stabilim noi aici pentru noi niste standarde spun asta deoarece stiu sigur ca sunt suficienti utilizatori mai in varsta care pot sa ne ajute cu sfaturi si pareri despre cum aratau in varianta originala cele doua steme o:

sunt sigur ca Doryn o sa sprijine ideea asta si poate ne ajuta si cu ceva pareri ucv
DarkComy scrie:Eu am zis de muuuulte ori ca stema e o mare problema la clubul asta. Fiecare ziar, fan club s.a.m.d. foloseste o stema din zecile de variante iar clubul niciodata nu a luat atitudine, sa puna piciorul in prag, sa desenseze stema si sa o puna la dispozitia tuturor.
lol, vorba ta "miercurea viitoare" vere :lol:

Avatar utilizator
ionutz3d
junior
junior
Mesaje: 15
Membru din: 24 Iun 2013, 13:38

Re: Caut informatii despre Craiova Maxima

Mesaj de ionutz3d » 24 Iun 2013, 19:21

Aici se vede clar stema originala cu leul, era spre bleu si mingea pare mai simpla, nu cu 2 chenare:
Imagine
Imagine
Dar culoarea o pot regla si singur. Cat despre cea din 82-83 este cam ca cea de pe poster:
Imagine
Daca ne luam dupa posterele oficiale de atunci.
Sursa la postere: http://mafia-mp3tk.page.tl/U-CRAIOVA.htm

DoRyN

Re: Caut informatii despre Craiova Maxima

Mesaj de DoRyN » 24 Iun 2013, 19:30

Cum daca sunt eu de acord? Asta e site-ul vostru, mie sa-mi spuneti ce trebuie sa fac eu.

Avatar utilizator
DarkComy
fanatic
fanatic
Mesaje: 8298
Membru din: 27 Mai 2006, 21:39

Re: Caut informatii despre Craiova Maxima

Mesaj de DarkComy » 24 Iun 2013, 19:33

Am refacut stema postata pe prima pagina in format vectorial, dar vad ca difera fata de ultima poza postata de tine.
Acum intelegi ce ziceam ca sunt o gramadat de variante si la stema asta, nu doar la cea actuala :-)

Nu e problema, le facem pe toate :)(
Macar de istorie sa avem grija, ca prezentul e.... :o:
When injustice becomes law, resistance becomes duty.

Avatar utilizator
ionutz3d
junior
junior
Mesaje: 15
Membru din: 24 Iun 2013, 13:38

Re: Caut informatii despre Craiova Maxima

Mesaj de ionutz3d » 24 Iun 2013, 19:39

Arata super. apld Si pe fanioane are diferite forme vad, o faceau cum puteau, nu cum era. :lol:
Aia de pe poster e cam tot ca asta, numai ca e toata albastru mai deschis, fara marigini galbene.

DoRyN

Re: Caut informatii despre Craiova Maxima

Mesaj de DoRyN » 24 Iun 2013, 19:45

Asta cu auriu pe margine e o gaselnita. Stema originala e cea de pe fanionul cu FCK, cu contur albastru, pe orizontal scrie Universitatea si pe vertical Craiova. Asta e stema care in perioada 80-83 era aur curat sa o ai. Mi-o doream si am avut o mica insigna din lemn ce se prindea cu un ac de siguranta lipit pe lemn. Cred ca de aici auriul ala pe contur.

Avatar utilizator
ionutz3d
junior
junior
Mesaje: 15
Membru din: 24 Iun 2013, 13:38

Re: Caut informatii despre Craiova Maxima

Mesaj de ionutz3d » 24 Iun 2013, 20:04

Imagine
Daca e ca a 3-a insigna dar numai cu albastru a facut=o deja (vezi prima pag.). Numai ca forma e altfel decat pe fanioane.

Avatar utilizator
DarkComy
fanatic
fanatic
Mesaje: 8298
Membru din: 27 Mai 2006, 21:39

Re: Caut informatii despre Craiova Maxima

Mesaj de DarkComy » 24 Iun 2013, 20:08

Stema veche (schimbat culoare + schimbat minge) Stema actuala (schimbat culoare) P.S. Mi-am amintit ca am o revista veche Fotbal 83. O s-o scanez zilele astea si o s-o pun pe forum (poate are informatii care nu le avem pe aici)
When injustice becomes law, resistance becomes duty.

JustME

Re: Caut informatii despre Craiova Maxima

Mesaj de JustME » 24 Iun 2013, 20:26

oricum e un mare pas inainte. stema postata de Comy cea cu leul eu zic ca e perfecta si cred ca e in spiritul stemei originale. eu n-as schimba nimic la ea. la cea veche cea cu dungi verticale cred ca ar merge putin alungita, nu mult. desi daca ma uit la stema care se afla pe site-ul CS Univesitatea Craiova ca si forma sunt cam la fel chiar si auriul de pe margine. parerea mea e ca totusi si stema de pe pagina oficiala a clubului sportiv a fost putin stilizata.

eu zic sa facem un topic separat cu cateva steme si utilizatorii sa voteze care dintre variante considera ei ca sunt mai aproape de ceea ce considera ei a fi original.

Avatar utilizator
DarkComy
fanatic
fanatic
Mesaje: 8298
Membru din: 27 Mai 2006, 21:39

Re: Caut informatii despre Craiova Maxima

Mesaj de DarkComy » 24 Iun 2013, 20:34

Toate stemele facute de mine sunt desenate peste poze gasite pe net (deci am avut referinta). Problema e ca pentru fiecare stema cea de pana in 83, cea de dupa si cea actuala cat si pentru cea de la CS, exista cel putin 2-3 variante. E greu de stabilit o versiune oficiala. :-)
When injustice becomes law, resistance becomes duty.

JustME

Re: Caut informatii despre Craiova Maxima

Mesaj de JustME » 24 Iun 2013, 20:38

da te cred ca sunt atatea variante incat e foarte greu de stabilit care e mai apropiata de varianta originala. d-asta si ziceam sa facem un topic unde fiecare sa voteze si variantele respective (stema veche cat si cea cu leul) sa ramana asa pentru noi ca fiind originale. sau macar cat mai apropiate de variantele originale. adica practic sa incercam sa punem putina ordine in haosul asta.

Avatar utilizator
DarkComy
fanatic
fanatic
Mesaje: 8298
Membru din: 27 Mai 2006, 21:39

Re: Caut informatii despre Craiova Maxima

Mesaj de DarkComy » 24 Iun 2013, 20:41

JustME scrie:da te cred ca sunt atatea variante incat e foarte greu de stabilit care e mai apropiata de varianta originala. d-asta si ziceam sa facem un topic unde fiecare sa voteze si variantele respective (stema veche cat si cea cu leul) sa ramana asa pentru noi ca fiind originale. sau macar cat mai apropiate de variantele originale. adica practic sa incercam sa punem putina ordine in haosul asta.
Dap.

O sa fac toate variantele care le gasesc si o sa facem un poll
When injustice becomes law, resistance becomes duty.

JustME

Re: Caut informatii despre Craiova Maxima

Mesaj de JustME » 24 Iun 2013, 20:56

eu zic ca as ar fi cel mai corect. m-am saturat sa intre lumea sa ne intrebe de ex. despre stema si mereu explicatiile sa inceapa cu "pai e complicat [...]". daca cei de la club au ocupatii gospodaresi mai nou ( :lol: ) macar noi suporterii sa incercam sa aducem putina ordine in haosul asta al stemelor o:

Scrie răspuns