CM 2022 Qatar

Comentarii referitoare la Echipa Nationala a Romaniei, campanii de calificari, jucatori, antrenori, evolutii, etc.

Moderator: grup_moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
TrueBlue
junior
junior
Mesaje: 32
Membru din: 07 Noi 2021, 10:35

Re: CM 2022 Qatar

Mesaj de TrueBlue » 16 Noi 2021, 13:48

TrueBlue scrie:
13 Noi 2021, 11:38
Pana nu renunti la a poneii care macina in gol (Stanciu, Maxim, Cicaldau, Marin, Morutan) nu te mai califici. Si la fixatiile: Alibec si Puscas doi impiedicati, cum baga putina viteza se dezechilibreaza. Hagi e lent, mai lent decat tac-su la momentul asta. Trebuie adusi jucatori cu pedigree, inalti, sa aiba viteza-forta si sa stie si cu mingea. Asta-i fotbalul de acum. Este o dogma pentru unii dar este realitate.
Iata unul ca vine in sprijinul ideii mele. Chiar astazi:

https://www.gsp.ro/opinii/editorial-de- ... 47107.html

R.E.N.
fanatic
fanatic
Mesaje: 1572
Membru din: 18 Feb 2006, 13:33

Re: CM 2022 Qatar

Mesaj de R.E.N. » 16 Noi 2021, 16:12

Trebuie sa faci diferenta intre a avea forta si a avea talie. Si baiatul ala le incurca. Italia joaca cu patru fotbalisti sub 170 si castiga campionatul european, deci obsesia asta ca jucatorii trebuie sa aiba 1.90 nu sta in picioare. Fotbalul se joaca in principal cu piciorul.

Daca vorbesti de forta, aia e cu totul altceva. Diferenta de forta si capacitate de efort dintre ce se joaca in Romania si ce se joaca in fotbalul modern e uriasa. Un exemplu bun e Mihaila, care era unul din jucatorii cu cea mai buna viteza si capacitate de efort din divizia a. Si in serie a in minutul 65 de abia mai putea sta in picioare. Iar asta tine de pregatire, alimentatie si seriozitate. Care trebuie sa inceapa de la nuniori.
Albastrul din inimile noastre este mai mare decat al cerului si al marilor la un loc!

Avatar utilizator
TrueBlue
junior
junior
Mesaje: 32
Membru din: 07 Noi 2021, 10:35

Re: CM 2022 Qatar

Mesaj de TrueBlue » 16 Noi 2021, 16:34

R.E.N. scrie:
16 Noi 2021, 16:12
Trebuie sa faci diferenta intre a avea forta si a avea talie. Si baiatul ala le incurca. Italia joaca cu patru fotbalisti sub 170 si castiga campionatul european, deci obsesia asta ca jucatorii trebuie sa aiba 1.90 nu sta in picioare. Fotbalul se joaca in principal cu piciorul.

Daca vorbesti de forta, aia e cu totul altceva. Diferenta de forta si capacitate de efort dintre ce se joaca in Romania si ce se joaca in fotbalul modern e uriasa. Un exemplu bun e Mihaila, care era unul din jucatorii cu cea mai buna viteza si capacitate de efort din divizia a. Si in serie a in minutul 65 de abia mai putea sta in picioare. Iar asta tine de pregatire, alimentatie si seriozitate. Care trebuie sa inceapa de la nuniori.
N-a batut nimeni in cuie inaltimea de 1.90 cum nici femeile n-o vor neaparat de 21 de centimetri. :eek:
Daca ar fi dupa mine i-as invata aikido, sa se foloseasca de forta adversarului pentru a ramane la minge dar nu cred ca tine, nici aikido, nici meneaito nu-i salveaza pe ai nostri.
Eu sugeram sa ne uitam putin prin curtea noastra sa vedem niste tipi mai inalti mai cu forta si viteza si cu ceva stiinta a jocului, sa-i bagam acolo, poate iese ceva !

manex
fanatic
fanatic
Mesaje: 9740
Membru din: 17 Oct 2003, 23:21

Re: CM 2022 Qatar

Mesaj de manex » 16 Noi 2021, 16:59

Nu cred ca gasesti la noi scule de jucatori inalti care sa fie titulari in nationala in urmatorii 4,5 ani. Problema noastra nu a fost asta, nu de asta am pierdut noi calificarea la baraj. Dupa mine a fost o lipsa totala de inspiratie in alcatuirea primului 11. Sa fim seriosi:a ramas vreun jucator bun de la noi in afara lotului? Nu zic de cei accidentati. Daca mai erau si cei doi accidentati (Mihaila si Mitrita) in meci sunt sigur ca acum eram la baraj. Lipsa de experienta a lui Radoi ne-a adus aici. Bine, cine l-a pus pe Radoi acolo e principalul vinovat.

Trimis de pe al meu ELE-L29 folosind Tapatalk

Am zis!!

R.E.N.
fanatic
fanatic
Mesaje: 1572
Membru din: 18 Feb 2006, 13:33

Re: CM 2022 Qatar

Mesaj de R.E.N. » 16 Noi 2021, 17:36

Si eu sunt de acord ca radoi a pierdut calificarea. A facut echipa prost de multe ori, culminand cu imbecilitatea din meciul cu Islanda.

Dar una din problemele fotbalului romanesc ramane ca stam foarte prost fizic. Nu ca ne trebuie niste brazi care sa joace ca Islanda in vremurile in care castigau cu aruncari de la margine, ci niste baieti care sunt tari pe picioare si pot sa alerge ca lumea un meci intreg. Diferenta de pregatire fizica dintre jucatorii nostri si cei din fotbalul mare a ajuns uriasa.
Albastrul din inimile noastre este mai mare decat al cerului si al marilor la un loc!

Avatar utilizator
TrueBlue
junior
junior
Mesaje: 32
Membru din: 07 Noi 2021, 10:35

Re: CM 2022 Qatar

Mesaj de TrueBlue » 16 Noi 2021, 18:15

Nu e de ajuns sa dai vina pe formula de echipa din meciul cu Islanda. Se vede de pe Jupiter sa suntem limitati, ca avem jucatori lenti, fara forta si fara control absolut la balon.
Bun, am fi obtinut calificarea la baraj dar acolo ce faceam ?
Tosca - Out !
Stanciu - Out !
Maxim - Out !
Marin - Out !
Cicaldau - Out !
Hagi - Out !
Morutan - Out !
Man - Out !
Sali - Out !
Puscas - Out !
Alibleg - Out !

Geronimo
fanatic
fanatic
Mesaje: 2864
Membru din: 22 Sep 2016, 21:40

Re: CM 2022 Qatar

Mesaj de Geronimo » 16 Noi 2021, 18:30

Antrenori tot schimbam si degeaba. Pana la urma cine sau ce ne obliga sa ne calificam?


Sent from my iPad using Tapatalk

manex
fanatic
fanatic
Mesaje: 9740
Membru din: 17 Oct 2003, 23:21

Re: CM 2022 Qatar

Mesaj de manex » 16 Noi 2021, 18:30

Esti cam dur, nu sunt jucatori rai.

Trimis de pe al meu ELE-L29 folosind Tapatalk

Am zis!!

Avatar utilizator
TrueBlue
junior
junior
Mesaje: 32
Membru din: 07 Noi 2021, 10:35

Re: CM 2022 Qatar

Mesaj de TrueBlue » 16 Noi 2021, 18:35

Geronimo scrie:
16 Noi 2021, 18:30
Antrenori tot schimbam si degeaba. Pana la urma cine sau ce ne obliga sa ne calificam?
In cazul Stiintei cine ne obliga sa luam campionatul ?

Avatar utilizator
TrueBlue
junior
junior
Mesaje: 32
Membru din: 07 Noi 2021, 10:35

Re: CM 2022 Qatar

Mesaj de TrueBlue » 16 Noi 2021, 18:37

manex scrie:
16 Noi 2021, 18:30
Esti cam dur, nu sunt jucatori rai.
Daca te antrenez doua saptamani te fac sa nu te deosebesti prea mult de ei. Tatuaje nu-ti fac, sunt impotriva lor. :-D

manex
fanatic
fanatic
Mesaje: 9740
Membru din: 17 Oct 2003, 23:21

Re: CM 2022 Qatar

Mesaj de manex » 16 Noi 2021, 18:41

TrueBlue scrie:
manex scrie:
16 Noi 2021, 18:30
Esti cam dur, nu sunt jucatori rai.
Daca te antrenez doua saptamani te fac sa nu te deosebesti prea mult de ei. Tatuaje nu-ti fac, sunt impotriva lor. :-D
Aa. Daa, clar. Am o vorba cu un prieten cand vedem ca rateaza astia sau dau o pasa aiurea:"si eu pot sa fac asta, pe 1000 de euro pe luna, nu 10000). Ce a facut Alibleg de doua ori singur cu portarul faceam si eu :))

Trimis de pe al meu ELE-L29 folosind Tapatalk

Am zis!!

Geronimo
fanatic
fanatic
Mesaje: 2864
Membru din: 22 Sep 2016, 21:40

Re: CM 2022 Qatar

Mesaj de Geronimo » 16 Noi 2021, 18:44

TrueBlue scrie:
Geronimo scrie:
16 Noi 2021, 18:30
Antrenori tot schimbam si degeaba. Pana la urma cine sau ce ne obliga sa ne calificam?
In cazul Stiintei cine ne obliga sa luam campionatul ?
Pai avem noi iluzii, dar asta nu obliga conducerea(adica pe nea Miai) sa incerce mai mult. Pentru el e un "biznis" si s-ar putea sa nu poata mai mult acum.


Sent from my iPad using Tapatalk

Geronimo
fanatic
fanatic
Mesaje: 2864
Membru din: 22 Sep 2016, 21:40

Re: CM 2022 Qatar

Mesaj de Geronimo » 16 Noi 2021, 19:01

TrueBlue scrie:Nu e de ajuns sa dai vina pe formula de echipa din meciul cu Islanda. Se vede de pe Jupiter sa suntem limitati, ca avem jucatori lenti, fara forta si fara control absolut la balon.
Bun, am fi obtinut calificarea la baraj dar acolo ce faceam ?
Tosca - Out !
Stanciu - Out !
Maxim - Out !
Marin - Out !
Cicaldau - Out !
Hagi - Out !
Morutan - Out !
Man - Out !
Sali - Out !
Puscas - Out !
Alibleg - Out !
Pana si Italia a prins barajul... :-)


Sent from my iPad using Tapatalk

Takeiteasy
fanatic
fanatic
Mesaje: 1035
Membru din: 02 Feb 2014, 02:50

Re: CM 2022 Qatar

Mesaj de Takeiteasy » 17 Noi 2021, 05:18

TrueBlue scrie:
16 Noi 2021, 13:48
TrueBlue scrie:
13 Noi 2021, 11:38
Pana nu renunti la a poneii care macina in gol (Stanciu, Maxim, Cicaldau, Marin, Morutan) nu te mai califici. Si la fixatiile: Alibec si Puscas doi impiedicati, cum baga putina viteza se dezechilibreaza. Hagi e lent, mai lent decat tac-su la momentul asta. Trebuie adusi jucatori cu pedigree, inalti, sa aiba viteza-forta si sa stie si cu mingea. Asta-i fotbalul de acum. Este o dogma pentru unii dar este realitate.
Iata unul ca vine in sprijinul ideii mele. Chiar astazi:

https://www.gsp.ro/opinii/editorial-de- ... 47107.html
articolul din gsp e prost, ca mai tot ce scrie udrea ala. Idee e ca noi nu antrenam ca lumea juniorii si seniorii sa faca fata in fotbalul mare - fizic, tehnic, mental. Asta e valabil si la Viitorul / Farul. Ma intreb de ce Rotaru nu il aduce la Craiova pe Marcel Raducanu 3 luni - sa ii invete pe antrenorii de la copii cum se face treaba in Germania la acest nivel.

Ai avut pe Mangia, pe Bergodi, pe Stinga, pe Craioveanu - nu poti sa creezi o metodologie de selectie si pregatire a tinerilor jucatori ca in Vest ?

La romani nu e lipsa de calitati native pentru fotbal - e lipsa mare de pregatire si perfectionare. Ma uitam la copilul asta de la echipa doua remarcat de Piti acum 2 ani : Danciu. E exact la acelasi nivel ca acum 2 ani. Nici un progres. Ma uit la el ca are ceva tehnica, dribleaza & paseaza & suteaza cu ambele picioare (foarte rar la virsta lui), pitic nu e. Nu vad la el forta, muschi, ambitie / atitudine, progres. Ar fi putut ajunge fotbalist de top - probabil va sfirsi la liga 3 ca Radu Birzan.

Takeiteasy
fanatic
fanatic
Mesaje: 1035
Membru din: 02 Feb 2014, 02:50

Re: CM 2022 Qatar

Mesaj de Takeiteasy » 17 Noi 2021, 05:59

TrueBlue scrie:
16 Noi 2021, 18:15
Nu e de ajuns sa dai vina pe formula de echipa din meciul cu Islanda. Se vede de pe Jupiter sa suntem limitati, ca avem jucatori lenti, fara forta si fara control absolut la balon.
Bun, am fi obtinut calificarea la baraj dar acolo ce faceam ?
Tosca - Out !
Stanciu - Out !
Maxim - Out !
Marin - Out !
Cicaldau - Out !
Hagi - Out !
Morutan - Out !
Man - Out !
Sali - Out !
Puscas - Out !
Alibleg - Out !
Sint de acord ca Ianis Hagi nu e jucator de top, dar totusi joaca la Rangers - crezi ca unul de la Botosani face fata mai bine ? Si nu stiu care antrenor roman va renunta la Ianis - ca-i sare presa in cap.

Daca aia de pe lista ta sint out, care ar fi aia 18 pe care ii propui ?

Eu zic ca n-avem nici antrenori, dar nici jucatori de top. Pe transfermarkt, cel mai bine cotat jucator roman e Razvan Marin (15 milioane), care joaca la Cagliari, ultima clasata din Serie A. Si cu asta am spus tot.

Scrie răspuns