ROMANIA-FRANTA

Comentarii referitoare la Echipa Nationala a Romaniei, campanii de calificari, jucatori, antrenori, evolutii, etc.

Moderator: grup_moderatori

Scrie răspuns
ozzy

Re: ROMANIA-FRANTA

Mesaj de ozzy » 12 Oct 2008, 12:08

Pacala, recunoaste, frate, ca ti-a placut comunismul si ai asimilat de placere toate valorile lui. o: Este a nu stiu cata oara cand arunci niste informatii care nu sunt nici pe departe adevarate, dar le dai ca pe niste verdicte. Tiberiu Ghioane este titular la Dinamo Kiev, inclusiv in meciurile de Champions League si este mai mereu remarcat pentru jocul sau. Tu, saracutul, nu stii nici care-i Ghioane si care-i Ghionea, dar te dai mare cunoscator

ozzy

Re: ROMANIA-FRANTA

Mesaj de ozzy » 12 Oct 2008, 12:10

Referitor la meci, "iubitul" de Piturca si-a aratat din nou limitele si a reusit sa ne faca de ras din nou. Joci acasa, ai 2-0, ai in fata o aparare a Frantei absolut penala (perechea Ciuca - Dorel in zilele "bune" le dadea clasa astora) si tu te bagi cu fundul in poarta, sperand sa treaca timpul ca sa te poti lauda iar ce rezultate mari ai tu. Daca asta ramane antrenor, nu prindem mai mult de locul 4 in grupa asta.

Vraciul
fanatic
fanatic
Mesaje: 1199
Membru din: 28 Noi 2005, 18:18

Re: ROMANIA-FRANTA

Mesaj de Vraciul » 12 Oct 2008, 14:40

Aseara a comis-o piti rau de tot.Intr-adevar selectia s-a facut prost,foarte prost,dar atata timp cat primeaza interesele si comisioanele nu avem cum sa avem o nationala buna.
O spun cu mare tristete,franta era o echipa de batut,numai noi nu am reusit aseara asta,sarbii daca ii prindeau aseara pe francezi acasa la ei ii mancau de vii.Oricum ,daca prindem locul 3 sa spunem un mare MULTUMESC.Nu avem nici o idee tactica,nici o asezare in teren,NIMIC,NIMIC,NIMIC.Pai francezii au incropit o echipa cu jucatori care nu prea joaca,vezi boumsong,vezi abidal(care a mai si jucat fundas central desi postul lui e de fundas stanga).
Suntem o natie de looseri,pt ca suntem condusi de niste looseri comunisti care nu mai vor sa crape odata.L-am primit pe mourinho ca pe un zeu,ca vezi Doamne-a venit "the special one".Suntem ceea ce suntem,si de-asta suntem unde suntem.
Scoala Nelule din morti//Si-arata-le fotbal la toti//Pe-o arena candva plina//Ce astazi este o ruina.//In trecut v-aveam pe voi//Astazi avem ochii goi.//Ne-ai invatat sa visam frumos//Acum....clasamentul e-ntors.Multumim Nelule c-ai fost//Si ca ne-ai facut un rost//Si ne-ai lasat un nume mare U Craiova,.....dar ce e azi ....NE DOARE!!!

Avatar utilizator
Ruben Navarro
fanatic
fanatic
Mesaje: 3238
Membru din: 20 Mar 2005, 11:14

Re: ROMANIA-FRANTA

Mesaj de Ruben Navarro » 12 Oct 2008, 14:49

Pacala scrie:
Perspico scrie:vreunei linii trase, nu cu rigla. :cool:
folosesc Autocadul, Catia ..nu cu linia nostalgicule :-)
hai, pace! :)( .....eu sint bucuros pt o chestie, tu suparat pt alta...asta e
numai bine, noapte buna! o:

cool.... :)- 4real :smoke:

Avatar utilizator
nr.zece
fanatic
fanatic
Mesaje: 4728
Membru din: 08 Sep 2003, 13:10

Re: ROMANIA-FRANTA

Mesaj de nr.zece » 12 Oct 2008, 16:30

pacat ca nu am luat bataie, poate pleca piturca
l-a bagat 1 sfert de ora pe costea cand el se apara si zice ca se astepta sa inscrie
la fel si cu mutu, toti boii spun ca e varza, dar cum poate fi intr-o echipa care nu iese din propriul teren un jucator ofensiv?
mititelu esti o mizerie
[/color]
EU sunt STUPAR !!!

Avatar utilizator
PocoLoco
fanatic
fanatic
Mesaje: 4471
Membru din: 24 Apr 2005, 12:33

Re: ROMANIA-FRANTA

Mesaj de PocoLoco » 12 Oct 2008, 16:40

Dupa aspectul jocului ar trebui sa fim foarte multumiti cu acst punct . Dupa golul de 2-0 n-am mai miscat .
Pacat ca nu a fost folosit niciun jucator al Craiovei mai mult . Din pacate , Costea n-a facut nimic in 15 min care le-a jucat . A avut de vreo 2 ori ocazia sa se apropie de poarta adversa , dar a fost deposedat de fiecare data foarte usor de fundasii francezi .
Cica inainte sa marcheze francezii golul egalizator , Stoica era pe margine , pregatit sa intre in locul lui Cocis , dar Gourcuff i-a schimbat planurile lui Piturca .

iuli

Re: ROMANIA-FRANTA

Mesaj de iuli » 12 Oct 2008, 16:56

Piturca a gresit aseara,a fost inspirat cu formula de start dupa care si-a aratat limitele.A schimbat tarziu si fara rost,Stoica trebuia bagat in min 46.
Piti a vrut doar sa nu piarda,de la bun inceput,acest meci.Cred ca va pleca la finalul acestei campanii.

Avatar utilizator
Pacala
fanatic
fanatic
Mesaje: 4065
Membru din: 19 Iul 2004, 05:57

Re: ROMANIA-FRANTA

Mesaj de Pacala » 12 Oct 2008, 19:17

ozzy scrie:Pacala, recunoaste, frate, ca ti-a placut comunismul si ai asimilat de placere toate valorile lui. o:
nu l-am prins in toata "splendoarea" lui... :)( ....ca de obicei, se baga si ozzy in seama ....vorbeste mult si prost dar intotdeauna pe linga subiect.... :lol:
daca s-au gasit oameni care sa sustina doua echipe infiintate de rusi direct in divizia A, de ce nu s-ar gasi destui care sa sustina o echipa infiintata de Mircea Sandu direct in divizia B.

Avatar utilizator
Perspico
fanatic
fanatic
Mesaje: 3294
Membru din: 04 Oct 2005, 17:39

Re: ROMANIA-FRANTA

Mesaj de Perspico » 12 Oct 2008, 19:30

Sergyu_costea scrie:Prea tarziu...cand pleaca el ne gandim deja la Euro 2012. Si cand noi ne vom uita la altii cum joaca prin Africa de Sud , Piti va fi la cazinou la C-ta ca tot ii place asa mult.
Nesimţitul ăsta sinistru de piturca n-o sa plece până nu va compromite complet calificarea. A spus-o cu gura lui. Oricum, deja mă amuz teribil în perspectiva meciurilor cu sârbii, în comparaţie cu care francezii mie, personal, îmi par nişte papă-lapte. :up:
Ideea este că în România nu se va face performanţă cu nişte puşcăriabili la conducere. Nouă ne trebuie un antrenor străin care să fie obiectiv, să selecţioneze jucătorii cei mai valoroşi şi mai în formă şi, nu în ultimul rând, să fie deasupra intereselor clanului becali. Îl vedeţi voi cumva pe viermele ăla de sandu angajând un antrenor străin, cu care să nu mai poată să împartă caşcavalul? :cool:
Cele mai comune doua elemente ale Universului sunt Hidrogenul si Prostia

Avatar utilizator
Pacala
fanatic
fanatic
Mesaje: 4065
Membru din: 19 Iul 2004, 05:57

Re: ROMANIA-FRANTA

Mesaj de Pacala » 12 Oct 2008, 19:39

in acest moment, fotbalul romanesc este intr-un moment delicat, indiferent de antrenorii nationalei , echipa a jucat tot defensiv......chiar si generatia de aur cu Iordanescu, tot asa a jucat...asta e stilul Romaniei....

cit despre Piturca, asta tot a mai calificat echipa la doua turnee finale, cu ceilalti, generatia asta a privit turneele finale la tv....peste toate, singurii fotbalisti cu adevarat valorosi, sint iesiti din forma (Mutu,Chivu) iar in campionatul romanesc, romanii au ajuns sa reprezinte cam 50% din totalul jucatorilor..echipe ca CFR Cluj, Rapid nu prea mai au romani...iar restul echipelor incearca sa le copieze, pina si U Craiova care a avut interdictie la transferuri are practic 5 titulari straini...in conditiile astea, va fi foarte greu pentru echipa nationala..........la conducerea FRF tot sandu, la liga tot mitica...la arbitri mai rau decit gh constantin nu se poate...comisiile care tot faulteaza U Craiova cu amenzi, suspendari....sint printre cele mai corupte organisme.....mi se pare ridicola concentrarea tuturor problemelor in carca unui antrenor, fie el si controversat cum e Piturca.
selectia se cam face arbitrar, pe de alta parte.....de foarte mult timp Universitatea Craiova n-a avut 3 jucatori la nationala....daca il injuram pe Piturca, ce sa mai zic de Sandoi care nu i-a folosit in meciurile oficiale ale tineretului nici pe Gaman (au jucat oile lui jiji de la buzau, tudose si filip...cazaturile trimise de la scoala lui gp la stina lui jiji)...nici pe Gangioveanu ...

generatia actuala este cea mai lipsita de talent generatie de pina acum..prea putini jucatori tehnici...plingem dupa jucatori tehnici aproape de retragere ca Mara si Aliuta care n-au fost mari niciodata pt ca in rest avem numai mijlocasi defensivi...pai Mara si Aliuta nici nu miroseau vestiarul pe timpul generatiilor lui Hagi sau Balaci, Dobrin, Ozon ......am vrea toti sa vedem echipa nationala pasind la mijloc...fente, calcie......cu cine? cu mijlocasi defensivi si cu fundasi reprofilati in mijlocasi?
Last edited by Pacala on 12 Oct 2008, 20:34, edited 3 times in total.
daca s-au gasit oameni care sa sustina doua echipe infiintate de rusi direct in divizia A, de ce nu s-ar gasi destui care sa sustina o echipa infiintata de Mircea Sandu direct in divizia B.

Avatar utilizator
raduku
senior
senior
Mesaje: 499
Membru din: 30 Noi 2006, 21:49

Re: ROMANIA-FRANTA

Mesaj de raduku » 12 Oct 2008, 19:45

parerea mea este alta : Piturca mi se pare cel mai potrivit antrenor pentru nationala , a capatat atat experienta cat si bun tehnician. La meciul de aseara ce voiam ? asta e , am condus cu 2-0, mai mult nu am putut. S-a vazut diferenta de valoare dintre cele 2 loturi ca de la cer la pamant... Mai ales ca cei mai buni de la noi, anume mutu, chivu si chiar rat nu au prea jucat nimic ... MAI MULT DE ATAT NU PUTEM !!! Cat despre Costea, a incercat si el sa treaca de vreo 2 ori de Sagna insa n'a putut mai mult ... insa eu cred cu siguranta ca ne vom califica o:

blue_lions
fanatic
fanatic
Mesaje: 2964
Membru din: 26 Oct 2007, 05:25

Re: ROMANIA-FRANTA

Mesaj de blue_lions » 12 Oct 2008, 19:58

Eu cred ca se joaca grupa desi meciul cu sarbii devine crucial. Exact cum a zis inima de leu, noi eram recunoscuti prin jocul combinativ, driblinguri, pase frumoase pe gaura si atacanti gen Raducioiu, Moldovan, Ilie care jucau direct pe poarta. Mai erau Hagi si Dorinel Munteanu la mijloc... Acum nimic, nici o idee de joc, toate mingiile aruncate prosteste pe Mutu, un Marica izolat care se batea cu 2-3 fundasi, doua panarame pe post de mijlocasi laterali. Tamas m-am convins iar aseara ca e total depasit si trebuie bagat Chivu in locul sau, care nu are ce cauta la mijloc.

pt mine echipa ideala in acest moment ar fi:

lobont /// ogararu ( sapunaru) - goian - chivu - rat /// mara ( szekely , prepelita) - radoi (muresan) - ghioane (dorel ) - costea ( banel ) /// mutu ( trica ) - marica ( bratu, danciulescu) un 4 - 4 - 2 cu doi mijlocasi defensivi si doi mijlocasi laterali ofensivi... si eu cred ca trebuie schimbat piti, dar problema e cine vine?? un strain?? ok dar atunci ne gandim deja la Euro 2012. Alt roman? Lucescu e scump si nu prea vrea din orgoliu si in afara de Dan Petrescu nu cred ca merita nimeni..
Oltenia, provincia latina, a lui Mihai, al nostru, cel viteaz.

Avatar utilizator
Pacala
fanatic
fanatic
Mesaje: 4065
Membru din: 19 Iul 2004, 05:57

Re: ROMANIA-FRANTA

Mesaj de Pacala » 12 Oct 2008, 20:06

sapunaru e parasuta umflata de giovani becali...radoi e un fundas reprofilat, mai tot timpul accidentat in ultimii 3 ani......ghioane un mijlocas defensiv mai slab decit dorel.....e o minune ca mai este fotbalist dupa accidentul cerebral suferit.......banel, alearga dar nu stie cu mingea...dorel, alt fundas...sintem subiectivi cu el......pai zisesi o armata de mijlocasi defensivi, fara tehnica, asta numai echipa ofensiva nu e...pai ce facem? tot defensiv ca Piturca? :lol:

bratu, danciulescu....doua potai bune sa dea goluri doar in campionatul romanesc in blaturi sau din off side [r]
Last edited by Pacala on 12 Oct 2008, 20:32, edited 1 time in total.
daca s-au gasit oameni care sa sustina doua echipe infiintate de rusi direct in divizia A, de ce nu s-ar gasi destui care sa sustina o echipa infiintata de Mircea Sandu direct in divizia B.

Avatar utilizator
alex.p
fanatic
fanatic
Mesaje: 9944
Membru din: 30 Ian 2005, 17:05

Re: ROMANIA-FRANTA

Mesaj de alex.p » 12 Oct 2008, 20:10

Sacrificam CM 2010 ca sa facem o nationala de viitor. Aducem un anternor strain, cu personalitate, care sa ia cei mai in forma jucatori si incercam sa formam o trupa buna pentru 2012, 2014, 2016 (3 turnee finale inseamna practic un ciclu complet, dupa care se reia constructia). Sau, daca se face cu cap, putem reintineri echipa pe parcurs, ca sa putem sa nu ratam alte campionate.

Avatar utilizator
Pacala
fanatic
fanatic
Mesaje: 4065
Membru din: 19 Iul 2004, 05:57

Re: ROMANIA-FRANTA

Mesaj de Pacala » 12 Oct 2008, 20:21

- portari: Lobont, D.Coman...alti portari nu avem
-fundas dreapta: Ogararu la limita......si poate tot mosul Contra macar stie cu mingea,dar se lasa si asta de fotbal
-fundasi centrali: Goian, Chivu restul nu sint de nationala
-Rat e singurul care stie
-mijlocas defensiv: Nicolita sau Muresan
-mijlocas dreapta: Prepelita si poate tot fl.petre dar se retrage si asta...sau tot.... nicolita cu accent defensiv, poate Torje dar nu e titular la potai
-mijlocas stinga : poate va iesi ceva din gangioveanu...sau poate din tanase de la pitesti..in acest moment nu avem pe nimeni bun...deac nu va ajunge fotbalist mare....cocis nu e si nu va fi...
-mijlocas ofensiv:Mara? n.Dica? (nu joaca nici la ...Catania)...nu avem
-atacant: Mutu si ...Costea cind e in forma
-varf de atac: zeroooooo......... nu avem niciun varf de atac veritabil in fotbalul romanesc: cum erau Oblemenco,Camataru, Dudu Georgescu, I.Ganea, Raducioiu, V.Moldovan, chiar...Piturca
marica nu va fi niciodata un virf adevarat.....e o cazatura...danciulescu nici alura...bratu o cazatura.....bucur nu e de varf de atac ...nu ai cu cine :)(
daca s-au gasit oameni care sa sustina doua echipe infiintate de rusi direct in divizia A, de ce nu s-ar gasi destui care sa sustina o echipa infiintata de Mircea Sandu direct in divizia B.

Scrie răspuns