Razvan Lucescu

Comentarii referitoare la Echipa Nationala a Romaniei, campanii de calificari, jucatori, antrenori, evolutii, etc.

Moderator: grup_moderatori

Scrie răspuns

Cum vi se pare numirea lui Lucescu jr?

Buna
13
27%
Erau altii mai buni
26
54%
Nu ma intereseaza
9
19%
 
Total votes: 48

iuli

Re: Razvan Lucescu

Mesaj de iuli » 11 Noi 2009, 18:00

tipic pt Universitatea Craiova condusa de Miti:idee buna,pierdere esentialului in detalii.
Daca nici Silvica nu are caracter atunci e greu cu selectionerul finilor.

Avatar utilizator
PocoLoco
fanatic
fanatic
Mesaje: 4471
Membru din: 24 Apr 2005, 12:33

Re: Razvan Lucescu

Mesaj de PocoLoco » 11 Noi 2009, 18:46

T@V scrie:Bah da v-ati gasit sa faceti comparatii. Pai ce vreti mah, sa bata niste copii de 15-16-17-18 ani si cateva exceptii sa bata jucatori de 25-30 supraponderali? Aia toata viata lor au jucat la nivelul ala, pun tare piciorul la minge de-i urca pe garduri, mai ales cand intalnesc copilandri d'astia d'ai nostri. Si cand mai ai pe banca si Mocofani d'astia care nu stiu sa puna o echipa in teren, ce sa le mai ceri copiilor aia. Trebuia sa va dati cu capul de perete daca jucau cu unii de aceeasi varsta ca a lor, si aveau rezultatele astea penibile, nu in situatia data. Pina cand nu se va infiinta campionatul ala de "tineret-sperante", echipe precum Primavara vor fi tot timpul sortite esecului. N-ai cum sa faci fata unui joc de ghiolbani, care in afara de mingi la bataie si bagat piciorul la rupere nu stiu nimic altceva...
Ai lu' steaua au cam aceeasi varsta cu ai nostri si au promovat fara probleme din C, iar acum sunt pe primele locuri in B.

Avatar utilizator
David
fanatic
fanatic
Mesaje: 3199
Membru din: 04 Aug 2009, 05:20

Re: Razvan Lucescu

Mesaj de David » 11 Noi 2009, 18:48

Oltenia scrie:
T@V scrie:Bah da v-ati gasit sa faceti comparatii. Pai ce vreti mah, sa bata niste copii de 15-16-17-18 ani si cateva exceptii sa bata jucatori de 25-30 supraponderali? Aia toata viata lor au jucat la nivelul ala, pun tare piciorul la minge de-i urca pe garduri, mai ales cand intalnesc copilandri d'astia d'ai nostri. Si cand mai ai pe banca si Mocofani d'astia care nu stiu sa puna o echipa in teren, ce sa le mai ceri copiilor aia. Trebuia sa va dati cu capul de perete daca jucau cu unii de aceeasi varsta ca a lor, si aveau rezultatele astea penibile, nu in situatia data. Pina cand nu se va infiinta campionatul ala de "tineret-sperante", echipe precum Primavara vor fi tot timpul sortite esecului. N-ai cum sa faci fata unui joc de ghiolbani, care in afara de mingi la bataie si bagat piciorul la rupere nu stiu nimic altceva...
Ai lu' steaua au cam aceeasi varsta cu ai nostri si au promovat fara probleme din C, iar acum sunt pe primele locuri in B.
eu n-am vrut sa dau exemplu asta cu toate ca mi-a trecut si mie prin cap acest lucru... :(

lorenzaccio2
senior
senior
Mesaje: 407
Membru din: 14 Ian 2009, 14:53

Re: Razvan Lucescu

Mesaj de lorenzaccio2 » 11 Noi 2009, 18:53

David scrie:
Oltenia scrie:
T@V scrie:Bah da v-ati gasit sa faceti comparatii. Pai ce vreti mah, sa bata niste copii de 15-16-17-18 ani si cateva exceptii sa bata jucatori de 25-30 supraponderali? Aia toata viata lor au jucat la nivelul ala, pun tare piciorul la minge de-i urca pe garduri, mai ales cand intalnesc copilandri d'astia d'ai nostri. Si cand mai ai pe banca si Mocofani d'astia care nu stiu sa puna o echipa in teren, ce sa le mai ceri copiilor aia. Trebuia sa va dati cu capul de perete daca jucau cu unii de aceeasi varsta ca a lor, si aveau rezultatele astea penibile, nu in situatia data. Pina cand nu se va infiinta campionatul ala de "tineret-sperante", echipe precum Primavara vor fi tot timpul sortite esecului. N-ai cum sa faci fata unui joc de ghiolbani, care in afara de mingi la bataie si bagat piciorul la rupere nu stiu nimic altceva...
Ai lu' steaua au cam aceeasi varsta cu ai nostri si au promovat fara probleme din C, iar acum sunt pe primele locuri in B.
eu n-am vrut sa dau exemplu asta cu toate ca mi-a trecut si mie prin cap acest lucru... :(
Imi place de voi, hai totusi sa va aduc aminte ca adevarata Primavara ar fii trebuit inca sa aiba in echipa pe Gaman , Lung, Mihai Costea, Gingioveanu, Craciun si probabil pe curva de Ionescu, ia ziceti acuma... mai sariti de [cenzurat] in sus ? E aceeasi generatie cu superfotbalistii vostri de la Soviet Bucuresti B. Si Soviet Bucur B si-o fura de la Primavara de mai sus.
Nu uitati ca grupa de junior e infiintata de 3 ani, si a produs ceva jucatori, asta insemnind ca in locul lor nu mai sunt de aceeasi calitate...
Asta e, urmatoarea generatie, asta nu prea mai are multe talente.

Avatar utilizator
PocoLoco
fanatic
fanatic
Mesaje: 4471
Membru din: 24 Apr 2005, 12:33

Re: Razvan Lucescu

Mesaj de PocoLoco » 11 Noi 2009, 18:59

Pai Mititelu se lauda peste tot ca are 50 de tineri super talentati, nu doar 5-6 cati ai dat tu exemplu.
Mecea, Ionut Popescu, Nicolae, Busu, Roman si altii care imi scapa acum... Numele astea iti spun ceva? Toti joaca la Primavara si sunt vazuti de Miti ca viitori Ronaldinho, cand ei nu sunt in stare sa se mentina in C.

lorenzaccio2
senior
senior
Mesaje: 407
Membru din: 14 Ian 2009, 14:53

Re: Razvan Lucescu

Mesaj de lorenzaccio2 » 11 Noi 2009, 19:11

Oltenia scrie:Pai Mititelu se lauda peste tot ca are 50 de tineri super talentati, nu doar 5-6 cati ai dat tu exemplu.
Mecea, Ionut Popescu, Nicolae, Busu, Roman si altii care imi scapa acum... Numele astea iti spun ceva? Toti joaca la Primavara si sunt vazuti de Miti ca viitori Ronaldinho, cand ei nu sunt in stare sa se mentina in C.
Mititelu se lauda de multe...
Dintre cei ce ai spus tu, Nicolae si Roman mi s-au parut buni de rezerva la anu...
Ne trebuiesc investitii si antrenori pentru a dezvolta cum vrem aceasta grupa avind in vedere ca mai mult de jumate din talentele regiunii sunt trimise spre bucale de Popeasca. Pentru ce investitii sunt nu e catastrofala situatia, sunt sigur ca un antrenor potabil, cum a fost Ispas ii poate inca pastra in Liga 3.
Dar Mititelu greseste pentru ca le da impresia ca automatic o sa intre in prima echipa... Nu, in curand o sa le fie foarte greu si asta ii va face sa aiba rezultate... Acuma se uita la Barboianu si Busu si isi spun, eu de ce nu?
Nu au de ales, astia sunt promovati moca si bani n-avem, mai si nimerim ceva bunicel din cind in cind...
Repet, cu cit o sa descoperim 2-3 jucatori din cind in cind, cei din urma vor trebui sa se amelioreze si mai mult, din pacate momentan rabdare, tutun si ceva investitii...

Avatar utilizator
_T@V_
fanatic
fanatic
Mesaje: 5331
Membru din: 11 Apr 2017, 16:12

Re: Razvan Lucescu

Mesaj de _T@V_ » 11 Noi 2009, 20:08

David scrie:
Oltenia scrie:
T@V scrie:Bah da v-ati gasit sa faceti comparatii. Pai ce vreti mah, sa bata niste copii de 15-16-17-18 ani si cateva exceptii sa bata jucatori de 25-30 supraponderali? Aia toata viata lor au jucat la nivelul ala, pun tare piciorul la minge de-i urca pe garduri, mai ales cand intalnesc copilandri d'astia d'ai nostri. Si cand mai ai pe banca si Mocofani d'astia care nu stiu sa puna o echipa in teren, ce sa le mai ceri copiilor aia. Trebuia sa va dati cu capul de perete daca jucau cu unii de aceeasi varsta ca a lor, si aveau rezultatele astea penibile, nu in situatia data. Pina cand nu se va infiinta campionatul ala de "tineret-sperante", echipe precum Primavara vor fi tot timpul sortite esecului. N-ai cum sa faci fata unui joc de ghiolbani, care in afara de mingi la bataie si bagat piciorul la rupere nu stiu nimic altceva...
Ai lu' steaua au cam aceeasi varsta cu ai nostri si au promovat fara probleme din C, iar acum sunt pe primele locuri in B.
eu n-am vrut sa dau exemplu asta cu toate ca mi-a trecut si mie prin cap acest lucru... :(
La ce sfori trage oieru in prima Liga, daca se chinuia promova cu oile mici si fara sa se prezinte la vreo 10 meciuri daca vroia muschii lui. Ce exemple ba baete :o: Oile sunt protejate de arbitri de nu se poate, ai nostri sunt suiti pe garduri si la echipa mare, d'apai la echipa mica. Prepelita cred ca ar concura cu brio la cel mai tavalit jucator din Liga 1.
Hai ma ca vorbim basme.
Io nu zic ca sunt zmei, sunt doar niste copii din care e posibil sa nu iasa niciodata fotbalisti. Da acuma, nici sa ai sperante sa defileze prin Divizia C, si sa-mi dai exemplu de urmat oile.

Avatar utilizator
David
fanatic
fanatic
Mesaje: 3199
Membru din: 04 Aug 2009, 05:20

Re: Razvan Lucescu

Mesaj de David » 11 Noi 2009, 20:55

http://www.editie.ro/new/mod.php?mod=st ... -nationala



Tehnicianul Universităţii, Eugen Neagoe, a comentat declaraţiile selecţionerului Răzvan Lucescu despre doi dintre jucătorii lui. Neagoe îl contrazice categoric pe antrenorul naţionalei, care a spus despre Silviu Lung Jr.:

“Mi se pare o lipsă gravă de educaţie şi de respect faţă de echipa naţională, faţă de grup.”

“Sincer, nu am văzut niciun ziar astăzi. Am fost în cantonament cu băieţii, am avut două antrenamente, dar nu cred că Silviu Lung este un băiat lipsit de bun-simţ. Este foarte inteligent, foarte bine crescut. Nu ştiu dacă s-a întâmplat ca el să vorbească despre faptul că nu merge la naţională, cel puţin nu a discutat cu mine. Răzvan Lucescu nu-l cunoaşte foarte bine pe Silviu Lung şi nu cred că este normal ca el să vorbească aşa despre un jucător. Dar este problema lui! Silviu Lung este un portar tânăr, de perspectivă. Cred că în cel mai scurt timp va ajunge la echipa naţională, chiar dacă va fi sau nu Răzvan Lucescu antrenor acolo”,

a declarat Geană.



Eugen Neagoe nu a fost indiferent nici la spusele lui Răzvan Lucescu cu privire la decarul Universităţii, Florin Costea, recomandându-i, de altfel, să-şi vadă de treaba lui.

“Am văzut şi acum două zile discutându-se ceva despre Florin Costea. La fel, nu cred că este normal să dea exemplu că Florin Costea este la o echipă ce se bate la retrogradare. El trebuie să fie mai atent la lucrurile pe care le spune, pentru că Florin Costea a fost golgheterul campionatului. În acest moment are cele mai multe goluri marcate, el şi Hera. După părerea mea, Florin Costea merita să fie convocat la naţională! Nu este! Asta este altă problemă, dar nu cred că este normal să discuţi despre un jucător doar de dragul de-a o face şi să implice şi echipa respectivă. Răzvan Lucescu ar fi bine să-şi vadă de problemele pe care le are la echipa naţională, pentru că noi încercăm să le gestionăm şi să facem lucrurile cât mai bine cu putinţă la Universitatea. Cu siguranţă aceste afirmaţii nu sunt benefice pentru fotbalişti, când citesc lucruri spuse de selecţioner. Nu cred că este bine ca asemenea lucruri să apară prin presă şi la emisiunile televizate, dar la noi se poate întâmpla orice. Poate să discute fiecare ce vrea, să-şi dea cu părerea. Ar fi mai bine ca Răzvan să se gândească la echipa naţională, la jocul pe care îl are sâmbătă. Nu îmi place să vorbesc şi nici să intru în polemici cu nimeni, dar nu cred că este bine nici pentru jucătorii noştri sau echipa noastră”,

a afirmat Eugen Neagoe.


foarte frumos ... :)(

Avatar utilizator
PocoLoco
fanatic
fanatic
Mesaje: 4471
Membru din: 24 Apr 2005, 12:33

Re: Razvan Lucescu

Mesaj de PocoLoco » 11 Noi 2009, 22:06

T@V scrie: La ce sfori trage oieru in prima Liga, daca se chinuia promova cu oile mici si fara sa se prezinte la vreo 10 meciuri daca vroia muschii lui. Ce exemple ba baete :o: Oile sunt protejate de arbitri de nu se poate, ai nostri sunt suiti pe garduri si la echipa mare, d'apai la echipa mica. Prepelita cred ca ar concura cu brio la cel mai tavalit jucator din Liga 1.
Hai ma ca vorbim basme.
Io nu zic ca sunt zmei, sunt doar niste copii din care e posibil sa nu iasa niciodata fotbalisti. Da acuma, nici sa ai sperante sa defileze prin Divizia C, si sa-mi dai exemplu de urmat oile.
Bine... Trecand peste faptul ca nici nu accepti ideea ca la meciurile noastre din finalul sezonului trecut ar fi putut fi ceva necurat la mijloc, dar pe alti ii acuzi de aceste lucruri fara vreo dovada reala, iti dau alte exemple de cluburi care au echipe secunde competitive in aceeasi liga cu "jucatori de 25-30 de ani supraponderali si care pun picioru' tare la minge de-i urca pe garduri" : Poli Iasi, Otelul Galati, Rapid, FC Arges, Pandurii, Poli Timisoara, Gloria Bistrita... Toate au echipe de locurile 5-6-7-8 in Liga 3.

Nu zice nimeni sa promoveze, normal ca e foarte greu, dar nici sa le iei apararea si sa le gasesti scuze unora care n-au fost in stare sa promoveze 2 ani la rand din judet, iar acum cand au fost promovati la masa verde sunt ciuca batailor... Dup-aia ne miram de ce nu le mai ajunge nimeni "cu prajina la nas".

Avatar utilizator
_T@V_
fanatic
fanatic
Mesaje: 5331
Membru din: 11 Apr 2017, 16:12

Re: Razvan Lucescu

Mesaj de _T@V_ » 11 Noi 2009, 22:49

Oltenia scrie: Bine... Trecand peste faptul ca nici nu accepti ideea ca la meciurile noastre din finalul sezonului trecut ar fi putut fi ceva necurat la mijloc, dar pe alti ii acuzi de aceste lucruri fara vreo dovada reala, iti dau alte exemple de cluburi care au echipe secunde competitive in aceeasi liga cu "jucatori de 25-30 de ani supraponderali si care pun picioru' tare la minge de-i urca pe garduri" : Poli Iasi, Otelul Galati, Rapid, FC Arges, Pandurii, Poli Timisoara, Gloria Bistrita... Toate au echipe de locurile 5-6-7-8 in Liga 3.

Nu zice nimeni sa promoveze, normal ca e foarte greu, dar nici sa le iei apararea si sa le gasesti scuze unora care n-au fost in stare sa promoveze 2 ani la rand din judet, iar acum cand au fost promovati la masa verde sunt ciuca batailor... Dup-aia ne miram de ce nu le mai ajunge nimeni "cu prajina la nas".
Pai la echipele alea care le-ai enumerat tu, e un dute-vino permanent de la prima echipa, la a doua. Adica, ei folosesc preponderent in echipele alea jucatori maturi avuti sub contract si care mai dau rateuri la prima echipa, nu copii. Au si d'aia, ca oricum ii obliga regulamentul, dar grosul e format din jucatori cu experienta, trecuti de prima tinerete, aflati in diverse situatii mai mult sau mai putin "normale" in relatiile cu clubul la care activeaza. Pai vrei sa-ti aduc aminte ca oile pe care le-ai dat tu prima oara exemplu, au promovat la pas cu Rada, Plesan, si alte relicve de pe la Buzau aduse prin iarna trecuta? Oameni cu meciuri serioase prin Liga 1.

LiviuB

Re: Razvan Lucescu

Mesaj de LiviuB » 12 Noi 2009, 09:41

T@V scrie:
Oltenia scrie: Bine... Trecand peste faptul ca nici nu accepti ideea ca la meciurile noastre din finalul sezonului trecut ar fi putut fi ceva necurat la mijloc, dar pe alti ii acuzi de aceste lucruri fara vreo dovada reala, iti dau alte exemple de cluburi care au echipe secunde competitive in aceeasi liga cu "jucatori de 25-30 de ani supraponderali si care pun picioru' tare la minge de-i urca pe garduri" : Poli Iasi, Otelul Galati, Rapid, FC Arges, Pandurii, Poli Timisoara, Gloria Bistrita... Toate au echipe de locurile 5-6-7-8 in Liga 3.

Nu zice nimeni sa promoveze, normal ca e foarte greu, dar nici sa le iei apararea si sa le gasesti scuze unora care n-au fost in stare sa promoveze 2 ani la rand din judet, iar acum cand au fost promovati la masa verde sunt ciuca batailor... Dup-aia ne miram de ce nu le mai ajunge nimeni "cu prajina la nas".
Pai la echipele alea care le-ai enumerat tu, e un dute-vino permanent de la prima echipa, la a doua. Adica, ei folosesc preponderent in echipele alea jucatori maturi avuti sub contract si care mai dau rateuri la prima echipa, nu copii. Au si d'aia, ca oricum ii obliga regulamentul, dar grosul e format din jucatori cu experienta, trecuti de prima tinerete, aflati in diverse situatii mai mult sau mai putin "normale" in relatiile cu clubul la care activeaza. Pai vrei sa-ti aduc aminte ca oile pe care le-ai dat tu prima oara exemplu, au promovat la pas cu Rada, Plesan, si alte relicve de pe la Buzau aduse prin iarna trecuta? Oameni cu meciuri serioase prin Liga 1.
mai luati in considerare si faptul ca in multe meciuri au pierdut pe final, au tot avut parte de eliminari, penalty-uri (impotriva). Cel putin in ultimele meciuri... nu am vazut sa fie tavaliti cu scoruri astronomice, ca sa-i judecam atat de aspru.

conStiinta

Re: Razvan Lucescu

Mesaj de conStiinta » 12 Noi 2009, 09:56

cel mai important criteriu ptr a judeca o echipa de fotbal este locul in clasament

iuli

Re: Razvan Lucescu

Mesaj de iuli » 12 Noi 2009, 10:07

conStiinta scrie:cel mai important criteriu ptr a judeca o echipa de fotbal este locul in clasament
cel mai important criteriu pt a judeca un jucator nu e locul din clasament al echipei la care joaca.
Selectionerul nu judeca echipele,decat in Romania.El trebuie sa urmareasca evolutia jucatorilor si sa valorifice potentialul lor nu sa-si faca selectia in functie de relatia pe care o au anumiti jucatori cu el.

conStiinta

Re: Razvan Lucescu

Mesaj de conStiinta » 12 Noi 2009, 11:05

iuli scrie:
conStiinta scrie:cel mai important criteriu ptr a judeca o echipa de fotbal este locul in clasament
cel mai important criteriu pt a judeca un jucator nu e locul din clasament al echipei la care joaca.
Selectionerul nu judeca echipele,decat in Romania.El trebuie sa urmareasca evolutia jucatorilor si sa valorifice potentialul lor nu sa-si faca selectia in functie de relatia pe care o au anumiti jucatori cu el.
eu nu ma refeream la ce debiteaza tiganusul, ci la locul ocupat de echipa de tineret :-D scrie clar "ptr a judeca o echipa de fotbal", nu ptr a judeca un jucator o:

Avatar utilizator
stiinta4ever
suporter
suporter
Mesaje: 803
Membru din: 20 Mar 2009, 02:14

Re: Razvan Lucescu

Mesaj de stiinta4ever » 12 Noi 2009, 15:42

Team managerul grupării alb-albastre, Silvian Cristescu, a afirmat că cele apărute sunt speculaţii şi interpretări eronate, iar în spatele lor se află selecţionerul Răzvan Lucescu.



“Nici nu ştiu ce să fac: să râd sau să fiu foarte supărat, pentru că este cea mai mare aberaţie pe care am auzit-o de când a preluat echipa domnul Adrian Mititelu. Este o minciună sfruntată şi probabil ziariştii de casă ai selecţionerului vor să discrediteze jucătorii Universităţii şi Clubul Universitatea aruncând fel şi de zvonuri fără temei. Nu ştiu cum să reacţionez pentru că este ceva fantasmagoric ceea ce a apărut astăzi în «Gazeta Sporturilor». Pe toată lumea o bufneşte râsul. Vă daţi seama unde s-a ajuns? Este o conspiraţie securisto-comunistă, ce încearcă oamenii de casă ai lui Lucescu să facă în presă. Nu i-a luat nimeni capul lui Lucescu! Noi ne-am doar dat cu părerea, e normal, nu putem să fim obiectivi, suntem subiectivi. În schimb, domnul Lucescu ar trebui să fie obiectiv, pentru că este selecţionerul echipei naţionale a României, nu este selecţionerul unor anumiţi jucători. El trebuie să ia cei mai buni jucători şi părerea noastră este că aceşti doi jucători meritau, iar el, ca să discrediteze jucătorii, aruncă fel şi fel de zvonuri în presă”,

Fostul jucător al Ştiinţei a punctat încă o dată că fotbaliştii emblematici al grupării alb-albastre vor pleca la echipe numai din străinătate. De asemenea, Cristescu a adus în discuţie faptul că, după partida pierdută ruşinos de România cu Serbia, scor 0-5, a fost scos un ţap ispăşitor, acela fiind Adrian Mutu, ci nu cel care trebuia:
“Cred că o să facem plângere la Federaţie, nu se mai poate aşa ceva! Este un vechi proverb românesc: Şi-a dat arama pe faţă. Să fie clar pentru toată lumea! Toată lumea şi l-ar dori pe Costea. Costea, Prepeliţă, jucătorii emblematici ai Universităţii vor pleca doar în străinătate, dacă vor fi oferte foarte bune. Dacă nu, vor juca la Universitatea Craiova. După meciul cu Serbia a fost dat afară «selecţionerul» Mutu, că s-a găsit vinovatul, Mutu, nu? El a fost selecţioner la meciul cu Serbia, pe el l-au dat afară. Mi se pare normal ca, într-un fotbal în care emitem pretenţii, cine nu are rezultate să plece. Mutu nu a avut rezultat în Serbia, a plecat. A venit alt selecţioner. Discutam cu un fost coleg de-al meu, cu Cornel Papură, şi am zis că, în cazul în care Victor Piţurcă ar fi pierdut cu 5-0 în Serbia, ar fi fost dat şi pe Minimax, postul acela de desene animate!”

Contactat telefonic managerul formaţiei Unirea Urzicen, Mihai Stoica, a declarat:

“Este o minciună sfruntată. Altceva nu mai am de comentat! Sunt la masă, atât am avut de spus.”
editie.ro
There are two primary choices in life: to accept conditions as they exist, or accept the responsibility for changing them.

Scrie răspuns