Lituania - Romania

Comentarii referitoare la Echipa Nationala a Romaniei, campanii de calificari, jucatori, antrenori, evolutii, etc.

Moderator: grup_moderatori

Scrie răspuns

Care va fi rezultatul meciului?

Bate Lituania
5
26%
Egal
0
No votes
Bate Romania
14
74%
 
Total votes: 19

Vraciul
fanatic
fanatic
Mesaje: 1199
Membru din: 28 Noi 2005, 18:18

Re: Lituania - Romania

Mesaj de Vraciul » 06 Iun 2009, 23:32

Răzvan Lucescu: "Florin Costea nu s-ar fi potrivit jocului de astăzi"
06.06.2009 - 23:18

Răzvan Lucescu, selecţionerul echipei naţionalei a României, crede că Florin Costea nu s-ar fi potrivit ca stil de joc pentru meciul cu Lituania şi de aceea a fost lăsat în afara lotului.

"Chiar dacă Florin Costea este golgeter în campionat, trebuie să înţelegem că la nivelul acesta este nevoie să faci ambele faze. Vom avea grijă ca el să conştientizeze acest lucru. Eu am o responsabilitate şi ştiu ceea ce este cel mai bine. El nu s-ar fi potrivit la un astfel de meci de bătaie", a spus Răzvan Lucescu.
www.gsp.rp
Scoala Nelule din morti//Si-arata-le fotbal la toti//Pe-o arena candva plina//Ce astazi este o ruina.//In trecut v-aveam pe voi//Astazi avem ochii goi.//Ne-ai invatat sa visam frumos//Acum....clasamentul e-ntors.Multumim Nelule c-ai fost//Si ca ne-ai facut un rost//Si ne-ai lasat un nume mare U Craiova,.....dar ce e azi ....NE DOARE!!!

Avatar utilizator
DarkComy
fanatic
fanatic
Mesaje: 8298
Membru din: 27 Mai 2006, 21:39

Re: Lituania - Romania

Mesaj de DarkComy » 06 Iun 2009, 23:33

atunci de ce l-a mai convocat? sa nu imi spuneti ca a constientizat asta abia cu o zi inaintea meciului ca a avut destul timp sa isi studieze adversarul si sa stie cu ce tactica abordeaza meciul
When injustice becomes law, resistance becomes duty.

caesar
suporter
suporter
Mesaje: 632
Membru din: 19 Apr 2004, 09:00

Re: Lituania - Romania

Mesaj de caesar » 06 Iun 2009, 23:38

ady_azzuro scrie:Roman si Ghioane au jucat foarte bine, nu stiu ce joc ai vazut tu.

Danciulescu, intr-adevar, n-are ce cauta la echipa nationala. Mai bine incepea cu Marius Niculae care putea sa reziste fizic lituanienilor mai bine decat Danciulescu.
Tu cred ca glumesti. De cate ori a pus Ghioane picioru pe minge ? In prima repriza cred ca nu a atins-o.In a 2-a repriza s-a vazut ceva mai mult insa pentru echipa nationala cred eu ca se cere mult mai mult decat a facut el azi cu un adversar super modest.
De Roman nu mai zic ca era mai mult pe jos; si-a creat o singura faza dar n-a stiut sa centreze.

Avatar utilizator
ady_azzuro
fanatic
fanatic
Mesaje: 5230
Membru din: 04 Sep 2003, 16:39

Re: Lituania - Romania

Mesaj de ady_azzuro » 06 Iun 2009, 23:42

Roman a alergat foarte mult si a pus presiune pe partea dreapta, pentru cat a jucat, a facut-o bine. E totusi la debut si e tanar.

Ghioane a inchis bine jocul lor, a dat cateva pase exacte care ne-au pus pe contra atac. E cu mult peste Dorel, Ovidiu Petre, Codrea sau alti jucatori care au fost incercati pe postul asta.

blue_titan
fanatic
fanatic
Mesaje: 2693
Membru din: 15 Noi 2007, 22:35

Re: Lituania - Romania

Mesaj de blue_titan » 07 Iun 2009, 00:02

Tineret: Feroe-Romania 0-4 :Rusescu (10, 55), Gângioveanu (35) şi Torje (66).

blue_titan
fanatic
fanatic
Mesaje: 2693
Membru din: 15 Noi 2007, 22:35

Re: Lituania - Romania

Mesaj de blue_titan » 07 Iun 2009, 00:15

Costea cel mic a iesit la pauza... inseamna ca nu i-a iesit jocul... sper sa demonstreze miercuri ca sunt atacantii Craiovei!

Avatar utilizator
nr.zece
fanatic
fanatic
Mesaje: 4728
Membru din: 08 Sep 2003, 13:10

Re: Lituania - Romania

Mesaj de nr.zece » 07 Iun 2009, 01:26

john100 scrie:Răzvan Lucescu: "Florin Costea nu s-ar fi potrivit jocului de astăzi"
06.06.2009 - 23:18

Răzvan Lucescu, selecţionerul echipei naţionalei a României, crede că Florin Costea nu s-ar fi potrivit ca stil de joc pentru meciul cu Lituania şi de aceea a fost lăsat în afara lotului.

"Chiar dacă Florin Costea este golgeter în campionat, trebuie să înţelegem că la nivelul acesta este nevoie să faci ambele faze. Vom avea grijă ca el să conştientizeze acest lucru. Eu am o responsabilitate şi ştiu ceea ce este cel mai bine. El nu s-ar fi potrivit la un astfel de meci de bătaie", a spus Răzvan Lucescu.
http://www.gsp.rp
corect
mititelu esti o mizerie
[/color]
EU sunt STUPAR !!!

blue_lions
fanatic
fanatic
Mesaje: 2964
Membru din: 26 Oct 2007, 05:25

Re: Lituania - Romania

Mesaj de blue_lions » 07 Iun 2009, 01:51

manex scrie:l-ai uitat pe apostol. e bine ca nu i-A mai pus pe chivu sau radoi in centru. wu lucrul asta ii reprosez: ca l-a tinut pe danciulescu tot meciul, ca l-a tinut pe costea in afara bancii. cu noroc lituania ne putea da gol si astfel tactica lui lucescu ar fi dat gres. era nevoie in atac de suflu nou pentru a pune presiune si a nu-i lasa pe aia sa se suie pe noi. in fine. a fost primul meci, insa mi-a lasat un gust neplacut.
excact , pt mine mara, sapunaru, ghioane si apostol reprezinta un castig clar pt nationala. Danciulescu in schimb, uite ce dreptate avea piti cu el si cu ogararu. Corbule nici la dinamo nu joci un meci intreg :o: :o: refuza dracu' convocarea de acum in colo'.

Am vazut in schimb o atitudine putin schimbata, cu o echipa f incomoda care joaca mai mult turca decat fotbal. Cu Mutu in locul boratului ala, Zicu si Max Nicu pe dreapta sau in centru, cred ca altfel ar arata nationala:

Lobont ( Coman, Bornescu) / Sapunaru ( Dananae) - Chivu (Galamaz) - Radoi ( Goian) - Rat (?) / Max Nicu ( Mara, Prepelita) - Ghioane ( Apostol ) - Zicu ( Lazar, Bourceanu) - Tanase ( Costea) - Mutu ( Costea ) - Marica ( M. Niculae, Bratu)

Potential avem, mai trebuie sa-l si folosim :hai Romania :hai
Oltenia, provincia latina, a lui Mihai, al nostru, cel viteaz.

Avatar utilizator
U
fanatic
fanatic
Mesaje: 3154
Membru din: 03 Iun 2006, 16:12

Re: Lituania - Romania

Mesaj de U » 07 Iun 2009, 03:38

nr.zece scrie:
john100 scrie:Răzvan Lucescu: "Florin Costea nu s-ar fi potrivit jocului de astăzi"
06.06.2009 - 23:18

Răzvan Lucescu, selecţionerul echipei naţionalei a României, crede că Florin Costea nu s-ar fi potrivit ca stil de joc pentru meciul cu Lituania şi de aceea a fost lăsat în afara lotului.

"Chiar dacă Florin Costea este golgeter în campionat, trebuie să înţelegem că la nivelul acesta este nevoie să faci ambele faze. Vom avea grijă ca el să conştientizeze acest lucru. Eu am o responsabilitate şi ştiu ceea ce este cel mai bine. El nu s-ar fi potrivit la un astfel de meci de bătaie", a spus Răzvan Lucescu.
http://www.gsp.rp
corect
ha? da m niculae a jucat? ala face faza defensiva?cum :bad: cand ai golgheterii Romaniei(bucur si costea) tu nu ii bagi nici macar un minut!? nu am nimic cu nimeni dar danciulescu a avut vreo 2-3 ocazii si si-a batut joc de ele cu cea mai mare seninatate...a dat cu basica in porumbii alora de nu s-a vazut! n--am nimic cu nimeni...am castigat si este in principal meritul lui lucescu jr dar cred ca macar unu dintre ei 2(costea sau bucur) merita sa joace azi!
mititelu pezzo di merda!

suporter infocat UNIVERSITATEA CRAIOVA declar cu durere in suflet decesul echipei mele favorite azi 25 februarie 2010!

Avatar utilizator
Cl4udiu
fanatic
fanatic
Mesaje: 1903
Membru din: 08 Sep 2006, 01:01

Re: Lituania - Romania

Mesaj de Cl4udiu » 07 Iun 2009, 09:45

era normal sa nu-l bage pe costea atat timp cat el nu face faza defensiva si aici nu e vorba numai de craiova pentru ca l-a avut la antrenamente aproape o saptamana , iar tanasa a jucat bine

ghioane si apostol au fost mult peste codrea , cocis , radoi si chivu ( ultimii doi cand jucau mijlocasi )

bucur o juca el bine in romania , dar ce putea sa faca la ce fundasi puternici aveau aia ?

il prefer pe roman decat epavele banel si florentin petre

in atac din pacate nu avem solutii , ce alti jucatori avem mai buni decat danciulescu , niculae si marica ?
Imagine

Avatar utilizator
Manu
membru
membru
Mesaje: 116
Membru din: 09 Noi 2008, 20:02

Re: Lituania - Romania

Mesaj de Manu » 07 Iun 2009, 09:54

La mijlocul terenului s-au adus alti jucatori si pentru asta merita felicitat selectionerul.Cu Cocis , Codrea sau Nicolita in teren nu cred ca am fi castigat meciul asta. A fost la prima selectie poate s-a grabit, nu a avut timp sa urmareasca multi jucatori si i-a luat pe cei mai experimentati sau pe cei pe care ii cunostea el. In atac cu siguranta s-a grabit cel mai mult cand i-a convocat pe Danciulescu si pe Marius Niculae.Danciulescu chiar daca are experienta are totusi si o varsta si nu inteleg cum se mai bazeaza pe el atunci cand se vorbeste de Euro2012 decat daca nu cumva se crede ca mai avem sanse la campionatul mondial de la anu.Ar insemna sa batem Franta cu Evra,Abidal,Ribery,Malouda,Gourcuff,Benzema,Henry la ei acasa si Franta sa mai faca doua egaluri sau sa mai piarda inca un meci.Sanse matematice da ! La fel si noi avem sanse matematice sa castigam la loto... Revenind la meci Marius Niculae cred ca trebuia sa ramana la judo sau sa fi trecut la rugby daca tot i-a placut mingea.E cel mai slab atacant care joaca la nationala.Un fel de Dina de la noi...Tocmai el i-a luat locul lui Costea pe banca de rezerve nu Gigel Bucur care dupa cate se pare e preferat inaintea lui Costea pentru ca G.B. e mai "potrivit" pentru un meci de bataie.Jucatorilor ca Danciulescu,Marius Niculae si chiar si Mara sa inceapa sa le caute inlocuitori de ex: Florin Costea,Alexandru Curtean,Bogdan Stancu,Andrei Cristea etc.Asta nu e reconstructie ce se face acum.Ar fi bine sa inceapa cat mai repede dar deocamdata ei se pare ca au altceva mai bun de facut.Fac calcule pentru calificarea la Campionatul Mondial!
alis grave nil

Avatar utilizator
Cl4udiu
fanatic
fanatic
Mesaje: 1903
Membru din: 08 Sep 2006, 01:01

Re: Lituania - Romania

Mesaj de Cl4udiu » 07 Iun 2009, 10:28

o reconstructie nu inseamna ca trebuie sa bagi numai jucatori tineri
Manu scrie:Jucatorilor ca Danciulescu,Marius Niculae si chiar si Mara sa inceapa sa le caute inlocuitori de ex: Florin Costea,Alexandru Curtean,Bogdan Stancu,Andrei Cristea etc.Asta nu e reconstructie ce se face acum.
daca solutiile din atac sunt andrei cristea si bogdan stancu , atunci mai bine joaca iar cu cainii

curtean nu prindea echipa nici la timisoara , el abia dupa ce o sa confirme acolo poate fi convocat , iar din pacate acum inca traieste din meciurile bune facute la gaz metan

costea o sa prinda foarte greu nationala pentru ca revine mutu , iar daca nu invata sa faca si faza defensiva nu are ce cauta nici pe banca , iar ca atacant nu poate sa joacep pentru ca nu stie sa dea cu capu si nici sa stea la offside
Imagine

Avatar utilizator
alex.p
fanatic
fanatic
Mesaje: 9944
Membru din: 30 Ian 2005, 17:05

Re: Lituania - Romania

Mesaj de alex.p » 07 Iun 2009, 12:15

Pai si daca stia ca nu se potriveste Florin acestui meci, de ce l-a luat? Nu putea sa il lase sa se anteneze cu Craiova?

Avatar utilizator
ake007
membru
membru
Mesaje: 109
Membru din: 30 Apr 2009, 11:56

Re: Lituania - Romania

Mesaj de ake007 » 07 Iun 2009, 12:37

alex.p scrie:Pai si daca stia ca nu se potriveste Florin acestui meci, de ce l-a luat? Nu putea sa il lase sa se anteneze cu Craiova?

De acord cu tine. Ca un antrenor experimentat ar trebui sa stie ce jucatori se potrivesc meciului inainte de a ii convoca.E pierdere de vreme sa convoci un jucator si apoi sa spui ca " nu se potriveste stilului acestui meci". Imi place Razvan Lucescu, dar acum m-a dezamagit.
Parerea mea ,umila, este ca Florin Costea este peste Danciulescu sau Marius Niculae.
Si ca sa fiu in ton cu suspiciunile si scenariile ce guverneaza fotbalul romanesc pun urmatoare intrebare(poate stupida si nesemnificativa): L-a "sfatuit" cineva sa-l "foloseasca" pe Costea la nationala pt ca acesta din urma sa fie obosit si sa nu poata pregati cum trebuie meciul cu Vaslui?

Avatar utilizator
Bals_Boy
fanatic
fanatic
Mesaje: 2041
Membru din: 02 Apr 2006, 11:24

Re: Lituania - Romania

Mesaj de Bals_Boy » 07 Iun 2009, 13:42

ake007 scrie:
alex.p scrie:Pai si daca stia ca nu se potriveste Florin acestui meci, de ce l-a luat? Nu putea sa il lase sa se anteneze cu Craiova?

De acord cu tine. Ca un antrenor experimentat ar trebui sa stie ce jucatori se potrivesc meciului inainte de a ii convoca.E pierdere de vreme sa convoci un jucator si apoi sa spui ca " nu se potriveste stilului acestui meci". Imi place Razvan Lucescu, dar acum m-a dezamagit.
Parerea mea ,umila, este ca Florin Costea este peste Danciulescu sau Marius Niculae.
Si ca sa fiu in ton cu suspiciunile si scenariile ce guverneaza fotbalul romanesc pun urmatoare intrebare(poate stupida si nesemnificativa): L-a "sfatuit" cineva sa-l "foloseasca" pe Costea la nationala pt ca acesta din urma sa fie obosit si sa nu poata pregati cum trebuie meciul cu Vaslui?
nu exita termenul de jucator obosit atunci cand ai 3 zile de odihna. Jucatorul profesionist trebuie sa poate sa joace si de 2 ori pe saptamana, pe cand florin al nostru nu a mai jucat de 8 zile si mai sunt inca 3 pana la meci ...
Costea sa-si vada lungul nasului si sa alerge la craiova sa nu mai faca figuratie pe teren si sa rateze 15 ocazii pe meci ca asa are el chef.
Razvan a procedat bine ca nu l-a introdus pe teren
Forza STIINTA

Scrie răspuns