Preliminarii EURO 2012

Comentarii referitoare la Echipa Nationala a Romaniei, campanii de calificari, jucatori, antrenori, evolutii, etc.

Moderator: grup_moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
muttley
fanatic
fanatic
Mesaje: 7062
Membru din: 18 Mai 2010, 00:24

Re: Preliminarii EURO 2012

Mesaj de muttley » 07 Sep 2011, 00:53

u2blue scrie:
DoRyN scrie:
s9k3k3 scrie:senzational gazonul .... sper sa nu isi rupa jucatorii picioarele. tipic romanesc! Hai sa punem gazon cu firma unui spagar cand avem sa lucram cu firme din Germania , Italia , Danemarca.
Gazonul a fost pus de o firma specializata din Italia.
Buna firma specializata.
gazonul a fost pus de firma lui Adrian Oprisan. aceeasi firma care a pus gazonul si la Romania - Danemarca 2-5.
"Sunteti doar niste cretini daca cereti transferuri in conditiile in care Bill Gates nu face acest lucru" - Andrei Mantog

Eduard Apostol: "craiovenii s-au putut amuza cu inovaţiile oltenilor."

Jucatorul favorit? Cosmin Moti

Avatar utilizator
DarkComy
fanatic
fanatic
Mesaje: 8298
Membru din: 27 Mai 2006, 21:39

Re: Preliminarii EURO 2012

Mesaj de DarkComy » 07 Sep 2011, 00:57

DoRyN scrie:
s9k3k3 scrie:senzational gazonul .... sper sa nu isi rupa jucatorii picioarele. tipic romanesc! Hai sa punem gazon cu firma unui spagar cand avem sa lucram cu firme din Germania , Italia , Danemarca.
Gazonul a fost pus de o firma specializata din Italia.
Specializata in ce? :-D
When injustice becomes law, resistance becomes duty.

Avatar utilizator
stuparu_alexandru
fanatic
fanatic
Mesaje: 8172
Membru din: 30 Oct 2005, 21:24

Re: Preliminarii EURO 2012

Mesaj de stuparu_alexandru » 07 Sep 2011, 01:00

in agricultura de o fac astia la noi
Nu fi si prost si tare-n gura... ca ... cine stie

Avatar utilizator
evo_dk
suporter
suporter
Mesaje: 665
Membru din: 08 Mai 2006, 13:58

Re: Preliminarii EURO 2012

Mesaj de evo_dk » 07 Sep 2011, 02:01

Se face ceva bun in tara asta? R:Nimic :)
suporter independent, Ex-HC...

Avatar utilizator
muttley
fanatic
fanatic
Mesaje: 7062
Membru din: 18 Mai 2010, 00:24

Re: Preliminarii EURO 2012

Mesaj de muttley » 07 Sep 2011, 02:46

sa nu exageram .... oricum stadionul trebuie sa fie gata in 2012. Se intampla si la case mai mari. Realul anul trecut a trebuit sa schimbe gazonul in plin sezon din cauza unei ciuperci provocate de ingrijitori. Si mai sunt exemple cu echipe care trebuie sa schimbe gazonul.
Important e ca avem constructia ... gazonul nu este o problema. Oricum Primaria Bucuresti a gresit ca a facut aceasta lucrare cu o firma din romania probabil interes politic (fratele lui Adrian Oprisan e in politica primar / vice) ceva de genu. Trebuie sa ceara banii inapoi iar noul gazon sa fie pus cu cineva de afara probabil o sa faca asta echipele de joaca acolo
Sper sa se faca si la noi un stadion iar singura problema sa fie schimbarea gazonului :)(
"Sunteti doar niste cretini daca cereti transferuri in conditiile in care Bill Gates nu face acest lucru" - Andrei Mantog

Eduard Apostol: "craiovenii s-au putut amuza cu inovaţiile oltenilor."

Jucatorul favorit? Cosmin Moti

ozzy

Re: Preliminarii EURO 2012

Mesaj de ozzy » 07 Sep 2011, 09:03

s9k3k3 scrie:Un rezultat foarte bun chiar daca am ratat calificarea.
Mai departe nu m-am mai obosit sa citesc.

Avatar utilizator
mihu
fanatic
fanatic
Mesaje: 3158
Membru din: 16 Iul 2006, 19:25

Re: Preliminarii EURO 2012

Mesaj de mihu » 07 Sep 2011, 11:16

ozzy scrie:
s9k3k3 scrie:Un rezultat foarte bun chiar daca am ratat calificarea.
Mai departe nu m-am mai obosit sa citesc.
nici nu avea rost...pentru cat de bun a fost rezultatul au fost elocvente fluieraturile de la sfarsitul meciului...
"STIINTA A REVENIT ACASA !!!"

u2blue
fanatic
fanatic
Mesaje: 1858
Membru din: 25 Sep 2005, 15:52

Re: Preliminarii EURO 2012

Mesaj de u2blue » 07 Sep 2011, 11:49

Azi dupa foarte mult timp m-am obosit sa citesc prin gsp si prosport. Este absolut incredibil cum ratarea calificarii este vazuta ca de fapt un semn foarte bun de viitor. Totul devine filozofie mititeliana generalizata "Nu-i nimic in 4 ani castigam campionatul", "Nu-i nimic noi pregatim euro 2016" "Noi ne pregatim pt CL" "Am ratat calidicarea dar am castigat jucatori pt viitor".
In afara de Fornade n-am gasit nici un editotrial sa spuna lucrurilor pe nume.

Nu vam absolut nici o diferenta sau cu ce ne ajuta acest 0-0 fata de un 0-3 dar in care macar am fi incercat ceva. Am preferat traditia lui ZERO absolut. Dupa mine Franta aseara era de batut in afara de Marvin, Abidal si Benzema restul au fost prastie. Am vazut si meciul lor din Albania, francezii au scos cu noroc 2-1. In repriza a 2a albanezii erau valuri valuri peste ei a scos Lloris vreo 2-3 goluri.

Iar de gazon ca sa spun ... ne mai miram ca ne iau la misto. Comentatorii francezi la inceputul meciului erau in admiratie totala fata de stadion, numai cuvinte de lauda despre atmosfera etc insa incet incet dupa vreo 10-15 minute au incept cu mistoul camp de cartofi, au pus gazonul dar au uitat sa omoare cartitele, pe partea lui Evra lipseste pancarta "Drum in lucru" etc etc

ozzy

Re: Preliminarii EURO 2012

Mesaj de ozzy » 07 Sep 2011, 11:55

u2blue scrie: Dupa mine Franta aseara era de batut in afara de Marvin, Abidal si Benzema restul au fost prastie. Am vazut si meciul lor din Albania, francezii au scos cu noroc 2-1. In repriza a 2a albanezii erau valuri valuri peste ei a scos Lloris vreo 2-3 goluri.
Exact. Franta e in continuare o echipa mediocra, dar ca s-o bati trebuie intai sa vrei asta. Pana si albanezii intra pe teren ca sa castige meciul, numai noi stam sa jucam la alibi.

Avatar utilizator
muttley
fanatic
fanatic
Mesaje: 7062
Membru din: 18 Mai 2010, 00:24

Re: Prelimiarii EURO 2012

Mesaj de muttley » 07 Sep 2011, 13:39

ozzy scrie:
u2blue scrie: Dupa mine Franta aseara era de batut in afara de Marvin, Abidal si Benzema restul au fost prastie. Am vazut si meciul lor din Albania, francezii au scos cu noroc 2-1. In repriza a 2a albanezii erau valuri valuri peste ei a scos Lloris vreo 2-3 goluri.
Exact. Franta e in continuare o echipa mediocra, dar ca s-o bati trebuie intai sa vrei asta. Pana si albanezii intra pe teren ca sa castige meciul, numai noi stam sa jucam la alibi.
Albanezii intra pe teren sa castige ca nu au ce pierde. Franta daca te prinde pe un teren bun si joaca la nivel maxim iti da minim 3 goluri.
Franta asa mediocra de 13 meciuri nu a pierdut, avand victorii cu Anglia pe Wembley , Brazilia , Ucraina (4-1), Polonia si egal cu Chile (dupa ce au condus aproape tot meciul, Chile echipa care a condus cu 2-0 pe Spania)
Franta e o echipa care joaca in viteza iar pe un asemenea gazon nu ai cum sa joci pentru ca se opreste mingea.
Si da este un rezultat foarte bun (avand 3 ocazii mari de a da gol pacat ca nu am reusit) .... cu 2 puncte din meciul cu Albania acum eram favoriti la calificare. Si ma opresc aici cand ma gandesc ca am pierdut puncte in Belarus si Bosnia.
Din pacate Misimovic a dat gol in min 87.
Singura noastra sansa asera era sa prindem un contraatac insa pe un asemenea teren iti rupi glezna cand vrei sa ataci.
Acum cateva luni pierdeam cu Macedonia , Ucraina si castigam chinuit cu Honduras(singura victorie in 2 ani pana la pana la meciul cu Luxemburg) iar acum vrem sa batem Franta ...
Oricum sa speram ca Luxemburg face un egal ..... (lucru posibil avand in vedere ca toate echipele au avut probleme cu ei) trebuie sa speram usteag usteag (sper ca Sapunaru si Lazar sa ceara daune firmei care a pus gazonul)
"Sunteti doar niste cretini daca cereti transferuri in conditiile in care Bill Gates nu face acest lucru" - Andrei Mantog

Eduard Apostol: "craiovenii s-au putut amuza cu inovaţiile oltenilor."

Jucatorul favorit? Cosmin Moti

blixa
fanatic
fanatic
Mesaje: 4783
Membru din: 18 Mar 2010, 03:39

Re: Preliminarii EURO 2012

Mesaj de blixa » 07 Sep 2011, 13:58

mie mi-a placut comentariul. erau aia in extaz: cel mai frumos stadion din tara! tichie de margaritar.
S-a rupt Brazda.

UneKa
suporter
suporter
Mesaje: 899
Membru din: 17 Mai 2010, 00:11

Re: Preliminarii EURO 2012

Mesaj de UneKa » 07 Sep 2011, 13:59

sa nu exageram.... este un rezultat acceptabil / bun (foarte bun inseamna 3 puncte) Este foarte greu sa bati Franta in acest moment. Eu unul ii vad favoriti la Europene (alaturi de Portugalia si Germania)
Trebuie sa vedem partea plina a paharului. Un asemenea rezultat in aceste conditii cu jucatori accidentati (chiar la incalzire)si poate cel mai important LAZAR (care a jucat senzational cat a fost pe teren). Asera mi-a placut foarte mult Chiriches. Din pacate Luchin nu urca in ataca au fost momente cand trebuia sa fie acolo langa Banel sa creeze superioritate oricum a facut un meci ok. Sper ca acest rezultat sa le dea incredere.
Sa fim seriosi numai aveam sanse la calificare. La inceputul acestor preliminarii calculele erau urmatoare ( Batem acasa: Belarus , Albania , Luxemburg , Bosnia, facem egal cu franta. Iar in deplasare: batem Albania , Luxemburg Belarus, Facem egal cu Bosnia si incercam sa facem un meci bun in Franta (poate un egal).
Cu aceste rezultate acum eram deja calificati cu sanse mari la primul loc insa noi avem 3 vicotrii din 8 meciuri. Mai mult de atat nu puteam sa facem pe final si Francezii si-au dat seama ca pe un asemenea teren nu pot mai mult si au preferat sa nu se accidenteze sperand intr-o sclipire a lui Benzema sau Ribery (lucru aproape reusit de acesta)

Dupa acest meci am 2 mari intrebari.
1.Cum e posibil sa ai un asemenea gazon pe un stadion nou. Sincer mi-a fost rusine ca sunt roman cand am vazut pe ce teren jucam. Meci transmis in Franta (televiziunea franceza a platit 4milioane)
Cum a spus cineva mai sus comentatorii Francezi chiar au laudat Romania si publicul roman (lucru mai putin vazut la ei) iar dupa 15 minute ne aratam adevarata fata.
2.De CE UN JUCATOR ca DORIN GOIAN CARE ARE aproape 2M INCEARCA SA LOVEASCA ACCEA MINGE CU PICIORUL CAND TREBUIA DOAR SA SE ARUNCE PE BURTA SI SA O LOVEASCA CU CAPUL FIIND GOL
Trebuie sa ne jucam sansa pana la final ... poate Luxemburg face un meci bun.

iuli

Re: Preliminarii EURO 2012

Mesaj de iuli » 07 Sep 2011, 14:06

aveti idee cum se vedea gazonul din ultimul rand?am urcat la pauza si am fost consternat.
am ras cu lacrimi cand l-am auzit pe unul zicand:sa-l f.u.t in gat pe mitoseru ca zisa ca jucam cu franta,dupa transee si cum i-a asezat Piti sigur ne batem cu nemtii. :)(

UneKa
suporter
suporter
Mesaje: 899
Membru din: 17 Mai 2010, 00:11

Re: Preliminarii EURO 2012

Mesaj de UneKa » 07 Sep 2011, 14:11

O poezie aparuta pe gsp.
http://www.gsp.ro/fotbal/nationala/bane ... 60260.html
Noi vrem gazon!

Cu ghete noi, marcaj pe post,

Sărind pe ei de la-nceput,
Zadarnic ne-am zbătut,
Suntem slăbuţi, chiar n-are niciun rost!
N-avem atac, n-avem blazon,
E poate cel mai slab sezon,
Bănel aleargă iar cât doi,
Terenul zici că-i muşuroi,
Avem confort, scaune moi
Dar vrem gazon!
Chiar dacă stadionu-i nou,
Plin de lumini şi e curat,
Nici "seminţarii" n-au intrat,
Mă simt ca-ntr-un cavou.
E compromis acest sezon,
Ne-au "cocoşat", s-avem pardon,
Şi bosniaci, şi albanezi,
Şi tinerii luxemburghezi,
Şi-acum ne plângem, încă breji
Că vrem gazon.
Oprescu este mulţumit,
Peşcheşul gras îi intră-n cont,
Bani mulţi se văd la orizont,
Puhoi de lume a venit.
Suntem sătui de-atât trombon,
Francezii totuşi au "raison"
Jucăm pe câmpul de cartofi
Nisipul intră în pantofi,
Şi-am triumfa, victorioşi
De-ar fi gazon.

ozzy

Re: Prelimiarii EURO 2012

Mesaj de ozzy » 07 Sep 2011, 14:28

s9k3k3 scrie: Acum cateva luni pierdeam cu Macedonia , Ucraina si castigam chinuit cu Honduras(singura victorie in 2 ani pana la pana la meciul cu Luxemburg) iar acum vrem sa batem Franta ...
N-am pretentia sa batem Franta, insa am pretentia sa incercam sa batem Franta, atunci cand victoria e singurul rezultat convenabil, nu sa tragem de timp pentru un 0-0. Da' ma rog, ce pretentii sa ai de la o [scuzati] ca Piti care n-a incercat sa bata nici Olanda, desi mai aveau aia un pic si-si dadeau autogol. Si stai tu linistit ca nu batem nici Belarusul, nici Albania.

Scrie răspuns