Romania - Turcia, 10.09.2013

Comentarii referitoare la Echipa Nationala a Romaniei, campanii de calificari, jucatori, antrenori, evolutii, etc.

Moderator: grup_moderatori

ce facem cu Turcia?

Poll ended at 13 Sep 2013, 01:05

victorie
8
40%
egal
10
50%
infrangere
2
10%
 
Total votes: 20

Avatar utilizator
anakin
fanatic
fanatic
Mesaje: 1196
Membru din: 04 Iul 2007, 02:18

Re: Romania - Turcia, 10.09.2013

Mesaj de anakin » 11 Sep 2013, 00:05

Ungurii tocmai au câștigat 5-1 cu Estonia, cum să nu câștige turcii?
"Universitatea Craiova este una singură, echipa cu leul pe stemă." - Ilie Balaci

"Pentru mine există doar echipa care are stema cu leul pe tricouri, asta este echipa mea de suflet." - Aurel Țicleanu

Avatar utilizator
romaad
fanatic
fanatic
Mesaje: 5817
Membru din: 30 Mar 2009, 14:29

Re: Romania - Turcia, 10.09.2013

Mesaj de romaad » 11 Sep 2013, 00:11

sunte praf si [*****], probabil asta e adevarata valoare. Il credeam pe barbugiu antrenor cu fler insa azi a zbarcit-o rau, Terim i-a dat o lectie de tactica. Chiriches, slab ca fundas central, i se poate imputa primul gol, nu pot deloc sa inteleg de ce nu e jucat mijlocas defensiv. Si la Stelemeaua mi s-a parut slabut in aparare per general, insa s-a scos de fiecare data cu aportul ofensiv. Azi si in min 90 era ultimul aparator, l-as fi vrut acolo in fata la bataie. Popa ala alearga ca musca fara cap, nu are nici o treaba cu fotbalul, mi-aduce aminte de Banel, macar ala era bun pe faza defensiva, asta nu face nimic. Am jucat fara varf in a doua repriza, lucru inacceptabil pentru o echipa care trebuei sa arunce mingea in careu (Stancu nu e varf si nu stie sa joace rolul asta, de multe ori l-au prins fazele in cu totul alta parte decat unde trebuia) De Torje ce sa zic, nici nu mi-aduc aminte cand a fost ultimul lui meci bun si nici nu inteleg fetishul lui Pitzi pentru el, s-a vazut ca complet nepregatit inca de la meciul cu Ungaria
Maxim , o mare dezamagire, cap de linie cam la toate mingiile ajunse la el.

Avatar utilizator
muttley
fanatic
fanatic
Mesaje: 7062
Membru din: 18 Mai 2010, 00:24

Re: Romania - Turcia, 10.09.2013

Mesaj de muttley » 11 Sep 2013, 00:14

anakin scrie:Ungurii tocmai au câștigat 5-1 cu Estonia, cum să nu câștige turcii?
cum nu a castigat nici olanda... si ungaria au castigat acasa cu 5-1. Eu raman la parerea ca Estonia o sa fie "piatra" norocoasa pentru noi.
Sincer ! chiar cred ca e bine sa ii sustinem pe baieti !!! cand pui inima si dai totul este imposibil sa nu ai si putina sansa ! azi nu am avut ! dar nu s-a terminat lupta !.

HAI ROMANIA :hai :hai :hai
"Sunteti doar niste cretini daca cereti transferuri in conditiile in care Bill Gates nu face acest lucru" - Andrei Mantog

Eduard Apostol: "craiovenii s-au putut amuza cu inovaţiile oltenilor."

Jucatorul favorit? Cosmin Moti

Avatar utilizator
blue ray
suporter
suporter
Mesaje: 508
Membru din: 12 Apr 2009, 21:24

Re: Romania - Turcia, 10.09.2013

Mesaj de blue ray » 11 Sep 2013, 00:15

s9k3k3 scrie:In opinia mea... Stancu a jucat foarte bine in repriza a 2-a. A recuperat 2 mingi din care am avut 2 situatii bune ... plus a facut o faza buna in partea stanga cand a intrat in centru dar nu a fost atent la sut plus alte 2-3 faze prin careu in care s-a descurcat binisor. Sa nu uitam ca el a fost la baza fazei in care a fost penalty plus faza golului anulat (care a fost la limita :)( )

In prima repriza a jucat slab , dar toata echipa a jucat asa.

edit: din cate inteleg de la TV ! Terim pleaca dupa aceasta dubla. Mama lui de turc... nu putea sa plece dupa meciul cu Andorra :)(

Oricum daca pleaca ! este un plus pt meciurile cu Estonia si Olanda ! EU NU CRED CA TURCIA BATE IN ESTONIA ! eu acolo imi pun baza !

Stancu, fiind atacant, trebuie să marcheze. N-o face, ba își mai și bate joc de faze clare de gol. Rămân la părerea că n-are ce căuta la națională.

Avatar utilizator
anakin
fanatic
fanatic
Mesaje: 1196
Membru din: 04 Iul 2007, 02:18

Re: Romania - Turcia, 10.09.2013

Mesaj de anakin » 11 Sep 2013, 00:18

blue ray scrie:

Stancu, fiind atacant, trebuie să marcheze. N-o face, ba își mai și bate joc de faze clare de gol. Rămân la părerea că n-are ce căuta la națională.

+1.. Mutu în cea mai slabă formă e peste Stancu, plus că ne-a ajutat cu goluri în multe momente dificile..
"Universitatea Craiova este una singură, echipa cu leul pe stemă." - Ilie Balaci

"Pentru mine există doar echipa care are stema cu leul pe tricouri, asta este echipa mea de suflet." - Aurel Țicleanu

Avatar utilizator
muttley
fanatic
fanatic
Mesaje: 7062
Membru din: 18 Mai 2010, 00:24

Re: Romania - Turcia, 10.09.2013

Mesaj de muttley » 11 Sep 2013, 00:22

iar cu Mutu? ... ai dreptate... Mutu e peste Stancu ! dar care Mutu? cel care e schimbat in min 50 la Ajaccio? cel care atinge mingea de 10 ori in 3 etape?

E nevoie de Mutu ! Dar de acel Mutu care sa joace si sa se concentreze la joc ! Nu sa vina cu figuri de genu " eu nu vin sa fiu rezerva" ; "eu sunt Adrian Mutu ! am personalitate" si alte figuri care distrug atmosfera la nationala.

Cred ca un atacant bun e Daniel Niculae si Keseru ! dar ghici ce??? Niculae nu are echipa.... iar Keseru a explodat tarziu.. nu il poti arunca in astfel de meciuri.
"Sunteti doar niste cretini daca cereti transferuri in conditiile in care Bill Gates nu face acest lucru" - Andrei Mantog

Eduard Apostol: "craiovenii s-au putut amuza cu inovaţiile oltenilor."

Jucatorul favorit? Cosmin Moti

Avatar utilizator
anakin
fanatic
fanatic
Mesaje: 1196
Membru din: 04 Iul 2007, 02:18

Re: Romania - Turcia, 10.09.2013

Mesaj de anakin » 11 Sep 2013, 00:24

s9k3k3 scrie:iar cu Mutu? ... ai dreptate... Mutu e peste Stancu ! dar care Mutu? cel care e schimbat in min 50 la Ajaccio? cel care atinge mingea de 10 ori in 3 etape?

E nevoie de Mutu ! Dar de acel Mutu care sa joace si sa se concentreze la joc ! Nu sa vina cu figuri de genu " eu nu vin sa fiu rezerva" ; "eu sunt Adrian Mutu ! am personalitate" si alte figuri care distrug atmosfera la nationala.

Cred ca un atacant bun e Daniel Niculae si Keseru ! dar ghici ce??? Niculae nu are echipa.... iar Keseru a explodat tarziu.. nu il poti arunca in astfel de meciuri.
Părerea mea e că la Ajaccio pur și simplu nu are cu cine să joace, de aia joacă cum joacă.. E probabil cea mai slabă echipă din Ligue 1 de la mijloc în sus. Dacă nu există un om cu viziune la mijloc, Mutu nu prea iese în evidență.
"Universitatea Craiova este una singură, echipa cu leul pe stemă." - Ilie Balaci

"Pentru mine există doar echipa care are stema cu leul pe tricouri, asta este echipa mea de suflet." - Aurel Țicleanu

Avatar utilizator
romaad
fanatic
fanatic
Mesaje: 5817
Membru din: 30 Mar 2009, 14:29

Re: Romania - Turcia, 10.09.2013

Mesaj de romaad » 11 Sep 2013, 00:37

suntem in grafic si la tineret 2-3 cu Muntenegru (in ciuda scorului strans, meciul nu a avut istoric, al doilea gol al Romaniei a fost in prelungirile partidei, a fost 2-0 si 3-1 pentru Muntenegru)

Avatar utilizator
muttley
fanatic
fanatic
Mesaje: 7062
Membru din: 18 Mai 2010, 00:24

Re: Romania - Turcia, 10.09.2013

Mesaj de muttley » 11 Sep 2013, 00:41

Apropo de acest meci... propun sa vb putin despre primul gol.

Imi aduc aminte ca acum 1 an cand Tatarusanu prima niste goluri penibile ! Duckadam zicea ca nu are incredere in propriile calitati ! si ca trebuie sa plonjeze chiar si atunci cand crede ca nu mai are sanse sa scoata mingea ! pt ca este un portar inalt si nu se stie niciodata.

Eu tin sa-i dau dreptate lui Helmuth... azi la primul gol cred ca putea face mai mult. Daca intindea mana mai ferm poate avea o sansa sa scoata mingea ... asa a intins putin dupa a tras/o inapoi. Macar trebuia sa incerce ! din cate am vazut eu si asa a fost aproape de minge !!!


cat de echipa lui Ajaccio.... pai cam asa e si la nationala cand jucam meciuri importante... asa cu Andorra si San Marino joaca oricine. Mutu niciodata nu a facut un meci mare cu o echipa mare (a fost la Euro dar a ratat penalty)
Chiar nu cred ca acest Adrian Mutu (mai plin de figuri ca niciodata) poate sa mai ajute echipa nationala ! Mai ales acum de cand s-a "facut" tovaras cu Grasanovici !. Asta cu "oricand poate sa faca ceva" nu tine ! sau nu mai tine. Asa se zicea si de Maxim care azi a intrat in teren sa faca "show" nu sa joace fotbal ! au fost 2-3 faze care puteau sa fie periculoase daca erau tratate corespunzator !
in fotbalul de azi ! rar un singur jucator face diferenta ! Nu mai sunt echipe mici (si vorbesc serios) ... Olanda abia bate in Andorra ! Luxemburg bate pe Irlanda de Nord , Franta face egal in Georgia ... Islanda e pe loc de baraj in acest moment. Cehia este aproape eliminata , iar Portugalia cu Ronaldo poate sa mearga pentru a 3-a oara consecutiv la baraj.
"Sunteti doar niste cretini daca cereti transferuri in conditiile in care Bill Gates nu face acest lucru" - Andrei Mantog

Eduard Apostol: "craiovenii s-au putut amuza cu inovaţiile oltenilor."

Jucatorul favorit? Cosmin Moti

Avatar utilizator
anakin
fanatic
fanatic
Mesaje: 1196
Membru din: 04 Iul 2007, 02:18

Re: Romania - Turcia, 10.09.2013

Mesaj de anakin » 11 Sep 2013, 00:54

Sergyu_costea scrie:baieti am ratat-o si pe asta. Pai Turcia bate Olanda . As pune toti banii pe ei. Cum Galata a batut pe Man U , asa se va intampla si acum. Singura sansa a noastra e sa batem cu vreo 7-0 in Andorra si inca vreo 5-0 Estonia.
Dacă nu jucăm cu 8 atacanți și 2 fundași în meciul cu Andorra, Pițurcă nu mai are ce căuta la naționala în viața lui! În condițiile în care suntem, avem OBLIGAȚIA să îi dăm echipei de amatori de la 5 în sus, niciun alt rezultat nu se acceptă.

Ungurii au bătut Estonia cu 5-1, nu pot să cred că nu suntem capabili să bătem și noi Andorra măcar cu 5,6 -0
"Universitatea Craiova este una singură, echipa cu leul pe stemă." - Ilie Balaci

"Pentru mine există doar echipa care are stema cu leul pe tricouri, asta este echipa mea de suflet." - Aurel Țicleanu

Avatar utilizator
muttley
fanatic
fanatic
Mesaje: 7062
Membru din: 18 Mai 2010, 00:24

Re: Romania - Turcia, 10.09.2013

Mesaj de muttley » 11 Sep 2013, 01:18

Sergyu_costea scrie:Tare imi e sa nu blestemam noi golul asta primit in minutul 94... E foarte posibil
excelent judecat !!! cred ca golul asta o sa ne coste scump.... mai bine ne jucam prundent si pierdeam dracu cu 1-0. Chestia e urmatoarea... noi trebuie sa dam minim 5 cu Andorra (cate au dat si turcia) si minim 4-5 cu Estonia pentru a echilibra o posibila victorie a turciei cu olanda ! si acest gol primit.

Avem nevoie de 2 meciuri in care sa dam macar 8 goluri !! MACAR 8 GOLURI !!! Un lucru e sigur ! noi suntem la +1 in timp ce turcia e la +7 adica o diferenta de 6 goluri intre noi. Ei daca castiga tot ... sa zicem minim cu 1-0 se duc la +8 . In timp ce noi trebuie sa dam peste 8 goluri in 2 meciuri !!! sa mor pe Andorra aia trebuie sa ii exterminam !!! 7-0 tr sa le dam (si putem) as juca cu aia 4-3-3 cu Tanase-Bourceanu-Popa si Maxim - Marica - Torje
"Sunteti doar niste cretini daca cereti transferuri in conditiile in care Bill Gates nu face acest lucru" - Andrei Mantog

Eduard Apostol: "craiovenii s-au putut amuza cu inovaţiile oltenilor."

Jucatorul favorit? Cosmin Moti

Avatar utilizator
David
fanatic
fanatic
Mesaje: 3199
Membru din: 04 Aug 2009, 05:20

Re: Romania - Turcia, 10.09.2013

Mesaj de David » 11 Sep 2013, 01:44

golurile cu ultima clasata nu se pun...

Avatar utilizator
romaad
fanatic
fanatic
Mesaje: 5817
Membru din: 30 Mar 2009, 14:29

Re: Romania - Turcia, 10.09.2013

Mesaj de romaad » 11 Sep 2013, 01:49

of of, s-a mai explicat aici, nu se pun cand se face clasamentul locurilor 2. Cand se face clasamentul grupei se pune tot

Avatar utilizator
muttley
fanatic
fanatic
Mesaje: 7062
Membru din: 18 Mai 2010, 00:24

Re: Romania - Turcia, 10.09.2013

Mesaj de muttley » 11 Sep 2013, 02:55

Deci dupa aceasta seara lista echipelor calificate la baraj in functie de clasamentul lor este: Franta , Grecia , Islanda . Ucraina , Portugalia , Suedia , Croatia , Ungaria (Romania)

Am sa trec mai jos locul lor in clasamentul fifa pentru a vedea exact ce sanse mai avem sa fim capi de serie.

Croatia - 1051 pcte

Portugalia - (joaca in noaptea asta cu Brazilia) daca bate face 1081 pcte ; daca face egal 1046 pcte ; daca pierd 1029.

Grecia - 1016 pcte

Suedia - 836 pcte

Franta - 812 pcte

Ucraina - 799 pcte

Romania - 739 pcte (Ungaria - 744 pcte)

Islanda - 599 pcte.

Deci sansele noastre sa fim capi de serie sunt 0 ! Vreaus a va spun ca daca bateam faceam 846 pcte si eram a 4-a echipa.
Noi trebuie neaparat sa castigam cu Estonia pt ca exista sansa sa fim depasiti de Bulgaria , Cehia , Danemarca (toate 3 se lupta pt locul 2 in grupa... bulgaria are 7 pcte in clasamentul barajului in timp ce noi am avea 10 pcte)

Daca ne uitam la primele 4 echipe... cel mai accesibil adversar este Grecia si poate Suedia in rest nu prea avem sanse cu Croatia si Portugalia. Putine se mai pot schimba ! franta poate sa urce dar greu de crezut......
"Sunteti doar niste cretini daca cereti transferuri in conditiile in care Bill Gates nu face acest lucru" - Andrei Mantog

Eduard Apostol: "craiovenii s-au putut amuza cu inovaţiile oltenilor."

Jucatorul favorit? Cosmin Moti

ozzy

Re: Romania - Turcia, 10.09.2013

Mesaj de ozzy » 11 Sep 2013, 09:32

1.Cum spuneam, Mutu are loc în această echipă și dacă-i legi mâna dreaptă de piciorul stâng. O fi el schimbat în min. 50 la Ajaccio, dar măcar are o echipă la care joacă, Marica stă pe bară de luni de zile. N-am nimic cu Marica, mi se pare un atacant ok, dar nu e normal să joci titular la natională, când tu n-ai echipă de club. Vorba lui Jenei, lui Marica unde i-au trimis telegrama de convocare, l-au oprit pe stradă și i-au dat-o?

2. Fără Tătărușanu, luam 3-4. Maestre s9k3k3, la primul gol, în loc să te întrebi ce putea face Tătărușanu, mai bine te întrebi cum aia mă-sii a dat ăla cu capul dintre cei doi plăvani Chiricheș și Goian.

3. Fără discuție, Pițurcă nu mai avea ce să caute la națională încă de la rușinea de meci cu Olanda de la EURO, când se rugau ăia de noi să-i batem și noi ne apăram. Nu zic că avem super valori, dar modul în care face el selecția și echipa e dezatruos. Îl avem pe Papp care e titular în serie A, dar jucăm cu Goian, titular în serie B, ca să dau doar un exemplu. Pe urmă se plânge că jucătorii nu pot juca două meciuri la 4 zile. Păi cum mama dracului Dodel, Popa, Pintilii joacă de rup la oițe și în campionat și în champions league și reușesc să bată echipe ca Ajax și Chelsea, iar la națională nu fac nimic? Că doar n-o să-mi ziceți că jocul stelei stă în Piovaccari și ce căcat de străini mai au ei.

4. Maxim e un fotbalist extrem de talentat și care, cu zece zile în urmă, a jucat senzaționala pentru Stuttgart. Până la proba contrarie, eu tot pe Pițurcă îl învinovățesc că Maxim nu dă același randament și aici.

5. După cum spuneam și ieri, e foarte posibil să ne calificăm și așa la baraj. Doar că n-avem ce căuta acolo și cu atât mai puțin la mondiale.

Scrie răspuns