Romania - Turcia, 10.09.2013

Comentarii referitoare la Echipa Nationala a Romaniei, campanii de calificari, jucatori, antrenori, evolutii, etc.

Moderator: grup_moderatori

ce facem cu Turcia?

Poll ended at 13 Sep 2013, 01:05

victorie
8
40%
egal
10
50%
infrangere
2
10%
 
Total votes: 20

Avatar utilizator
DeuxEx
fanatic
fanatic
Mesaje: 12349
Membru din: 23 Iul 2006, 05:02

Romania - Turcia, 10.09.2013

Mesaj de DeuxEx » 08 Sep 2013, 00:48

Pe 10 septembrie incercam sa ne consolidam locul 2 in grupa si, totodata, sa urcam in clasament pentru a intra in urna la eventualul meci de baraj pentru Mondialul de anul viitor din postura de capi de serie, intr-un meci impotriva echipei nationale a Turciei, condusa mai nou de "imparatul" Fatih Terim.
Noi venim dupa un 3-0 electrizant cu Ungaria, ei vin dupa un 5-0 sec cu Andorra. Ce credeti ca va reusi nationala condusa de Piturca in acest meci? Care credeti ca va fi primul 11, in contextul in care Bourceanu este suspendat?
Deoarece vad ca nu am posibilitatea de a introduce un sondaj pentru acest meci, rog unul dintre moderatori sa se ocupe de aceasta problema minora...
Last edited by Anonymous on 08 Sep 2013, 01:05, edited 1 time in total.
Motiv: am adaugat chestionarul.
"La un club de fotbal exista o trinitate formata din jucatori, antrenor si suporteri. Patronii nu au nici o treaba aici. Singurul lor rol este sa semneze cecuri..."
Bill Shankly
EX-Cristi007
Voucher reducere PCGarage.ro: AZ6S5EFI

Avatar utilizator
romaad
fanatic
fanatic
Mesaje: 5817
Membru din: 30 Mar 2009, 14:29

Re: Romania - Turcia, 10.09.2013

Mesaj de romaad » 08 Sep 2013, 01:49

un egal ar fi bun. Ne califica la baraj in proportie de 98%. In rest, legat de capi de serie nu stiu ce sa zic, oricum vor fi echipe prea puternice pentru noi acolo, nu-mi fac iluzii

Avatar utilizator
gsm
fanatic
fanatic
Mesaje: 1450
Membru din: 23 Feb 2004, 11:12

Re: Romania - Turcia, 10.09.2013

Mesaj de gsm » 08 Sep 2013, 12:14

fratilor, in general echipele turcesti fie cele de club, fie cele de nationala, se mobilizeaza foarte bine la meciurile cu miza care se joaca in deplasare. daca acest meci s-ar fi juca acasa la ei, intr-o asemenea atmosfera plecam cu 60% sanse de a ii bate. uitandu-ne in istoricul meciurilor decisive jucate de catre echipa nationala a turciei o sa vedeti ca atat meciurile decisive din grupe si cat meciurile de baraj jucate acasa au fost dezastruoase ptr ei. ei vin sa ne bata. eu unul sunt putin pesimist in privinta echipei romaniei avand in vedere ca in general noi (romanii) n-am legat 2 meciuri bune niciodata. nici in 94, am incasat-o de la elvetieni cu 4-1. sper ca de data asta sa fie cu noroc. Hai Romania!

Avatar utilizator
muttley
fanatic
fanatic
Mesaje: 7062
Membru din: 18 Mai 2010, 00:24

Re: Romania - Turcia, 10.09.2013

Mesaj de muttley » 08 Sep 2013, 12:30

asta cu seria nu este nimic sigur ! dar absolut nimic ! pana in ultima etapa se joaca. Singura grupa care e jucata ! este grupa A... unde atat Belgia cat si Croatia nu mai pot pierde locul doi. Lupta se da intre ele pentru primul loc insa greu de crezut ca Belgia mai poate pierde acest loc.

In rest Bulgaria , Suedia , Muntenegru si chiar Russia mai au meciuri de jucat unde o sa se piarda puncte pt ca se joaca intre ele.

Problema noastra e urmatoarea: Olanda la ora jocurilor cu Turcia si Ungaria o sa fie calificata ! Sunt sigur ca Van Gaal o sa bage jucatori tineri fara experienta sa vada daca se poate baza pe cineva anul viitor. Noi in acest moment avem 4 puncte castigate cu Ungaria si 3 cu Turcia ! daca facem 4 si cu Turcia tot nu suntem siguri de calificare ! Pt ca Ungaria la o eventuala victorie cu Turcia si un Egal cu Olanda (greu de crezut) ar putea trece peste noi.
In acest moment vad in Estonia o echipa care ne poate ajuta mai mult.... au avut un start slab dar sunt o echipa greu de invins.
Daca pierdem cu Turcia .... mai pastram sanse dar trebuie sa speram ca Olanda o sa joace pana la final la cel mai inalt nivel iar noi sa dam peste 6-7 goluri in dubla cu Estonia si Andorra.
In acest moment noi suntem la +2 goluri daca am pierde cu 1-0 am ajunge la +1 in timp ce turcia la +6.... deci trebuie minim 7 goluri pana la final sa fim la un +8.
Grupa e complicata ! Mai era o varianta (extremista) dar exista ! Noi sa castigam tot pana la final (9pct) iar Olanda sa piarda tot (dar dupa egalul din Estonia aceasta varianta cade).
Am avut destul de prost facut calendarul ! era bine sa intalnim Olanda in acest moment ! cand jucatorii ajungeau dupa o pauza la Nationala plus echipa aproape calificata ! Si Piturca a gresit... s-a lasat luat de val si a incercat sa ne batem de la egal la egal cu ei cand acasa puteam face un joc inchis in care sa ne aparam si sa facem un egal (am avut si ghinion.... daca intra golul lui Torje sau macar daca nu primeam acel penalty in min 46. Intram la pauza cu 1-2 si totul era posibil.)
Concluzia e.... nici cu un egal nu suntem siguri de calificare ! Sa speram ca Estonia profita de infrangerea Ungariei.

Pronostic:

2-2 (cel mai bun caz) cel mai prost 0-2

edit: o mica precizare ! noi daca castigam tot pana la final putem sa fim in primele 4 echipe conform pozitiei in clasamentul natiunilor.
Last edited by muttley on 08 Sep 2013, 12:33, edited 1 time in total.
"Sunteti doar niste cretini daca cereti transferuri in conditiile in care Bill Gates nu face acest lucru" - Andrei Mantog

Eduard Apostol: "craiovenii s-au putut amuza cu inovaţiile oltenilor."

Jucatorul favorit? Cosmin Moti

Avatar utilizator
stuparu_alexandru
fanatic
fanatic
Mesaje: 8172
Membru din: 30 Oct 2005, 21:24

Re: Romania - Turcia, 10.09.2013

Mesaj de stuparu_alexandru » 08 Sep 2013, 13:17

care-i treaba cu biletele ?
Nu fi si prost si tare-n gura... ca ... cine stie

conStiinta

Re: Romania - Turcia, 10.09.2013

Mesaj de conStiinta » 08 Sep 2013, 13:50

Acum 1h am luat eu la T2, inelul 3. Pe langa astea de 80, mai aveau la 160Ron si VIP. Asta la intarea din B-dul Basarabia.

Avatar utilizator
romaad
fanatic
fanatic
Mesaje: 5817
Membru din: 30 Mar 2009, 14:29

Re: Romania - Turcia, 10.09.2013

Mesaj de romaad » 08 Sep 2013, 21:25

s9k3k3, daca facem egal cu Turcia eu zic ca suntem calificati pentru ca mi-e greu sa cred ca ne vom impiedica de Andorra si Estonia. Golaveraj putem face cu Andorra, daca e nevoie, dar mi-e greu sa cred ca Ungaria ar putea bate Olanda, fie si daca batavii baga rezervele.

Avatar utilizator
stuparu_alexandru
fanatic
fanatic
Mesaje: 8172
Membru din: 30 Oct 2005, 21:24

Re: Romania - Turcia, 10.09.2013

Mesaj de stuparu_alexandru » 08 Sep 2013, 21:47

romaad scrie:s9k3k3, daca facem egal cu Turcia eu zic ca suntem calificati pentru ca mi-e greu sa cred ca ne vom impiedica de Andorra si Estonia. Golaveraj putem face cu Andorra, daca e nevoie, dar mi-e greu sa cred ca Ungaria ar putea bate Olanda, fie si daca batavii baga rezervele.

facem si eu niste calcule, si cred ca si daca am pierde cu turcia, tot ne-am putea califica. trebuie doar sa batem pana la final si sa vedem ce face ungaria cu olanda. ideea este totusi sa nu pierdem, si sa facem egalul ala care ne-ar salva sau de ce sa nu batem.
Nu fi si prost si tare-n gura... ca ... cine stie

ozzy

Re: Romania - Turcia, 10.09.2013

Mesaj de ozzy » 08 Sep 2013, 22:06

Terminati ma cu prostiile, daca facem un egal suntem calificati la baraj. Noi avem ca si asigurate 19 puncte (nici chiar Piturca nu se poate impiedica cu Andorra si acasa cu Estonia), daca luam unul cu Turcia facem 20, ceea ce automat scoate Turcia din calcule. Ungurii pot face 20 de puncte, dar numai daca bat Olanda (la Amsterdam :!: , ceea ce e de domeniul fanatasticului). Si oricum la egalitate de puncte cred ca se iau meciurile directe prima data, nu?

Acum vine partea nasoala :)( , ca eu nu cred ca vom obtine acest punct. In pofida unor cunoscatori de pe aici, eu raman la parerea ca am avut mult noroc cu ungurii. Am dat goluri din singurele ocazii din prima repriza, iar ungurii au cedat psihic, probabil din cauza ca au fost foarte marcati de aceasta rivalitate cretina cu noi. Cu Turcia va fi altceva si parca-l vad pe Piti ca joaca la ciupeala si pierde.
Chiar si asa, tinand cont de program, probabil ca tot noi vom termina pe 2, doar ca la baraj luam bataie, indiferent de adversar.

A, si programul a fost foarte bun. Am mai jucat noi cu Olanda cand erau deja calificati si se rugau de noi sa-i batem si am facut rahatul praf. Era clar ca ne luptam pentru locul 2 cu ungurii si turcii, deci ce-ti poti dori mai mult decat sa joci meciurile decisive pe teren propriu?

Avatar utilizator
romaad
fanatic
fanatic
Mesaje: 5817
Membru din: 30 Mar 2009, 14:29

Re: Romania - Turcia, 10.09.2013

Mesaj de romaad » 08 Sep 2013, 22:18

Se ia in considerare golaverajul din cate am inteles eu. FIFA nu agreeaza chestia asta cu rezultatele directe

ozzy

Re: Romania - Turcia, 10.09.2013

Mesaj de ozzy » 08 Sep 2013, 22:21

romaad scrie:Se ia in considerare golaverajul din cate am inteles eu. FIFA nu agreeaza chestia asta cu rezultatele directe
Asa o fi, pe de alta parte ne si ajuta chestia asta daca luam bataie de la turci, ca am fi avut in cel mai bun caz egalitate cu ei la scoruri directe.

Avatar utilizator
muttley
fanatic
fanatic
Mesaje: 7062
Membru din: 18 Mai 2010, 00:24

Re: Romania - Turcia, 10.09.2013

Mesaj de muttley » 08 Sep 2013, 22:28

ozzy scrie:
romaad scrie:Se ia in considerare golaverajul din cate am inteles eu. FIFA nu agreeaza chestia asta cu rezultatele directe
Asa o fi, pe de alta parte ne si ajuta chestia asta daca luam bataie de la turci, ca am fi avut in cel mai bun caz egalitate cu ei la scoruri directe.
noi daca luam bataie de la turci .... stam la mana olandei.... si pe cuvant daca as putea vedea cum Olanda ar castiga la Istanbul in fata a 40-50 mii de oameni ! un meci care pentru turcia e decisiv ! si pt olandezi un amical.
"Sunteti doar niste cretini daca cereti transferuri in conditiile in care Bill Gates nu face acest lucru" - Andrei Mantog

Eduard Apostol: "craiovenii s-au putut amuza cu inovaţiile oltenilor."

Jucatorul favorit? Cosmin Moti

Avatar utilizator
romaad
fanatic
fanatic
Mesaje: 5817
Membru din: 30 Mar 2009, 14:29

Re: Romania - Turcia, 10.09.2013

Mesaj de romaad » 08 Sep 2013, 22:32

ozzy scrie:
romaad scrie:Se ia in considerare golaverajul din cate am inteles eu. FIFA nu agreeaza chestia asta cu rezultatele directe
Asa o fi, pe de alta parte ne si ajuta chestia asta daca luam bataie de la turci, ca am fi avut in cel mai bun caz egalitate cu ei la scoruri directe.
Da, este in avantajul nostru, cu conditia sa dam multe cu Andorra si Estonia, momentan suntem sub Turcia la golaveraj si daca luam bataie de la ei o sa fim si mai mult. Vom avea minim 4 goluri de recuperat, in ipoteza ca o furam la un gol diferenta.

DoRyN

Re: Romania - Turcia, 10.09.2013

Mesaj de DoRyN » 08 Sep 2013, 22:46

Primul criteriu de departajare e golaverajul si nu meciurile directe.

conStiinta

Re: Romania - Turcia, 10.09.2013

Mesaj de conStiinta » 08 Sep 2013, 23:05

Ceea ce am gasit pe net:
Criteriile de calificare la CM 2014, zona Europa, la egalitate de puncte:
1) golaveraj general
2) număr total de goluri marcate
3) numărul de puncte obţinute în partidele directe
4) golaverajul în partidele directe
5) numărul mai mare de goluri înscris în meciurile directe
6) numărul mai mare de goluri înscris în deplasare în meciurile directe, dacă există doar două echipe la egalitate de puncte

Scrie răspuns