[Baraj CM 2014] Grecia-Romania

Comentarii referitoare la Echipa Nationala a Romaniei, campanii de calificari, jucatori, antrenori, evolutii, etc.

Moderator: grup_moderatori

Scrie răspuns
ozzy

Re: [Baraj CM 2014] Grecia-Romania

Mesaj de ozzy » 20 Noi 2013, 11:52

Băi, e vorba de modul de abordare, nu de rezultat.
Cu Slovenia s-a pierdut tot acolo: am ratat ocazii mari, la 1-1 am avut penalty clar la Mutu care nu s-a dat, iar al doilea gol al slovenilor a fost ceva de cascadorii râsului: un prost a vrut să centreze de pe linia de fund și a nimerit pe poartă, surprinzându-l pe Stelea. Dar noi am jucat fotbal în ambele meciuri.
Îți dau un alt exemplu, ca să înțelegi: și Iordănescu s-a apărat și a jucat pe contraatac cu Columbia în 94, dar, dacă era Pițurcă antrenor, el l-ar fi lăsat pe Hagi pe bancă și l-ar fi băgat la mijloc pe Papură, că face faza defensivă.

Avatar utilizator
muttley
fanatic
fanatic
Mesaje: 7062
Membru din: 18 Mai 2010, 00:24

Re: [Baraj CM 2014] Grecia-Romania

Mesaj de muttley » 20 Noi 2013, 12:06

Da ... il lasa pe Hagi pe banca. Hai ma..... Uite asa pot si eu sa spun ca la 1-1 aseara am avut penalty. Voiam sa vad cum joaca Grecia la 2-1 cu 20 minute inainte de final. Chiar voiam sa vad.... ca dupa ce si-au dat autogol s-au [cenzurat] pe ei putin !.

Abordarea e diferita in functie de adversar si de ce material ai. Vrei sa comparam jucatorii din barajul cu Slovenia cu cei de acum?. Aseara vrei sa spui ca nu am jucat ofensiv? dar atat putem frate. Crezi ca suntem singuri pe teren? crezi ca adversarii nu au si ei jucatori care sa nu ne lase sa construim. Am alergat tot meciul... am avut posesie iar intr-un moment de neatentie am luat gol. Vrei sa spui ca aia u dat gol din intamplare? Pasa aia intamplatoare a fost? finalizarea uratului tot intamplatoare a fost? Faptul ca nu ne-am creat ocazii nu inseamna ca aia sunt valorosi si experiementati?. Pai frate ei au o medie de sub 0.5 goluri pe meci primite. Chiar toate adversarele de joaca cu ei sunt asa slabe de nu pot sa le dea gol?

Repet... prea ne credem fotbalisti cand noi suntem nimeni in acest sport. Asta e valoarea noastra ! Sigur cu putin noroc , cu un arbitraj corect , cu mai multa atentia puteam sa ne calificam. Imi pun viata in joc ca daca mai jucam de 10 ori cu Grecia la Atena nu mai luam 3 goluri.. dar nici nu dam mai mult de 1 sau nu castigam mai mult de 2 meciuri. La Atena scorul corect era 1-0 pt Grecia ! Nu se stie acasa ce se putea intampla daca ei aveau doar avantajul unui singur gol.
"Sunteti doar niste cretini daca cereti transferuri in conditiile in care Bill Gates nu face acest lucru" - Andrei Mantog

Eduard Apostol: "craiovenii s-au putut amuza cu inovaţiile oltenilor."

Jucatorul favorit? Cosmin Moti

Avatar utilizator
SLH
fanatic
fanatic
Mesaje: 3858
Membru din: 19 Noi 2006, 13:02

Re: [Baraj CM 2014] Grecia-Romania

Mesaj de SLH » 20 Noi 2013, 13:02

Urat de tot.

iuli

Re: [Baraj CM 2014] Grecia-Romania

Mesaj de iuli » 20 Noi 2013, 13:09

Piturca a pierdut clar dubla cu grecii,eu nu prea pun botul la povestea asta ca nu avem jucatori.In ideea mea la echipa nationala selectionerul aduce cei mai buni jucatori ai momentului nu te apuci sa creezi tu echipa in timp.Ii iei pe cei mai buni si-i asezi in teren in asa fel incat sa castigi.

Avatar utilizator
muttley
fanatic
fanatic
Mesaje: 7062
Membru din: 18 Mai 2010, 00:24

Re: [Baraj CM 2014] Grecia-Romania

Mesaj de muttley » 20 Noi 2013, 13:28

Digi il anunta pe Petrescu ca fiind noul antrenor al echipei nationale. Un anunt care face foarte multa lume fericita :up:
"Sunteti doar niste cretini daca cereti transferuri in conditiile in care Bill Gates nu face acest lucru" - Andrei Mantog

Eduard Apostol: "craiovenii s-au putut amuza cu inovaţiile oltenilor."

Jucatorul favorit? Cosmin Moti

ozzy

Re: [Baraj CM 2014] Grecia-Romania

Mesaj de ozzy » 20 Noi 2013, 13:57

s9k3k3 scrie: Abordarea e diferita in functie de adversar si de ce material ai. Vrei sa comparam jucatorii din barajul cu Slovenia cu cei de acum?. Aseara vrei sa spui ca nu am jucat ofensiv? dar atat putem frate. Crezi ca suntem singuri pe teren? crezi ca adversarii nu au si ei jucatori care sa nu ne lase sa construim. Am alergat tot meciul... am avut posesie iar intr-un moment de neatentie am luat gol. Vrei sa spui ca aia u dat gol din intamplare? Pasa aia intamplatoare a fost? finalizarea uratului tot intamplatoare a fost? Faptul ca nu ne-am creat ocazii nu inseamna ca aia sunt valorosi si experiementati?. Pai frate ei au o medie de sub 0.5 goluri pe meci primite. Chiar toate adversarele de joaca cu ei sunt asa slabe de nu pot sa le dea gol?
Repet, calificarea nu s-a pierdut aseară, ci la Atena. Acolo Pițurcă a jucat păgubos, încercând un 0-0, în loc să bage jucători de atac care să poată înscrie. Acolo, de voie de nevoie, trebuia ca grecii să atace, că erau acasă și aveam mai multe șanse să-i prindem descoperiți. Aseară era clar că ei se vor apăra și nu ne vor lăsa spații.

ozzy

Re: [Baraj CM 2014] Grecia-Romania

Mesaj de ozzy » 20 Noi 2013, 13:59

iuli scrie:Piturca a pierdut clar dubla cu grecii,eu nu prea pun botul la povestea asta ca nu avem jucatori.In ideea mea la echipa nationala selectionerul aduce cei mai buni jucatori ai momentului nu te apuci sa creezi tu echipa in timp.Ii iei pe cei mai buni si-i asezi in teren in asa fel incat sa castigi.
Bineînțeles. Și mai e ceva: dacă știi că nu ai jucători, de ce te bagi, frate? Ce, când a semnat contractul, Pițurcă avea impresia că o să-i poată convoca pe Cavani și Ribery și a constatat ulterior cu dezamăgire că nu se poate baza decât pe Stancu și Cociș?

Avatar utilizator
muttley
fanatic
fanatic
Mesaje: 7062
Membru din: 18 Mai 2010, 00:24

Re: [Baraj CM 2014] Grecia-Romania

Mesaj de muttley » 20 Noi 2013, 14:06

Tin sa va mai spun ceva ! in min 60 am mai avut un penalty sau daca nu o lovitura libera fix pe linia careului dar eu zic ca e in careu. Iar la faza din min 75 .. nu avem nimic de comentat. e penibilc e a facut asistentula al de pa partea dreapta.
"Sunteti doar niste cretini daca cereti transferuri in conditiile in care Bill Gates nu face acest lucru" - Andrei Mantog

Eduard Apostol: "craiovenii s-au putut amuza cu inovaţiile oltenilor."

Jucatorul favorit? Cosmin Moti

Avatar utilizator
DeuxEx
fanatic
fanatic
Mesaje: 12349
Membru din: 23 Iul 2006, 05:02

Re: [Baraj CM 2014] Grecia-Romania

Mesaj de DeuxEx » 20 Noi 2013, 14:10

Daca aveam echipa, trebuia sa le fi dat 4-5 goluri in Grecia si 6-7 la Bucuresti! Dar atata timp cat Piturca face convocarile pe pile si spaga, ce mai vreti? Rezultate? Eu ma mir ca am prins locul de baraj!
"La un club de fotbal exista o trinitate formata din jucatori, antrenor si suporteri. Patronii nu au nici o treaba aici. Singurul lor rol este sa semneze cecuri..."
Bill Shankly
EX-Cristi007
Voucher reducere PCGarage.ro: AZ6S5EFI

WhiteBlue Heart
membru
membru
Mesaje: 206
Membru din: 28 Mai 2007, 00:10

Re: [Baraj CM 2014] Grecia-Romania

Mesaj de WhiteBlue Heart » 20 Noi 2013, 14:20

nu stiu daca ati vazut dubla ucraina-franta ca sa faceti o comparatie.pe mine m-a impresionat devotamentul,ambitia si rautatea ucrainienilor,o echipa cam de nivelul nostru dar cu un suflet mare.daca vedeam macar asta si la noi supararea era mai mica dar la cat de lamentabil ne-am comportat...
"Veneau ca sa ne vada pe noi.Si aveau acea mandrie specifica olteanului,sa se bata cu pumnul in piept,sa zica noi suntem cei mai buni.40 de mii?noi eram obisnuiti,jucasem si cu valcea cu 40 de mii,si cu jiul...pentru noi era surpriza daca n-am fi gasit cei 40 de mii acolo!"(King Ilie Balaci)

iuli

Re: [Baraj CM 2014] Grecia-Romania

Mesaj de iuli » 20 Noi 2013, 14:32

Hoban a fost aseara,dupa Maxim evident, excelent la mijloc.Deci cine trebuia sa vada care e mai in forma?Ce atitudine a cazut la B Stancu?O tara intreaga si-a dat seama ca asta e 0 barat si tu vrei sa demonstrezi ca esti cel mai destept si-l tii sa ne faca de ras(degeaba il blameaza lumea pe Torje,primul gol e pleaca de la greseala omului cu implant de par).
Piturca nu e antrenor slab,dar nu poate fi un selectioner bun pt ca e incapatanat,orgolios,avar si incapabil sa fie echidistant.

Avatar utilizator
muttley
fanatic
fanatic
Mesaje: 7062
Membru din: 18 Mai 2010, 00:24

Re: [Baraj CM 2014] Grecia-Romania

Mesaj de muttley » 20 Noi 2013, 14:51

abia astept noul selectioner care o sa fie amabil , prietenos si nu o sa faca selectia pe pile si spagi. probabil el o sa dea peste 9 goluri intr-o dubla de Baraj cu Grecia ! si o sa vedem rautate si dorinta exact ca jucatorii Ucrainei (care e de valoarea noastra :)( ).
Eu totusi sper sa fie Regechampf ala ! ca tot e el iubit de porcul mistret :)
"Sunteti doar niste cretini daca cereti transferuri in conditiile in care Bill Gates nu face acest lucru" - Andrei Mantog

Eduard Apostol: "craiovenii s-au putut amuza cu inovaţiile oltenilor."

Jucatorul favorit? Cosmin Moti

Dtristan
fanatic
fanatic
Mesaje: 1155
Membru din: 26 Apr 2006, 22:01

Re: [Baraj CM 2014] Grecia-Romania

Mesaj de Dtristan » 20 Noi 2013, 15:50

WhiteBlue Heart scrie:nu stiu daca ati vazut dubla ucraina-franta ca sa faceti o comparatie.pe mine m-a impresionat devotamentul,ambitia si rautatea ucrainienilor,o echipa cam de nivelul nostru dar cu un suflet mare.daca vedeam macar asta si la noi supararea era mai mica dar la cat de lamentabil ne-am comportat...


Am vazut atat Ucraina Franta cat si Portugalia cu Suedia. Un alt film. Si e mare diferenta ca si echipe. Nu se pot compara zic eu.
De ce nu putem recunoaste ca suntem slabi rau. Asa de ce ungurii nu puteau emite pretentii la calificare...aia sunt mult mai slabi ca noi. Hai sa ne vedem lungul nasului. Acum urmeaza sa ne uitam inainte si sa se incerce crearea unui nucleu bun de jucatori, cu PAntilimon, Tatarusanu, Chiriches, Maxim, poate chiar si Marica, si apoi sa aducem jucatori alaturi pentru a crea o echipa competitiva. daca incercam iarasi cu jucatori de la Orduspor sau echipa aia din Ucraina unde joaca si Cocis nu avem sanse. Daca ne trezim iarasi la un baraj(slava domnului ca se califica 2 pt europene) ca nu avem ca optiuni dar fiind experienta si jocurile la nationala in afara de Cocis la inchidere, iarasi o sa avem aceiasi dezamagire si peste 2 ani.
Unii au cantitate altii au calitate! Cantitatea se cumpara, calitatea se castiga!

Avatar utilizator
muttley
fanatic
fanatic
Mesaje: 7062
Membru din: 18 Mai 2010, 00:24

Re: [Baraj CM 2014] Grecia-Romania

Mesaj de muttley » 20 Noi 2013, 16:08

eu cred ca in acel nucleu mai pot intra jucatori gen Matel , Latovlevici , Torje (care e tanar) de ce nu si Keseru ca solutie pentru marica.

Cert e ca avem o serie de jucatori 5-6 dar cam atat. Daca lipsesc 4 deja suntem in pom si sa fim la fel de sinerci nici dintre acesti 5-6 jucatori de baza nu e unul mare scula. Maxim a jucat binisor aseara dar sa fim seriosi. Toti spuneau ca el o sa decida jocul dar nu poate pt ca momentan nu se afla la un asemenea nivel. Are talent si poate creste dar trebuie rabdare.
Problemele noastre sunt pe la inchidere ... acolo unde nu prea avem jucatori. Hoban si Bourceanu sunt orice dar nu tineri. Cred ca trebuie sa renuntam definitiv la Goian (sa ramana rezerva). Avem neaparat nevoie sa sudam cuplul Matel-Gardos-Chiriches. Cred ca pe Rat ne putem baza incontinuare daca joaca in PL. Din pacate daca ne uitam in urma nu vedem pe nimeni. Avem numai cocalari care il au idol pe guta gen Iancu sau Stanciu. Din pacate mai avem 3 jucatori de care sau mai bine zis pe care nu ne-am putut baza. Grozav a ales banii la varsta asta ! Nistor nu joaca in Franta iar Chipciu a fost accidentat.

Eu pe viitor vad o linie de 3 in spatele lu' Marica formata din Chipciu-Maxim-Torje. Gabi poate juca si in partea stanga si sincer cred ca o face mai bine. Daca joaca pe picior schimbat mereu are interiorul asa in banda dreapta il limitam putin. Primul care a vazut asta e antrenorul de la Espanyol care l-a folosit in banda stanga. Cred ca poate juca si la nationala tot in stanga ... iar Chipciu in dreapta. La fel de bine si Chipciu poate juca in stanga.
"Sunteti doar niste cretini daca cereti transferuri in conditiile in care Bill Gates nu face acest lucru" - Andrei Mantog

Eduard Apostol: "craiovenii s-au putut amuza cu inovaţiile oltenilor."

Jucatorul favorit? Cosmin Moti

Dtristan
fanatic
fanatic
Mesaje: 1155
Membru din: 26 Apr 2006, 22:01

Re: [Baraj CM 2014] Grecia-Romania

Mesaj de Dtristan » 20 Noi 2013, 16:39

Clar si Chipciu si Pintili merg in formula de viitor. Nu il vad pe LAtovlevici...aseara i-am vazut limitele. Si Nistor e un jucator excelent pentru viitor dar trebuie sa confirme mai intai la club!
Unii au cantitate altii au calitate! Cantitatea se cumpara, calitatea se castiga!

Scrie răspuns