OLANDA-ROMANIA

Discutii despre meciurile disputate la Euro 2008

Moderator: grup_moderatori

Închis
DoRyN

Franţa e de vină

Mesaj de DoRyN » 19 Iun 2008, 10:26

Din nou marile imperii ale fotbalului ne-au sacrificat pentru a-şi face jocurile murdare. De exemplu, Van Basten a folosit o tactică abjectă: a băgat în teren jucători pe care Piţi nu-i avea în catalogul cu abţibilduri, care nu au avut nici măcar o singură ocazie clară de autogol. Dar nu Olanda e principala vinovată pentru necalificarea României, ci Franţa. Halal vicecampioană mondială, dacă în zece oameni şi fără Ribery nu a fost în stare să facă un prăpădit de egal cu campioana!

Pe ai noştri nu putem da vina, pentru că nu au fost pe teren. Aţi văzut o echipă românească la Berna, în faţa Olandei? Nu. Gîndul unei calificări cu două puncte a fost atît de seducător, încît l-au lăsat pe Lobonţ în poartă şi s-au dus toţi la Zürich, la Franţa - Italia, singurul meci care putea să ne scoată din grupe.

De aia n-am cucerit noi pe nimeni. De exemplu, pe turcii ăia pe care i-am bătut de cîte ori i-am prins, fie în cartea de istorie, fie în filmele lui Sergiu, dar care au dat 3 goluri într-un sfert de oră, şi nu oricui, ci unei echipe a Cehiei care îşi juca şi ea ultima şansă. În faţa unui noian de ocazii, românul se crispează şi face o greşeală capitală: gîndeşte, apoi, ostenit de efortul depus, se culcă pe-o ureche. “Măria ta, porţile cetăţii sînt deschise, nu e nimeni înăuntru. Ce ordoni?”. “Hmmm, e ceva putred aici, haiducii mei. Aşezaţi tabăra, desfaceţi-vă pacheţelele cu mîncare şi, dacă nu se schimbă nimic într-o oră, ne întoarcem acasă”.

Există totuşi unele dovezi că am fi jucat, dar, sincer, nu le cred. De exemplu, după meci, la emisiunea de analiză a TVR, am văzut un şut periculos al lui Mutu reluat de 19 ori. De-asta îmi place analiza fotbalistică: poţi rămîne cu senzaţia că o echipă inexistentă a atacat în valuri. Şi zău dacă nu la ultima reluare, din cel de-al cincilea unghi, ratarea nu devenise puţin gol.

http://www.adriangeorgescu.ro/2008/06/1 ... e-de-vina/

Avatar utilizator
Pacala
fanatic
fanatic
Mesaje: 4065
Membru din: 19 Iul 2004, 05:57

Re: OLANDA-ROMANIA

Mesaj de Pacala » 19 Iun 2008, 10:41

cu franta, italia si prima repriza cu olanda a fost, per total, ok...si-au atins scopul cu un aanumit joc.......dar in a doua repriza cu olanda...erau obligati sa atace....sa joace ca turcii in meciul cu cehii...si n-au facut-o.....pt ca n-au avut spiritul alora

daca va uitati la istoria meciurilor decisive ale romaniei de-a lungul timpului....se vede clar ca atunci cand am fost obligati sa invingem in meci decisiv...n-am facut-o....ne-au batut la bucuresti...elvetienii...nord irlandezii....sarbii...am facut egal cu rdg, spania si slovenia...n-am batut la sofia bulgaria.....romania s-a dus in mexic pt ca avea nevoie de egal cu grecii si la euro pt ca aveam nevoie de egal in cehoslovacia in deplasari...ne-am calificat cind aveam nevoie de egal cu portughezii in meci decisiv la bucuresti s.a.m.d

o singura data romania a castigat in meci decisiv....cu danemarca la bucuresti in 89....asta e o ciudatenie in istoria fotbalului romanesc.....ar mai fi o ciudatenie finala castigata la 11m de steaua la sevilla...de regula ne-o furam la 11m dar si acolo se poate spune ca romanii au ratat mult dar a fost duckadam...un neamt....ramane acel meci cu danemarca 3-1 din 89..in rest, romania n-a avut spiritul de lupta sa castgam cand eram obligati s-o facem in meci decisiv......era greu de crezut ca o faceam acum indiferent cum s-ar fi numit antrenorul...sau jucatorii
daca s-au gasit oameni care sa sustina doua echipe infiintate de rusi direct in divizia A, de ce nu s-ar gasi destui care sa sustina o echipa infiintata de Mircea Sandu direct in divizia B.

Avatar utilizator
Cl4udiu
fanatic
fanatic
Mesaje: 1903
Membru din: 08 Sep 2006, 01:01

Re: OLANDA-ROMANIA

Mesaj de Cl4udiu » 19 Iun 2008, 10:50

Livius scrie:mai, acum e usor de criticat, totusi sa nu uitam ca majoritatea celor ce sunt in primul 11 fac parte din niste echipe mediocre (cel putin) la nivel european, Marius si Daniel Niculae, Tamas, Rat, Cocis, Petre. Noi avem un singur jucator care joaca la nivel inalt la o echipa adevarata - Chivu. Plus Mutu, dar Fiorentina nu se compara cu Manchester, Chelsea, Liverpool, Barcelona, etc. Acum dam toti in Piturca, dar pe de alta parte cu cine sa te iei la tranta cu Franta, Italia sau Olanda? Daca ieseam la joc ne dadeau aia de la 3 in sus. Sigur ca la meciul cu Olanda am dezamagit in primul rand prin atitudine, dar de la cine vrei mentalitate de invingator (Codrea care joaca la o echipa de mijlocul clasamentului, Petre care e iesit total din forma sau grupul de la steaua care se astepta ca sa fie Teia Sponte in tribuna cu celebra sa geanta, sau sa se fi intalnit Lupescu la o tabla cu Van Basten prin vreun bar). Nu mi se pare corect sa dam toti in Piturca. Dam exemplul Rusiei dar nu putem compara adversarii, stati sa vedeti cate o sa le dea olandezii. Eu fac un apel la o analizare mai obiectiva a prestatiei jucatorilor nostri.
ps - o rusine articolul lui vochin din gsp. Asta ii face cale lui mucescu mic la nationala. Pana ieri il ridica in slavi pe olaroiu, acum vrea spectacol, bleah. :smoke:

piturca e de vina !

El facut lotul asta de :bad: , el a bagat in teren o echipa care are sanse foarte mici sa ajunga si in terenul advers , el putea sa bata franta mai ales cand a vazut ca nu seamana nici pe departe cu vicecampioana mondiala ... a fost echipa slaba rau care o putea invinge , in meciul ala trebuia sa atacam macar dupa pauza , dar noi nici macar nu am incercat sa le dam gol .... 0 suturi pe poarta spune multe .

El nu a putut sa atace in meciul cu olanda o echipa care parca doreau victoria noastra mai mult decat noi .... dar cand au vazut ca nu au cu cine au dat si ei gol ....

Eu zic ca trebuie sa ramana , dar trebuie sa-si schimbe modul in care face selectia si sa nu se mai lase influentat de altii ... si sa mai incerce sa mai schimbe si sistemult de joc .... noi jucam 4 5 1 .... nu stiu unde ati vazut voi 4 3 3 ... poate doar pe hartie cand prezentau echipele :laughing: :laughing: :laughing: :laughing:


apld apld apld foarte bun articolul lui adrian georgescu
Imagine

Avatar utilizator
Pacala
fanatic
fanatic
Mesaje: 4065
Membru din: 19 Iul 2004, 05:57

Re: Franţa e de vină

Mesaj de Pacala » 19 Iun 2008, 11:00

DoRyN scrie:De exemplu, pe turcii ăia pe care i-am bătut de cîte ori i-am prins, fie în cartea de istorie, fie în filmele lui Sergiu, dar care au dat 3 goluri într-un sfert de oră, şi nu oricui, ci unei echipe a Cehiei care îşi juca şi ea ultima şansă. În faţa unui noian de ocazii, românul se crispează şi face o greşeală capitală: gîndeşte, apoi, ostenit de efortul depus, se culcă pe-o ureche.
http://www.adriangeorgescu.ro/2008/06/1 ... e-de-vina/
e usor sa scrii un articol inspirindu-te de pe forumuri si facind misto...la mistouri noi romanii ne batem la titlul mondial...dar putini sint pregatiti sa accepte ca nu avem curajul si spiritul necesar sa ne batem pina la capat in momente decisive.....asa a fost tot timpul si nu numai la fotbal.....acum un hagi, lucescu, iordanescu, jenei se dau mari cunoscatori dar si cu ei a fost la fel.

ROMANII N-AU SPIRITUL SA INVINGA INTRU-UN MECI DECISIV
daca s-au gasit oameni care sa sustina doua echipe infiintate de rusi direct in divizia A, de ce nu s-ar gasi destui care sa sustina o echipa infiintata de Mircea Sandu direct in divizia B.

LiviuB

Re: OLANDA-ROMANIA

Mesaj de LiviuB » 19 Iun 2008, 11:24

oricum noua ne sta in caracter sa ne punem cenusa in cap. N-are rost sa intram in detalii istorice dar mi se pare de-a dreptul jenanta prima fraza a individului... DAr da bine, nu e asa?
pe de alta parte, voi chiar nu realizati ca daca noi ne deschideam aia ne omorau? Ce draq e asa greu. Vrem sa ne batem de la egal cu echipe care au avut cate 10 jucatori in semifinalele Ligii Campionilor, cand noi ne mandream cu doi jucatori in semifinalele Cupei UEFA. In pm, inainte de Euro, ne dadeam cu parerea ca venim cu 0 pct, ca fac aia scor cu noi. Acum... la ce valoare aveam, n-am jucat din cauza antrenorului..

DoRyN

Re: OLANDA-ROMANIA

Mesaj de DoRyN » 19 Iun 2008, 11:28

Livius, majoritatea (inlcusiv eu) ar fi fost multumiti daca luam bataie, dar macar sa fi aratat ceva in acest ultim meci. Noi nu am aratat nimic. De asta dezamagirea este atat de mare.

Avatar utilizator
Nea Marin
fanatic
fanatic
Mesaje: 1742
Membru din: 20 Mai 2006, 14:03

Re: OLANDA-ROMANIA

Mesaj de Nea Marin » 19 Iun 2008, 11:45

Ba fratilor! Am mai zis, calificarea s-a pierdut cu Franta. Daca atacam macar de 2-3 ori ii bateam lejer si acum eram in sferturi, chiar si cu echipa asta facuta pt impresari.
Ne-am facut si iluzii dupa ce chipurile am batut Olanda in preliminarii (in ce conditii, si cu gol din ofsaid). Cica daca ieseam din grupa asta nu ne mai oprea nimeni sa luam titlul! Adica nici Spania sau Germania. :)(

Plus comparatiile cretine intre generatia Mutului si cea a lui Hagi. Pai aia jucau la echipe mari din Europa, bateau Argentina si alti granzi, era sa joace o semifinala de CM cu Brazilia! Aia veneau din comunism, li se deschisese lumea, erau ca baietii de la tara care vin la oras si dau tot din ei ca sa reuseasca. Astia de acu sint niste cirnati umflati de presa pt orice rashina scoasa pe gura si plini de bani primiti pe degeaba de la borfasii cu ifose. Iar daca in campionatul intern joaca si arbitrii pt tine capeti reflexul de a nu lupta si de a te milogi.

Poate ca Piturca, antrenor bun cindva, si-a atins limitele sau e prea dependent de stoaia si impresari.
STIINTA SUNTEM NOI !

Avatar utilizator
Cl4udiu
fanatic
fanatic
Mesaje: 1903
Membru din: 08 Sep 2006, 01:01

Re: OLANDA-ROMANIA

Mesaj de Cl4udiu » 19 Iun 2008, 12:10

DoRyN scrie:Livius, majoritatea (inlcusiv eu) ar fi fost multumiti daca luam bataie, dar macar sa fi aratat ceva in acest ultim meci. Noi nu am aratat nimic. De asta dezamagirea este atat de mare.

exact

Peste meciul cu franta sa zicem ca puteam trece .... primul meci , vicecampiona mondiala etc .... dar normal ca esti dezamagit cand intalnesti o asemenea echipa a frantei pe care puteam sa o batem daca eram mai curajosi

In meciul cu italia am jucat mai bine , dar tot la fel de dezamagit am fost pentru ca ma ratat acel penalty in minutul 82 (nu dau vina pe mutu ) .... nu pot sa ma bucur foarte mult de acel 1-1 stiind de ocazia imensa pe care am avut-o .

A venit insa meciul cu rezervele olandei care a pus capac la toate ....chiar daca si rezervele sunt foarte valoroase eu zic ca trebuia sa invingem si puteam sa o facem .... era o echipa care parca in unele momente nu vroia sa castige , o echipa lipsita de griji , relaxata care sigur nu facea mare tragedie daca lua bataie ....
Pai frate in conditiile astea nu poti sa joci asa de prost .... cand sti ca la italieni e 1-0 trebuie sa ataci pentru ca alta optiune nu mai ai . Vine primul gol al olandezilor si atunci trebuia sa ne aruncam in atac .... nu mai conta daca era 1-0 sau 4-0 . Turcia la 2-0 pentru cehi s-a napustit asupra lor ...noi la 1-0 facem schimbare post pe post si jucam cu un atacant .

Noi am jucat meciul care ne putea duce in sferturi din aceasta grupa a mortii ... trebuia sa murim pe teren , dar se pare ca miza a fost prea mare . Doar nu puteam noi sa ne permitem sa lasam campioana si vicecampioana mondiala acasa .....era deja prea mult
Imagine

LiviuB

Re: OLANDA-ROMANIA

Mesaj de LiviuB » 19 Iun 2008, 12:16

DoRyN scrie:Livius, majoritatea (inlcusiv eu) ar fi fost multumiti daca luam bataie, dar macar sa fi aratat ceva in acest ultim meci. Noi nu am aratat nimic. De asta dezamagirea este atat de mare.
eu nu spun ca nu sunt dezamagit. Sigur ca ma asteptam la alta atitudine, si nu as fi fost suparat chiar daca am fi pierdut. Calificarea a stat in mana noastra si asta doare. Dar trebuie sa ramanem realisti.

conStiinta

Re: OLANDA-ROMANIA

Mesaj de conStiinta » 19 Iun 2008, 14:00

Pacala scrie: daca va uitati la istoria meciurilor decisive ale romaniei de-a lungul timpului....se vede clar ca atunci cand am fost obligati sa invingem in meci decisiv...n-am facut-o....ne-au batut la bucuresti...elvetienii...nord irlandezii....sarbii...am facut egal cu rdg, spania si slovenia...n-am batut la sofia bulgaria.....romania s-a dus in mexic pt ca avea nevoie de egal cu grecii si la euro pt ca aveam nevoie de egal in cehoslovacia in deplasari...ne-am calificat cind aveam nevoie de egal cu portughezii in meci decisiv la bucuresti s.a.m.d

o singura data romania a castigat in meci decisiv....cu danemarca la bucuresti in 89....asta e o ciudatenie in istoria fotbalului romanesc.....ramane acel meci cu danemarca 3-1 din 89..in rest, romania n-a avut spiritul de lupta sa castgam cand eram obligati s-o facem in meci decisiv......era greu de crezut ca o faceam acum indiferent cum s-ar fi numit antrenorul...sau jucatorii
cum o singura data,mah? :( cardif, meciul cu anglia - cu 11 ganea, 1-0 cu SUA in 94 - astea ce sunt?

Avatar utilizator
Pacala
fanatic
fanatic
Mesaje: 4065
Membru din: 19 Iul 2004, 05:57

Re: OLANDA-ROMANIA

Mesaj de Pacala » 19 Iun 2008, 15:05

in sua stiau ca elvetienii erau condusi cu 2-0 de columbieni, le trebuia egal si se calificau si americanii si noi....la cardiff ne trebuia doar egal....chiar si asa am fost si acolo la un pas sa pierdem in 2 minute totul cu o echipa de ciumeti dar a ratat uritul ala penaltiul.....victoria cu anglia a fost fantastica o: :)) ....e cel mai tare meci facut de Romania vreodata....numai ca sint atatea esecuri in meciuri decisive ......cu doua meciuri reusite intr-o suta de ani.....sint doar intamplari

lumea il injura pe mutu pt ratarea penaltiului decisiv cu italia..dar si hagi a ratat 11m in bulgaria in 92 , am facut doar egal si nu ne-am calificat..cat am plins atunci

de fiecare data cind Romania trebuie sa obtina victoria intr-un meci decisiv (au sanse poate daca si pe aia ii arde buza dupa victorie, ne ataca ei si noi stam cu fundu in poarta si poate iese ceva pe contraatac).......dar sa atacam noi, sa credem pina in ultimele minute in victorie, sa obtinem victoria este greu pt fotbalistul roman ......

eu nu-mi fac iluzii ca sa n-am deziluzii.......nu-i cred capabili psihic de asa ceva.....sansele erau daca trebuia sa cada la pace..un egal acolo cu olandezii iar italienii si francezii sa fi facut egal...pe urma am fi jucat cu spania care ne-ar fi batut la un gol diferenta sau, in cel mai bun caz, chiar la 11m .....asta e spiritul romanesc :)(

in cazul asta ar fi fost si mai multe regrete...dar jucatorii si piturca n-ar mai fi fost injurati de suporteri si presa atit de rau la acelasi joc al nationalei..poate doar acarul paun ar fi fost injurat..adica ala care ar fi ratat penaltiul decisiv sau ar fi gresit la golul calificarii spaniei
Last edited by Pacala on 19 Iun 2008, 15:28, edited 1 time in total.
daca s-au gasit oameni care sa sustina doua echipe infiintate de rusi direct in divizia A, de ce nu s-ar gasi destui care sa sustina o echipa infiintata de Mircea Sandu direct in divizia B.

Avatar utilizator
nr.zece
fanatic
fanatic
Mesaje: 4728
Membru din: 08 Sep 2003, 13:10

Re: OLANDA-ROMANIA

Mesaj de nr.zece » 19 Iun 2008, 15:20

il mai injura careva pe boloni pentru declaratiile alea?
eu nu
mititelu esti o mizerie
[/color]
EU sunt STUPAR !!!

Avatar utilizator
Pacala
fanatic
fanatic
Mesaje: 4065
Membru din: 19 Iul 2004, 05:57

Re: OLANDA-ROMANIA

Mesaj de Pacala » 19 Iun 2008, 15:23

nici eu desi cred ca la el (ca ungur) a fost si rautate...dar asa e

vreau sa vad si eu o data Romania ca face un sfert de ora cum a fost al turcilor...ca Romania are lot mai bun dar nu avem spiritul lor.....cultura lor..e vorba de prea multe aici.....chestii care depasesc cu mult aria fotbalului
daca s-au gasit oameni care sa sustina doua echipe infiintate de rusi direct in divizia A, de ce nu s-ar gasi destui care sa sustina o echipa infiintata de Mircea Sandu direct in divizia B.

Avatar utilizator
Pacala
fanatic
fanatic
Mesaje: 4065
Membru din: 19 Iul 2004, 05:57

Re: OLANDA-ROMANIA

Mesaj de Pacala » 19 Iun 2008, 16:01

Miorita la Euro 2008

Pe-un picior de plai
Unde habar n-ai
Iata vin cu tot
La aeroport
Jucatori - vedete
Cu cercei si plete,
Ghiuluri, celulare,
Si cu girofare

Se vor îmbarca
Cu toti vor pleca
Spre un campionat
De toti asteptat
Cam de vreo opt ani
Sperante si bani,
Ni s-a împlinit
Pohta ce-am pohtit

Ne-aruncara sortii
chiar in grupa mortii,
Cu dârzi olandezi,
Cu cocosi francezi
Si italieni
Iuti si cam vicleni.

Cu toti am crezut
De la început,
Biata Miorita
Va fi chisalita,
Vom fi niste miei
În groapa cu lei,
Cu toti ne gândeam
Si ne planuiam
De la început
Nu-i nimic pierdut,
Sa jucam frumos
Si spectaculos,
Orice gol marcat
Sau punct câstigat
Va fi pretuit
Si sarbatorit...

Umpluti de emotii,
infruntaram sortii
Jucând primul meci
C-o echipa - terci,
De cocosi francezi
Ce ai nostri iezi
De se-nvârtosau,
Sigur o bateau.

Dar am remizat
C-un zero barat
Într-un meci închis
De mare plictis...

Apoi a urmat,
Meciul asteptat,
Mare tevatura
echipa azzura,
Ce fusese încinsa,
Umilita, învinsa,
De niste batavi
Aprigi rau si bravi.

Dumnezeu din cer
Si c-un tusier
Mult ne-au ajutat,
Gol le-au anulat,
Si-un italian
Putin cam plavan,
S-a cam bâlbâit,
Direct l-a servit
Pe al nostru Mutu,
Care a dat cu sutu'
Le-a bagat-o în plasa
Si mortul în casa.

Dar nu a tinut
Decât un minut,
Ca ne-au egalat
Dintr-un gol ciudat,
Caci un brav fundas
Zis Gabi Tamas,
Da pe lânga minge
Si meciul se-ncinge.

Nenea flueras
Cu capul golas,
Ne facu cadou
Ca de anul nou,
Un pinalti mare
De calificare,
Numa' gol sa dai,
Ca noroc tot ai...

Intra iar în scena,
Vedeta eterna
Tot Mutu suteaza
Si normal, rateaza!
În toata splendoarea
Si calificarea...

Acum olandezii
Au batut francezii,
Facând cu ei bors
Zeama de cocos.

Bietii nostri iezi
Spun la olandezi
S-o lase mai moale,
Capul nu-i mai doare
Sunt calificati
Si-ar fi câstigati,
Meciul lor sa-l dea,
Atunci ar scapa
De italieni
Care sunt vicleni,
Sarmanii francezi
Vad doar stele verzi,
Sunt împrastiati,
Descalificati.

În al treilea joc,
Nu mai era loc
Sa se speculeze,
Sa se parieze,
Miorita laie
Iese la bataie,
Ca e favorita
De lume iubita,
Temutii batavi
Nu mai sunt chiar bravi,
Vor sa se conserve
Au bagat rezerve,
Sunt buni de batut
De la început.

Joaca relaxat,
Rateaza distrat,
Ai nostri stresati
Cad ca secerati,
Cu fundul pe jos
Si joaca fricos.

Dica parca doarme,
Mutu are toane,
Contra are treaba
Tot cade prin iarba,
Banel tot alearga
Mingea s-o culeaga,
Si face marcaj
La kilometraj,
Iar bietul Piturca
E satul de turca,
Schimba disperat
Dar s-a terminat!

Meciul s-a sfârsit,
Rau ne-au umilit,
Jucând cu rezerve
Iar noi cu conserve.

Vor veni în tara,
Pentru a câta oara?
Spunând raspicat:
IARASI AM RATAT!
daca s-au gasit oameni care sa sustina doua echipe infiintate de rusi direct in divizia A, de ce nu s-ar gasi destui care sa sustina o echipa infiintata de Mircea Sandu direct in divizia B.

dragosblue
fanatic
fanatic
Mesaje: 1319
Membru din: 10 Feb 2004, 18:06

Re: OLANDA-ROMANIA

Mesaj de dragosblue » 19 Iun 2008, 20:18

Piturca, ai vazut ce e ala un ANTRENOR ?????
HIDDINK, daca numele iti spune ceva!!!
HAI STIINTA !!!!

Închis