Progesul Corabia - Universitatea Craiova

Moderator: grup_moderatori

Închis
Avatar utilizator
AdrianR
fanatic
fanatic
Mesaje: 5093
Membru din: 24 Mar 2004, 17:10

Mesaj de AdrianR » 01 Sep 2005, 16:52

WhiteBlue4Ever scrie:ultras, e strigator la cer... cum sa-mi suspende terenul dupa meci in deplasare ?
Si rapidul a avut terenul suspendat dupa un meci in deplasare (cel din Ghencea) si urmatorul meci jucat acasa cu Poli l-au jucat cu portile inchise.
Din pacate, cred ca s-a considerat ca suntem recidivisti si s-a suspendat terenul. Pacat!

Universitatea va juca fără spectatori partida cu Juventus Bucureşti
Partida Universitatea – Juventus Bucureşti din etapa a IV-a a Diviziei B se va juca cu porţile închise. Decizia a fost luată de FRF, ca urmare a incidentelor din timpul meciului cu Progresul Corabia, disputat marţi, în faza a V-a a Cupei României. De asemenea, Universitatea Craiova a primit şi o amendă de 5000 RON.
"Sunt dezamăgit de această decizie. Cred că în orice alt oraş dacă s-ar fi întâmplat ce s-a întâmplat la Corabia, nu se lua o asemenea decizie drastică. Am înţeles până la urmă că decizia nu a fost pentru scandalul cu suporterul stelist, ci pentru faptul că cei din galeria Universităţii au rupt gardul şi au intrat în teren, unde au încins o horă. Nu ne este teamă de Juventus, îi batem şi cu suporteri şi fără, dar aş fi vrut ca spectatorii să guste această victorie pe viu", a declarat patronul Universităţii Craiova, Adrian Mititelu.

Doi suporteri au fost răniţi în urma unor incidente ce au avut loc înaintea şi în timpul partidei dintre formaţiile Progresul Corabia şi Universitatea Craiova. Incidentele dintre suporterii celor două formaţii au început cu aproximativ o jumătate de oră înainte de meci, pe străzile din apropierea stadionului.
Un grup format din 20 de suporteri ai Universităţii au agresat trei trecători, după care a izbucnit o bătaie generală care a durat aproximativ zece minute, până la apariţia forţelor de ordine. Un suporter al Universităţii a fost lovit în arcadă cu o piatră, el fiind transportat la spital.
În minutul 25 al meciului de la Corabia, un suporter al echipei gazdă, îmbrăcat într-un tricou al formaţiei Steaua Bucureşti, a fost agresat după ce a trecut prin faţa galeriei Universităţii. Meciul a fost întrerupt aproximativ cinci minute, deoarece cei 2.000 de spectatori au început să se urce pe garduri şi au aruncat cu sticle şi brichete pe teren.

sursa: prosport.ro
Allez les bleus!
"Întâi te vor înjura. Pe urmă vor râde de tine. Apoi, te vor declara nebun. După aceea vor încerca să te compromită. Într-un târziu, vor face tot posibilul să te lichideze. Dacă scapi cu viaţă din toate acestea, vei fi un om mare." - Mahatma Gandhi

Avatar utilizator
Pacala
fanatic
fanatic
Mesaje: 4065
Membru din: 19 Iul 2004, 05:57

Mesaj de Pacala » 01 Sep 2005, 19:18

mda.... mie mi-a fost frica de la inceput de faza cu intrarea suporterilor in teren ,chiar am incercat cat am putut sa indrept certurile in alta parte la gagauz :lol: , subiectul suporterului avea suficienta incarcatura emotionala ca sa aprinda spiritele inclusiv pe forumul nostru :)( .... pe ei ii pacalisem :laughing: dar uite ca frf nu s-a pierdut cu firea si nici n-a pierdut prilejul sa ne suspende terenul cu juventus

suporteri cu capul spart si batai sint peste tot...daca ar fi fost pt batai ...stadionul aurolacilor ar fi putut fi suspendat pana la finalul campionatului pt actele savarsite de mustata..sau meme stoica sau bodyguarzii lui gigi becali ....puteau sa faca mult si bine bale la gura astia de pe tot felul de fituici gagauze sau bucalesti ...la fel al cainilor cu giovani si suporterii etc ....

insa de intrarea pe teren f greu de scapat ....gardul,hora bla bla bla ...se puteau lega "amicii" din frf si uite ca n-au pierdut sansa ca si in cazul postasului cu potaile.........
inainte meciului imi era frica si de eventuale accidentari sau cartonase in randul jucatorilor, bine ca aici am scapat.
daca s-au gasit oameni care sa sustina doua echipe infiintate de rusi direct in divizia A, de ce nu s-ar gasi destui care sa sustina o echipa infiintata de Mircea Sandu direct in divizia B.

DoRyN

Mesaj de DoRyN » 01 Sep 2005, 19:31

Din pacate vina apartine in mod egal suporterilor care au participat la incidente dar si celor care in goana dupa senzational si trafic pe un anumit site au exagerat foarte mult incidentele de la Corabia, om in coma, cu perfuzii, etc. Unii au creat prilejul, ceilalti publicitatea negativa a unui evenimet in fond nesemnificativ. Este de altfel neobisnuit ca pentru neasigurarea conditiilor de desfasurare a unui meci sa fie sanctionata formatia oaspete. Probabil, urmand exemplul englezilor, Universitatea ar fi trebuit sa-si angajeze proprii oameni de pastrarea a ordinii. O responsabilitate imensa mi se pare insa ca apartine liderilor grupului de suporteri pentru organizarea acestei deplasari.

Publicarea unei anumite poze pe un site ultras extrem de cunoscut a contribuit hotarator la preluarea si multiplicarea fotografiei si la crearea unei opinii nefavorabile. Decizia de nu publica si imaginile video a venit insa prea tarziu.

Nu pot uita ca tot un gest teribilist a dus la disputarea unui joc in editia trecuta la Rm.Valcea si la pierderea primelor trei punte, moment care a insemnat inceputul drumului fatal spre retrogradare.

Regretele probabil sunt prea tarzii si nu este exclus ca la toate deplasarile importante suporterii Universitatii sa fie supusi unor provocari din cele mai josnice. Din informatiile pe care le detinem in meciul de cupa disputat de Petrolul, au fost scandate mai multe trivialitati la adresa Universitati Craiova dar nimeni nu a facut public acest lucru si totul e bine acum.

Pe lungul drum al promovarii in Divizia A se pot folosi diverse mijloace, inclusiv tot felul de provocari. Hai sa ne aducem aminte de declaratiile unui om fara carater inainte meciului de la Rm.Valcea. Cum poza el in Figo dand idei unui suporter ale carui fapte au fost apoi pe nedrept rasplatite de o persoana ramasa necunoscuta dar recunoscuta de toata lumea..

Se spune ca oltenii sunt oameni inteligenti, insa in aceste imprejurari ma framanta raspunsul la o intrebare: Cine este cel mai putin inteligent - cel ce provoaca sau cel care fara ratiune "pune botul" la astfel de provocari ?
Last edited by DoRyN on 01 Sep 2005, 19:45, edited 1 time in total.

Avatar utilizator
Pacala
fanatic
fanatic
Mesaje: 4065
Membru din: 19 Iul 2004, 05:57

Mesaj de Pacala » 01 Sep 2005, 19:45

Dorin, aia de care zici tu pe ols ne ajutau involuntar din prostie :lol: pt ca puteam muta discutia in alta parte... .....de aia si intrasem acolo cu 3 clone pe situl gagauzului :laughing: numai ca aia de la frf probabil nici nu citesc acolo .....ca cineva sa fie indus in eroare.

nu a fost greseala nici pe situl sezione, pozele ne ajutam sa indreptam atentia in alta parte la faze pt care nu ne suspendau...totul era sa nu puna filmulete dupa care sa fie cumva vazuti de cine nu trebuie

Problema nu a fost bataia sau injuraturile ...daca ar fi fost ceva rasisme poate........dar la b mai tine .
nu are absolut nici o treaba presa aici

greseala imensa a fost cand au intrat pe teren pt... cred ca primul ziar in care am vazut stirea a fost chiar Editie Speciala ..poate ei ar fi trebuit sa taca desi stiu ca nu au facut-o cu itentie..numai ca tot aia era , cred........daca arbitrul a notat in foaie chestia asta cu suporterii pe teren si intreruperea meciului...era cam clar.
Chiar nu aveam alta sansa decat sa mutam discutia la faze din astea lacrimogene si senzatioanel ca ala cu capul spart....puteam zice ca se intampla peste tot si scapam

nu din cauza presei a fost faza,ce-au strigat suporterii petrolului in cupa vax..ce-ai vrea sa strige? :D sa fim seriosi, cand au intrat in teren si ai vazut imagini si la tv,au fost aia de la televiziune..... cred ca multi s-a gandit, inclusiv aia de la frf.
nu cred ca scapau usor chiar si echipele mari la o faza ca asta mai ales ca noi aveam antecedent la faza postasu-cl niculescu

stadionul nu ne-a fost suspendat pt batai, violente bla bla bla...ci pt intrarea suporterilor in teren

si totusi, nu organizatorii din corabia aveau sarcina sa nu intre suporterii pe teren? de studiat pt staful lui Mititelu
daca s-au gasit oameni care sa sustina doua echipe infiintate de rusi direct in divizia A, de ce nu s-ar gasi destui care sa sustina o echipa infiintata de Mircea Sandu direct in divizia B.

Codul lui DaVinci

Mesaj de Codul lui DaVinci » 01 Sep 2005, 20:47

Mi se pare aberant sa ni se suspende terenul pentru un meci din campionat din moment ce incidentele au avut loc in alta competitie si anume Cupa Romaniei. Corect era sa ne suspende pentru meciul urmator din Cupa. Sau, avand in vedere faptul ca incidentele s-au petrecut la o partida disputata in deplasare de ce nu au suspendat terenul Astrei? Ca asta era meciul imediat urmator si acolo vom fi din nou in deplasare deci avem toate sansele sa rupem iar garduri si sa facem hora pe teren. :)) :))

Mitica Dragomir :-x :-x Mircea Sandu :-x :-x Gigi Netoiu :-x :-x

klausnet
membru
membru
Mesaje: 115
Membru din: 04 Mar 2004, 16:05

Mesaj de klausnet » 01 Sep 2005, 22:36

Ar trebui sa nu ne mai comparam totdeauna cu Steaua, Dinamo si Rapid. In primul rand ei joaca in A, in cupa UEFA, iar noi ne batem cu Urziceniul sau Otopeniul prin B si cu Progresul Corabia prin Cupa.
Nu vad ce treaba aveau suporterii craioveni cu stelistul ala. Nu Steaua ne este acum rival, ci Ploiestiul.
Oamenii trebuie sa inteleaga odata ca nu se duc pe stadion ca sa faca scandal doar pentru ca au vazut ca asa fac si dinamovistii, stelistii si rapidistii. E treaba lor ce fac. Daca vor fi suspendate terenurile lor sau vor fi amendate cluburile lor e numai treaba lor.
Dupa cum se vede, nu este "Mult zgomot pentru nimic" asa cum mentiona un articol pe-aci pe sit. Din contra: toate televiziunile au scris despre asta, FRF s-a sesizat si Craiova a patit-o.
Cel mai rau, dupa parerea mea, este ca Mititelu chiar n-a sesizat greseala si in loc sa condamne astfel de actiuni el a spus ca "e regretabil ca exista atatia suporteri ai echipelor bucurestene aici la cativa kilometri de Craiova".
Suporterii trebuie sa realizeze ca prin actiunile lor pot face rau sau bine echipei. Actiunile lor nu-i afecteaza doar pe ei ci si clubul. Si inca un lucru: fiti atenti pentru ca, daca nu ati sesizat, toti "ochii presei" sunt pe Craiova.
De ce? Nu stiu sigur. Poate pentru ca este una dintre cele mai iubite echipe din tara, poate pentru ca in ultimul timp aici au fost numai scandaluri, poate pentru ca Universitatea este o echipa de mare traditie sau poate pentru ca echipa aceasta este una dintre principalele pretendenta la revenirea in Divizia A.

Avatar utilizator
Pacala
fanatic
fanatic
Mesaje: 4065
Membru din: 19 Iul 2004, 05:57

Mesaj de Pacala » 01 Sep 2005, 23:04

in primul rand este o lectie pentru suporteri
NU MAI INTRATI FRATILOR IN TEREN!!!!!!!!!!!!!!!!
daca s-au gasit oameni care sa sustina doua echipe infiintate de rusi direct in divizia A, de ce nu s-ar gasi destui care sa sustina o echipa infiintata de Mircea Sandu direct in divizia B.

VLTRAS CRAIOVENSIS

Mesaj de VLTRAS CRAIOVENSIS » 01 Sep 2005, 23:23

cum sa nu te compari ma cu rapid dinamo si steaua, chiar asa gandesti sau esti in psihoza?
cu cine vrei sa te compari? cu mioveni? locul nostru e in A, si nornmal ca te compari cu aia, sunt sigur ca tu eti un om de 40 de ani, care nu a mai cantat pentru craiova de ani de zile sau nu stiu ce sa cred, cand vad ca avem suporteri care gandesc in halul asta imi vine rau

Avatar utilizator
Pacala
fanatic
fanatic
Mesaje: 4065
Membru din: 19 Iul 2004, 05:57

Mesaj de Pacala » 01 Sep 2005, 23:30

ultras, orice ...dar nu mai intrati vere pe teren ca si la steaua daca intrau tot le suspenda terenul..........lasati comparatiile

alea le faci daca te suspenda ca i-au spart capul...atunci zici uite si mustata face si meme face si gigi face..........dar am fost suspendati si acum si data trecuta pt intrat pe teren si intreruperea meciului...ce e greu de inteles?

NU MAI INTRATI VERE PE TEREN !!!!!!!! nu e sanatos obiceiul asta :)(

singurul moment cand suporterii chiar trebuiau sa intre in teren si culmea, n-au intrat atunci...a fost la meciul craiova netoia - national pentru titlu, trebuia sa intram sa se intrerupa meciul sa-i fi vazut pe aia de la federatie cum incercau sa scape de 3-0 pt national ca toate regulamentele erau atunci in favoarea nationalului :)(
daca s-au gasit oameni care sa sustina doua echipe infiintate de rusi direct in divizia A, de ce nu s-ar gasi destui care sa sustina o echipa infiintata de Mircea Sandu direct in divizia B.

Avatar utilizator
WhiteBlue4Ever
fanatic
fanatic
Mesaje: 1844
Membru din: 20 Mar 2004, 18:40

Mesaj de WhiteBlue4Ever » 01 Sep 2005, 23:55

pacala ai dreptate ca nu e bine, da` tu stii ce mijto e :)( :)( :)( :)( :)( :)( :)(

acum serios, vltras, stai usor... si klausnet probabil ca e de acord cu tine, dar era un alt mod de a spune NU violentei... klausnet, chir a fost mult zgomot pt nimic, cum am scris pe site... scandal s-a facut din cauza intrarii in coma a stelistului si s-a dovedit a fi doar o minciuna, iar terenul a fost suspendat pt ca am intrat in teren, nu pt acel incident...
La Tricolorul romanesc se-nchina...Si-i face juramant prin lupta, azi...
Oltenia, provincia latina...A lui Mihai, al nostru, cel viteaz...

EDMOND_
fanatic
fanatic
Mesaje: 1115
Membru din: 22 Sep 2003, 17:33

Mesaj de EDMOND_ » 02 Sep 2005, 00:19

sunt comentarii care nu isi au nici un rost. Am mai spus altadata cate ceva despre calitatea suporterilor din galerie si despre anumite manifestari pe timpul deplasarilor...am spus ca se vor intoarce impotriva echipei, si am avut dreptate...

Important este rezultatul.... un gest pe care l-ati laudat destul la vremea lui ( intrarea in teren a lui postasu) care ne-a adus suspendarea lui Moti si suspendarea terenului pt o etapa..... cea in care am jucat cu FC Arges la Valcea... poate ca daca juca Moti si daca meciul se disputa acasa altul era rezultatul.Poate acum nu aveamk -2 si eram pe primul loc in clasament....

Acum , cand fiecare meci conteaza enorm in lupta pentru promovare gestul ultrasilor la meciul de cupa ne aduce o noua pedeapsa..practic anuleaza avantajul meciului jucat acasa cu Juventus... nu se stie ce va fi la meciul ala... dar pot sa va spun ce urmeaza... la Bucuresti , la toate meciurile vom fi vanati de suporterii Stelei..... la urmatoarea miscare gresita vom primi poate suspendarea terenului pentru cateva etape.... si acum nimeni nu poate sa spuna ca jucatorii nu si-au facut datoria in teren. sa apaludam din nou gestul acestor suporteri care lucreaza din greu la imaginea Universitatii...

Era suficient sa il dezbrace pe suporterul ala si sa ii dea foc tricoului, sau mai stiu eu ce alt gest simbolic.... Spun si eu... cine aplauda faptul ca a fost lovit un om nu are minte.
Este doar un zeu si un complexat ! Puteti sa ma suspendati si pe mine... ati facut-o de doua ori fara motiv...acum v-am dat unul...si daca nu, gasiti voi...

PS. Chair daca stim toti ca online este un site stelist si anticraiova trebuie sa admitem ca pozele au fost date publicitatii in primul rand de oamenii nostri, adica de olteni...care s-au si laudat cu asta.....

suporteru
fanatic
fanatic
Mesaje: 1610
Membru din: 15 Dec 2004, 14:53

Mesaj de suporteru » 02 Sep 2005, 00:23

mult zgomot pentru nimic
Ca de obice.... :mad:
Alb-albastru pentru totdeauna!

bogdan-m

Mesaj de bogdan-m » 02 Sep 2005, 01:26

WhiteBlue4Ever scrie:... cand am fost inainte de meci sa luam ceva de la un magazin si am vazut unu` imbracat tot cu tricou cu steaua, s-a dus postasu la el... omu` a dat frumos tricou si nu i`a dat nimeni nici un bobarnac...
Adica eu daca merg prin Constanta trebuie sa dau disciplinat tricoul daca mi-l cere unul din galeria Farului?!?
Daca omul nu era pe stadion, ce treaba aveati cu el?

Felicitari celor care ajuta clubul sa nu mai aiba nevoie de supraveghere a jandarmilor la un meci de acasa. Si in plus echipa nici nu mai trebuie sa joace in exil la Valcea...
Pentru unii interesul propriu si dorinta de a iesi in evidenta sunt prioritare fata de interesul clubului. :mad:

sezione
suporter
suporter
Mesaje: 844
Membru din: 23 Aug 2005, 09:50

Mesaj de sezione » 02 Sep 2005, 02:04

DoRyN scrie:Din pacate vina apartine in mod egal suporterilor care au participat la incidente dar si celor care in goana dupa senzational si trafic pe un anumit site au exagerat foarte mult incidentele de la Corabia, om in coma, cu perfuzii, etc. Unii au creat prilejul, ceilalti publicitatea negativa a unui evenimet in fond nesemnificativ. Este de altfel neobisnuit ca pentru neasigurarea conditiilor de desfasurare a unui meci sa fie sanctionata formatia oaspete. Probabil, urmand exemplul englezilor, Universitatea ar fi trebuit sa-si angajeze proprii oameni de pastrarea a ordinii. O responsabilitate imensa mi se pare insa ca apartine liderilor grupului de suporteri pentru organizarea acestei deplasari.

Publicarea unei anumite poze pe un site ultras extrem de cunoscut a contribuit hotarator la preluarea si multiplicarea fotografiei si la crearea unei opinii nefavorabile. Decizia de nu publica si imaginile video a venit insa prea tarziu.

te inseli pozele pe sezione si filmuletele au aparut numai dupa ce fusesera incarcate alte poze pe alte site-uri deci nu avea rost noi sa nu le punem , iar filmuletele au aparut pe 1 septembrie dupa decizia de suspendare a terenului si dupa ce am avut informatii clare ca pro tv a cedat imaginile cu intrarea pe teren a suporterilor frf-ului !

nu acuzati nefondat !!

iar lui EDMOND nu ii raspund ca nu imi plac oamenii care "racoleaza" membrii de pe forumul craiova-maxima.ro pentru a-i muta pe alt forum , nu imi plac genu de oameni care barfesc intre ei (edmond e lider).Sa taca din gura ca nu sa unflat nimeni cu incidentele petrecuta la corabia ,decat el probabil si sa taca iar cand stie ca se barfesc atatea lucruri la sedintele lor internaute si au si-au pus ca tel pentru acel fan club ATENTIE !!!! sa depaseasca numaru de mesaje pe forumul lor fata de craiova-maxima.ro .. au pupat in [cenzurat] pe unu de la editie sa dea un comunicat al lor si vine edmond aici si face pe aristotelul stiintei?? cred ca la asta a meditat el in grecia !!! sau o fi meditat cum sa linga mai mult la editie sa ii dea comunicatu , o fi meditat poate la peluza sud si a ajuns la niste concluzii incredibile .Pai domnule ARISTOTEL toti membrii fan clubului tau nu au mancat prajituri la viata lor cate deplasari au unii din "golanii " de strica peluza ... si nu iti mai da tu cu parerea daca nu ai fost la corabia , ca din auzite si eu am castigat un mertan la loz in plic !!!


p.s. ba astia de la grupo maxima ati cotizat cumva pana acuma?? cred ca a plecat edmond pe banii vostrii in grecia si pe voi v-a mintit ca pleaca la specializare la fanii lu ae atena sau paok

Avatar utilizator
WhiteBlue4Ever
fanatic
fanatic
Mesaje: 1844
Membru din: 20 Mar 2004, 18:40

Mesaj de WhiteBlue4Ever » 02 Sep 2005, 02:25

Bogdan, am relatat doar un lucru omule !!!... in comparatie cu altul... nu am zis uite ce smecher e ala ca i-a luat tricoul si prostu` n-a comentat nimic... am facut comparatie intre doua situatii, intre 2 alternative... si am pus in lumina varianta mai simpla si mai sanatoasa, aceea a scoaterii tricoului de buna voie... ca nu e bine sa iei tricoul de pe om nici de buna voie nici cu bataia e alta discutie... m-ai luat la rost ca zic ca trebuie sa dai tricoul cu steaua jos de pe tine pe strada... repet am facut o comparatie cu cealalta situatie in care omul a fost batut datorita refuzului de a coopera...
nu imi lua doar situatia de pe strada separat!... ia-le in comparatie si cred ca esti de acord cu mine ca era mai bine sa dea tricoul jos de pe el...

"Adica eu daca merg prin Constanta trebuie sa dau disciplinat tricoul daca mi-l cere unul din galeria Farului?!?"

daca stii ca la 30 de metri distanta poti sa iei bataie pentru faptul ca ai tricou pe tine cu steaua, nu e mai bine sa-l dai disciplinat jos? te intreb (subliniez iar) in comparatie!!!!!... ca nu e bine si normal e cu totul alta discutie si nu ma lua si tu iar la rost pentru fapte care nu le-am comis... eu cand am scris acolo de incidentul de pe strada, l-am postat in comparatie cu cel din stadion, nu separat... ia-l si tu tot asa...
La Tricolorul romanesc se-nchina...Si-i face juramant prin lupta, azi...
Oltenia, provincia latina...A lui Mihai, al nostru, cel viteaz...

Închis