Universitatea-Petrolul

Moderator: grup_moderatori

Închis

Care va fi rezultatul meciului cu Petrolul ?

Poll ended at 13 Oct 2005, 22:06

Victorie
36
82%
Egal
3
7%
Infrangere
5
11%
 
Total votes: 44

Avatar utilizator
Pacala
fanatic
fanatic
Mesaje: 4065
Membru din: 19 Iul 2004, 05:57

Mesaj de Pacala » 19 Oct 2005, 02:32

Inseamna ca eu am gusturi barbare iar tu gusturi elevate :)(
muta-te din Romania :)(

ei, asta e, nu se ridica toata lumea la gusturile tale :(
pe bune , prefer atmosfera(si inca cu ce jind privesc tribunele) de pe Central de la meciurile cu bucaletii sovietici, chiar si negrii petrolisti......... si ce-i mai rau e ca nu-mi e rusine cu aste gusturi periculoase :)(
daca s-au gasit oameni care sa sustina doua echipe infiintate de rusi direct in divizia A, de ce nu s-ar gasi destui care sa sustina o echipa infiintata de Mircea Sandu direct in divizia B.

mabum21

Mesaj de mabum21 » 19 Oct 2005, 09:15

totusi nu vi s-ar parea iesit din comun daca ei ar injura si ar da cu scaune si noi ne-am incuraja echipa in continuare fara sa ii bagam in seama...eu sa fiu in locul lor m-as simti penibil

Avatar utilizator
_T@V_
fanatic
fanatic
Mesaje: 5331
Membru din: 11 Apr 2017, 16:12

Mesaj de _T@V_ » 19 Oct 2005, 11:47

Am incercat sa ma feresc sa postez despre subiectul cu ... scaunele.
Cred ca nu am vazut mai mult de 10 meciuri Live ale Craiovei, si pe alea, cand eram mai tinerel si fara frica. Oricum, n-am stat niciodata in peluza, in galerie, desi imi doresc sa vad si io cum e. De'aia zic ca nu sunt io in masura sa imi dau io cu parerea despre acest subiect.
Ultimul meu meci vazut live, a fost in primul meu an de facultate. Ai nostri au venit in Potcoava. S-a terminat 3-1 pentru ciori, golul nostru fiind marcat din 11m. Mi-a fost frica sa ma bucur la golul nostru, de ciorile din jurul meu. Eram la tribuna a II-a. Am vazut linga mine o bataie sora cu moartea aplicata unu-i Rapidist. Bine, cred ca aveau ei ceva de impartzit nicidecum legata de meci.
Cert e ca mi-a mai fost frica sa ma duc pe stadion. Am mai fost la Sportu de vreo 2 ori, si m-am potolit (ultimul, atunci cand au facut 1-1 cu Steaua, si ei au picat saracii in B).

Nu-i de mine frate. N-am dat cu pumnu in viatza mea, nici macar din joaca. Nu pot sa va spun ce resentimente am fata de galeria noastra atunci cand se ia la bataie. Stiu totusi, ca daca nu erau ei, am fi ajuns si noi, cum sunt la Timisoara, sau la Sibiu, sau la Cluj. Cu echipa lor fanion, moarta si ingropata. Tot respectul pentru galeria noastra, care a stat la capataiul Stiintzei, nelasand-o sa ishi dea ultima suflare. Daca nu erau ei, azi nu cred ca mai puteam vorbi de Universitatea.

Dar nu intzeleg de ce nu se duce lumea la stadion sa cante si sa ishi incurajeze echipa. Ma uit la tv la UCL, si aud un intreg stadion cantand. Fluierand cand e cazul, aplaudand.
Aia nu sunt tot oameni?? Se mai intampla si la ei sa se ia la hartza, si cand se intampla asta, se lasa cu mortzi. Dar parca la noi a devenit obisnuintza. P'acilea prin Buc, ashtia dupa un derby, daca nu se alearga si nu sparg geamurile la troleibuzul/tramvaiul care geme de suporteri de la echipa adversa, n-au facut nimic in seara respectiva. Nu mai spun de fugarelile pe stradutze. Numai sa bata, sa fure steaguri, si iar sa bata.

Nu vreau sa imi pun galeria in cap. Intzeleg ca au trebuit sa riposteze. Parerea mea e ca se putea riposta si altfel. La cat de bine erau organizatzi baetzii nostri, nici nu trebuiau sa ii bage in seama. Bine, cand itzi pica un scaun in cap, nu prea itzi mai arde de cantat.
Chestia asta insa a devenit OBISNUINTZA! Si daca-o tzinem tot asha, nu ajutam deloc echipa.
Oricum sunt convins ca ai nostri or sa fie iar pe Polivalenta la cele 2 meciuri.


Concluzii (ca sa nu cititzi toata polologhia)
Sunt convins ca se poate si altfel. Cei mai mari, si mai experimentatzi, ar trebui sa-i invetze pe viitorii ultrasi lucrurile bune, nu numai rele. Avem o galeria mare si frumoasa, avem cantece furmoase de cantat, avem mult mai multe lucruri de aratat, nu pumni!

PS: Daca trec cu bine de un audit pe care il am martzi, ma intalnesc cu vre-un bucurestean sa mergem la Mioveni la meciul cu Natzionalul??

Serdar
membru
membru
Mesaje: 151
Membru din: 17 Apr 2004, 11:50

Mesaj de Serdar » 19 Oct 2005, 15:17

E bine zis televizorule...
Vinci per sempre

Avatar utilizator
Perspico
fanatic
fanatic
Mesaje: 3294
Membru din: 04 Oct 2005, 17:39

Mesaj de Perspico » 19 Oct 2005, 18:01

Mie mi se pare că şi mabum21 şi T@V (jos pălăria pentru sinceritate o: , alţii se dau Terminatori pe-aici!) pun problema cât se poate de corect. Din capul locului trebuie să spun însă că datorită ultraşilor supravieţuim. Pe mine unul, care n-am participat la aceste acţiuni şi care mă resemnasem, m-a uns pe suflet groaza care i-au băgat-o în oase lui :-x câineţoiu :-x , scandalul făcut la venirea lui :-x Căcătuş :-x , presiunea pusă pe miliţianul de :-x dinel :-x , fularul aruncat în meclă trădătorului :-x niculescu :-x şi cheia plimbată pe portierele maşinii acestuia, etc.
Dar, mai cred că ar trebui să lăsăm România cu gura căscată şi nu s-o speriem, dându-i impresia că ne comportăm ca o hoardă de sălbatici. Chestia asta am reuşi-o dacă am veni în număr mare la stadion, chiar (mai ales!) şi în divizia B, am face galerie tot stadionul, nu numai Peluza Sud, aşa ca în timpul Craiovei Maxima şi am ignora provocările (atât cât e posibil!). Cineva zicea că nu poţi veni cu sora, soţia si copiii. Avea perfectă dreptate! Am un copil de 1 an şi jumătate şi mă gândesc cu groază că, atunci când va împlini 2 ani şi îl voi duce la stadion să-i inoculez “virusul alb-albastru”, voi sta tot timpul îngrijorat să nu-i zboare vreun scaun (sau ce va fi la modă în vremea aceea!) in scăfârlie. Cu nevastă-mea, să fiu sincer, am renunţat de mult, deşi e şi ea îndrăgostită de Universitatea.
P.S. Nu-i dau dreptate nici lui @Che (cu Rummenigge sau cu Honess ai dat mâna, că te văd implicat în toate? :laughing: ) când îi admiră pe germani. Deşi sunt fan Bayern Munchen de mic, nu mi s-a părut niciodată că spectatorii bavarezi merită o asemenea echipă. Vorba lui @Păcală, sunt calmi. Eu aş plusa: bolnăvicios de calmi!
Cele mai comune doua elemente ale Universului sunt Hidrogenul si Prostia

Codul lui DaVinci

Mesaj de Codul lui DaVinci » 19 Oct 2005, 19:13

@perspico: Am dat numia un exemplu cu Bayern pentru ca am vazut meciul lor aseara. Dar sa stii ca si la Milano sau la Roma lumea este la fel de civilizata. Se pare ca la noi comunismul a distrus orice fel de urma de bun simt si de buna crestere. Iar ceea ce a venit dupa '90 ne-a transformat in animale. Intreaba pe orice om care traieste "afara" sau care a mai vazut lumea sa vezi cum se mai pune problema pe acolo. Poti sa dovedesti dragostea si atasamentul fata de o echipa fara sa te comporti ca un huligan. Nu inseamna ca daca esti provocat sa te lasi calcat in picioare, dar nici sa astepti cel mai mic semn ca sa sari la bataie nu e ok. Eu cred ca dovada cea mai simpla de dragoste fata de acesta echipa este sa cumperi bilet la meciuri sau abonament. Restul sunt decat vorbe goale si fapte fara rost.

Bogho
suporter
suporter
Mesaje: 992
Membru din: 25 Aug 2004, 22:20

Mesaj de Bogho » 19 Oct 2005, 21:17

anul trecut, la Milano si Verona am vazut lupte intre suporteri ai echipelor. (in Verona era chiar meci amical). Marea diferenta e insa in faptul ca acolo nu se bat in interiorul stadionului, nu distrug stadionul.

Codul lui DaVinci

Mesaj de Codul lui DaVinci » 19 Oct 2005, 23:29

Nu am negat faptuil ca si suporterii echipelor din Occident fac ravagii. Stim cu toti cum suporterii lui Ajax si-au dat intalnire cu cei ai lui Feyernord sa se bata. Stim de bataile de prin Anglia sau de ce se intampla la Napoli unde mai mor si oameni. Dar eu as vrea sa luam partea buna de acolo nu idioteniile lor.

FreakBoy

Mesaj de FreakBoy » 20 Oct 2005, 01:27

Mie imi plac suporterii lui Lazio...de fiecare data cand se intalnesc cu cei de la A.S. Roma, se iubesc...se iubesc civilizat :laughing:

FreakBoy

Mesaj de FreakBoy » 20 Oct 2005, 11:57

Cam tarziu, dar cred ca poza asta trebuie pastrata.
Imagine(Cristi Nefiru)

Bogho
suporter
suporter
Mesaje: 992
Membru din: 25 Aug 2004, 22:20

Mesaj de Bogho » 20 Oct 2005, 12:23

FreakBoy scrie:Mie imi plac suporterii lui Lazio...de fiecare data cand se intalnesc cu cei de la A.S. Roma, se iubesc...se iubesc civilizat :laughing:
uitasi sa precisezi " si la infinit" :-)

mabum21

Mesaj de mabum21 » 20 Oct 2005, 13:21

Suporterii Universitatii deja sunt cunoscuti in tara pt iubirea lor, nu cred ca ar trebui sa se mai faca cunoscuti si pt violenta. Daca cei 299 de jandarmi sau citi erau pe acolo nu erau obligati sa intervina prin violentele suporterilor craioveni, cred ca situatia ar fi fost cu totul alta.

Avatar utilizator
Perspico
fanatic
fanatic
Mesaje: 3294
Membru din: 04 Oct 2005, 17:39

Mesaj de Perspico » 20 Oct 2005, 21:18

FreakBoy scrie:Cam tarziu, dar cred ca poza asta trebuie pastrata
...si eventual sa le spunem copiilor nostri ca e de la un meci cu :-x steaua :-x sau cu :-x dinamo :-x, nu pe cind luptam sa promovam... :(
Cele mai comune doua elemente ale Universului sunt Hidrogenul si Prostia

JustME

Mesaj de JustME » 20 Oct 2005, 21:44

Perspico scrie:
FreakBoy scrie:Cam tarziu, dar cred ca poza asta trebuie pastrata
...si eventual sa le spunem copiilor nostri ca e de la un meci cu :-x steaua :-x sau cu :-x dinamo :-x, nu pe cind luptam sa promovam... :(
nu conteaza ... mie unu` nu i-e rusine de divizia in care jucam ... asta e nu a fost vina noastra ci a nesimtitilor care s-au ocupat de chipa la mom. respectiv ... atmosfera a fost de nota 11 ... nici nu mai conteaza cu cine am jucat !! oricum cine vine pe Ion Oblemenco(ca adversar) devine anonim in fata Universitatii, fie ca e vb de :-x dinamo :-x steaua :-x sau rromii :-x !!

Avatar utilizator
WhiteBlue4Ever
fanatic
fanatic
Mesaje: 1844
Membru din: 20 Mar 2004, 18:40

Mesaj de WhiteBlue4Ever » 21 Oct 2005, 15:06

Perspico e chiar o onoare in plus ca acest meci se juca in divizia b... am demonstrat tuturor ca suntem unici si ne incurajam echipa indiferent de meci si de divizia in care jucam... pai pe ghencea sau pe st cel mare ar fi pustiu daca ar cadea echipele in b... cum era bancu` ala... ce s-ar intampla daca ar retrograda dinamo?... s-ar mari nr suporterilor stelisti...

mue buCUResti!!!
La Tricolorul romanesc se-nchina...Si-i face juramant prin lupta, azi...
Oltenia, provincia latina...A lui Mihai, al nostru, cel viteaz...

Închis