[Amical] Universitatea - Winterthur

Moderator: grup_moderatori

Închis
lordliv
suporter
suporter
Mesaje: 549
Membru din: 22 Oct 2006, 12:50

Mesaj de lordliv » 04 Feb 2008, 10:37

Guardiola scrie:
lordliv scrie:
Pacala scrie: :laughing: :)( :lol: :laughing: ce sa aiba ma? certificat de urbanism? :laughing: :)( marturisesc ca nu ma pot opri din ras .....esti tare o: ...esti cel mai meserias din cati am vazut pe forumul asta......
:)(
si eu rad!!! intradevar ,mititelu si legalitatea!!!

ps. domnule " mort de ras " ,ori ca darami ceva ori ca vrei sa construiesti ceva,ai nevoie de niste acte...pe care le am denumit mai sus!
restul ,intradevar este de domeniul rasului,inclusiv " nestiinta " unora! :)(
are actele si ce face nu face dupa capul lui ca iti dai seama ce ar iesii. are acte si de la arhitect(ca asta ii trebuie) si care e si seful urbanistilor in Craiova.
atunci este bine!

Avatar utilizator
DarkComy
fanatic
fanatic
Mesaje: 8298
Membru din: 27 Mai 2006, 21:39

Mesaj de DarkComy » 04 Feb 2008, 14:03

lordliv scrie: eu prevad inca un mare scandal in privinta amenajarii stadionului!
are mititelu certificat de urbanism,acord unic sau s a emis autorizatia de constructie pentru lucrarile de la stadion?!
Sa stii ca nu Mititelu trebuie sa alerge dupa certificatul de urbanism. Mititelu (clientul) merge la arhitect, ii explica ce vrea sa faca (ex: vreau sa acopar jumate de stadion) si ii da arhitectului anumite acte (exemplu: planul zonei, obtinut de la primarie de la cadastru). Arhitectul se ocupa de obtinerea certificatului de urbanism si de alte acte precum memoriul tehnic sau mai stiu eu ce. Cel putin asa functioneaza treaba la firma unde am lucrat pana acum.

Doar pentru asta i-ar trebui certificat de urbanism, pentru inlocuirea gazonului n-are cum sa ii ceara ca nu construieste o cladire acolo.
When injustice becomes law, resistance becomes duty.

Avatar utilizator
_T@V_
fanatic
fanatic
Mesaje: 5331
Membru din: 11 Apr 2017, 16:12

Mesaj de _T@V_ » 04 Feb 2008, 15:02

Incredibile stirile de azi din editie. Deja s-a acumulat oboseala, echipa arata ca o pleasca, sau ca o mamaliga, tinerii de la Primavara majoritatea au fost in excursie in Antalya, Papy realizand se pare ca oamenii aia nu vor fi niciodata fotbalisti, si marele transfer imprumutat la Caracal se antreneaza pe ritmuri de house. Mircea a salvat de vreo 3 ori in extremis, da noi tragem suturi Napraznice prin Prepelita. Costea e varza, acuza imbecilitatea conducerii care il vedeau la Nationala, dezamagit peste masura, plange cu lacrimi de crocodil. De remarcat ca in prima repriza, cu cei 4 titulari ai nostri (Dananae, Stoica, Mitchell si Rose) a fost bulevard la noi in aparare.
Viitorul suna bine! :o:

PS: Referitor la discutiile voastre despre autorizatiile lu Mighty, sunt tare curios unde o sa va opriti. Habar n-aveti daca omul are/n-are documentele respective, sau daca are / n-are nevoie de ele, da voi bateti campii cu drag si spor. Pai, succes! :)(

lordliv
suporter
suporter
Mesaje: 549
Membru din: 22 Oct 2006, 12:50

Mesaj de lordliv » 04 Feb 2008, 15:10

DarkComy scrie:
lordliv scrie: eu prevad inca un mare scandal in privinta amenajarii stadionului!
are mititelu certificat de urbanism,acord unic sau s a emis autorizatia de constructie pentru lucrarile de la stadion?!
Sa stii ca nu Mititelu trebuie sa alerge dupa certificatul de urbanism. Mititelu (clientul) merge la arhitect, ii explica ce vrea sa faca (ex: vreau sa acopar jumate de stadion) si ii da arhitectului anumite acte (exemplu: planul zonei, obtinut de la primarie de la cadastru). Arhitectul se ocupa de obtinerea certificatului de urbanism si de alte acte precum memoriul tehnic sau mai stiu eu ce. Cel putin asa functioneaza treaba la firma unde am lucrat pana acum.

Doar pentru asta i-ar trebui certificat de urbanism, pentru inlocuirea gazonului n-are cum sa ii ceara ca nu construieste o cladire acolo.
mititelu ar putea sa faca acest lucru daca ar fi el proprietarul constructiei...
cum nu este el ,nu poate sa faca nici o miscare fara acordul consiliului local.

intradevar eu am mers pana la autorizatia de constructie...dar credeam ca se cunosc etapele premergatoate ( comisii tehnice,sedinta consiliului local,viza de legalitate a prefecturii, pentru planul urbanistic zonal,etc

si nu m am referit numai la schimbarea gazonului ( apropos, certificat de urbanism se cere si pentru demolari nu numai pentru constructii...)

Avatar utilizator
DarkComy
fanatic
fanatic
Mesaje: 8298
Membru din: 27 Mai 2006, 21:39

Mesaj de DarkComy » 04 Feb 2008, 15:22

Pai nu cred ca iti trebuie C.U. pentru schimbarea terenului daca se incadreaza la rubrica demolare :laughing:
When injustice becomes law, resistance becomes duty.

lordliv
suporter
suporter
Mesaje: 549
Membru din: 22 Oct 2006, 12:50

Mesaj de lordliv » 04 Feb 2008, 15:35

DarkComy scrie:Pai nu cred ca iti trebuie C.U. pentru schimbarea terenului daca se incadreaza la rubrica demolare :laughing:
este prea complicat subiectul pentru unii...

asa ca sa revenim la fotbal...pana si tv a sesizat ca nu prea avem viitor cu aceasta echipa... :)

LiviuB

Mesaj de LiviuB » 04 Feb 2008, 15:52

daca tot s-a intrat pe taramul meu, hai sa ma bag si eu in seama. Pt a construi/darama, chiar si pt un garaj, primul lucru pe care il faci, te duci la primarie si ceri certificatul de urbanism (care se elibereaza contra unei taxe). Apoi trebuie sa indeplinesti cerintele pe care le cuprinde el, pe langa avize de la pompieri, gunoi samd trebuie sa ai un PUZ aprobat (pe care il intocmeste un urbanist) si apoi sa ti se elibereze autorizatia de construire/daramare pe baza unui proiect de arhitectura (PAC). Revenind la subiectul nostru, este adevarat, mititelu ar trebui sa obtina aprobarile de la Primarie. Dar avand in vedere ca e o investitie privata pt un bun ce apartine domeniului privat al unitatii administrativ teritoriale... primaria ar fi cea care sa zica sarut-mana. E ca si cum ar veni cineva sa asfalteze o strada si primaria ar incepe sa-i caute nod in papura. Singurul lucru pe care l-ar putea face ar fi sa ceara proiectul inginerului sa vada daca ar corespunde normelor (dar normativul care e in vigoare pt spatii verzi e din 1973 asa ca... :)( ).
revenind on-topic, nu prea este imbucurator sa vezi ca te bate o echipa din liga a doua elvetiana, in conditiile in care am vazut in editie ca au mai si cotrolat aia ostilitatile, mai ales ca s-a jucat cu prima echipa. Pana la urma si jocurile amicale arata la ce nivel esti si mai sunt doar 3 saptamani si se reia campionatul. Sigur ca nu conteaza prea tare rezultatul, dar au trecut totusi 3 jocuri, asta e mai rau. Sper ca Napoli sa fie capabil sa remedieze problemele.

jeanpierre
membru
membru
Mesaje: 217
Membru din: 23 Mai 2006, 23:00

Mesaj de jeanpierre » 04 Feb 2008, 16:31

lordliv scrie:
jeanpierre scrie:
lordliv scrie:jeane!
pentru linistea ta sufleteasca afla ca si prietenii nostri de la dinamo,trimit si echipa a 2 a in cantonament prin turcia...asa ca nu suntem singuri...

faptul ca mititelu investeste intr o proprietate care nu i apartine denota diletantism dar si dorinta de publicitate exarcerbata...
eu preferam ca el sa aiba bani pentru transferuri ,pentru un staff tehnic si administrativ competitiv ,iar in stadion sa investeasca proprietarul de drept

ps. eu prevad inca un mare scandal in privinta amenajarii stadionului!
are mititelu certificat de urbanism,acord unic sau s a emis autorizatia de constructie pentru lucrarile de la stadion?!

mie imi este sa nu ramanem cu stadionul daramat...

ps2 inghit cu noduri ,pentru ca echipa mea favorita de 35 de ani,este foarte aproape de a retrograda...singura noastra sansa este sa fie alte 4 echipe mai slabe ca ea!

ps3 aceleasi scuze ca pe vremea lui cioroianu: echipa este obosita dupa antrenamentele tari si din aceasta cauza nu raspunde la comenzi...

ps4 iata stirea cu dinamo2:

Astfel, tinerii de la Dinamo II vor pleca in acelasi timp cu echipa condusa de Cornel Talnar in stagiul din Turcia, pe 3 februarie, urmand sa revina pe data de 15.

Elevii lui Emil Ursu vor disputa urmatoarele partide:

5 februarie: FK VINDAVA (LETONIA) - DINAMO II
7 februarie: HERTHA 2 BERLIN - DINAMO II
8 februarie: ANTALYA - DINAMO II
9 februarie: CHUNNAM DRAGON - DINAMO II
11 februarie: HIROSHIMA - DINAMO II
13 februarie: FK MOSCOVA - DINAMO II
Daca tu crezi ca din cauza asta a investit in stadion inseamna ca trebuie sa iti faci urgent un control psihic. Te compatimesc.
Dar lordlivule, la faza cu “eu preferam ca el sa aiba bani pentru transferuri ,pentru un staff tehnic si administrativ competitiv ,iar in stadion sa investeasca proprietarul de drept” ai dovedit ca esti kiar inteligent. Ce lucru plin de intelepcine ai spus! Ai avut o strafulgerare de geniu. Perfect, prietene! Si eu cred la fel, expertule, dar iaca pozna! Proprietarul de drept, da-i-as :-x , n-a facut ce trebuia sa faca si ii face altul treaba.
Pai nene, daca pe proprietarul de drept il doare in carici, s-a apucat prostu' sa faca terenu' de joc, terenuri de antrenament, tribunele la stadionul mare si ce o mai fi!
Ti-a placut cum arata gazonul la meciurile cu Dinamo si Poli?
In alta ordine de idei, tu nu prevezi, tu iti doresti, expertule, un scandal!!!
I-auzi, n-are certificat de urbanism!!!!! Mititelu incalca legea! La puscarie cu el, man!! Du-te man si da-i lui Solomon idei cum sa-i mai puna talpi lui Mititelu, mi se pare ca e singurul lucru pe care il poti face bine!
De ce ar avea nevoie de publicitate exagerata, lordule? Nu candideaza impotriva lui Solomon, stai linistit!
Lordule, tu nu ai recunoscut, nu recunosti si nu vei recunoaste nimic bun din ce se intampla la Universitatea!
Esti o pierdere de vreme pentru cei care iti citesc isteriile si ineptiile.
m ai dat gata baietas! ( probabil ca esti obisnuit sa actionezi in afara legii...)

ps. se vede de la o posta ca esti o sluga platita de a ospatarului!

ps2 ce se intampla bun la universitatea craiova?

ps3 ma doare undeva de solomon...

ps4 ma doare undeva daca tu nu esti de acord cu mine...

ps5 o zi buna, alaturi de mititelu!
q.e.d.

mack
senior
senior
Mesaje: 394
Membru din: 04 Oct 2005, 19:01

Mesaj de mack » 04 Feb 2008, 16:52

iar va agitati pana va creste tensiunea ,usurel sa inceapa campionatul si apoi vedem cum stam.Mai stiu eu pe unii care au batut pe Milan in meci amical sau au facut egal cu Valencia iar acum joaca de la 11(fc national)
in legatura cu stadionul,bine ca baga Mititelu bani in el ca dupa primarie,ministere sau alti demnitari burtosi ajungem ca si cu sala sporturilor adica in nici un an nu se gasesc fonduri pt. reconstructie.
vin acum alegerile ,sa vezi tata ce promisiuni marete solomoniste apar prin presa.

inima de leu
suporter
suporter
Mesaje: 684
Membru din: 07 Aug 2007, 15:46

Mesaj de inima de leu » 04 Feb 2008, 17:22

Ce-ar fi daca la mitingurile din campanie ale lui Solomon ar apare galeria sa-l ia un pic la intrebari...

jeanpierre
membru
membru
Mesaje: 217
Membru din: 23 Mai 2006, 23:00

Mesaj de jeanpierre » 04 Feb 2008, 17:27

ozzy scrie:Miti, tu esti mah? Pupici :)(
M-ai ghicit, nebunule! :laughing:

vialy
suporter
suporter
Mesaje: 849
Membru din: 09 Noi 2005, 14:21

Mesaj de vialy » 04 Feb 2008, 17:35

inima de leu scrie:Ce-ar fi daca la mitingurile din campanie ale lui Solomon ar apare galeria sa-l ia un pic la intrebari...
n-ai sa vezi asa ceva de la galerie :laughing: :lol:
anti buCUResti

jeanpierre
membru
membru
Mesaje: 217
Membru din: 23 Mai 2006, 23:00

Mesaj de jeanpierre » 04 Feb 2008, 17:39

inima de leu scrie:Ce-ar fi daca la mitingurile din campanie ale lui Solomon ar apare galeria sa-l ia un pic la intrebari...
Pai nu, de asta nu suntem in stare. Ne dam mari ultrasi, dar am luat o lectie dura de tot de la aia de la UTA, care au fost capabili sa faca un mare miting impotriva primariei si, iata, pentru ei lucrurile au inceput sa se miste.
Parca vad ca vor trece asa repede lunile astea pana la alegeri si nimic nu se va intampla, lui Solomon nu i se vor pune intrebari nici la TV (daca ma gandesc la TVS, fostul Terra Sat, postul TV de casa al lautarului, imi vine rau), iar opinia publica si suporterii nu se vor mobiliza pentru a-l incoltzi pe shobolan.
Va mai plange un pic Solomon ca n-are bani si gata, se va trece peste...

Avatar utilizator
Pacala
fanatic
fanatic
Mesaje: 4065
Membru din: 19 Iul 2004, 05:57

Mesaj de Pacala » 04 Feb 2008, 18:01

Livius scrie: Pt a construi/darama, chiar si pt un garaj, primul lucru pe care il faci, te duci la primarie si ceri certificatul de urbanism (care se elibereaza contra unei taxe).

Apoi trebuie sa indeplinesti cerintele pe care le cuprinde el, pe langa avize de la pompieri, gunoi samd trebuie sa ai un PUZ aprobat (pe care il intocmeste un urbanist) si apoi sa ti se elibereze autorizatia de construire/daramare pe baza unui proiect de arhitectura (PAC).

Revenind la subiectul nostru, este adevarat, mititelu ar trebui sa obtina aprobarile de la Primarie. Dar avand in vedere ca e o investitie privata pt un bun ce apartine domeniului privat al unitatii administrativ teritoriale... primaria ar fi cea care sa zica sarut-mana. E ca si cum ar veni cineva sa asfalteze o strada si primaria ar incepe sa-i caute nod in papura.

Singurul lucru pe care l-ar putea face ar fi sa ceara proiectul inginerului sa vada daca ar corespunde normelor (dar normativul care e in vigoare pt spatii verzi e din 1973
cata diferenta intre mesajul lui Livius si cel care mi-a starnit rasul
lordliv scrie:are mititelu certificat de urbanism,acord unic sau s a emis autorizatia de constructie pentru lucrarile de la stadion?!
mie imi este sa nu ramanem cu stadionul daramat...

:)(
nu esti singurul pe aici familiarizat cu chestii din astea...eu unul sint satul de puzuri si avizari la pompieri etc...apropo de demolari....sa vei ce hazliu este cand ti se cere si o fotografie a cladirii dupa ce ai demolat-o :)( legislatia este suficient de stufoasa ...facuta sa ia cat mai multi bani o serie de trepadusi...dar asta e o alta discutie

insa, cum bine ai observat si tu, Mititelu nu construieste si nu demoleaza nimic....reface doar un gazon pe un stadion care nu este proprietatea lui

inteleg animozitatea dintre mititelu si solomon pe pamanturi....inteleg si ca unii suporteri, dintr-un motiv sau altul nu-l inghit pe mititelu.....dar e absurd ca aceasta animozitate sa frizeze nebunia...sa-l lase odata pe mititelu sa refaca gazonul ala ca de 42 de ani nu s-a mai facut nimic...asta-i chiar culmea
Last edited by Pacala on 04 Feb 2008, 18:09, edited 2 times in total.
daca s-au gasit oameni care sa sustina doua echipe infiintate de rusi direct in divizia A, de ce nu s-ar gasi destui care sa sustina o echipa infiintata de Mircea Sandu direct in divizia B.

DoRyN

Mesaj de DoRyN » 04 Feb 2008, 18:08

Pacala nu spune nimeni sa nu refaca gazonul si ce modernizari si-a mai propus el. Insa sa o faca legal. Eu am citit ca Solomon a declarat ca pentru lucrarile de la stadion nu ar exista toate avizele si acordurile necesare. Daca aceste documente exista, ok, sa-i dea bataie. Dar sa nu vina mai tarziu si sa zica ca Solomon sau primaria nu-l ajuta si-i pun piedici. Cand te apuci de o treaba trebuie sa o faci corect.

Închis