Gloria - Universitatea

Moderator: grup_moderatori

Închis

Care va fi rezultatul meciului Gloria-Universitatea ?

Poll ended at 18 Oct 2004, 16:27

Victorie Universitatea
13
39%
Meci egal
6
18%
Victorie Gloria
14
42%
 
Total votes: 33

D10

Mesaj de D10 » 24 Oct 2004, 03:19

Am ajuns si eu. Multumesc lui Edmond care a facut un efort supraomenesc si ne-a dus la Bistrita si ne-a intors la Bucuresti in aceeasi zi, cu toate ca destinatia lui era Craiova!
Vina cine-o vrea! Cand argumentele nu isi au locul, pt ca sunt ignorate, am sa incerc si penibilitatea de a da citate:
"Sa ma tai de vad vreo urma
Ce ne facem noi acum?
Ne-a ajuns vreun drac in urma
Si ne-a abatut din drum?

Multi ca frunze toamna-n vant,
Incotro li-i drumul oare?
Zbiara parca-s la aman...
Se marit-o vrajitoare?
Il ingroapa pe Satan?"

virus alb-albastru
membru
membru
Mesaje: 242
Membru din: 05 Apr 2004, 02:20

Mesaj de virus alb-albastru » 24 Oct 2004, 03:45

D10 scrie:Am ajuns si eu. Multumesc lui Edmond care a facut un efort supraomenesc si ne-a dus la Bistrita si ne-a intors la Bucuresti in aceeasi zi, cu toate ca destinatia lui era Craiova!
Vina cine-o vrea! Cand argumentele nu isi au locul, pt ca sunt ignorate, am sa incerc si penibilitatea de a da citate:
"Sa ma tai de vad vreo urma
Ce ne facem noi acum?
Ne-a ajuns vreun drac in urma
Si ne-a abatut din drum?

Multi ca frunze toamna-n vant,
Incotro li-i drumul oare?
Zbiara parca-s la aman...
Se marit-o vrajitoare?
Il ingroapa pe Satan?"
Mishto versuri... se potrivesc la fix :razz: ... cui apartzin?
_________________________________________________________

de ce apare pe pagina de start gloria-Craiova 3-0? ... e vreo aluzie la faptul ca am jucat atat de prost incat mai bine nu ne mai prezentam la bistritza si dadea liga 3-0 la "masa verde"? :o:

DoRyN

Mesaj de DoRyN » 24 Oct 2004, 08:28

virus alb-albastru scrie:
de ce apare pe pagina de start gloria-Craiova 3-0? ... e vreo aluzie la faptul ca am jucat atat de prost incat mai bine nu ne mai prezentam la bistritza si dadea liga 3-0 la "masa verde"? :o:
Nu este nici o aluzie. A fost doar o omisiune a mea.

DoRyN

Mesaj de DoRyN » 24 Oct 2004, 08:34

Imagine

Au scăpat doar de umilinţă

DEPĂŞIŢI. Cristi Coroian (în albastru) a fost net superior în duelurile cu Marius Iordache, lamentabil în întîlnirea de ieri. Conduşi cu 4-0 în minutul 59, oltenii şi-au revenit în final, cînd au marcat de trei ori, fără a mai reuşi şi miracolul egalării. Craiova lui Badea a dovedit rareori la Bistriţa că are... ştiinţa jocului. Abia după ce ardelenii s-au crezut cu sacii în căruţă. Mult prea prudentă, “Ştiinţa” s-a făcut de rîs în faţa unei Glorii care a jucat foarte bine 70 de minute, cu Coroian şef de orchestră. În atac, oltenii nu au ştiut să scape din marcajul om la om practicat de fundaşii lui Cîrstea, astfel că n-au reuşit să ameninţe mai deloc poarta lui Cîmpeanu. Abia cînd Pleşan a luat o acţiune pe cont propriu, driblînd patru adversari, dar nu şi pe al cincilea, Rus, care l-a deposedat la timp, Craiova a amintit de echipa de pe vremuri (25). Apărarea? Varză de Cluj, de Bruxelles, de Craiova sau de ce oraş vreţi. Negrean a înscris de două ori din careul mic, a doua oară după o pasă cadou de la Guso (9, 42). Coroian l-a întors ca pe o clătită pe Buhuş înainte ca Iftodi să trimită în plasă mingea respinsă de Guso după şutul puternic al căpitanului bistriţean (31). Capacul a fost pus de M. Iordache, care a deviat cu capul în propria-i poartă o minge şutată violent de Costin (59).
Craiova s-a trezit miraculos spre final, cînd a profitat din plin de relaxarea adversarului şi a marcat, de necrezut, trei goluri. Primul a înscris Frunză, după o acţiune personală (73), apoi Pleşan a reuşit o “dublă” (85, 88, din lovitură liberă), însă era prea tîrziu. Deşi Gloria a jucat ultimele cinci minute în propriul careu, minunea nu s-a produs.

Oltenii i-au “urat” lui Badea
“Ştiinţa” a fost însoţită la Bistriţa de un grup de 20 de suporteri foarte gălăgioşi. Aceştia i-au luat încă de la început în primire pe jucătorii craioveni, reproşîndu-le că nu le pasă de echipă şi că sînt mercenari. După ce scorul s-a făcut 4-0, fanii Craiovei i-au luat în primire pe Pavel Badea (foto) şi pe Dinel Staicu. ”Să plece Badea şi Staicu”, “Cu Badea la tomberoane”, “Staicu, uită-te, cum merge Craiova-n B” au fost lozincile preferate ale suporterilor veniţi din Bănie. De asemenea, aceştia au strigat numele lui George Constantin Păunescu şi George Ilinca, foşti patroni la Ştiinţa, şi l-au înjurat pe Gigi Neţoiu. Suporterii olteni vor protesta faţă de conducere şi la meciul din Cupă cu Dinamo II şi pînă cînd Dinel Staicu va renunţa la echipă. (Călin Todorescu, Bistriţa).

“Burebista” s-a luat de Deaconu
Cu toate că scorul le era favorabil, bistriţenii s-au luat de arbitrul Alexandru Deaconu. “Măi, de ce eşti momîie şi nu dai cartonaşe? Le-ai uitat acasă?”, l-a certat portarul Cîmpeanu (zis şi Burebista) la pauză, un obişnuit certăreţ cu “cavalerii fluierului”. La cîteva minute după ce a început repriza secundă, Cîrstea i-a reproşat şi el vehement centralului bucureştean o decizie. Deaconu a sprintat spre marginea terenului şi l-a avertizat că la următorul protest îl va trimite în tribună. (Cristian Cucolaş, Bistriţa)

Mircea Ilie, avertizat pe bancă
Jucătorii craioveni au încasat un singur cartonaş galben în meciul de la Bistriţa. Mircea Ilie a fost avertizat cu patru minute înainte de a fi trimis în teren. Fotbalistul craiovean, care se încălzea în spatele porţii lui Guso, a intrat pe teren şi a lovit o minge care se scurgea în afara gazonului. În altă ordine de idei, la meciul de ieri, Pavel Badea i-a pierdut pentru confruntarea următoare pe Murgan şi Baştină, care s-au accidentat destul de serios. (Cristian Cucolaş, Bistriţa).

Pro Sport

DoRyN

Mesaj de DoRyN » 24 Oct 2004, 08:42

Rezumatul video al meciului: AICI :idea:

DoRyN

Mesaj de DoRyN » 24 Oct 2004, 08:48

Imagine

Umilinţă. Ruşine. Penibil. Sînt cuvinte prea blînde pentru a descrie jocul Craiovei. O primă repriză după care, dacă li s-ar fi reziliat în grup contractele la pauză, oltenii nu ar fi avut dreptul să se apere. Nici pe teren nu s-au apărat, n-au pasat, n-au avut nici o ocazie serioasă în primele 45 de minute. Era minutul 9 cînd Bistriţa deschidea lejer scorul. Dinu Sînmărtean a centrat de pe stînga, Coroian a aşezat balonul cu capul pentru Negrean, care a înscris tot cu capul din plonjon din careul mic. Ştiinţa a trimis primul şut pe poartă, şi acela anemic!, în minutul 29. A urmat peste doar un minut desprinderea Bistriţei. Gazdele au bătut rapid o lovitură liberă la 40 de metri, Coroian a făcut o cursă pe stînga, i-a rupt spatele lui Moţi printr-un dribling viclean şi a şutat din colţul careului mic, Guso a respins pînă la Iftodi, care, de la 10 metri, a trimis cu latul sub transversală. Oltenii n-au nici o ocazie serioasă şi, în plus, chiar şi Guso a gafat, nereuşind să degajeze, iar Negrean a profitat şi a parafat forfaitul (42).

Gloria a început în forţă şi repriza secundă, cu Costin în vervă. După o torpilă bîlbîită de Guso, Costin l-a ţintit cu un alt şut pe Marius Iordache, care a deviat mingea în poartă. 4-0 în minutul 59. Cînd părea că meciul s-a încheiat, Craiova a preluat timona în ultimul sfert de oră. Frunză l-a învins pe Cîmpeanu cu un şut din 16 metri în colţul lung (73), Pleşan a ţintit transversala din lovitura liberă (83), Burebista a scos cu piciorul şutul lui Buhuş din careul mic (84). Pleşan a reuşit o "dublă", primul gol cu capul, al doilea din lovitură liberă (84, 87) şi finalul a dat naştere şi suspiciunilor, generate de "duelurile" din ultimii ani dintre cele două echipe. Un singur lucru e clar: Craiova ar trebui să fie bucuroasă dacă a fost blat şi nu aceasta e valoarea ei!


"Să plece Badea şi Staicu!"

Cei 30 de suporteri olteni care au însoţit echipa la Bistriţa au arborat înaintea partidei un banner cu mesajul "Vînd echipă decimată de scandaluri, Fără onoare şi Idealuri Tel 07xx...Staicu!". Fanii au rupt bannerul în minutul 2. După ce în prima repriză le-au reproşat jucătorilor că nu iubesc Craiova şi i-au făcut mercenari, la 4-0 pentru Gloria, suporterii au luat foc. "Badea şi Staicu/ Să plece Badea şi Staicu!", "Badea, lasă-ne!", "Cu Badea la tomberoane!", "Staicule, uită-te, cum duci tu Craiova în B!", au scandat suporterii olteni, firava galerie bistriţeană replicînd prin "Badea, du-i în B!". Fanii din Bănie au strigat şi numele ultimilor patroni ai echipei, George Păunescu şi George Ilinca, doar Neţoiu fiind înjurat.

Manea dezamăgit de Craiova

Partida de la Bistriţa a fost urmărită de la masa presei de selecţionerul "naţionalei" de tineret, Nae Manea. Tehnicianul a spus în prima repriză că situaţia Craiovei "este ruşinoasă" şi că nu l-a impresionat nici unul din posibilii selecţionabili, Moţi, Pleşan, Murgan sau Frăsinescu. La final, Manea a apreciat, totuşi, că Pleşan ar putea fi chemat la "naţionala" mare.

Pădureanu: " Au fost fraieri!"

Preşedintele Gloriei, Jean Pădureanu, a fost întrebat de un reporter dacă 4-0 e un scor periculos. "Doar pentru fraieri e periculos. Pentru jucătorii de fotbal, nu e". Au fost fraieri bistriţenii?", nu s-a lăsat reporterul. "Da, au fost", a răspuns franc Pădureanu, care a mai spus că îl aşteaptă pe Dinel Staicu la Bistriţa în caz că va lăsa Universitatea.


"Ar fi ultimul lucru să ne bată şi Dinamo II"

"Le-am zis la pauză că nu se face Badea de ruşine dacă pierdem cu un scor fluviu. Ei se fac pentru că ei sînt pe teren, nu!"
Pavel Badea


Badea despre fani:

"E normal să ceară demisia! Nu e corect faţă de mine!"

Pavel Badea a găsit justificat protestul galeriei. "Galeria e îndreptăţită să ceară demisia atît timp cît echipa are în 11 etape 10 puncte. Eu am doar trei meciuri, am preluat echipa de pe locul 14 cu minus 5 la . Antrenori cu nume au refuzat să vină la această echipă. Dacă pînă acum şase luni îmi pupau picioarele, acum s-a ajuns la situaţia să mă huiduie. Nu e corect vizavi de mine". Badea a apreciat că Universitatea a început foarte prost jocul şi a primit goluri în urma unor greşeli personale. Managerul general al Craiovei crede că echipa traversează o perioadă de lipsă de încredere, generată de tensiunile din jurul echipei. Badea a mărturisit că le-a cerut elevilor săi la pauză să joace, să evite ruşinea. În urma partidei de ieri, Murgan s-a ales cu o entorsă, iar lui Baştină i-a recidivat ruptura din cauza căreia a lipsit pînă acum de pe gazon.

"Dumnezeu ne-a ajutat"

Antrenorul Gloriei, Constantin Cîrstea, a fost deranjat de faptul că elevii săi au tratat meciul cu lejeritate la scorul de 4-0. "Este incredibil ca o echipă să facă asemenea greşeli. Să stăm în ultimele cinci minute cu sufletul la gură. Numai Dumnezeu ne-a ajutat să nu ne egaleze", a spus Cîrstea, supărat pe jucătorii cu experienţă.


GLORIA 4-3 U CRAIOVA

Aşezări
Gloria: 3-5-2
Craiova: 3-5-2

Marcatori
Negrean (9)
Iftodi (30) Frunză (73)
Negrean (42) Pleşan (84)
S. Costin (50) Pleşan (87)

GLORIA

Antrenor Constantin Cîrstea

1. Cîmpeanu
...........................
26. Frăsinescu
5. V.Popa
3. A. Rus
............................
2. Mîndrean
6. Sg. Costin
10. Iftodi
(23.Pelecaci, 86)
24. Dăncuş
(14. Cornea, 79)
25. D. Sînmărtean
...............................
9. Negrean
7. Coroian (cpt.)
(19. Pereş, 90 Ă 2)

UNIVERSITATEA CRAIOVA

Antrenor Pavel Badea

1. Guso
.................................
25. Daouda
17. Moţi
5. Murgan
(18. Luţu, 31)
..................................
15. Buhuş
2. Vigariu
28. Baştină
(24. I. Iordache, 46)
19. Pleşan (cpt.)
4. M. Iordache
.................................
14. S. Frunză
11. Borbely
(21. M. Ilie, 73)

Rezerve

GLORIA - 12. Anghel 4. Cr. Vlad, 11. Vasilache, 17. M. Diţă
CRAIOVA - 12. N. Bănică, 3. Jovanovici, 6. Feleagă, 23. Preda

Cartonaşe
GALBENE - Costin (62), M. Ilie (69), Popa (89)

Arbitru Al. Deaconu 7. Asistenţi Ad. Vidan (ambii din Bucureşti) 7, N. Megheşan (Tîrnăveni) 7
Spectatori 800


24 octombrie 2004 Gazeta Sporturilor

bogdan-m

Mesaj de bogdan-m » 24 Oct 2004, 09:12

minudoru scrie:
bogdan-m scrie:Nici eu nu vreau sa ma cert cu nimeni, dar nu inteleg de ce este asa presiune pe Badea. Dupa 3 meciuri (dintre care 2 victorii) i se cere demisia. Am pierdut la Bistrita si logic ca vina principala este a antrenorului. Dar de ce nu i se da de catre suporteri o sansa si lui Badea sa demonstreze ce poate? La rece vorbind, de cand a preluat echipa este la 0 la "adevar". Rednic a condus Stiinta pana la -5 la "adevar" si a fost permanent sustinut de galerie. De ce nu ar merita si Badea acelasi "tratament" din partea galeriei ca si Rednic?
I-a cerut cineva demisia lui Badea? Sau prevezi tu ceva dupa meciul de miercuri!
Tu ce intelegi din scandarile : ”Să plece Badea şi Staicu”, "Badea, lasă-ne!", “Cu Badea la tomberoane”?
Da, i-a fost ceruta demisia de catre galerie, asa cum i-a fost ceruta si la meciul cu Timisoara. Daca nu vrei sa vezi ceea ce sciu toate ziarele este treaba ta. O intrebare de genul "I-a cerut cineva demisia lui Badea?" nici nu-si are rostul pentru ca raspunsul este evident.
Apropo, poate sa-mi traduca cineva si mie ce inseamna "Cu Badea la tomberoane"?
Last edited by bogdan-m on 24 Oct 2004, 10:23, edited 1 time in total.

bogdan-m

Mesaj de bogdan-m » 24 Oct 2004, 10:21

O intrebare pentru cei care au vazut meciul, la fata locului sau la TV : A avut Craiova vreo ocazie de a marca in cele 5 minute dupa 4-3?

JUVETE
membru
membru
Mesaje: 129
Membru din: 02 Mai 2004, 23:09

Mesaj de JUVETE » 24 Oct 2004, 10:45

DA
Râde soarele-n fereastră, Duce vântul din CRAIOVA,

O iubire alb-albastră , Spre Ardeal şi spre Moldova!

minudoru
senior
senior
Mesaje: 356
Membru din: 25 Iul 2004, 16:55

Mesaj de minudoru » 24 Oct 2004, 10:55

Bogdane te-am intrebat daca s-a cerut demisia lui Badea de aici de pe forum.
Si oricum degeaba incerci sa intelegi niste golanasi gen Gabi Blondu deoarece pt ei scoala, limba romana ,cei 7 ani de acasa si civilizatia sunt niste mari necunoscute. Este un individ care nu are din ce trai asa ca e dispus sa ia bani sa strige de la oricine chiar si de la Netoiu.Apropo daca l-am plati ar striga ce vrem noi nu? :D

JUVETE
membru
membru
Mesaje: 129
Membru din: 02 Mai 2004, 23:09

Mesaj de JUVETE » 24 Oct 2004, 11:04

MINUDORU din pacate ai perfecta dreptate, ca o paranteza ,am sa-ti relatez o intimplare. La bistrita GRUPPO MAXIMA am stat la 5 metri de oamenii lui blondu , nu pentru ca em vrut noi ci pentru ca asa au vrut jandarmii , la un moment dat a trecut un cameraman prin fata oamenilor, sau mai bine zis GOLANILOR lui blondu si a vrut sa-i filmeze in timp ce se manifestau , S-AU INTORS CU SPARELE ,SI-AU PUS FULARELE PE FATA SI AU INCEPUT SA CANTE ,,plateste-ne ca sa ne filmezi,, !!!
Râde soarele-n fereastră, Duce vântul din CRAIOVA,

O iubire alb-albastră , Spre Ardeal şi spre Moldova!

bogdan-m

Mesaj de bogdan-m » 24 Oct 2004, 12:18

minudoru scrie:Nu cred ca este normal sa acuzi suporterii in momentul in care pierzi.Buni , rai, oricum ar fi ei, fi sigur domnule Badea ca tin cu echipa asta si la bine si la rau.
minudoru scrie:Si oricum degeaba incerci sa intelegi niste golanasi gen Gabi Blondu deoarece pt ei scoala, limba romana ,cei 7 ani de acasa si civilizatia sunt niste mari necunoscute. Este un individ care nu are din ce trai asa ca e dispus sa ia bani sa strige de la oricine chiar si de la Netoiu.Apropo daca l-am plati ar striga ce vrem noi nu?
Minodoru, ar fi bine sa te hotarasti : care este parerea ta fata de oamenii lui Blondu? Ca in ultimul mesaj sau ca in penultimul pentru ca nu pot in acelasi timp si sa strige pentru bani si sa tina cu echipa.

Referitor la pupatul picioarelor, Badea se referea la o parte din suporteri. Am si eu poza cu Badea pe gard cu fata la peluza si la tabela care indica Universitatea Craiova - dinamo 3-1 si era un suporter care ii pupa o gheata.
Sunt oamenii de genul Charlie care asta-vara la sfarsitul meciului de retragere a lui Badea a luat tricoul pe are Badita il purtase in timpul meciului si se plimba mandru prin centrul Craiovei cu el la mijloc iar acum il injura pe Badea cand are prilejul.
Si speranta mea este in Gruppo Maxima ca in rest m-am convins de ce inseamna lideri de galerie la Craiova.

EDMOND_
fanatic
fanatic
Mesaje: 1115
Membru din: 22 Sep 2003, 17:33

Mesaj de EDMOND_ » 24 Oct 2004, 13:31

In pare rau ca intru asa tarziu dar am ajuns abia acum vreo ora in Craiova , am facut oarecum un maraton.. Bucuresti- Bistrita- Bucuresti - Craiova .... imi voi spune parerea despre meci putin mai tarziu. Inainte de toate am sa-i raspund lui Valimarine .
NU se pune problema retrogradarii Universitatii , vom termina fara probleme in prima jumatate a clasamentului. Ramane scris aici si vom vedea la sfarsit cine a avut dreptate.

Vreau sa va felicit pentru intensitatea cu care ati trait meciul.
LA 4-3 pentru ei am avut doua ocazii , iar la 4-1 Plesan a avut o bara din lovitura libera! Bastina si Murgan sunt accidentati!
Va voi spune mai tarziu impresiile despre Bistrita , meci si jucatorii craioveni. O veste buna este ca Njock s-a antrenat normal si va intra in meciul cu Dinamo II. Probabil va juca si Bundea.

Am vorbit si eu cu Badea. Nu-si pune problema demisiei. A spus ca a fost nevoit sa preia echipa pentru ca nici un antrenor bun nu a acceptat sa faca acest lucru in plin campionat! Ca a luat pe locul 14 cu minus cinci la adevar si absolut debusolata... Ca deocamdata nu are cum sa faca schimbari in lotul de jucatori si ca are nevoie de o perioada de vacanta in care sa pregateasca efectiv lotul ( in iarna).. De asemenea a spus ca va investi in tineri si ca se va renunta la o parte din jucatorii din actualul lot care nu au dat satisfactie! Deja l-a promovat pe ILie Iordache iar pe banca de rezerve a stat Feleaga ( tricoul cu nr.6.. !! ) , in lotul de 18 este si Dananae. Am inteles ca a fost o intalnire cu sefi ai galeriei si se cazuse de acord la o perioada de gratie pana la inceputul returului in care Badea si jucatorii sa nu fie atacati. Aceasta a fost incalcata de suporteri in etapa imediat urmatoare.
Consider ca Badea va repune corabia pe linia de plutire , dar va avea nevoie sa poata face in liniste pregatirea de iarna si transferurile pe care le considera necesare.
Se pare ca vor disparea de la echipa Borbely , Mircea Ilie si inca trei jucatori ( Vigariu? , Bastina?! , Lutu ?! )
Sunt convins , ca dincolo de diferende , si de eventuala antipatie pentru Badea voi va veti bucura de o eventuala reusita a lui Badea in reconstructia echipei. Blondu si cei din grupul lui insa nu-i vor acorda nici un minut. Ei vor un investitor care sa lase sa se scurga bani si spre galerie ( si mai ales spre sefii acesteia! ) ..asta este problema lui Blondu...

Avatar utilizator
LUTU
suporter
suporter
Mesaje: 988
Membru din: 16 Sep 2003, 18:48

Mesaj de LUTU » 24 Oct 2004, 14:28

Edmond, de acord cu tine cu Badea... trebuie lasat sa continue pana la cap... cu orice risc...
cu blondu... ma abtin, cred ca exagerezi putin
ROMANI PRIN NASTERE,
OLTENI PRIN GRATIE DIVINA!

D10

Mesaj de D10 » 24 Oct 2004, 14:58

Ce sa zic? Apararea slaba. Dar din cuza lipsei unui Papura sau macar a lui Mutica. Tot cred ca Mutica trebuia iertat! Trebuie cineva cu experienta in aparare, pt ca Daouda si Moti s-ar fi descurcat. La primul gol consider ca Murgan a gafat si apoi Moti.
Vigariu mana moarta ca mijlocas.
Borbely nu poate sa faca in nici un caz ce face N'jock, nu creaza superioritate si nici subtil sau tehnic nu e.
Lutu se demarca in spatele adversarilor cerand mingi dar cine sa i le puna pe tava pe culoare minuscule, vazute doar de el?
Nu stiu daca Badea a gresit la alegerea echipei. Cine ar fi mizat pe jucatorii adusi din C, intr-un joc atat de important? Insa trebuia sa-l readuca pe Mutica. Parerea mea.
Plesan zic ca s-a mai miscat si s-a zbatut. Frunza are nevoie de culoare mai largi.
S-a vazut, am fost varza.
A doua repriza nu am prea vazut-o. Dar am jucat mai bine pe relaxarea lor, nu sunt sigur ca jucatorii nou intrati ar fi dat alta fata jocului.
Am poze cu fazele golurilor noastre, nu prea stralucite pt ca aparatul e limitat si eram departe. Poate le pun si pe forum.

Închis