[Cupa Romaniei] Dinamo - Universitatea Craiova

Ultimul sezon in Liga I, inainte de dezafiliere.

Moderator: grup_moderatori

Închis

Ne calificam in semifinalele Cupei Romaniei?

Poll ended at 10 Noi 2010, 22:40

Da
46
78%
Nu
13
22%
 
Total votes: 59

Avatar utilizator
Alishor
suporter
suporter
Mesaje: 774
Membru din: 10 Sep 2010, 14:06

Re: [Cupa Romaniei] Dinamo - Universitatea Craiova

Mesaj de Alishor » 11 Noi 2010, 23:04

las' ca vine si vremea noastra, am avut rabdare atat. sa avem si de acum inainte
5 septembrie 1948... Legenda incepe

Avatar utilizator
DarkComy
fanatic
fanatic
Mesaje: 8298
Membru din: 27 Mai 2006, 21:39

Re: [Cupa Romaniei] Dinamo - Universitatea Craiova

Mesaj de DarkComy » 11 Noi 2010, 23:08

Alishor scrie:las' ca vine si vremea noastra, am avut rabdare atat. sa avem si de acum inainte
Melodia asta parca imi ridica moralul dupa fiecare infrangere :)( :)(
[youtube][/youtube]
When injustice becomes law, resistance becomes duty.

Avatar utilizator
jianu_max
fanatic
fanatic
Mesaje: 1305
Membru din: 14 Apr 2006, 01:47

Re: [Cupa Romaniei] Dinamo - Universitatea Craiova

Mesaj de jianu_max » 11 Noi 2010, 23:08

Alishor scrie:las' ca vine si vremea noastra, am avut rabdare atat. sa avem si de acum inainte
ai dreptate, alishor.am avuut rabdare si cand nu ne bazam pe nimic.acum abia astept transferurile...sa vina iarnaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
sunt mai mult decat perfect, sunt OLTEAN

blue_titan
fanatic
fanatic
Mesaje: 2693
Membru din: 15 Noi 2007, 22:35

Re: [Cupa Romaniei] Dinamo - Universitatea Craiova

Mesaj de blue_titan » 11 Noi 2010, 23:43

ma dispera youtube. stau de 2 ore sa imi proceseze niste fisiere video de la meci...

blue_titan
fanatic
fanatic
Mesaje: 2693
Membru din: 15 Noi 2007, 22:35

Re: [Cupa Romaniei] Dinamo - Universitatea Craiova

Mesaj de blue_titan » 11 Noi 2010, 23:50

In sfarsit... prin alte parti:

[trilulilu-video]bluetitan/7c7dca3973864a[/trilulilu-video]
Last edited by Anonymous on 12 Noi 2010, 12:18, edited 1 time in total.
Motiv: am pus tag-urile trilulilu-video

Avatar utilizator
copaceljr
fanatic
fanatic
Mesaje: 1106
Membru din: 07 Apr 2009, 19:13

Re: [Cupa Romaniei] Dinamo - Universitatea Craiova

Mesaj de copaceljr » 11 Noi 2010, 23:53

blue_titan scrie:In sfarsit... prin alte parti:

http://www.trilulilu.ro/bluetitan/7c7dca3973864a
Foarte frumos! Felicitari celor care au fost acolo! usteag
Noi 40.000 la un meci, voi intr-un campionat.

Avatar utilizator
ady_azzuro
fanatic
fanatic
Mesaje: 5230
Membru din: 04 Sep 2003, 16:39

Re: [Cupa Romaniei] Dinamo - Universitatea Craiova

Mesaj de ady_azzuro » 11 Noi 2010, 23:59

sorin107 scrie:
nu, nu era normal sa bata ei. la antrenamente e total altceva. aseara au jucat 120 de minute - oboseala, plus presiune, etc. n-ai cum tati sa bagi penalty cu fundasii, in 90 la suta din cazuri rateaza. acolo a fost greseala lui piti, el stie lucrurile astea. iti dau un exemplu de meci important, ca sa vezi si tu. romania-suedia '94. au ratat dan petrescu si belodedici, 2 fundasi.
A zis Terzian pe sport.ro ca in 94 majoritatea mijlocasilor si atacantilor le tremurau chilotii inainte de penaltiuri si n-aveau curaju sa execute. Asa s-a ajuns la Belodedici si Dan Petrescu, ei macar au avut curajul sa execute, ceea ce a urmat e partea a2a.

Din cate am inteles, pe lista de penalty a lui Piti inainte de meci erau: Gargorov, Prepelita si Wobay, adica exact cei care au fost schimbati pt ca aveau probleme fizice. Daca erau ei la penaltiuri, poate alte sanse am fi avut. Oricum eu sunt mandru de baieti si de galerie, incepem sa devenim o echipa mare, si sunt sigur ca va veni si vremea noastra sa ne bucuram de performante rasunatoare. usteag

OVI2806
fanatic
fanatic
Mesaje: 1293
Membru din: 07 Oct 2007, 11:15

Re: [Cupa Romaniei] Dinamo - Universitatea Craiova

Mesaj de OVI2806 » 12 Noi 2010, 00:26

jianu_max scrie:
Alishor scrie:las' ca vine si vremea noastra, am avut rabdare atat. sa avem si de acum inainte
ai dreptate, alishor.am avuut rabdare si cand nu ne bazam pe nimic.acum abia astept transferurile...sa vina iarnaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
vorba ta :laughing:

OVI2806
fanatic
fanatic
Mesaje: 1293
Membru din: 07 Oct 2007, 11:15

Re: [Cupa Romaniei] Dinamo - Universitatea Craiova

Mesaj de OVI2806 » 12 Noi 2010, 00:29

Vanilla scrie:ce echipe avem in semifinale... steaua, dinamo, brasov si bistrita :)) .... eu ma gandeam la craiova, rapid, timisoara si cfr ... exact invers :bad:
si se fac urne valorice, tot sa ramana steaua cu dinamo in finala :bad: , hai brasov ! hai bistrita !

blue_titan
fanatic
fanatic
Mesaje: 2693
Membru din: 15 Noi 2007, 22:35

Re: [Cupa Romaniei] Dinamo - Universitatea Craiova

Mesaj de blue_titan » 12 Noi 2010, 08:37

Un mix de 10 minute cu galeria:
[youtube][/youtube]

include si "voi sunteti baietii..." :)

Avatar utilizator
AdrianR
fanatic
fanatic
Mesaje: 5093
Membru din: 24 Mar 2004, 17:10

Re: [Cupa Romaniei] Dinamo - Universitatea Craiova

Mesaj de AdrianR » 12 Noi 2010, 09:10

Diferenţa între învingători şi ratangii » 5 secrete pentru o semifinală
de Eduard Apostol, Cătălin Gheorghiu
Gazeta a aflat motivele pentru care dinamoviştii s-au impus la penaltyurile de departajare în faţa oltenilor
Campioană la penalty-uri primite în Liga 1, alături de Victoria Brăneşti, Dinamo s-a impus miercuri noapte în faţa Craiovei, asigurîndu-şi locul în semifinalele Cupei României Timişoreana tot după lovituri de la 11 metri. Gazeta a colecţionat ieri secvenţele-cheie care au dus la victoria dramatică.

1. Dolha s-a uitat la picioare
Ema a mai apărat penalty-uri în carieră, ultimul în urmă cu o lună gălăţeanului Antal. Secretul portarului contra Ştiinţei? "Ne-a spus după meci că s-a uitat la picioarele oltenilor! După asta s-a ghidat, în principal, apoi a mers pe instinctul lui", au dezvăluit colegii. Dolha a anticipat penalty-urile executate de Găman şi de Costea, iar Bărboianu a tras în bară.

2. Inspiraţia lui Ando
Dialog Andone - Andrei Cristea cînd s-a întocmit lista executanţilor. Atacantul: "Nea Ando, bat ultimul! Mă gîndesc că atunci va fi decisiv şi sigur marchez". Antrenorul: "Andrei, baţi primul! Tocmai fiindcă execuţi foarte bine trebuie să dai încredere echipei. Al doilea dă Cătălin Munteanu. Voi doi sînteţi cei mai proaspeţi, n-aveţi cum să rataţi. Al treilea bate <Prinţu'>, la el nu se pune problema de emoţii". Cei 3 dinamovişti au avut execuţii extrem de sigure. În schimb, Piţi n-a fost la fel de inspirat, punînd ca primi executanţi doi fundaşi, Găman şi Bărboianu, ambii ratînd.

3. Duelul psihologic
Cum s-a ales poarta unde se bate şi cine execută primii? Televiziunea ce deţine drepturile a decis ca penalty-urile să se tragă la buturile dinspre Peluza Cătălin Hîldan, considerată norocoasă de dinamovişti. Apoi s-a tras la sorţi cine alege prima echipă care execută. Găman, căpitanul oltenilor, a cîştigat " la ban" şi a avut dreptul să decidă. "Voi bateţi primii!", i-a spus fundaşul lui Cristea, iar acesta a replicat sec: "Da, o să vă batem!". Apoi a luat mingea sigur pe el şi a transformat primul penalty. La cîteva secunde după, Găman rata.

4. Doi pe loc la penalty-uri
Dinamoviştii au obişnuinţa penaltyurilor. În toate competiţiile acestui sezon, "cîinii" au beneficiat de 12 lovituri de la 11 metri în timpul regulamentar, înscriind de 10 ori. Nu există un singur executant. Au dat goluri Niculae, Torje, N'Doye, Andrei şi Adrian Cristea. "La noi e bătaie cînd se decide cine să execute loviturile de la 11 metri! Şi cu Craiova, erau doi pe loc la cine să execute, toţi băieţii spuneau că n-au teamă", au povestit fotbaliştii.

5. Experienţă contra tinereţe
Andone a mizat la penaltyuri pe cei mai experimentaţi jucători ai săi, în vreme ce Piţurcă a mers pe tineri. Media de vîrstă a primilor 4 executanţi ai "cîinilor", A. Cristea, C. Munteanu, Ad. Cristea şi Bordeanu, a fost de 29 de ani, în vreme ce a oltenilor Găman, Bărboianu, Ologu şi M. Costea a fost de doar 21,5 ani! Lipsa de experienţă s-a văzut la olteni. Un exemplu: Găman a tras slab, pe jos, în dreapta portarului, deşi toată săptămîna exersase penaltyuri trăgînd în stînga portarului, spre vinclu!


"Ema e cel mai bun portar din România la penalty-uri. Cînd eram la Dinamo, mi-era foarte greu să-l bat la loviturile de pedeapsă!"
Claudiu Niculescu, antrenor-jucător "U" Cluj

"N-am avut nici o emoţie. Mi-am adus aminte de penalty-urile de departajare de la Liberec şi m-am liniştit de tot înainte să execut"
Andrei Cristea, atacant Dinamo


Mesajul lui Andone către jucători înainte de penalty-uri

"Sîntem acasă la noi, avem cei mai buni executanţi la penalty-uri şi aţi fost învingători la Liberec! Hai să-i batem c-avem treabă cu ei şi duminică!"


Clau-gol îi datorează lui Dolha 2 litri de Cola
Unul din secretele lui Dolha la penalty-uri constă şi în pariurile pe care le face cu colegii la şedinţele de pregătire. Rămăşagurile se fac pe cutii de Cola sau pe flotări. Cea mai mare "rivalitate" a lui Ema era cu Claudiu Niculescu, cel care încă îi datorează portarului 2 litri de Cola. "Metoda lui e de a-şi demoraliza adversarul, ţipă şi zice mereu că o să apere", povestesc coechipierii.

L-a pupat pe Stanca, apoi s-a bucurat
Dolha şi Stanca sînt buni prieteni. Imediat după ultimul penalty apărat de dinamovist, acesta s-a dus la portarul Craiovei pe care l-a luat în braţe, l-a pupat şi abia apoi a sărbătorit calificarea în semifinale! Cei doi ar fi putut fi colegi în Ştefan cel Mare. În vara lui 2008, cînd a fost achiziţionat Ema, Stanca a fost pentru o oră jucătorul "cîinilor", însă totul a picat din cauza unor neînţelegeri financiare. Şi în vară, Ando l-a dorit pe Stanca, dar tratativele au eşuat din nou.

Mereu erou cu oltenii
Cele mai bune partide pentru Dinamo ale lui Dolha au fost împotriva Universităţii Craiova şi a Stelei. Anul trecut, în Bănie (0-0), Ema a avut nenumărate intervenţii salvatoare, primind nota 9 în Gazetă, iar în retur, la victoria "cîinilor" (2-1), intervenţiile sale din final au apărat cele 3 puncte pentru Dinamo.
sursa: gsp.ro
Allez les bleus!
"Întâi te vor înjura. Pe urmă vor râde de tine. Apoi, te vor declara nebun. După aceea vor încerca să te compromită. Într-un târziu, vor face tot posibilul să te lichideze. Dacă scapi cu viaţă din toate acestea, vei fi un om mare." - Mahatma Gandhi

Avatar utilizator
Nea Marin
fanatic
fanatic
Mesaje: 1742
Membru din: 20 Mai 2006, 14:03

Re: [Cupa Romaniei] Dinamo - Universitatea Craiova

Mesaj de Nea Marin » 12 Noi 2010, 09:47

AdrianR scrie:Televiziunea ce deţine drepturile a decis ca penalty-urile să se tragă la buturile dinspre Peluza Cătălin Hîldan, considerată norocoasă de dinamovişti.
:o :o: :-x :bad: ce [****]!!!
STIINTA SUNTEM NOI !

LiviuB

Re: [Cupa Romaniei] Dinamo - Universitatea Craiova

Mesaj de LiviuB » 12 Noi 2010, 10:51

Nea Marin scrie:
AdrianR scrie:Televiziunea ce deţine drepturile a decis ca penalty-urile să se tragă la buturile dinspre Peluza Cătălin Hîldan, considerată norocoasă de dinamovişti.
:o :o: :-x :bad: ce [****]!!!
asta m-a enervat si mai tare.
dupa ce ca au jucat acasa... cate avantaje trebuia sa li se mai creeze???
sper ca acest meci sa ii faca mai puternici pe ai nostri

Avatar utilizator
Alishor
suporter
suporter
Mesaje: 774
Membru din: 10 Sep 2010, 14:06

Re: [Cupa Romaniei] Dinamo - Universitatea Craiova

Mesaj de Alishor » 12 Noi 2010, 10:55

blue_titan scrie:Un mix de 10 minute cu galeria:
[youtube][/youtube]

include si "voi sunteti baietii..." :)

si banuiesc ca urmeaza si partea 2/2, ca acolo scrie partea 1/2
5 septembrie 1948... Legenda incepe

Avatar utilizator
Alishor
suporter
suporter
Mesaje: 774
Membru din: 10 Sep 2010, 14:06

Re: [Cupa Romaniei] Dinamo - Universitatea Craiova

Mesaj de Alishor » 12 Noi 2010, 10:56

Livius scrie:
Nea Marin scrie:
AdrianR scrie:Televiziunea ce deţine drepturile a decis ca penalty-urile să se tragă la buturile dinspre Peluza Cătălin Hîldan, considerată norocoasă de dinamovişti.
:o :o: :-x :bad: ce [****]!!!
asta m-a enervat si mai tare.
dupa ce ca au jucat acasa... cate avantaje trebuia sa li se mai creeze???
sper ca acest meci sa ii faca mai puternici pe ai nostri

asta e absurd, or avea ei drepturile de televizare, dar sa decizi unde se bat deja e prea mult. fotbalul e fotbal, televiziunea e televiziune. acum sa decidem si noi ca meciurile care trebuiesc sa ni le dea pe digi, sa le dea pe tvr1. cum ar fi?

o aberatie
5 septembrie 1948... Legenda incepe

Închis