Competitii Europene (discutii generale)

Discutii despre fotbalul de pe intreg mapamondul.

Moderator: grup_moderatori

Scrie răspuns
adi_g
suporter
suporter
Mesaje: 626
Membru din: 20 Sep 2017, 21:18

Re: Competitii Europene (discutii generale)

Mesaj de adi_g » 18 Aug 2021, 10:54

După ce a eliminat pe Steaua Roșie Belgrad, Sherif Tiraspol a învins și pe Dinamo Zagreb cu 3-0, în prima manșă a play-off-ului Ligii Campionilor. Asta dovedește că Tiraspol este mult mai puternică decât toate echipele de plastilină din România. Din păcate, mă îndoiesc că U. Craiova va reuși vreodată să prindă măcar grupele Conference. Poate doar dacă va veni un titlu. Dar nu prea văd cum... Motive diverse: amatorism, erori, autosuficiența jucătorilor etc.

Takeiteasy
fanatic
fanatic
Mesaje: 1035
Membru din: 02 Feb 2014, 02:50

Re: Competitii Europene (discutii generale)

Mesaj de Takeiteasy » 18 Aug 2021, 17:10

Geronimo scrie:
18 Aug 2021, 09:29
Takeiteasy scrie:Cum esti aproape de grupele Ligii Campionilor, cu lot de vreo 11 milioane de euro (adica Cic, Bancu, Lazar si Pigliacelli la un loc, ca si cota) si jucatori imprumutati sau adusi fara sume de transfer :

https://www.gsp.ro/international/liga-c ... 39711.html

Daca ai minte si pricepere, se poate.

Probabil ca la Craiova s-a decis ca sampania cu Voluntari si Medias in campionat e mai importanta decit aducerea unui staff de club si echipa care sa-ti faca treaba in Europa (care nu poate fi fotbal sampanie, ca n-ai jucatori de asa ceva cind joci cu nume mari). Meciurile slabe cu Honved, Tbilisi si Laci nu sint intimplari - ci rodul unei politici de amatori de ani de zile.
Si noi aici, pe forum, nu stim ca suntem praf la nivel de scouting? Vezi media de reusita la jucatorii straini. OK, nu au reusit la noi, dar unde au reusit? Unde sunt Donkor, Fortes, Nuno Rocha?
Sa luam si cazurile Birzan, Baicu si Nitu. Ce sa facem, fotbalul e complicat si are multe aspecte. :-)


Sent from my iPad using Tapatalk
E mai mult decit scouting - e vorba de realism si strategie. In cupele europene poti / vei juca cu echipe mult mai bine cotate - asa ca jocul defensiv, agresiv, fizic, organizarea ireprosabila a jocului, concentrare maxima, fazele fixe, plus jucatori de contraatac care pot marca din jumatate de ocazie sint atuuri cheie. Daca nu iei gol, nu pierzi - e simplu ! La noi nu se intelege nimic din toate astea - se viseaza timpenii. Nu putem avea un joc ofensiv sa te iei la harta cu o echipa de 100 milioane Euro cota - asa ca fotbalul muncitoresc si speculativ iti poate da sanse. Credeti ca Rotaru pricepe asta ? Faci un traseu bun in Europa, faci coeficient bun si traiesti din asta citiva ani. Scuze - la noi nu intereseaza pe nimeni realismul din fotbal. Cum am spus - fotbal sampanie cu Voluntari e obiectivul acestui club.

Geronimo
fanatic
fanatic
Mesaje: 2864
Membru din: 22 Sep 2016, 21:40

Re: Competitii Europene (discutii generale)

Mesaj de Geronimo » 19 Aug 2021, 09:39

Pai si pana acum ce fotbal sampanie am facut? Ma refer in ultimii ani. Nu avem multe victorii la 3 goluri diferenta. Si cu ultima clasata castigam greu. Legat de transferuri, eu mi-am pierdut speranta ca o sa aducem jucatori straini buni.


Sent from my iPad using Tapatalk

fanucrv
fanatic
fanatic
Mesaje: 2214
Membru din: 20 Iun 2017, 10:40

Re: Competitii Europene (discutii generale)

Mesaj de fanucrv » 19 Aug 2021, 10:22

Geronimo scrie:
19 Aug 2021, 09:39
Pai si pana acum ce fotbal sampanie am facut? Ma refer in ultimii ani. Nu avem multe victorii la 3 goluri diferenta. Si cu ultima clasata castigam greu. Legat de transferuri, eu mi-am pierdut speranta ca o sa aducem jucatori straini buni.


Sent from my iPad using Tapatalk
Pai i-au cam adus inca odata pe toti , dupa ce majoritatea a esuat prin diverse ligi de afara. Poate sa-i mai aduca iar pe rocha &comp. Jucatori noi de-afara, mai mult de nivelul lui Mamut , nu vad cum sa gaseasca. Oamenii au incercat, dar atat pot.

Takeiteasy
fanatic
fanatic
Mesaje: 1035
Membru din: 02 Feb 2014, 02:50

Re: Competitii Europene (discutii generale)

Mesaj de Takeiteasy » 19 Aug 2021, 10:42

Geronimo scrie:
19 Aug 2021, 09:39
Pai si pana acum ce fotbal sampanie am facut? Ma refer in ultimii ani. Nu avem multe victorii la 3 goluri diferenta. Si cu ultima clasata castigam greu. Legat de transferuri, eu mi-am pierdut speranta ca o sa aducem jucatori straini buni.


Sent from my iPad using Tapatalk
De afara mai bunicei au fost Martic, Koljic (cit l-a tinut), si Gustavo (dupa ce a crescut mai spre nivelul ligii 1). hai si Pigliacelli - la primul campionat de liga 1. Sa zicem 4. Ivanov si Madson erau / sint jucatori de liga 1 - totusi nu sa te bati la titlu. Nu stiu daca am uitat vreunul. La inceputuri Rocha nu era rau - trebuia vindut atunci pe sute de mii.

Geronimo
fanatic
fanatic
Mesaje: 2864
Membru din: 22 Sep 2016, 21:40

Re: Competitii Europene (discutii generale)

Mesaj de Geronimo » 19 Aug 2021, 11:40

Si Zlatinski a fost ok, dar varsta nu iarta pe nimeni.


Sent from my iPad using Tapatalk

Takeiteasy
fanatic
fanatic
Mesaje: 1035
Membru din: 02 Feb 2014, 02:50

Re: Competitii Europene (discutii generale)

Mesaj de Takeiteasy » 29 Sep 2021, 03:23

Baiatul asta din Luxemburg (!) a dat golul decisiv pentru Sheriff Tiraspol in victoria 2-1 pe terenul lui Real Madrid :

https://www.transfermarkt.com/sebastien ... ler/158594

Fabulos sa bati Real in CL, in deplasare, cu un lot evaluat cam la nivelul lui Sepsi din liga 1 (!).

Dovada ca se poate la fotbal si cu munca multa si organizare a jocului.

Avatar utilizator
David Graham
senior
senior
Mesaje: 336
Membru din: 14 Sep 2021, 14:21

Re: Competitii Europene (discutii generale)

Mesaj de David Graham » 29 Sep 2021, 07:29

Cine s-ar fi gandit sa dea cashout inainte de meciul asta ! Nimeni.
O autobaza perfecta pana si Sorinaccio ar fi invidios.
:)(

Takeiteasy
fanatic
fanatic
Mesaje: 1035
Membru din: 02 Feb 2014, 02:50

Re: Competitii Europene (discutii generale)

Mesaj de Takeiteasy » 15 Oct 2021, 06:23

Ce poate face Haaland - exceptional !

https://www.digisport.ro/fotbal/bundesl ... ne-1316963

Takeiteasy
fanatic
fanatic
Mesaje: 1035
Membru din: 02 Feb 2014, 02:50

Re: Competitii Europene (discutii generale)

Mesaj de Takeiteasy » 25 Oct 2021, 22:02

Besiktas - Galatasaray 2-1, golul oaspetilor marcat de Cic. Bravo !

La Craiova Cic a progresat si a devenit un jucator care marcheaza. Are 3 goluri in campionat pentru Galata - nu e rau de loc.

Takeiteasy
fanatic
fanatic
Mesaje: 1035
Membru din: 02 Feb 2014, 02:50

Re: Competitii Europene (discutii generale)

Mesaj de Takeiteasy » 25 Noi 2021, 22:32

Ma uitam la sezonul actual al celor de la Slovan Bratislava. Au lot de 14 milioane de Euro pe transfermarkt - Craiova e evaluata la 21 de milioane.

Slovan e pe primul loc detasat in campionatul intern si face treaba buna in Conference League. In vara Slovan a vindut 3 cei mai buni jucatori, fiecare cu citeva milioane de Euro - toti 3 vinduti cu banii pe care i-ar fi platit Galata pe Cic. Au adus o caruta de jucatori - majoritatea liberi de contract; plus doi pe care s-ar fi platit 450 k total dupa transfermarkt. Deci au vindut de peste 6 milioane, si au platit altor cluburi vreo 450 k (transfermarkt nu arata comisioanele platite impresarilor, primele de instalare platite jucatorilor adusi liberi de contract sau nu etc.).

Ma intreb - de ce nu se poate face o asa treaba si la Craiova ? Macar sa ajungem in Conference League si sa facem punctele pe care le face Slovan ?

Iancu Magheru
fanatic
fanatic
Mesaje: 1380
Membru din: 27 Mai 2021, 11:40

Re: Competitii Europene (discutii generale)

Mesaj de Iancu Magheru » 25 Noi 2021, 23:25

Nu-i mare șmecherie ce face Slovan, îi studiai și eu acum in pripă, sunt un fel de CFR ai Slovaciei. Au cel mai bun lot de acolo, detașat, ar mai fi o anume Dunajska cu lot similar, dar ăia au cu 15 puncte mai putin in clasament. Slovan a ieșit campioană in ultimele 3 sezoane.
La cum e sistemul competițional actual, e relativ la îndemână pt o campioana dintr-o țară mediocră să ajungă in Conference. Treci de 1-2 tururi in UCL ceea ce e realizabil, apoi pierzi in turu 3/play-off UEL si in final câștigi play-off de Conference sau te duci direct din eliminarea de play-off UEL. Să fim noi campioni și dau in scris că suntem in grupe de Conference. In caz contrar e destul de greu, trebuie un traseu foarte norocos.

Takeiteasy
fanatic
fanatic
Mesaje: 1035
Membru din: 02 Feb 2014, 02:50

Re: Competitii Europene (discutii generale)

Mesaj de Takeiteasy » 26 Noi 2021, 01:51

Iancu Magheru scrie:
25 Noi 2021, 23:25
Nu-i mare șmecherie ce face Slovan, îi studiai și eu acum in pripă, sunt un fel de CFR ai Slovaciei. Au cel mai bun lot de acolo, detașat, ar mai fi o anume Dunajska cu lot similar, dar ăia au cu 15 puncte mai putin in clasament. Slovan a ieșit campioană in ultimele 3 sezoane.
La cum e sistemul competițional actual, e relativ la îndemână pt o campioana dintr-o țară mediocră să ajungă in Conference. Treci de 1-2 tururi in UCL ceea ce e realizabil, apoi pierzi in turu 3/play-off UEL si in final câștigi play-off de Conference sau te duci direct din eliminarea de play-off UEL. Să fim noi campioni și dau in scris că suntem in grupe de Conference. In caz contrar e destul de greu, trebuie un traseu foarte norocos.
Ai si tu dreptate. Dar uite ca noi am facut 1 punct din dubla cu Laci, si am pierdut singurul meci cu Tbilisi. Slovan a facut 1-1 in deplasare si 0-0 acasa cu PAOK in Conference League in toamna asta. Deci se poate sa faca si ceva rezultate.

Mura din Slovenia, 7 milioane Euro lot pe transfermarkt !, tocmai a batut pe Tottenham in Conference League.

Ce calcul al hirtiei am rasturnat noi vreodata in cupele europene de la renastere ? Nici unul - de fapt am pierdut cu Tbilisi si Laci desi eram favoriti pe hirtie. Asta mi-as dori macar - putem sa batem si noi o echipa favorita ? Macar sa o batem, daca nu o eliminam. Astra a eliminat de doua ori West Ham in cupele europene - mi-as dori sa avem si noi macar o victorie memorabila in cupele europene, daca nu o calficare memorabila.

dorumihnea2
fanatic
fanatic
Mesaje: 1753
Membru din: 25 Mai 2019, 10:15

Re: Competitii Europene (discutii generale)

Mesaj de dorumihnea2 » 26 Noi 2021, 09:52

Takeiteasy scrie:
25 Oct 2021, 22:02
Besiktas - Galatasaray 2-1, golul oaspetilor marcat de Cic. Bravo !

La Craiova Cic a progresat si a devenit un jucator care marcheaza. Are 3 goluri in campionat pentru Galata - nu e rau de loc.
Și când te gândești că era un no name în ale fotbalului care punea videouri cu golurile lui din lovituri libere să demonstreze el că portarii nu știu să își aranjeze zidul.....nu zic trebuie criticat un jucător când e indolent și nu bagă osu dar când e vorba de talent și tu vii cu povestea chibritului să demonstrezi tu ceva.... Suntem fani și nu știu câți am jucat fotbal sau ne pricepem, rolul nostru e să încurajăm și eventual să criticam când nu există voință iar asta cu cine joacă și cine execută loviturile libere sau cornerele este antrenor care hotărăște în funcție de ce vede la antrenamente. De asta nu sunt Gigi sau Booveanul antrenori buni pt că nu au jucat, nu au școală, nu au caracter. Una peste alta mă bucur f mult pt Cic și am speranța că va triumfa la orice echipă va juca pt că e talentat și este și un jucător serios.

Takeiteasy
fanatic
fanatic
Mesaje: 1035
Membru din: 02 Feb 2014, 02:50

Re: Competitii Europene (discutii generale)

Mesaj de Takeiteasy » 23 Ian 2022, 21:37

Ce dezastru e la Galata, aproape de retrogradare ! Incredibil...

Scrie răspuns