UEFA Youth League

Discutii despre fotbalul de pe intreg mapamondul.

Moderator: grup_moderatori

Scrie răspuns
cortinadampezzo
fanatic
fanatic
Mesaje: 3241
Membru din: 21 Iul 2013, 23:09

UEFA Youth League

Mesaj de cortinadampezzo » 03 Iun 2023, 19:46

Prima editie REBRENDUITA de FRF a ligii de tineret a fost castigata bineintele de Universitatea Craiova.
Am castigat si SuperCupa in liga de tineret ucv ucv ucv ucv ucv ucv ucv ucv ucv

Juniorii maxima sunt astia : 33. R. Vlăsceanu – 18. Mocanu (3. Nețoiu, 46), 5. Mitrache, 4. Brășfăleanu, 2. Dragu (15. Raicovici, 57) – 6. Sala (17. Dumitru, 75), 8. Lăpădătescu, 10. Cîrpici-cpt. (14. Tomșa, 57) – 11. Tamaș, 19. Dr. Popa, 20. Barbu (7. Călin, 57). Antrenor: Ștefan Florescu
Rezerve: 1. Goga – 9. Melniciuc, 21. Olaru, 69. Domnu.

Fotbalistul finalei a fost desemnat Davis Sala, mijlocaș central în vârstă de 18 ani.
Fac acest topic pentru ca sunt convins ca vom mai castiga si editii viitoare.
Prin urmare vom participa in competitia europeana pentru cluburile profesioniste cu jucatori sub 19 ani.

Universitatea Craiova va intra în tururile preliminare.Anul trecut, Csikszereda a avut acest privilegiu. Care a jucat in prelimiarii pentru intrarea in grupe.
Si-au luat-o de la Galatasary U19 4-0 scurt.

Anul acesta AZ Alkmaar a spulberat tot ce a intalnit in UEFA Youth League. Castigand trofeul.
UEFA Youth League final: AZ Alkmaar 5-0 Hajduk Split

manex
fanatic
fanatic
Mesaje: 9801
Membru din: 17 Oct 2003, 23:21

Re: UEFA Youth League

Mesaj de manex » 03 Iun 2023, 22:40

Bun. Stie cineva cate tururi jucam inainte de grupe? Care e regulamentul?

Trimis de pe al meu ELE-L29 folosind Tapatalk

Am zis!!

Iancu Magheru
fanatic
fanatic
Mesaje: 1400
Membru din: 27 Mai 2021, 11:40

Re: UEFA Youth League

Mesaj de Iancu Magheru » 04 Iun 2023, 00:57

Am zăbovit 5 minute pe site-ul uefa youth league și s-ar părea ca sunt 2 tururi preliminare până la grupe, cel puțin eu așa am înțeles. În grupe se califica automat echipele de tineret ale echipelor mari care s-au plasat pe locuri de champions league. De ex Newcastle va avea echipa de tineret automat în grupe, indiferent cât de buna e echipa lor de juniori. În schimb din campionatele care nu dau echipe direct în grupe, adică România etc, se califica în preliminarii campioana ligii ce tineret.

dorumihnea2
fanatic
fanatic
Mesaje: 1799
Membru din: 25 Mai 2019, 10:15

Re: UEFA Youth League

Mesaj de dorumihnea2 » 04 Iun 2023, 08:29

Farul a jucat cel mai sus în Youth League acum câțiva ani generația lui Coman sau Casap au pierdut în sferturi parcă cu Porto, în rest carne de tun. Nu prea am motive să fiu înflăcărat în legătură cu juniorii români.

Scrie răspuns