Allez L'OM!

Discutii despre fotbalul de pe intreg mapamondul.

Moderator: grup_moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
mihu
fanatic
fanatic
Mesaje: 3158
Membru din: 16 Iul 2006, 19:25

Re: Allez L'OM!

Mesaj de mihu » 15 Apr 2010, 10:30

Sergyu_costea scrie:Sochaux e un teren greu , o victorie extrem de importanta. Bordeaux a pierdut , Auxerre nu e de speriat. Bai frate OM e campioana zic eu usteag
OM mai poate pierde campionatul doar pe mana ei...Sper ca anul asta sa nu se repete istoria de anul trecut cand au pierdut tot asa pe final pe niste rezultate proaste, dar parca anul trecut nu stateau asa bine ca acum...
"STIINTA A REVENIT ACASA !!!"

u2blue
fanatic
fanatic
Mesaje: 1858
Membru din: 25 Sep 2005, 15:52

Re: Allez L'OM!

Mesaj de u2blue » 15 Apr 2010, 11:47

mihu scrie:
Sergyu_costea scrie:Sochaux e un teren greu , o victorie extrem de importanta. Bordeaux a pierdut , Auxerre nu e de speriat. Bai frate OM e campioana zic eu usteag
OM mai poate pierde campionatul doar pe mana ei...Sper ca anul asta sa nu se repete istoria de anul trecut cand au pierdut tot asa pe final pe niste rezultate proaste, dar parca anul trecut nu stateau asa bine ca acum...
Anul asta diferenta este in Deschamps si Lucho Gonzalez "El Comandante".
Sincer nu stiu ce este in mintea lui Maradona dar cu El Comandante la mijloc + Lisandro Lopez, Messi in atac Argentina este campioana modiala. La pas.
El Comandante este un jucator absolut fenomenal. Pune super pase din prima, oriunde, de oriunde, cu sau fara fundas pe el. Are un loc de titular in ORICE echipa lume. Singura lui problema termina benzina prin minutul 70.


Astia din Argentina sunt ca francezii au jucatori buni dar antrenori au numai Mogosani & Cioroieni.

sorin107

Re: Allez L'OM!

Mesaj de sorin107 » 15 Apr 2010, 12:17

u2blue scrie:
mihu scrie:
Sergyu_costea scrie:Sochaux e un teren greu , o victorie extrem de importanta. Bordeaux a pierdut , Auxerre nu e de speriat. Bai frate OM e campioana zic eu usteag
OM mai poate pierde campionatul doar pe mana ei...Sper ca anul asta sa nu se repete istoria de anul trecut cand au pierdut tot asa pe final pe niste rezultate proaste, dar parca anul trecut nu stateau asa bine ca acum...
Anul asta diferenta este in Deschamps si Lucho Gonzalez "El Comandante".
Sincer nu stiu ce este in mintea lui Maradona dar cu El Comandante la mijloc + Lisandro Lopez, Messi in atac Argentina este campioana modiala. La pas.
El Comandante este un jucator absolut fenomenal. Pune super pase din prima, oriunde, de oriunde, cu sau fara fundas pe el. Are un loc de titular in ORICE echipa lume. Singura lui problema termina benzina prin minutul 70.


Astia din Argentina sunt ca francezii au jucatori buni dar antrenori au numai Mogosani & Cioroieni.

ce lisandro lopez fratele meu? si cu tevez, diego milito, higuain, aguero ce faci? il bagi pe lisandro? ok, il bagi pe lucho, dar gandeste-te la mascherano, cambiasso, veron, pastore, di maria? ca sa iti dau asa cateva nume, evident ca omit si altele.

u2blue
fanatic
fanatic
Mesaje: 1858
Membru din: 25 Sep 2005, 15:52

Re: Allez L'OM!

Mesaj de u2blue » 15 Apr 2010, 13:19

sorin107 scrie: ce lisandro lopez fratele meu? si cu tevez, diego milito, higuain, aguero ce faci? il bagi pe lisandro? ok, il bagi pe lucho, dar gandeste-te la mascherano, cambiasso, veron, pastore, di maria? ca sa iti dau asa cateva nume, evident ca omit si altele.
N-am zis ca sunt cei mai buni dar ar avea loc in echipa. In schimb hai sa fim seriosi
Tevez, Higuain, Aguero sunt ponei pe langa Lisandro (la ora actuala, forma actula nu ce-au fost
sau ce o sa fie):

Tevez? ... nici macar nu comentez.

Higuain da goluri doar lui Malaga si Xerez cu Barca sau Lyon (nu ca ar fi de acelasi calibru ... dar vreau sa spun ... nici macar cu Lyon-nul) nici macar n-ajunge la porta. In meciurile mari Higuain este magic: complet invizibil. N-o spun eu ... o stiu de la ziaristii spanioli. Ia-o ca citat daca vrei.

La fel Aguero anul asta a fost straveziu. Din aceleasi surse.

Despre Lisandro ... cred ca nu ai vazut meciuri d'ale Lyon-ului anul asta sau Porto anul trecut sa vezi ce poate Lisandro. Nu neaparat ca spectacol ci ca rautate, presing, eficacitate. Singurul care rivalizeaza cu el este Milito. Ar avea loc oricum toti 4 (Lucho, Messi, Lisandro, Milito) in aceeasi echipa.

sorin107

Re: Allez L'OM!

Mesaj de sorin107 » 15 Apr 2010, 13:34

u2blue scrie:
sorin107 scrie: ce lisandro lopez fratele meu? si cu tevez, diego milito, higuain, aguero ce faci? il bagi pe lisandro? ok, il bagi pe lucho, dar gandeste-te la mascherano, cambiasso, veron, pastore, di maria? ca sa iti dau asa cateva nume, evident ca omit si altele.
N-am zis ca sunt cei mai buni dar ar avea loc in echipa. In schimb hai sa fim seriosi
Tevez, Higuain, Aguero sunt ponei pe langa Lisandro (la ora actuala, forma actula nu ce-au fost
sau ce o sa fie):

Tevez? ... nici macar nu comentez.

Higuain da goluri doar lui Malaga si Xerez cu Barca sau Lyon (nu ca ar fi de acelasi calibru ... dar vreau sa spun ... nici macar cu Lyon-nul) nici macar n-ajunge la porta. In meciurile mari Higuain este magic: complet invizibil. N-o spun eu ... o stiu de la ziaristii spanioli. Ia-o ca citat daca vrei.

La fel Aguero anul asta a fost straveziu. Din aceleasi surse.

Despre Lisandro ... cred ca nu ai vazut meciuri d'ale Lyon-ului anul asta sau Porto anul trecut sa vezi ce poate Lisandro. Nu neaparat ca spectacol ci ca rautate, presing, eficacitate. Singurul care rivalizeaza cu el este Milito. Ar avea loc oricum toti 4 (Lucho, Messi, Lisandro, Milito) in aceeasi echipa.
deci n-ai cum sa incepi fara tevez sau milito titulari. tevez are 22 de goluri sezonul asta, higuain 24, milito 19 si lisandro 13. aguero nu a fost in forma intr-adevar. argentina cu maradona a jucat in 4-4-2 clasic, cu messi al 2-lea varf. deci mai e un singur loc, unde eu nu l-as juca pe lisandro. el nici macar nu e sigur ca va participa la cupa mondiala, pentru ca sunt foarte multe varfuri pasibile de convocare: messi, tevez, higuain, aguero, milito, lavezzi, palermo si lisandro. dintre astia, siguri sunt doar primii 5. si nu stiu daca va convoca maradona mai multi atacanti.

lucho joaca in centru la marseille. daca luam 4-4-2-ul argentinei, el ar putea juca in centru sau in dreapta. in centru ii are concurenti pe cambiasso, mascherano, veron, bollatti sau pastore. nu prinde titular. iar in dreapta ar putea aparea jonas, care e un preferat al lui diego, sau maxi rodriguez de la liverpool. deci nici aici nu se stie.

Avatar utilizator
_T@V_
fanatic
fanatic
Mesaje: 5331
Membru din: 11 Apr 2017, 16:12

Re: Allez L'OM!

Mesaj de _T@V_ » 06 Mai 2010, 10:08

[youtube][/youtube]
Countdown to the title for L'OM, fans celebrating in Paris! :lol:
[youtube][/youtube]
[youtube][/youtube]
[youtube][/youtube]

LiviuB

Re: Allez L'OM!

Mesaj de LiviuB » 06 Mai 2010, 11:18

in sfarsit, am si eu o bucurie din fotbal! OM este echipa mea favorita de peste hotare, urmata de Atletico Madrid care sper sa castige Europa League.

conStiinta

Re: Allez L'OM!

Mesaj de conStiinta » 30 Oct 2010, 22:29

de ce s-a amanat meciul cu rennes?

ps. gata, am vazut ca a plouat si ca l-au amanat ptr maine

Avatar utilizator
_T@V_
fanatic
fanatic
Mesaje: 5331
Membru din: 11 Apr 2017, 16:12

Re: Allez L'OM!

Mesaj de _T@V_ » 23 Noi 2010, 21:10

Min 80 si OM conduce cu 3-0 la rusnaci. Practic, e o calificare in primavara UCL indiferent de rezultatele din ultima etapa. In seara asta am avut si bulan. Sa dai bara-bara gol pentru golul de 2-0 al lui Remy, poti spune ca am avut si bulan. Meciul a fost in totalitate controlat de OM. Brandao, la golul de 3-0, daca-l mai pui sa dea de 100 de ori de acolo, nu o da in halul ala. Valbuena, la primul gol genial. Dupa aia, s-a cam stins. A incercat el sa mai tina de minge pe finalul primei reprize cand cam erau rusnacii in forta, dar per ansamblu, poti spune ca s-a cam stins dupa ce a marcat golul..

u2blue
fanatic
fanatic
Mesaje: 1858
Membru din: 25 Sep 2005, 15:52

Re: Allez L'OM!

Mesaj de u2blue » 24 Apr 2011, 14:34

Al treilea trofeu de la descalecarea lui DD:

[youtube][/youtube]

Un exemplu pt Nila daca intelege ceva:

Taiwo din vara merge la Milan. DD il mai tine pe tusa din cand in cand. Nu s-a dus in pm sa se planga la Berlusconi ... A tras pana i-au sarit capacele sa-l convinga pe DD ca el este titularul. Musca din teren de cate ori se face apel la el. La ultimul meci de campionat, tot cu Montpellier, era 1-1 in minutul 85. Arbitrul da 11 m pt OM. Taiwo s-a batut cu toti pana a luat mingea a executat si a bagat-o in ate. Nu este prima oara cand face asta a mai executat si transformat un penalty anul trecut tot prin min 90 tot la 1-1 tot cu 4-5 etape inainte de final tot intr-o perioada in care era rezerva (cu Lorient parca da' nu mai sunt sigur).
Asta este diferenta dinte un Nila si un Taiwo. Un looser si un winner.
Last edited by Anonymous on 24 Apr 2011, 17:55, edited 1 time in total.
Motiv: am pus tag-urile youtube

Avatar utilizator
muttley
fanatic
fanatic
Mesaje: 7062
Membru din: 18 Mai 2010, 00:24

Re: Allez L'OM!

Mesaj de muttley » 24 Apr 2011, 20:57

u2blue .... OM trage la titlu iar tu daca il compari pe Nila cu Taiwo ....
"Sunteti doar niste cretini daca cereti transferuri in conditiile in care Bill Gates nu face acest lucru" - Andrei Mantog

Eduard Apostol: "craiovenii s-au putut amuza cu inovaţiile oltenilor."

Jucatorul favorit? Cosmin Moti

Narcis Popescu

Re: Allez L'OM!

Mesaj de Narcis Popescu » 08 Mai 2011, 09:37

vine PSG din urma..si ia titlul..OM o vad pe locul 2..iar pe 3 Lille usteag

Avatar utilizator
AdrianR
fanatic
fanatic
Mesaje: 5093
Membru din: 24 Mar 2004, 17:10

Re: Allez L'OM!

Mesaj de AdrianR » 28 Iul 2011, 00:09

Partidă incredibilă în Supercupa Franţei disputată între Lille, campioana en titre, şi Olympique Marseille, cîştigătoarea Cupei Ligii, încheiat cu scorul de 5-4 pentru "alb-albaştri", după ce în minutul 84 scorul era de 3-1 pentru Lille!
Marseille a încuput în forţă, ratînd cinci mari ocazii printre care s-a numărat şi o bară. Campionii au reuşit însă să deschidă scorul în minutul 9 prin Balmont cu un şut pe jos de la marginea careului. Avantajul a fost menţinut pînă la pauză. La ieşirea de la cabine, Lille a marcat din nou, după o fază superbă făcută de Eden Hazard. OM a răbufnit în minutul 71, marcînd prin Ayew, dar la faza imediat următoare Sow restabilea diferenţa de două goluri.
Timpul trecea, iar Lille părea că va cîştiga cel de-al treilea trofeu în 2011 după victoria din campionat şi din Cupa Franţei. Au urmat însă zece minute de coşmar pentru fanii celor două echipe. Morel înscria în minutul 85 pentru Marseille, iar Remy îl imita două minute mai tîrziu. 3-3 şi se părea că vor fi prelungiri.
A venit însă şi minutul 90, cînd arbitrul a dictat lovitură de pedeapsă pentru OM, iar Lille a rămas în zece jucători de cîmp. Ayew a transformat penalty-ul, iar echipa sa se îndrepta spre trofeu. Basa a reluat însă din şase metri în plasa porţii lui Mandanda, egalînd la un fabulos 4-4! Incredibil sau nu, arbitrul Bouchaïb El Ahrach a avut curajul să mai dicteze un penalty pentru trupa lui Didier Deschamps în minutul 94! Ayew a luat din nou balonul, iar execuţia nu l-a trădat nici a doua oară, în ciuda opoziţiei lui Landreau.
Olympique Marseille îşi apără astfel trofeul cîştigat şi anul trecut după un meci fabulos! Supăraţi după eşec, în special după penalty-ul uşor acordat la 4-4, cei de la Lille au refuzat să vină să îşi ia medaliile pe podium. Un jucător al campioanei a luat tava cu distincţiile acordate pentru învinşi, ducîndu-le colegilor.
sursa: gsp.ro
Allez les bleus!
"Întâi te vor înjura. Pe urmă vor râde de tine. Apoi, te vor declara nebun. După aceea vor încerca să te compromită. Într-un târziu, vor face tot posibilul să te lichideze. Dacă scapi cu viaţă din toate acestea, vei fi un om mare." - Mahatma Gandhi

Avatar utilizator
_T@V_
fanatic
fanatic
Mesaje: 5331
Membru din: 11 Apr 2017, 16:12

Re: Allez L'OM!

Mesaj de _T@V_ » 28 Iul 2011, 16:48

@u2blue
Man, stii mai multe despre dorinta de plecare a lui Lucho? De ce vrea sa plece argentinianul, ce nu-i convine? Banutii? De unde are oferta mai buna?
Ca din ce zice DD acilea...
Qu'avez-vous pensé du match de Lucho ?
A vous de juger, il a été à la hauteur de l'événement. Le garder ? Mais ça ne tient pas qu'à moi (le joueur veut partir, ndlr). Il est là. Je n'aime pas laisser un joueur comme ça sur le banc. Comme il aime le jeu, il a tout fait pour que l'équipe soit la plus performante possible. Mais ça ne va pas changer quoi que ce soit. Tant qu'il est là, je l'utiliserai.

u2blue
fanatic
fanatic
Mesaje: 1858
Membru din: 25 Sep 2005, 15:52

Re: Allez L'OM!

Mesaj de u2blue » 17 Aug 2011, 18:17

T@V scrie:@u2blue
Man, stii mai multe despre dorinta de plecare a lui Lucho? De ce vrea sa plece argentinianul, ce nu-i convine? Banutii? De unde are oferta mai buna?
Ca din ce zice DD acilea...
Qu'avez-vous pensé du match de Lucho ?
A vous de juger, il a été à la hauteur de l'événement. Le garder ? Mais ça ne tient pas qu'à moi (le joueur veut partir, ndlr). Il est là. Je n'aime pas laisser un joueur comme ça sur le banc. Comme il aime le jeu, il a tout fait pour que l'équipe soit la plus performante possible. Mais ça ne va pas changer quoi que ce soit. Tant qu'il est là, je l'utiliserai.
Imi pare rau dar nu am vazut mesajul tau.
Asa este a fost o perioada cand DD n-am fost prea clar cu viitorul lui Lucho. Motivul: anul trecut a fost f f departe de forma din sezonul precedent (parctic in 2010 cand au inceput sa bata tot incepand din februarie Lucho facea meciuri absolut fantastice, atunci chiar il vedeam cel mai bun argentinian dupa Messi). In schimb campionatul 2010-2011 a fost o deziluzie: mediocritatea, forma oscilanta etc etc. Multi vorbesc de insabilitate psihica dupa ce Maradona nu l-a luat la mondial.

Intre timp pozitia lui DD este foarte clara: Lucho este netransferabil (in mare pt ca nu vrea Madame Dreyfus sa scoata 30m pt un mijlocas). Ieri a vrut Arsenal sa-l ia pe 15m dar Anigo (mm-eul marseillez) si DD au zis niet (marketing, sa creasca pretul ... nu se stie).
Insa interesant este motivatia lui DD: "pana la 31 august nu mai avem timp sa luat un mijlocas de valoare. Asa ca Lucho este netransferabil"

Scrie răspuns