Echipe ale suporterilor

Discutii despre fotbalul de pe intreg mapamondul.

Moderator: grup_moderatori

Avatar utilizator
praetorianus
fanatic
fanatic
Mesaje: 6373
Membru din: 02 Ian 2006, 18:35

Re: Echipe ale suporterilor

Mesaj de praetorianus » 01 Iun 2011, 07:09

@dantes, superb si rational post-ul tau! usteag
+ 2 (eu si Tunarul Baniei)! ucv
Fă-ți de cap până peste cap dar...cu cap!!

Avatar utilizator
SLH
fanatic
fanatic
Mesaje: 3858
Membru din: 19 Noi 2006, 13:02

Re: Echipe ale suporterilor

Mesaj de SLH » 01 Iun 2011, 20:56

eu m-am gandit ca echipa trebuie sa devina la propriu a suporterilor cand a mutat-o saracul la severin si de atunci sunt sigur ca pana la urma, in vara asta peste n ani tot acolo o sa ajungem

iuky28
nou pe forum
nou pe forum
Mesaje: 1
Membru din: 02 Iun 2011, 10:32

Re: Echipe ale suporterilor

Mesaj de iuky28 » 02 Iun 2011, 10:57

In primul rand vreau sa va salut pe toti.Sunt din Bucuresti si sunt pt infintarea acestei asociatii.

Avatar utilizator
radu_ang
junior
junior
Mesaje: 47
Membru din: 07 Mai 2010, 23:09

Re: Echipe ale suporterilor

Mesaj de radu_ang » 02 Iun 2011, 14:47

screen-capture1.jpg
Am facut un calcul grosier referitor la veniturile pe care ar putea sa le aiba un club sanatos, condus de suporteri, bazat pe un sistem bun de membership cu o cotizatie anuala. Am luat in calcul 25.000 membrii si 26.000 spectatori pe meci. Poate ca am exagerat putin, dar se compeneaza prin faptul ca am pus sume relativ mici (1 mil EUR fiecare) la drepturi TV, sponsori, CL&CJ. Nu am luat in calcul eventulele incasari rezultate de la o participare in Europa, dar si asa suma incasa intr-un sezon ajunge pe la 5.3 milioane de euro. Puteti vedea detaliat in fisierul atasat.
M-am inspirat pentru modelul de membership din cel al celor de la Liverpool. Iata ce beneficii au membrii:
- prioritate la cumpararea de bilete; se scot la vanzare cu aprox 1 luna inainte de meci; doar cei care sunt membrii oficiali au dreptul sa cumpere bilete, si asta in functie de vechime (cei cu peste 5 ani pot sa cumpare in prima saptamna in care se pun la vanzare, cei cu 3 ani vechime din sapt 2, etc); doar in cazul in care raman bilete nevandute se dau in saptamana meciului catre publicul larg; asta presupune un sistem on-line de vanzare, sa-ti poti alege sectorul, randul, locul, etc -> cumperi la final, stai pe unde au mai ramas locuri disponibile.
- reducere X% la magazinul clubului, muzeu, cafenea, restaurant, etc
- X numere pe an din revista clubului
- acces la biletele pentru meciurile din deplasare
- etc

DoRyN

Re: Echipe ale suporterilor

Mesaj de DoRyN » 02 Iun 2011, 19:28

1 milion de euro este o suma mica ?

Avatar utilizator
radu_ang
junior
junior
Mesaje: 47
Membru din: 07 Mai 2010, 23:09

Re: Echipe ale suporterilor

Mesaj de radu_ang » 02 Iun 2011, 19:37

DoRyN scrie:1 milion de euro este o suma mica ?
Nu e o suma mica, dar nici una f mare. Faceam referire in special la drepturile de televizare de unde s-au luat pana acum bani buni, iar 1 mil au luat doar echipele de pe locurile 13-14, locurile 5-6 primind 2 mil. Iar de la CJ 1 mil este o suma buna dar nu extraordinara, tinand cont ca la tm de exemplu s-au dat 2.5 mil.

liverpoolianna
nou pe forum
nou pe forum
Mesaje: 14
Membru din: 30 Aug 2007, 17:11

Re: Echipe ale suporterilor

Mesaj de liverpoolianna » 02 Iun 2011, 21:18

o echipa a suporterilor? DAR CINE SUNT SUPORTERII????
o abordare indrazneata, care probabil va va displacea:
http://www.oltenia-sport.ro/u-craiova/a ... terii.html

Psycho
membru
membru
Mesaje: 168
Membru din: 18 Iun 2010, 16:04

Re: Echipe ale suporterilor

Mesaj de Psycho » 04 Iun 2011, 20:25

@radu_ang - suna bine de inceput,dar te gandesti ca nu o sa incepem in A,ci o sa incepem din C,cel mai probabil.Acolo nu o sa primesti drepturi de televizare,sponsorizari si alte chestii de genu'.E adevarat,si costurile sunt mai mici.Daca nu ma insel,cei de la petrolul ploiesti au devenit "socios".
Cu o mediatizare buna,s-ar putea face ceva de genul.
Mai tarziu,si o revista a echipei care sa apara lunar/bi-lunar cu date despre jucatorii din lot,cu interviuri cu jucatori din Craiova-Maxima,interviuri cu reprezentatii unor brigazi(nu blondu sau gen),istoria unor brigazi,etc
„Blestemaţi cei ce renunţă!"

Avatar utilizator
DeuxEx
fanatic
fanatic
Mesaje: 12349
Membru din: 23 Iul 2006, 05:02

Re: Echipe ale suporterilor

Mesaj de DeuxEx » 07 Dec 2018, 17:10

Te-as ruga sa folosesti alfabetul latin cand postezi...

Trimis de pe Xiaomi Note 4

"La un club de fotbal exista o trinitate formata din jucatori, antrenor si suporteri. Patronii nu au nici o treaba aici. Singurul lor rol este sa semneze cecuri..."
Bill Shankly
EX-Cristi007
Voucher reducere PCGarage.ro: AZ6S5EFI

Scrie răspuns