Cupa "Ion Oblemenco" editia I (2014)

Moderator: grup_moderatori

Cine credeti ca va castiga aceasta cupa?

Poll ended at 22 Feb 2014, 22:58

Universitatea Craiova (Romania)
27
93%
Dunav Ruse (Bulgaria)
0
No votes
FK Sloga Petrovac (Serbia)
2
7%
 
Total votes: 29

Avatar utilizator
DeuxEx
fanatic
fanatic
Mesaje: 12349
Membru din: 23 Iul 2006, 05:02

Cupa "Ion Oblemenco" editia I (2014)

Mesaj de DeuxEx » 17 Feb 2014, 22:58

Cred ca turneul organizat pe 22.02.2014 merita un topic dedicat. Vom avea, dupa multi ani, meciuri internationale pe arena "Ion Oblemenco" din Banie.

Cine a fost Ion Oblemenco?
- Component al Campioanei unei Mari Iubiri, a evoluat pentru Ştiinţa în perioada 1966-1977, marcînd 167 de goluri în 264 de partide în prima ligă.
- A luat campionatul cu Universitatea în 1974 şi Cupa în 1977.
- A fost golgeterul primei divizii în 4 rînduri.
- Ca antrenor, a cîştigat campionatul cu oltenii în 1980, secund fiind al lui Valentin Stănescu, dar şi eventul în 1981 ca "principal".
- În 1982, a dus Ştiinţa în premieră pentru echipele de club din România, în sferturile Cupei Campionilor Europeni.
"La un club de fotbal exista o trinitate formata din jucatori, antrenor si suporteri. Patronii nu au nici o treaba aici. Singurul lor rol este sa semneze cecuri..."
Bill Shankly
EX-Cristi007
Voucher reducere PCGarage.ro: AZ6S5EFI

ozzy

Re: Cupa "Ion Oblemenco" editia I (2014)

Mesaj de ozzy » 18 Feb 2014, 09:51

Cel mai important e că există, în sfârșit, un asemenea turneu. Cu siguranță, dacă lucrurile merg bine, peste 2-3 ani am putea vedea și echipe mai mari la acest turneu.

Avatar utilizator
muttley
fanatic
fanatic
Mesaje: 7062
Membru din: 18 Mai 2010, 00:24

Re: Cupa "Ion Oblemenco" editia I (2014)

Mesaj de muttley » 18 Feb 2014, 10:03

Cel mai important e sa nu se accidenteze jucatorii.
"Sunteti doar niste cretini daca cereti transferuri in conditiile in care Bill Gates nu face acest lucru" - Andrei Mantog

Eduard Apostol: "craiovenii s-au putut amuza cu inovaţiile oltenilor."

Jucatorul favorit? Cosmin Moti

Avatar utilizator
romaad
fanatic
fanatic
Mesaje: 5817
Membru din: 30 Mar 2009, 14:29

Re: Cupa "Ion Oblemenco" editia I (2014)

Mesaj de romaad » 18 Feb 2014, 11:33

ozzy scrie:Cel mai important e că există, în sfârșit, un asemenea turneu. Cu siguranță, dacă lucrurile merg bine, peste 2-3 ani am putea vedea și echipe mai mari la acest turneu.
Ar trebui mutat vara, iarna cu greu poti sa aduci echipe din afara perimetrului Serbia/Bulgaria/Rusia

ozzy

Re: Cupa "Ion Oblemenco" editia I (2014)

Mesaj de ozzy » 18 Feb 2014, 12:53

Păi sunt convins că se va muta înainte de începerea sezonului

cortinadampezzo
fanatic
fanatic
Mesaje: 3241
Membru din: 21 Iul 2013, 23:09

Re: Cupa "Ion Oblemenco" editia I (2014)

Mesaj de cortinadampezzo » 18 Feb 2014, 21:36

Voi incerca sa ajung
Sper sa fie vreme frumoasa si sa fie mititei pe stadion.

Avatar utilizator
stuparu_alexandru
fanatic
fanatic
Mesaje: 8172
Membru din: 30 Oct 2005, 21:24

Re: Cupa "Ion Oblemenco" editia I (2014)

Mesaj de stuparu_alexandru » 18 Feb 2014, 22:10

cortinadampezzo scrie:Voi incerca sa ajung
Sper sa fie vreme frumoasa si sa fie mititei pe stadion.

n-ai vazut ca isi anunta toti prezenta sa protesteze ?
nu stiu de ce vor sa protesteze la meciul asta. mai usor era daca se strangeam toti in fata la niu iorc.
Nu fi si prost si tare-n gura... ca ... cine stie

Avatar utilizator
hanky panky
fanatic
fanatic
Mesaje: 3059
Membru din: 17 Noi 2008, 00:20

Re: Cupa "Ion Oblemenco" editia I (2014)

Mesaj de hanky panky » 18 Feb 2014, 22:26

stuparu_alexandru scrie:
cortinadampezzo scrie:Voi incerca sa ajung
Sper sa fie vreme frumoasa si sa fie mititei pe stadion.

n-ai vazut ca isi anunta toti prezenta sa protesteze ?
nu stiu de ce vor sa protesteze la meciul asta. mai usor era daca se strangeam toti in fata la niu iorc.
pai ce vina are niu iorcu? oblemenco e de vina
Lua-te-ar kyron cu el in pesti

Avatar utilizator
hanky panky
fanatic
fanatic
Mesaje: 3059
Membru din: 17 Noi 2008, 00:20

Re: Cupa "Ion Oblemenco" editia I (2014)

Mesaj de hanky panky » 18 Feb 2014, 23:55

Oblemenco, un munte de blândeţe şi iubire

Tudor Gheorghe: „Eu nu cred nici acum că Nelu Oblemenco, prietenul meu, e mort. Am senzaţia că este pe aici şi se amuză“

De fiecare dată când sunt întrebat despre prietenii mei care nu mai sunt, mi-e foarte greu să rememorez întâmplări şi să vorbesc despre ei, deoarece am un sentiment ciudat că mi-i apropii, de acolo de unde sunt. Şi nu că acesta ar fi un lucru rău, dar poate că ei simt nevoia să stea, o vreme, departe de noi. Şi, ce-i foarte greu este ca, după ce dispar, să ţi-i scoţi din starea ta afectivă, din suflet. Când trebuie să vorbeşti despre ei îţi revin amintiri şi te apucă tristeţea. Te gândeşti la ideea că mâine urmezi tu, poimâine urmează altul şi, fără să vrei, te apucă un fel de nostalgie care mi se pare însă firească şi umană. Despre Oblemenco, ce să spun? Într-un fel, el este legat de tinereţea mea, de tinereţea mea artistică, de cea fizică, de primele mele spectacole, de-o perioadă foarte frumoasă a Craiovei, din toate punctele de vedere. Era o bucurie care nu cred că va mai fi curând. Poate niciodată... Bine, şi condiţiile socio-economice sunt altele, lumea a devenit acum altfel...Oamenii sunt structural diferiţi.
Ceea ce se întâmpla în Craiova în perioada în care Oblemenco juca la Universitatea era un fenomen, unul social, în primul rând. Asupra acestui subiect se poate discuta foarte mult. De ce veneau oamenii din Alba Iulia, Cluj, Iaşi... la meciurile frumoase ale Universităţii Craiova? Şi aceştia veneau pe „Central“ nu numai când Universitatea lupta cu echipe din Europa, ci şi la meciurile cu echipele importante din ţară. Aveam prieteni care veneau de la Cluj, când Universitate Craiova avea meci cu „U“ Cluj, şi ardelenii aceia ţineau cu Craiova! E o chestie extraordinară. În acest fenomen, unul dintre oamenii care au marcat esenţial Universitatea Craiova a fost Oblemenco, acest munte de blândeţe şi iubire. Rar mi-a fost dat să văd un om viguros, unul care-ţi inspiră, la prima vedere, forţa, el fiind, în realitate, atât de blând. Avea o bonomie în felul de a se purta, avea un farmec irezistibil, un zâmbet extraordinar. Aveai impresia că este un copil într-un trup puternic de bărbat, un „adolescent“ permanent, un adolescent în pantaloni scurţi.
Când şi cum l-am cunoscut? Asta-i frumuseţea, că nici nu pot să spun cum l-am cunoscut! Am senzaţia că l-am cunoscut dintotdeauna, nu pot să-l leg de o anume dată, de un an sau altul. Nici nu ştiu cum a intrat în viaţa mea, în viaţa mea de prieten, aşa cum nu ştiu cum a dispărut. Am senzaţia că el este pe aici şi se amuză, râde, cum râdea de obicei de giumbuşlucurile care se mai întâmplau. Şi sunt tare curios cum le-ar privi el acuma dacă ar fi printre noi, ce ar crede despre ceea ce se întâmplă în fotbalul românesc şi în cel craiovean.
Am fost alături de el şi în perioada când era antrenor al Universităţii Craiova, o perioadă excepţională, asupra căreia şi-a pus amprenta aura lui de om excepţional. Şi asta pentru că băieţii care au venit după el îl vedeau ca pe un idol, îl venerau ca pe un simbol, îl respectau şi îl iubeau, deopotrivă.
Sigur că în această carte sunt consemnate şi opinii ale coechipierilor lui şi ale colegilor lui mai tineri. Cred că niciunul, chiar când ajunseseră supervedete, nu îndrăznea nici măcar să ridice privirea la Oblemenco. Nelu se bucura de un respect, în egală măsură, şi-al colegilor, şi-al adversarilor.Nu-mi aduc aminte, cât l-am văzut jucând, să fi faultat vreodată. Nu cred... Şi pe el îl faultau adversarii destul de rar, fie pentru că avea o tehnică specială, fie că fundaşii se speriau atunci când venea „masivitatea“ asta spre ei! Era vorba de respect. De aceea, cred că, astăzi, din fotbalul românesc lipseşte această dimensiune a respectului faţă de adversar, a respectului faţă de colegii mai în vârstă, faţă de fotbal în general, faţă de acest sport extraordinar.
După abandonarea carierei de fotbalist, Oblemenco a „jucat“ la Craiova ca antrenor, iar Universitatea a obţinut rezultate bune, performante. Mă gândesc la eventul campionat-cupă din 1981, ca să dau doar un exemplu care-mi este acum la îndemână.
Moartea lui fulgerătoare, absolut neaşteptată, la 50 de ani, a fost, după părerea mea, exact arderea, dăruirea, consecinţa acestei dăruiri totale pe care a avut-o faţă de echipă, faţă de suporterii Universităţii Craiova.
Nu cred, nu-mi imaginez ca pe Nelu Oblemenco, chiar dacă dădea o pasă greşită, chiar dacă rata un penalty sau irosea o ocazie mare de gol, cineva să-l fi înjurat vreodată. Asta mi se pare un lucru extraordinar. De asemenea, extraordinar este şi faptul că a mobilizat în jurul lui tineri care au venit să joace şi care au fost plini de har şi de talent.
Am fost întrebat odată, pe-aici prin ţară: „Tudore, de ce zici tu că oltenii ăştia ai tăi sunt mai ai dracu', de ce sunteţi voi buricul Pământului?“. Mi-a făcut plăcere să-i dau replica: „Nu zicem noi...“. Aveam un fel de atu în acest răspuns... Fac o paranteză pentru a fi explicit. Am cunoscut un primar în Catania (Sicilia), care mi-a spus un lucru extraordinar într-o seară la un pahar de vino-rosso. Eu l-am întrebat: „De ce voi, sicilienii, aveţi faima asta <<mai italieni decât... italienii>>? Sunteţi sicilieni şi vă mândriţi cu asta!“. „La noi Soarele bate mai tare, iarba e mai verde şi probabil că Soarele ăsta, care ne încălzeşte, are o influenţă pregnantă, esenţială, asupra felului nostru, spiritului nostru, genei noastre“, a răspuns primarul din Catania.
Aşa le-am răspuns şi eu concetăţenilor mei. Noi, oltenii din zona asta, suntem, de fapt, Sicilia României, pentru că la noi Soarele e mai arzător... Întotdeauna auzi la buletinul Meteo despre Băileşti ca fiind polul căldurii, iar despre Transilvania ca polul opus. Ia gândeşte-te, le ziceam eu, că Soarele are capacitatea de a dilata... Începeam să le explic ştiinţific că vasele sangvine se dilată la căldură, sângele circulă mai repede în creier.. Şi de-aia, noi, oltenii, suntem mai activi şi mai iuţi în a lua deciziile.
În consecinţă, aş mai vrea să spun că în sud au apărut fotbalişti geniali, fenomenali, cum ar fi Hagi sau Dobrin, la care trebuie adăugaţi obligatoriu cei din Oltenia. Dacă stăm să ne gândim bine, un număr mai mare de fotbalişti cum a dat Oltenia nu vei găsi în nici o parte a României. Ei, de asta, probabil că "sicilienii" ăştia ai României, locuitorii din Oltenia, având Soarele deasupra capului mai multă vreme, fiind mai iuţi, au avut - şi mai au încă - cred eu, multe de spus în fotbalul românesc. Dacă vor fi lăsaţi în pace!
Mă duceam la stadionul „Central“ de fiecare dată, au fost momente fantastice ale Ştiinţei... Amintiri? Eu locuiam, ca şi acum, pe Calea Unirii din Craiova, „uliţă“ care duce spre stadion. În drumul lor spre şedinţele de pregătire, fotbaliştii treceau pe la mine şi lăsau câte o ladă cu bere ca, după antrenament, deshidrataţi, să bea câte o sticlă. Titi Teaşcă nu-i lăsa să bea, iar ei mă rugau să le pun berea la rece... După antrenament, se opreau la mine acasă, îi băgam în curte şi beam împreună cu ei, discutam... Era o atmosferă extraordinară! Oblemenco, căpitan de echipă, stindard şi lider al Ştiinţei, apoi antrenor, a avut înţelegere pentru cei mai tineri. El nu bea, dar înţelegea fenomenul şi se amuza: „Ce să le fac? Lasă-i, nea Tudore, în pace, îmi spunea când era antrenor. Sunt mânji cu toţii, şi am fost şi eu ca ei!“. Aşa este, numai că Nelu a fost unicat!
Scriu aceste rânduri despre Ion Oblemenco după ce am răsfoit paginile cărţii lui Ion Jianu despre marele nostru jucător şi prieten, despre inegalabilul om de fotbal şi de caracter, despre această legendă vie care a făcut, în repetate rânduri şi peste tot, ca numele oraşului Craiova să fie rostit cu respect. Mi se pare că autorul face un act reparatoriu prin publicarea acestui volum, acum, când timpul scurs pare a-şi revendica dreptul său, dreptul la uitare. Numai că Ion Oblemenco nu poate fi uitat, iar lucrul acesta îl demonstrează toţi cei care se încăpăţânează să-l iubească peste timp, mulţi dintre ei cu mărturii emoţionante, cuprinse în paginile de faţă, dar cei mai mulţi, anonimi, printre cititorii acestei cărţi...

Text de Tudor Gheorghe (prefaţă carte „Oblemenco, meciul cu viaţa” de Ion Jianu, Editura de Sud, 2009)

http://www.csuc.ro/ro/Oblemenco-un-munt ... si-iubire/
Lua-te-ar kyron cu el in pesti

blakjak
senior
senior
Mesaje: 414
Membru din: 14 Dec 2006, 14:49

Re: Cupa "Ion Oblemenco" editia I (2014)

Mesaj de blakjak » 21 Feb 2014, 12:43

http://micapi.ro/articole/evenimente/ja ... menco.html
O veste buna,care cred ca ii va pune pe ganduri pe revolutionarii boovenesti!!!dupa postarile pe fb,se incearca o mobilizare,sub diferite pretexte,....dupa parerea mea scopul e de a discredita mini turneul ,prezentarea echipei si a tot ceea ce nu e boovenesc!!!.. :eek:
ACOLO,DOMNESTE MINCIUNA,AMATORISMUL...SI NU ESTE BINE!!!mititelu=UN DERBEDEU,UN BANDIT SI UN TARANOI!!!

DoRyN

Re: Cupa "Ion Oblemenco" editia I (2014)

Mesaj de DoRyN » 21 Feb 2014, 12:54

Vad ca cei de la PS 97 isi dau intalnire la stadion sambata la 3.

LiviuB

Re: Cupa "Ion Oblemenco" editia I (2014)

Mesaj de LiviuB » 21 Feb 2014, 12:58

DoRyN scrie:Vad ca cei de la PS 97 isi dau intalnire la stadion sambata la 3.
ca sa-l goneasca pe mititelu nu au mai fost asa de activi. vai de capul lor

Avatar utilizator
laylow
senior
senior
Mesaje: 409
Membru din: 28 Iun 2013, 23:57

Re: Cupa "Ion Oblemenco" editia I (2014)

Mesaj de laylow » 21 Feb 2014, 12:58

Culmea, fix cand joaca Universitatea.

blakjak
senior
senior
Mesaje: 414
Membru din: 14 Dec 2006, 14:49

Re: Cupa "Ion Oblemenco" editia I (2014)

Mesaj de blakjak » 21 Feb 2014, 13:00

DoRyN scrie:Vad ca cei de la PS 97 isi dau intalnire la stadion sambata la 3.
oare sa fie coincidenta doar sau este o actiune planificata in "laboratoarele"de la niu iorc?!?! :)-
ACOLO,DOMNESTE MINCIUNA,AMATORISMUL...SI NU ESTE BINE!!!mititelu=UN DERBEDEU,UN BANDIT SI UN TARANOI!!!

Avatar utilizator
muttley
fanatic
fanatic
Mesaje: 7062
Membru din: 18 Mai 2010, 00:24

Re: Cupa "Ion Oblemenco" editia I (2014)

Mesaj de muttley » 21 Feb 2014, 13:08

rautacisme peste rautacisme pe aici.

Voi chiar nu puteti avea bun simt? Cum oare sa credeti ca respectivii au un plan ascuns? Ei vin sa-l conteste pe Mititelu si Primaria Craiovei. Sunt suparati ca "Mulguta" nu i-a permis accesul pe mosia unde marinush a investit 2.75 milioane.

Pt mine actiunea are un mesaj foarte clar (nu sti cum de nu-l intelegeti voi) bine ca mai sunt si persoane care se exprima mai greu. Ieri pe facebook era unu care spunea ca vine sambata pe oblemenco sa-l dea jos pe Mititelu (ii indemna si pe ceilalti sa faca acest lucru). Personal m-am speriat cand am vazut mesajul, am crezut ca Mititelu s-a urcat pe nocturna si proteseaza impotriva abuzurilor mafioate ale autoritatilor craiovene , iar baietii respectivi vin sa-l dea jos de acolo , dar dupa 1 minut de uluire ! am inteles mesajul respectiv.
"Sunteti doar niste cretini daca cereti transferuri in conditiile in care Bill Gates nu face acest lucru" - Andrei Mantog

Eduard Apostol: "craiovenii s-au putut amuza cu inovaţiile oltenilor."

Jucatorul favorit? Cosmin Moti

Închis