[Etapa 7] Universitatea Craiova - Otelul Galati

Moderator: grup_moderatori

Închis

Marele Sorin Cartu o sa aiba parte de un debut cu:

Poll ended at 14 Sep 2014, 03:31

Victorie
21
91%
Egal
1
4%
Infrangere
1
4%
 
Total votes: 23

Avatar utilizator
hanky panky
fanatic
fanatic
Mesaje: 3059
Membru din: 17 Noi 2008, 00:20

Re: [Etapa 6] Universitatea Craiova - Otelul Galati

Mesaj de hanky panky » 17 Sep 2014, 11:27

anakin scrie:
muttley scrie: acum a revenit Stiinta, aia cu campionate si cupe castigate, plus meciuri europene o:
Atata timp cat sigla cu leul exista doar in declaratii pe site, nu poate fi echipa de fotbal Universitatea Craiova, cel mult o noua echipa a Clubului Sportiv. Putem vorbi de echipa de fotbal Universitatea Craiova atunci cand va juca pe piept cu sigla speciala facuta pentru Craiova Maxima. Asta e opinia lui Balaci, a mea si a multor altora (chiar si majoritatea celor care merg la stadion). Daca voi vreti sa ignorati acest fapt extrem de evident, treaba voastra. Pana atunci, vorbe multe, declaratii curajoase pe site complet neacoperite de realitate, si multa gargara. Momentan, pentru mine e doar o echipa din Craiova care incearca sa devina Universtatea, dar mai are mult de lamurit si rezolvat.
vezi ca ti-a mai pregatit
domnu' adrian
un leu nou nout ţiplă
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Lua-te-ar kyron cu el in pesti

LiviuB

Re: [Etapa 6] Universitatea Craiova - Otelul Galati

Mesaj de LiviuB » 17 Sep 2014, 11:52

anakin scrie:
muttley scrie: acum a revenit Stiinta, aia cu campionate si cupe castigate, plus meciuri europene o:
Atata timp cat sigla cu leul exista doar in declaratii pe site, nu poate fi echipa de fotbal Universitatea Craiova, cel mult o noua echipa a Clubului Sportiv. Putem vorbi de echipa de fotbal Universitatea Craiova atunci cand va juca pe piept cu sigla speciala facuta pentru Craiova Maxima. Asta e opinia lui Balaci, a mea si a multor altora (chiar si majoritatea celor care merg la stadion). Daca voi vreti sa ignorati acest fapt extrem de evident, treaba voastra. Pana atunci, vorbe multe, declaratii curajoase pe site complet neacoperite de realitate, si multa gargara. Momentan, pentru mine e doar o echipa din Craiova care incearca sa devina Universtatea, dar mai are mult de lamurit si rezolvat.
Problema cu stema e mult mai complexa si nu tine de mititelu, el e doar beneficiarul unui context ambiguu. Ideea e ca stema nu are autor in acte - a luat fiinta in urma unei cereri formulate verbal, nu exista niciun document scris. Deci in acte nu figureaza nicaieri. Prin urmnare, e foarte dificil sa preiei stema in acest context. Singura varianta ar fi sa se faca pe modelul lui mititelu, sa iei pur si simplu stema fara acte si sa te bati cu pumnul in piept ca e a ta. dar la club mie mi se pare ca se doreste o abordare mai serioasa.

Avatar utilizator
romaad
fanatic
fanatic
Mesaje: 5817
Membru din: 30 Mar 2009, 14:29

Re: [Etapa 6] Universitatea Craiova - Otelul Galati

Mesaj de romaad » 17 Sep 2014, 14:10

anakin scrie:
muttley scrie: acum a revenit Stiinta, aia cu campionate si cupe castigate, plus meciuri europene o:
Atata timp cat sigla cu leul exista doar in declaratii pe site, nu poate fi echipa de fotbal Universitatea Craiova, cel mult o noua echipa a Clubului Sportiv. Putem vorbi de echipa de fotbal Universitatea Craiova atunci cand va juca pe piept cu sigla speciala facuta pentru Craiova Maxima. Asta e opinia lui Balaci, a mea si a multor altora (chiar si majoritatea celor care merg la stadion). Daca voi vreti sa ignorati acest fapt extrem de evident, treaba voastra. Pana atunci, vorbe multe, declaratii curajoase pe site complet neacoperite de realitate, si multa gargara. Momentan, pentru mine e doar o echipa din Craiova care incearca sa devina Universtatea, dar mai are mult de lamurit si rezolvat.
Din fericire pentru noi si din nefericire pentru voi, cei care inca mai credti in steaua mititelului, multi de aici au vazut Universitatea Craiova jucand si sub alte steme decat leul. Asa ca nu avem problema asta existentiala a unui animal pe stema.
Ba chiar marile performante ale maximilor nu au legatura cu leul decat tangential. Echipa de fotbal Universitatea Craiova nu a fost facuta celebra de stema cu leul, ci invers. Unii din noi traim cu amintirea meciului cu Kaiserslautern, voi traiti din amintirea degetului mijlociu al lui Costea, ala cu care va dadea m...e iar patronul lui aplauda gestul. Adio!

Avatar utilizator
DeuxEx
fanatic
fanatic
Mesaje: 12349
Membru din: 23 Iul 2006, 05:02

Re: [Etapa 6] Universitatea Craiova - Otelul Galati

Mesaj de DeuxEx » 17 Sep 2014, 14:33

Unii uita ca intai a fost Universitatea Craiova si apoi stema cu leul, si nu a fost invers...

Send from Huawei P6 via Tapatalk!
"La un club de fotbal exista o trinitate formata din jucatori, antrenor si suporteri. Patronii nu au nici o treaba aici. Singurul lor rol este sa semneze cecuri..."
Bill Shankly
EX-Cristi007
Voucher reducere PCGarage.ro: AZ6S5EFI

Thunder

Re: [Etapa 6] Universitatea Craiova - Otelul Galati

Mesaj de Thunder » 17 Sep 2014, 14:36

Ma dar daca tot a zis grasul ala de la Urziceni si U Cluj c-o avem, de ce dracu sa nu jucam cu ea ? :-)

Avatar utilizator
DeuxEx
fanatic
fanatic
Mesaje: 12349
Membru din: 23 Iul 2006, 05:02

Re: [Etapa 6] Universitatea Craiova - Otelul Galati

Mesaj de DeuxEx » 17 Sep 2014, 14:39

Tot ala de la Urziceni sustinea ca am transferat spuma jucatorilor in aceasta vara. Tu tot il mai crezi?

Send from Huawei P6 via Tapatalk!
"La un club de fotbal exista o trinitate formata din jucatori, antrenor si suporteri. Patronii nu au nici o treaba aici. Singurul lor rol este sa semneze cecuri..."
Bill Shankly
EX-Cristi007
Voucher reducere PCGarage.ro: AZ6S5EFI

Thunder

Re: [Etapa 6] Universitatea Craiova - Otelul Galati

Mesaj de Thunder » 17 Sep 2014, 14:42

Normal ca nu, dar sunt oltean si sa fiu al dracu imi sta in fire :-D Nu ma pot abtine, ce vrei :-)

sorin107

Re: [Etapa 6] Universitatea Craiova - Otelul Galati

Mesaj de sorin107 » 17 Sep 2014, 14:57

zice vlad rosca pe fb:

BREAKING! Decizia Curtii de Apel Brasov: FC U Craiova, in FALIMENT irevocabil!

deci poate daca nu o avem stema, o luam :D

Avatar utilizator
DeuxEx
fanatic
fanatic
Mesaje: 12349
Membru din: 23 Iul 2006, 05:02

Re: [Etapa 6] Universitatea Craiova - Otelul Galati

Mesaj de DeuxEx » 17 Sep 2014, 15:04

De unde? Stema aia a lui Ajica (cu leul gras) n-a fost niciodata legata de societatea falimentata, prin niciun act.

Send from Huawei P6 via Tapatalk!
"La un club de fotbal exista o trinitate formata din jucatori, antrenor si suporteri. Patronii nu au nici o treaba aici. Singurul lor rol este sa semneze cecuri..."
Bill Shankly
EX-Cristi007
Voucher reducere PCGarage.ro: AZ6S5EFI

Avatar utilizator
muttley
fanatic
fanatic
Mesaje: 7062
Membru din: 18 Mai 2010, 00:24

Re: [Etapa 6] Universitatea Craiova - Otelul Galati

Mesaj de muttley » 17 Sep 2014, 15:22

bai nene, voi iar cadeti in plasa fitilistilor? Auzi cica daca avem stema cu leul o sa fim Universitatea Craiova, bai esti nebun, e vreo comisie care hotaraste asta? un tribunal martial? Eu zic ca aia 12-14k de vin la meci stiu mai bine care e Universitatea, sigur, nu mai bine ca Mititelu [miti]
Astia sunt nebuni rau de tot, zici ca pana in 83 a existat un club, iar dupa cu aparatia stemei s-a facut alt club, astea sunt argumente cu care lesinatii aia de la sud ii tot pacalesc pe pustii aia fara scoala.

Pt adevaratii care o ard pe modelul "stema e miezul", uitati ce spune Radu Ionescu, un anonim pt voi, stim asta: "Am fost căutați în acel an, 1983, de domnul Ion Constantinescu, decedat între timp, care era vicepreședinte al Clubului Sportiv și omul care răspundea, în acea perioadă, de sportul doljean. Ne-a văzut pe noi mai tineri și care aveam tragere de inimă, de la Institutul de Proiectări Județene și ne-a zis să facem o siglă frumoasă, că joacă Universitatea Craiova în cupele europene cu marile echipe și toți adversarii au diverși maimuțoi pe steme, numai noi, oltenii, nu aveam. Și ne-a cerut să ne gîndim să facem o siglă care să ne reprezinte mîndria de olteni"
Scrie destul de clar acolo? Vicepresedintele Clubului Sportiv, nu scrie nimic de booveni. Anakin, mai are sens sa-ti spun ca dupa logica ta nici echipa aia a lui Mititelu, pe care tu o consideri adevarata pt ca avea "leul", de fapt nici aia nu era nimic pentru ca nu a avut leul? Sau vrei sa zici ca kitsch-ul ala manelist este stema echipei? Probabil ca tu consideri si "Abibas" ca fiind o firma de echipament din Germania. :-D
"Sunteti doar niste cretini daca cereti transferuri in conditiile in care Bill Gates nu face acest lucru" - Andrei Mantog

Eduard Apostol: "craiovenii s-au putut amuza cu inovaţiile oltenilor."

Jucatorul favorit? Cosmin Moti

Avatar utilizator
anakin
fanatic
fanatic
Mesaje: 1196
Membru din: 04 Iul 2007, 02:18

Re: [Etapa 6] Universitatea Craiova - Otelul Galati

Mesaj de anakin » 17 Sep 2014, 15:45

Seke, tu esti cumva unul din cei de la stadion, sau vorbesti ca sa te afli in treaba? Eu personal cunosc mai multi oameni care merg la stadion, inclusiv cateva rude extrem de apropiate. Oamenii nu sunt convinsi total de identitatea echipei, mai ales dupa gafele care s-au facut vara asta. Merg la stadion mai mult pentru ca au speranta ca la un moment dat se vor indrepta lucrurile, si pentru ca vor sa vada fotbal in Craiova.

@romaad, nu e cazul sa faci pe inteligentul pentru ca ai apucat sa vezi echipa inainte de '83. Cred ca Balaci si Ticleanu au vazut si ei echipa inainte de '83, nu? Cati de pe forumul asta au vazut echipa inainte de '83? Un argument total pe langa.

Si da, stiu foarte bine cu ce stema a jucat Universitatea Craiova inainte de cea cu leul. Problema e ca acea stema cu leul a devenit identitatea echipei de fotbal, separand-o de celelalte sectii ale Clubului Sportiv. Nu neaga nimeni importanta in istoria clubului a stemei vechi, insa ea nu mai e de actualitate. Nu ma intereseaza ce derivari au folosit Ilinca, Mititelu, Netoiu, etc. (vad ca voi tot o dati cu Mititelu, de parca numai el a existat dupa revolutie) Importante sunt elementele de baza: leul incadrat de acel U. Stema aia ar trebui sa fie in patrimoniul clubului. Momentan este doar in declaratii.
"Universitatea Craiova este una singură, echipa cu leul pe stemă." - Ilie Balaci

"Pentru mine există doar echipa care are stema cu leul pe tricouri, asta este echipa mea de suflet." - Aurel Țicleanu

Avatar utilizator
muttley
fanatic
fanatic
Mesaje: 7062
Membru din: 18 Mai 2010, 00:24

Re: [Etapa 6] Universitatea Craiova - Otelul Galati

Mesaj de muttley » 17 Sep 2014, 15:56

Frate, zici ca esti judecator. Cum sa zici ca nu mai e de actualitate, te intreb, cine a stabilit asta? Eu cred ca e de foarte actualitate din moment ce e folosita.
Asta cu "se duc la stadion pt ca sunt curiosi si doresc sa vada fotbal" e o chestie fumata. Stiu eu pe unul care la fel o ardea sanki pe modelul asta, iar luni cand a dat Madson gol urla ca un nebun "Stiinta, Stiinta".

PS: thunder, cusca mea cu motogp, e mai mare decat biciuscaria ta !
"Sunteti doar niste cretini daca cereti transferuri in conditiile in care Bill Gates nu face acest lucru" - Andrei Mantog

Eduard Apostol: "craiovenii s-au putut amuza cu inovaţiile oltenilor."

Jucatorul favorit? Cosmin Moti

Thunder

Re: [Etapa 6] Universitatea Craiova - Otelul Galati

Mesaj de Thunder » 17 Sep 2014, 16:01

Pai du-te si lafaie-te-n ea si nu ne mai stresa pe noi p-acilisea :cool: martalogule

Avatar utilizator
DeuxEx
fanatic
fanatic
Mesaje: 12349
Membru din: 23 Iul 2006, 05:02

Re: [Etapa 6] Universitatea Craiova - Otelul Galati

Mesaj de DeuxEx » 17 Sep 2014, 16:11

Mai, pufosenie, martalog inseamna granicer, politist de frontiera, etc. Iar Seke nu le are cu asta. Dar poti sa pui un pariu cu el vis-a-vis de comparatia lansata de el, cusca lui seke vs. biciuscarie. Castigi prin neprezentare! :lol:

Send from Huawei P6 via Tapatalk!
"La un club de fotbal exista o trinitate formata din jucatori, antrenor si suporteri. Patronii nu au nici o treaba aici. Singurul lor rol este sa semneze cecuri..."
Bill Shankly
EX-Cristi007
Voucher reducere PCGarage.ro: AZ6S5EFI

LiviuB

Re: [Etapa 6] Universitatea Craiova - Otelul Galati

Mesaj de LiviuB » 17 Sep 2014, 16:30

Anakin, repet, din pacate, nu exista acte prin care ar putea fi preluata emblema. asta e problema...

Închis