[Etapa 9]: Universitatea - ASA Tg.Mures

Moderator: grup_moderatori

Închis

Care credeti ca va fi rezultatul meciului cu ASA Tg.Mures ?

Poll ended at 29 Sep 2014, 12:46

Victorie
15
65%
Egal
6
26%
Infrangere
2
9%
 
Total votes: 23

sorin107

Re: [Etapa 9]: Universitatea - ASA Tg.Mures

Mesaj de sorin107 » 29 Sep 2014, 15:25

Mantzy scrie:Hai să vă simplific treaba: în ceea ce privește valoarea cuplurilor de fundași centrali, pe ce loc e Craiova în Liga I?

si care-i cuplul nostru de fundasi centrali titular, in viziunea ta?

Mantzy
senior
senior
Mesaje: 498
Membru din: 25 Apr 2014, 14:36

Re: [Etapa 9]: Universitatea - ASA Tg.Mures

Mesaj de Mantzy » 29 Sep 2014, 15:31

Oricare vrei tu, ia-l pe cel mai bun posibil în viziunea ta :)(

Dacă mă-ntrebi părerea mea, eu cred că Kay e un fel de Dorel Stoica: mai bun la închidere decât pe fund. Are viziune, tehnică peste medie, pasează bine și disponibilitate bună la efort. Ca fundaș central însă e mai subțire, pentru că poate fi depășit ușor în viteză. La mijloc nu se simte asta, pentru că spațiile sunt mai mici și mai sunt fundașii centrali care acoperă dacă îl pierzi pe drum pe vreunul, exact cum nu se simțea nici la Dorel.

Chiar și așa, Kay este un fundaș central peste media campionatului. Dar cred că Frăsinescu - Acka e cea mai bună variantă, mai ales că au început să se simtă și să se acopere unul pe celălalt. Amândoi mi se par peste Izvoranu, părerea mea.

sorin107

Re: [Etapa 9]: Universitatea - ASA Tg.Mures

Mesaj de sorin107 » 29 Sep 2014, 15:36

mie kay mi se pare peste toti. as zice frasinescu - kay.

luati asa valoric par in primii 5 ai campionatului. cei de la steaua, petrolul, astra, pandurii (eventual) sunt peste ei. dar daca stai sa te gandesti ca am luat 14 goluri cu ei fundasi centrali + acka un pic, e cumva, nu?

Avatar utilizator
DeuxEx
fanatic
fanatic
Mesaje: 12349
Membru din: 23 Iul 2006, 05:02

Re: [Etapa 9]: Universitatea - ASA Tg.Mures

Mesaj de DeuxEx » 29 Sep 2014, 16:31

Pai nu tu, Mantzy, sustineai ca Jerry e un mic Mou? Hai, ce dracu, ai prins curaj acum? Mai bine zi-ne cum am luat 5 buc cu Astra. Aceiasi Astra care a fost eliminata din Cupa de o echipa de liga a 2-a.

Trimis de pe al meu HUAWEI P6-U06
"La un club de fotbal exista o trinitate formata din jucatori, antrenor si suporteri. Patronii nu au nici o treaba aici. Singurul lor rol este sa semneze cecuri..."
Bill Shankly
EX-Cristi007
Voucher reducere PCGarage.ro: AZ6S5EFI

Avatar utilizator
_T@V_
fanatic
fanatic
Mesaje: 5331
Membru din: 11 Apr 2017, 16:12

Re: [Etapa 9]: Universitatea - ASA Tg.Mures

Mesaj de _T@V_ » 29 Sep 2014, 16:42

Tovarasu Mantzy, inainte sa ridici atata fundasii centrali (mai exact super-cuplul Fasinescu - Acka), mai uita-te odata la faza aia cu Ndoye din careul nostru, sa vezi cum il trimite dupa seminte pe marele Frasinescu doar printr-o preluare cu capul... Si a mai avut Frasinescu ieri o intrare, in afara careului, de i-a dat-o bozgorul pe linga el, al nostru la fel, intrare direct nu tatonare, nu nimic de ramasese Frasinescu de taia bilete p'acolo, mingea si jucatorul trecusera demult, noroc cu Acka sau cine l-a salvat acolo ca nu mai tin minte exact...

Io exact asta spun, dar poate nu foarte clar: jos palaria pentru rezultate, pentru punctele stranse. Fata de ce era inainte, parca suntem din alt film. Dar nu e cazul nici sa ridicam statui acuma. Iar cazul Curelea la fel, io zic ca e cat se poate de elocvent: a ajuns capitan, a dat 3 boabe la inceput de se visa golgeterul Romaniei, si s-a pus oleaca pe nanita. De alergat alearga altii, ca el oboseste dupa 30 de minute.

JustME

Re: [Etapa 9]: Universitatea - ASA Tg.Mures

Mesaj de JustME » 29 Sep 2014, 17:15

3 meciuri, 3 victorii, 0 goluri primite (nu am pus la socoteala meciul de cupa) si asta in conditiile in care am jucat mai mereu ba in inferioritate, ba ne-a lipsit cel putin un jucator important de genul Mateiu, Curelea, Bawab, Madson. care este cheia succesului? cred ca raspunsul il gasim pe banca tehnica la Sorin Cartu si Emil Sandoi care intr-un timp extrem de scurt au resuscitat echipa. nici in cele mai frumoase vise nu credeam ca o sa avem 11 puncte si o sa fim pe locul 10 dupa inceputul ratat de campionat.

blixa
fanatic
fanatic
Mesaje: 4783
Membru din: 18 Mar 2010, 03:39

Re: [Etapa 9]: Universitatea - ASA Tg.Mures

Mesaj de blixa » 29 Sep 2014, 17:19

Fundasii centrali sunt, ca valoare, de locurile 10-12. Cand vor avea viteza, mobilitate si aport la constructie, ceea ce se cere unui fundas adevarat, mai discutam.
Avem echipa bine pusa in teren si care are mai mare grija la faza defensiva. Dar au fost momente de panica.
Daca aveam fundasi capabili Jerry era si acum antrenor, pentru ca problema lui Gane a fost ca nu a stiut sa se muleze pe lotul pe care-l avea. El juca o partitura invatata fara sa gandeasca daca are piesele toate.
S-a rupt Brazda.

Thunder

Re: [Etapa 9]: Universitatea - ASA Tg.Mures

Mesaj de Thunder » 29 Sep 2014, 17:25

Mantzy scrie:A, deci dacă are antrenor ca Cârțu poate și Thunder să joace fundaș central, să înțeleg? Deci tot praf sunt fundașii centrali? Hai, curaj, spuneți lucrurilor pe nume! :hai
Vezi martoaga ca maretii tai fundasi centrali au luat un gol de tot rasu` cu Caransebes! Echipa de liga a 2a recent promovata din a 3a :-D Eu cred ca in iarna 2 fundasi central,i cel putin, vor disparea! Si da, daca il am pe Cartu antrenor sunt cel putin Fabio Cannavaro :cool:

Eu ca fundasi centrali i-as vedea plecati pe Izvoranu si Avramia. Avramia daca se vrea sa se scoata ceva din el, trebuie imprumutat la divizia b undeva sa joace meci de meci iar Izvoranu e batran, cu tot respectu` pt devotamentu` care-l arata pe teren, experienta si calitatea lui, dar face 33 de ani! Totodata il vad si pe Frasinescu destul de slabut, m-am cam inselat in privinta lui ca jucator. Are ceva experienta si asta il ajuta oarecum sa depaseasca unele carente foarte mari in compartimentul de viteza si intrari prin alunecare! Sper sa ia Cartu vreo 2 fundasi de viteza si inca unul de forta sa se lupte cu Acka pt titularizare. Acka e, dupa umila mea parere, cel mai bun fundas din lot.
Last edited by Thunder on 29 Sep 2014, 17:32, edited 1 time in total.

blixa
fanatic
fanatic
Mesaje: 4783
Membru din: 18 Mar 2010, 03:39

Re: [Etapa 9]: Universitatea - ASA Tg.Mures

Mesaj de blixa » 29 Sep 2014, 17:28

mie fundasii nostri imi amintesc de Daouda. si ala avea doar plasament. cand era sa participe la constructie si in situatie de unu la unu cu mingea jos, tremurau chilotii pe el.
S-a rupt Brazda.

sorin107

Re: [Etapa 9]: Universitatea - ASA Tg.Mures

Mesaj de sorin107 » 29 Sep 2014, 17:39

ce-nseamna un antrenor care stie sa-ti aseze echipa in teren...

uitati-va la cfr cluj, spre exemplu. ii au pe rada (despre care multi ziceau ca-i expirat) si pe larie (care vine de la viitorul, echipa care s-a umplut de goluri in decursul anilor). a venit miriuta, a pus la punct un sistem defensiv bun si evident ca-i cotezi sus pe astia 2 ca fundasi centrali.

gane avea multe probleme, tati, nu doar faptul ca luam o caruta de goluri. multe, multe de tot. l-am sustinut la inceput, dar daca mai ramanea 3 etape aveam soarta coronei fara indoiala. nu ne mai scotea nici mourinho din rahat.

Avatar utilizator
copaceljr
fanatic
fanatic
Mesaje: 1106
Membru din: 07 Apr 2009, 19:13

Re: [Etapa 9]: Universitatea - ASA Tg.Mures

Mesaj de copaceljr » 29 Sep 2014, 17:40

Hai cu topicul pentru meciul cu Dinamo. Propun ca pufosenia sa se ocupe de acest aspect, ca tine norocul cu el. :-D
Noi 40.000 la un meci, voi intr-un campionat.

Avatar utilizator
muttley
fanatic
fanatic
Mesaje: 7062
Membru din: 18 Mai 2010, 00:24

Re: [Etapa 9]: Universitatea - ASA Tg.Mures

Mesaj de muttley » 29 Sep 2014, 18:10

Mantzy scrie:Oricare vrei tu, ia-l pe cel mai bun posibil în viziunea ta :)(
Hai sa facem invers, eu iti postez toate cuplurile de fundasi centrali din romania si tu dupa faci topul de la 1 la 18. sau de la 1 pana unde plasezi cuplul nostru. In vara spuneai ca e de top 4?

Steaua: Szukala - Varela
Astra: Gaman - Youseff
CFR: Rada - Larie
Petrolul: Gerson - Geraldo
Pandurii: Erico - Christou
Medias: Muth - Mujidragic
Neamt: Marc - Cazan
Brasov: Leko - Machado
Botosani: Oltean - Ngadjui
Dinamo: Cordos - Durimel / Popa
ASA: Bejan - Balaur

Am pus doar 11 echipe ca 12 raman in divizie. Deci baga tu un top cu astea 11 + Craiova.

Si ca sa afli de ce nu am mai primit goluri, de fapt de ce nu au mai gafat fundasii centrali (poti sa-l intrebi si pe Cartu). Nu au mai gafat pt ca antrenorii si-au dat seama ca nu au calitati fizice si nici tehnice foarte multe. Asa ca au facut echipa foarte scurta, mereu linia de fund este apropiata de cei 2 inchizatori, practic adversarul nu a mai primit mingea in spatele mijlocasilor inchizatori ca sa se duca direct pe fundasii centrali. Aici s-a facut diferenta intre echipa lui Cartu si Gane. Ala juca o echipa lunga, incerca o posesie prelungita si se desfacea foarte mult, iar adversarii atacau direct fundasii pentru ca era distanta mare intre mijloc si aparare.
Deci meritul principal nu e valoarea fundasilor centrali, ci valoarea excelenta a antrenorilor care au avut nevoie de 1 meci sa-si dea seama de anumite lucruri. Trecerea lui Bancu in dreapta este o mutare top class, toti il chinuiau pe ala in stanga si ii limitau actiunile langa linie, acum are tot terenul in fata.
A spus si T@V, cand aia de la mures au avut duel direct cu centralii au fost probleme, sa speram ca Lazar, Matei, Rotariu si Alexe nu o sa aiba sansa sa faca duel 1 vs 1 ca e groasa.
"Sunteti doar niste cretini daca cereti transferuri in conditiile in care Bill Gates nu face acest lucru" - Andrei Mantog

Eduard Apostol: "craiovenii s-au putut amuza cu inovaţiile oltenilor."

Jucatorul favorit? Cosmin Moti

Avatar utilizator
DeuxEx
fanatic
fanatic
Mesaje: 12349
Membru din: 23 Iul 2006, 05:02

Re: [Etapa 9]: Universitatea - ASA Tg.Mures

Mesaj de DeuxEx » 29 Sep 2014, 18:16

@JustME: de cand Mateiu si Bawab sunt jucatori importanti? Nu neg ca ar fi jucatori valorosi, dar nu poti sa spui dupa numai un meci jucat de fiecare faptul ca aia sunt jucatori importanti! Lasa-i sa joace 5-6 meciuri, vezi cum se adapteaza la jocul echipei, apoi poti sa-i declari jucatori importanti. Brandan poti sa spui ca a devenit un jucator important, Bălgrădean poti sa spui ca a devenit un jucator important. Cei doi deocamdata nu au demonstrat nimic in tricoul Craiovei.
Nu ma intelege gresit, pe ambii ii consider doua achizitii extrem de importante. Dar momentan trebuie sa si confirme increderea noastra, nu crezi?

Ca idee, se pare ca meciul de ieri a fost ultimul pe banca bozgorilor pentru Falub... Astazi a fost demis! De procedau ai nostrii asa si cu Gane, dupa primele 2-3 infrangeri, pariez ca acum eram pe primele 6 locuri.
"La un club de fotbal exista o trinitate formata din jucatori, antrenor si suporteri. Patronii nu au nici o treaba aici. Singurul lor rol este sa semneze cecuri..."
Bill Shankly
EX-Cristi007
Voucher reducere PCGarage.ro: AZ6S5EFI

Avatar utilizator
muttley
fanatic
fanatic
Mesaje: 7062
Membru din: 18 Mai 2010, 00:24

Re: [Etapa 9]: Universitatea - ASA Tg.Mures

Mesaj de muttley » 29 Sep 2014, 18:36

L-am demis pe Falub :smoke:
Pustai merge la unguri. Bine ca am scapat de meciul cu ei.
"Sunteti doar niste cretini daca cereti transferuri in conditiile in care Bill Gates nu face acest lucru" - Andrei Mantog

Eduard Apostol: "craiovenii s-au putut amuza cu inovaţiile oltenilor."

Jucatorul favorit? Cosmin Moti

Thunder

Re: [Etapa 9]: Universitatea - ASA Tg.Mures

Mesaj de Thunder » 29 Sep 2014, 18:37

Toni Sorica 8 minute · editat · CS Universitatea schimba antrenorul. Pustai favorit! Amanunte pe Divizia Locala Craiova.

Ba ce mama dracu abereaza asta pe feisbuc ma ?

Închis