[Etapa 10] FC Dinamo BuCUResti - CS Universitatea Craiova

Moderator: grup_moderatori

Închis

Dresam javrele?

Poll ended at 05 Oct 2014, 18:25

Da (ii spargem pe fraieri, le dam 1-0 in minutul 5 si-i lasam sa se chinuie tot meciul cu autobaza)
23
70%
Nu (ne musca turbatii)
3
9%
Amanam pe data viitoare (egal)
7
21%
 
Total votes: 33

Avatar utilizator
george_7002
suporter
suporter
Mesaje: 944
Membru din: 12 Iul 2013, 08:14

Re: [Etapa 10] FC Dinamo BuCUResti - CS Universitatea Craiov

Mesaj de george_7002 » 08 Oct 2014, 01:50

hanky panky scrie:despre BANCU
buzarin

Bancu cu olteni

October 7th, 2014 | Fotbal intern

Nu e vorba de soba pusă în mijlocul casei, ca să dea încălzire centrală. Nu e bancul, ci Bancu. Nicușor Bancu, numărul 27, mijlocașul dreapta-stînga al noii echipe a Craiovei. Și, vă rog frumos, nu ironizați termenul de mijlocaș dreapta-stînga! Bancu chiar asta e! Mijlocaș dreapta-stînga. De fapt, e invers, mijlocaș stînga-dreapta, dacă e să ne referim la cronologia în care a rînduit posturile în acest prim sfert de campionat.

Cînd Craiova căuta vedete pe Google ca să spargă tiparele încă din start și să facă două puncte în primele șase etape, Gheorghiță Geolgău, eroul de la Bratislava pentru cei mai tineri, a propus această aripă blondă fără pedigree, care a costat cam un sfert din Mateiu, marele transfer al verii. Îl știa pe Nicușor de la FC Olt, fusese președinte acolo, știa cum lucrase cu el în liga secundă antrenorul Dan Oprescu, alt anonim al unei nații oltene în care dacă nu ești vedetă, nu faci două parale.

Bineînțeles că juniorul Bancu, apoi tînărul Bancu, ajuns acum la 22 de ani, nu fusese vreodată la vreun lot național. De tineret, de juniori, de preșcolari sau de nou-născuți. Acolo merge (sau mergea, rămîne de văzut) pedigree-ul, recomandarea, e mai greu de descins la Piatra Olt, unde Bancu juca la 17 ani. E nod de cale ferată, dar călătoria cu trenul nu mai e la modă.

L-am urmărit în mod special pe Bancu la meciul cu Dinamo. A jucat mai mult pe dreapta, cu excepția cîtorva minute cînd a schimbat părțile cu Băluță, cealaltă aripă. Un stîngaci pe dreapta e mană cerească. Are mereu tendința de a căuta nu varul tușei, de lîngă care să centreze, ci restul terenului. Cît Craiova a jucat, adică o repriză, a fost animatorul atacului, a dat la poartă de la 25 de metri, a centrat și a driblat, arătînd tribunei dinamoviste că nu-i e deloc străină mingea.

După pauză, cînd Craiova a cedat teren, devenind o autobază ultramodernă (citat din Edi Apostol, autorul cronicii din Gazeta de luni), Bancu a stăvilit, în fața fundașului dreapta Achim, elanul cam de Bumbești-Livezeni al zbuciumatei perechi Steliano-Lazăr. Iar cînd era de declanșat vreun sîmbure de contraatac, spre el se îndreptau baloanele bubuite de o apărare care răsufla din ce în ce mai greu.

După meci l-am studiat de la doi metri, cînd a ieșit de la vestiare. Pe la 1,80m, poate puțin peste, genul slim fit, fizic de trestie, gambe de maratonist etiopian, adică subțiri, puternice și rezistente. Însingurat cumva, mergînd spre autocar puțin stingher, pe lîngă pădurea de microfoane care probabil nu știau cine e, reporterilor părîndu-li-se pe bună dreptate mai cunoscut Pleșan sau Dacian Varga.

Și nu e banc, e Bancu. Da’-i bun!

http://blogsport.link site sport/buzarin/2014/10/07/bancu-cu-olteni/

Poate Bancu ne ajuta sa reintram in circuitul international al transferurilor o: mereu trebuie sa avem 1 sau 2 jucatori pregatiti sa aduca capital in club
Imagine
Un popor care nu îşi cunoaşte istoria este ca un copil care nu îşi cunoaşte părinţii!

alex21.mufc
suporter
suporter
Mesaje: 787
Membru din: 11 Sep 2014, 00:30

Re: [Etapa 10] FC Dinamo BuCUResti - CS Universitatea Craiov

Mesaj de alex21.mufc » 08 Oct 2014, 22:31

SLH, mi-a spus un fan boovean ca in timp ce ei il comemorau pe Hildan Sezione striga dinamo m ie dinamo... E adevarat?
Aka giallorosso!

Avatar utilizator
laylow
senior
senior
Mesaje: 409
Membru din: 28 Iun 2013, 23:57

Re: [Etapa 10] FC Dinamo BuCUResti - CS Universitatea Craiov

Mesaj de laylow » 08 Oct 2014, 23:08

S.a strigat la 20:59, am si postat eu fix atunci. Se aprinsesera luminile, cat voiau să fie liniste ?

Thunder

Re: [Etapa 10] FC Dinamo BuCUResti - CS Universitatea Craiov

Mesaj de Thunder » 09 Oct 2014, 04:03

Pai si daca catalin haldan are usa in tavan care-i problema, ce, l-am trimis noi acolo ? Fiecare sa-si respecte ce glorii considera

Avatar utilizator
_T@V_
fanatic
fanatic
Mesaje: 5331
Membru din: 11 Apr 2017, 16:12

Re: [Etapa 10] FC Dinamo BuCUResti - CS Universitatea Craiov

Mesaj de _T@V_ » 09 Oct 2014, 07:31

Si am strigat Craiova, forza ... Nu i-am luat direct cu mooia pe linistea aia de mormant.

Avatar utilizator
DarkComy
fanatic
fanatic
Mesaje: 8298
Membru din: 27 Mai 2006, 21:39

Re: [Etapa 10] FC Dinamo BuCUResti - CS Universitatea Craiov

Mesaj de DarkComy » 09 Oct 2014, 10:15

Au avut nocturna stinsa 10-15 minute, timp in care nu s-a strigat nimic din sectorul nostru (nici cantece pentru Craiova si nici injuraturi). Altii au momente de reculegere de 30 de secunde iar noi le-am acordat respect pentru 15 minute. Cate minute mai vroiau?
When injustice becomes law, resistance becomes duty.

Avatar utilizator
SLH
fanatic
fanatic
Mesaje: 3858
Membru din: 19 Noi 2006, 13:02

Re: [Etapa 10] FC Dinamo BuCUResti - CS Universitatea Craiov

Mesaj de SLH » 09 Oct 2014, 13:22

alex21.mufc scrie:SLH, mi-a spus un fan boovean ca in timp ce ei il comemorau pe Hildan Sezione striga dinamo m ie dinamo... E adevarat?
Ti-au raspuns baietii cum au decurs lucrurile, interesant e ca haldan a devenit un simbol si pentru booveni in timp ce peluza sud nu-si mai spune Cristi Neamtu de ani de zile.

Avatar utilizator
DeuxEx
fanatic
fanatic
Mesaje: 12349
Membru din: 23 Iul 2006, 05:02

Re: [Etapa 10] FC Dinamo BuCUResti - CS Universitatea Craiov

Mesaj de DeuxEx » 09 Oct 2014, 14:23

PS are memoria scurta. Practic, PS are primele amintiri incepand cu 2005...

Trimis de pe al meu HUAWEI P6-U06 folosind Tapatalk
"La un club de fotbal exista o trinitate formata din jucatori, antrenor si suporteri. Patronii nu au nici o treaba aici. Singurul lor rol este sa semneze cecuri..."
Bill Shankly
EX-Cristi007
Voucher reducere PCGarage.ro: AZ6S5EFI

Închis