[Etapa 13] Universitatea - FC Botosani

Moderator: grup_moderatori

Închis

Ce rezultat anticipaţi in acest meci ?

Poll ended at 01 Noi 2014, 15:58

Victorie
18
82%
Egal
4
18%
Infrângere
0
No votes
 
Total votes: 22

Avatar utilizator
gogu2005
fanatic
fanatic
Mesaje: 2071
Membru din: 03 Iun 2006, 23:44

Re: [Etapa 13] Universitatea - FC Botosani

Mesaj de gogu2005 » 04 Noi 2014, 11:52

Rocha da lectii de fotbal oricand la orice ora oricarui jucator din actualul lot.
CRAIOVA NESUPUSA

Avatar utilizator
SLH
fanatic
fanatic
Mesaje: 3858
Membru din: 19 Noi 2006, 13:02

Re: [Etapa 13] Universitatea - FC Botosani

Mesaj de SLH » 04 Noi 2014, 12:15

romaad scrie:
alex21.mufc scrie:Pai da ma ca dupa razboi multi viteji s-arata. Vrei sa ma laud cu Rocha?! Ha?! Sau cu Bancu?! La inceput toti ziceati ca e parnaie.
Rocha e si acum parnaie. Sansa lui este ca l-a pus sorin atacant si i-a micsorat zona de actiune, eu unul cred ca i-a si interzis sa treaca in jumatatea noastra. Problema lui cea mai mare e ca are creierul mic
Gresit! Problema lui e ca nu are creierul mic. Nici el si nici Bawab. Astia doi daca ar intelege cat de cat scopul fotbalului ar fi mari fotbalisti.

Avatar utilizator
Ovidiu*
fanatic
fanatic
Mesaje: 2410
Membru din: 19 Aug 2006, 13:14

Re: [Etapa 13] Universitatea - FC Botosani

Mesaj de Ovidiu* » 04 Noi 2014, 12:17

Macar Rocha alearga si pentru lipitoarea aia de Bawab. Cel mai tehnic din L1...Daca-l dau pe Lutu jos de la gigi din masina il pune in [cenzurat]. Jucator mai in plus decat Bawab asta n-am mai avut de mult in echipa. Dina, ala era fotbalist pe langa ce joaca asta acum. Sper ca pe viitor o sa arate altceva ca daca nu trebuie scapat de el repede.
The problem of putting your foot on a lion's neck is, you can never let it up.

Avatar utilizator
romaad
fanatic
fanatic
Mesaje: 5817
Membru din: 30 Mar 2009, 14:29

Re: [Etapa 13] Universitatea - FC Botosani

Mesaj de romaad » 04 Noi 2014, 12:28

Sunt si nu sunt de acord cu tine, Ovidiu. Intr-adevar nu alearga (cred ca are si cateva kg in plus) insa e genul de fotbalist pe care il tii in teren pentru o sclipire nu sa iti alerge din 16 in 16.Si cred ca S&S isi asuma riscul asta cand il titularizeaza in fata lui Curelea. Asa inutil cum a parut in meciul cu Botosani, ti-a scos cartonasul rosu si lovitura aia libera din care am dat gol. Deci a fost in centrul actiunii la 2 din cele 3 faze decisive pe care le-ai avut in meci

sorin107

Re: [Etapa 13] Universitatea - FC Botosani

Mesaj de sorin107 » 04 Noi 2014, 12:31

Ovidiu* scrie:Macar Rocha alearga si pentru lipitoarea aia de Bawab. Cel mai tehnic din L1...Daca-l dau pe Lutu jos de la gigi din masina il pune in [cenzurat]. Jucator mai in plus decat Bawab asta n-am mai avut de mult in echipa. Dina, ala era fotbalist pe langa ce joaca asta acum. Sper ca pe viitor o sa arate altceva ca daca nu trebuie scapat de el repede.
e fotbalist bun, dar se vede ca e lent, nu are ritm de joc, nu a facut o pregatire de vara cum trebuie. o sa-l vedem in retur, dupa pregatirea de iarna cu nea sorin.

aseara a dat nea sorin o duma pericol la digi. fusese la dentist si cica i-a zis doctorului ceva de genu': vere, mi-ai pus o motocicleta in gura? ca ti-am platit ca pentru o motocicleta. :))

sorin107

Re: [Etapa 13] Universitatea - FC Botosani

Mesaj de sorin107 » 04 Noi 2014, 15:26

jucam amical azi si echipa este:

Universitatea a început cu:
Brac - Marcu, Dicu, Avrămia, Velcovici - Manea, Mateiu, Cîrstea, Sin - Ivan, Herghelegiu

se pare ca dananae si valskis nici echipa a 2-a n-o prind.

Avatar utilizator
muttley
fanatic
fanatic
Mesaje: 7062
Membru din: 18 Mai 2010, 00:24

Re: [Etapa 13] Universitatea - FC Botosani

Mesaj de muttley » 04 Noi 2014, 16:02

Azi ?? Unde si cu cine???? la cat incepu meciul sau la cat incepe???
"Sunteti doar niste cretini daca cereti transferuri in conditiile in care Bill Gates nu face acest lucru" - Andrei Mantog

Eduard Apostol: "craiovenii s-au putut amuza cu inovaţiile oltenilor."

Jucatorul favorit? Cosmin Moti

Avatar utilizator
hanky panky
fanatic
fanatic
Mesaje: 3059
Membru din: 17 Noi 2008, 00:20

Re: [Etapa 13] Universitatea - FC Botosani

Mesaj de hanky panky » 04 Noi 2014, 16:03

sorin107 scrie:jucam amical azi si echipa este:

Universitatea a început cu:
Brac - Marcu, Dicu, Avrămia, Velcovici - Manea, Mateiu, Cîrstea, Sin - Ivan, Herghelegiu

se pare ca dananae si valskis nici echipa a 2-a n-o prind.
min 5
Ivan deschide scorul pentru Universitatea în minutul 5 al amicalului cu Știința Turceni, cu un șut sec de la 16 metri, după un assist al lui Manea.

min 18
Lovitură liberă de la 18 metri, Herghelegiu mișcă mingea pentru Mateiu, iar optarul nostru șutează puternic pe jos, lângă bară.


macsima
min 56
Herghelegiu înscrie golul 3 după o cursă personală, pe parcursul căreia a lăsat doi fundași în spate, l-a driblat și pe portar, și a înscris sub transversală.

min 61
Ivan reușește dubla. Se desprinde dintre fundașii centrali la o centrare a lui Sin, pune bine capul, dar portarul respinge. Același Ivan urmărește mingea și înscrie pentru 4-0 în amicalul cu Turceni.
Lua-te-ar kyron cu el in pesti

sorin107

Re: [Etapa 13] Universitatea - FC Botosani

Mesaj de sorin107 » 04 Noi 2014, 16:28

skeke, mai ai ba abonament la gazeta digitala? vezi ca e un interviu cu sandoi, despre cum a reusit sa ridice echipa. poate face si tu un gest si il pui pe forum, sa-l citeasca si baietii :D

Avatar utilizator
muttley
fanatic
fanatic
Mesaje: 7062
Membru din: 18 Mai 2010, 00:24

Re: [Etapa 13] Universitatea - FC Botosani

Mesaj de muttley » 04 Noi 2014, 18:03

Nu, mi-a expirat abonamentul de cateva luni, dar pe site este un interviu aproape identic, daca nu cumva e ala copiat din gazeta, deci il pun pe ala.
- Domnule Săndoi, care este rețeta revirimentului Craiovei?

- Munca, seriozitatea în antrenamente, implicarea și profesionalismul jucătorilor.



- Cum se împart atribuțiunile și responsabilitățile între Emil Săndoi și Sorin Cârțu?

- Discutăm absolut tot. Ne cunoașteam de mult timp, am fost și colegi la echipă, apoi l-am avut antrenor, îi știu concepțiile despre fotbal. Noi am văzut multe meciuri ale Universității împreună, dinainte să preluăm echipa, chiar și-n divizia a doua, nu doar în prima. Discutam de plusuri, de minusuri. Ne-a ajutat.



"În fotbal, trebuie să fii pregătit pentru orice"



- V-a fost vreun moment teamă? Craiova era lanterna clasamentului, cu două puncte strânse în 6 etape.

- În fotbal, trebuie să fii pregătit pentru orice. Nu știi ce întorsătură pot să ia lucrurile. Nu ești niciodată sigur de ceva. Nu lucrasem de mult timp cu jucătorii respectivi, dar îi avusesem la "naționala" de tineret, pe Bălgrădean, Straton, Curelea, Varga, Ferfelea, Tîrnăcop sau Băluță. Știam ce potențial au, n-am venit pe nepusă masă, văzusem atâtea partide.



- Ați preluat echipa și Craiova s-a îndepărtat de zona roșie a clasamentului.

- Trebuie să fim disciplinați și organizați. Fără aceste două chestiuni nu se poate. Cînd intră pe gazon, fiecare jucător trebuie să știe ce are de făcut. În ce zonă trebuie să stea, unde trebuie să strângă, pe unde să dribleze, unde să acționeze, unde să câștige teren, unde să conducă mingea, cu cine să paseze. Înțelegi?



- Ce așteptări aveți, până la finalul anului? Pe ce loc ar trebui să terminați 2014?

- În momentul în care am venit eu și Cîrțu, eram îngroziți de acea ultimă poziție în clasament. Ne-am zis că trebuie să emigrăm din zona respectivă. Vrem să ne îndepărtăm cât se poate de mult de acea linie, roșie.



"Am lucrat mult tactic și pe apărare"



- Se poate spera la cupele europene, cum zic jucătorii?

- Nu. Asta ar fi o greșeală, ca noi, antrenorii, să facem astfel de afirmații. Noi, românii, ne înfierbântăm tare când facem un rezultat bun. Când pierdem, e tragedie. Eu pot să vă asigur că Universitatea va încerca să facă rezultate bune, apoi vedem unde putem ajunge. Să nu punem presiune artificială. Important e că avem perspective să facem o treabă frumoasă.



- Fotbaliștii spun că acum stau foarte bine în zona defensivă. Ce s-a schimbat?

- Am lucrat mult tactic și pe faza de apărare. N-am omis însă nici ofensiva. Reușim să marcăm în fiecare meci, nu mai primim goluri pe greșeli mari. Am învățat să ne apărăm în 11 și acum mai trebuie să și atacăm în 11.



- În primele runde, apărarea gafa copilărește.

- S-a lucrat mult pe plan mental. Am recâștigat încrederea și-am oferit-o jucătorilor. Iar ei au înțeles că pot mult mai mult. Nu le-am zis: "Voi sunteți de Champions League, jucați ca atare!". Ci: "Avem un meci important, adversarul are calitățile astea, defectele astea, putem să-l doborâm".



"Iliev, de la Steaua, aducea cu mine"



- Credeți că jucătorii de acum știu ce fel de fundaș erați dumneavoastră?

- Nu știu, timpul trece repede. Eu le-am explicat că, în afara faptului că trebuie să facă faza defensivă fără greșeală, e important să și atacăm. M-aș bucura ca fundașii noștri să aducă victoriile. Atunci când am câștigat campionatul cu Știința, eu eram golgeter! Avem destul de multe faze fixe, apărătorii sunt buni la jocul aerian, sunt convins că oamenii din defensivă se vor înscrie la goluri.



- E vreun jucător din Liga 1 care să vă aducă aminte de dumneavoastră?

- Iliev, bulgarul, care era la Steaua. El apărea de multe ori la fazele fixe. Chiar și Celeban, polonezul, care a fost la Vaslui. Eu aveam un plus pentru că înscriam și de la 20-30 de metri, din loviturile libere.



"Nu se face ABC-ul în fotbal"



- Apropo, de ce nu se mai înscriu multe goluri din lovituri libere în prima divizie?

- E complicat. Am tratat cu lejeritate, după '90, sectorul juvenil, iar acum culegem "roadele". M-am confruntat cu aceste probleme la lotul național de tineret. Noi trăim doar momentul în fotbal. Dacă nu se face tot ABC-ul fotbalului, la copii, ce să facem?! Din fericire, noi stăm bine financiar la Universitatea și acordăm o atenție deosebită juniorilor.



- De ce ratează atacul Craiovei într-o veselie?

- Se întâmplă foarte rar ca o formație să înscrie de fiecare dată din 10 ocazii. Cât va exista fotbalul, vor fi și ratările.



"Să nu facem un Messi după câteva meciuri"



- V-ați gândit deja la mercato de iarnă?

- Să încheiem cu bine turul, apoi tragem linie. Ar fi incorect să luăm anumite decizii în momentul de față, când unii dintre fotbaliști n-au apucat să arate ce pot.



- Oameni importanți, precum Pleșan, Ferfelea, Varga, nu apar titulari mai des. Au probleme cu pregătirea?

- Eu vorbesc de toți cei care prind mai greu primul "11": poarta către formula de bază e deschisă tuturor. Unii dintre ei au pierdut o parte a pregătirii. Alții au avut evoluții mai modeste pe finalul campionatului trecut, în liga secundă, dar și la începutul acestui sezon. Depinde de prestația fiecăruia la antrenamente.



- Andrei Ivan a fost lăudat în "B", acum, îi este greu să se adapteze la rigorile Ligii 1?

- Nu, la el e altceva. A fost mai mult plecat la loturile naționale. Am lucrat mult tactic în perioada asta, el a lipsit și a fost dezavantajat față de ceilalți colegi.



"Respectă-te pe tine!"



- Există vreun fotbalist care să vă fi impresionat?

- Chiar dacă m-a impresionat, nu aș spune. Totul rămâne în vestiar. Pe de altă parte, nu e cazul să facem vreun Messi sau Maradona după câteva meciuri. Să fim mai ponderați în afirmații.



- Care este sfatul pe care i-l oferiți unui fotbalist?

- Să se respecte pe el, pentru că, automat, îi va respecta și pe cei din jurul lui.



- Mai există în actualul lot petrecăreți, cum avea, cândva, Bănia?

- Eu sunt impresionat de implicarea băieților, de faptul că ei conștientizează că trebuie să pună umărul la treabă, n-am avut absolut nici o problemă de indisciplină.



"Nu e presiune artificială"



- Este cea mai bună ocazie să deveniți campion și din postura de antrenor?

- Și când am trecut din teren pe bancă, prima oară, la Craiova, am avut o echipă cu potențial, la finele anilor '90. Doar că stăteam mai prost ca toate cluburile din Liga 1 din punct de vedere financiar. Nu întâmplător, foarte mulți tineri de atunci au ajuns să ne reprezinte în fotbalul internațional sau la "națională". Chivu, Stoican, Bărcăuan, Niculescu, Papură, Grigorie, Frăsineanu, Sava, Neagoe... Cu trupa de atunci și cu bani am fi avut șanse mari la titlu!



- Cât ar mai trebui să aștepte Bănia pentru un nou trofeu?

- Mi-aș dori cât mai puțin. Și Cupa României ar fi prețuită cum se cuvine, nu doar campionatul.



- Olguța Vasilescu, primarul Craiovei, spunea că în doi-trei ani trebuie să se ia titlul...

- Din punctul de vedere al investițiilor care s-au făcut în ultimii ani, eu cred că Universitatea e pe podium, dacă nu chiar pe primul loc. Nu poți zice că se pune presiune artificială pe jucători, dacă zici că în doi-trei ani se poate lua campionatul. E un proiect pe o durată medie, în timp. Nu impui să se câștige ceva anul ăsta sau la anul. În 2016, ar trebui să avem stadion nou, va fi o altă emulație.
De fapt este chiar interviul din gazeta, asa scrie la final.

Vama a plecat de la Astra, cred ca e momentul ideal sa aducem un astfel de presedinte. Sezonul se termina si se poate lucra bine in aceasta perioada, adica sa nu mai facem greselile de pana acum. Insa sansele sunt mici, nu accepta ala sa vina la Craiova si nici nu cred ca poate lucra cu Cartu si Sandoi, vrea sa vina cu echipa lui...
"Sunteti doar niste cretini daca cereti transferuri in conditiile in care Bill Gates nu face acest lucru" - Andrei Mantog

Eduard Apostol: "craiovenii s-au putut amuza cu inovaţiile oltenilor."

Jucatorul favorit? Cosmin Moti

sorin107

Re: [Etapa 13] Universitatea - FC Botosani

Mesaj de sorin107 » 04 Noi 2014, 18:22

Sergyu_costea scrie:Doamne fereste de dinu gheorghe.

Se pare ca nu a fost ultimul meci pe Oblemenco, cred ca cel cu rapid va fi. Programat luni 24 noiembrie la 20:30. Cu Ceahlaul jucam sambata la 15:30, probabil Extensiv
da-l drq pe dinu gheorghe, baga foarte multe strambe si nu ne trebuie.

Avatar utilizator
muttley
fanatic
fanatic
Mesaje: 7062
Membru din: 18 Mai 2010, 00:24

Re: [Etapa 13] Universitatea - FC Botosani

Mesaj de muttley » 04 Noi 2014, 18:41

da da.... nu ne trebuie astia care baga strambe si castiga vreo 2 cupe in mai putin de 2 ani, asta la o echipa care are in spate un oras IMENS!!!
"Sunteti doar niste cretini daca cereti transferuri in conditiile in care Bill Gates nu face acest lucru" - Andrei Mantog

Eduard Apostol: "craiovenii s-au putut amuza cu inovaţiile oltenilor."

Jucatorul favorit? Cosmin Moti

sorin107

Re: [Etapa 13] Universitatea - FC Botosani

Mesaj de sorin107 » 04 Noi 2014, 19:08

Lasa-l ba sa comenteze la digi cu balint, sezonul prost al astrei i se datoreaza clar. Si sergiu are dreptate, a bagat niculae o caruta de bani in echipa aia.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Avatar utilizator
muttley
fanatic
fanatic
Mesaje: 7062
Membru din: 18 Mai 2010, 00:24

Re: [Etapa 13] Universitatea - FC Botosani

Mesaj de muttley » 04 Noi 2014, 19:15

Sergyu_costea scrie:Mars ba stelistule. La cati a bagat boul ala de niculae a castigat incredibil de putin, eu ii luam sigur un titlu. Daca am ajuns sa il vrem pe dinu gheorghe inseamna ca iti e dor de circus mititelus.
Mars sa-i zici lu' persoanei care te-a crescut.

Da, a bagat multi bani Niculae si Gheorghe a distrus echipa, baga un CV la club daca castigai tu campionatul. Tie iti e dor de circ cand il apreciezi pe prostovanul ala de la Giurgiu, tot circul de la Astra a fost si e facut de Niculae,idolul tau !
"Sunteti doar niste cretini daca cereti transferuri in conditiile in care Bill Gates nu face acest lucru" - Andrei Mantog

Eduard Apostol: "craiovenii s-au putut amuza cu inovaţiile oltenilor."

Jucatorul favorit? Cosmin Moti

Avatar utilizator
jianu_max
fanatic
fanatic
Mesaje: 1305
Membru din: 14 Apr 2006, 01:47

Re: [Etapa 13] Universitatea - FC Botosani

Mesaj de jianu_max » 04 Noi 2014, 19:36

romaad scrie:
alex21.mufc scrie:Pai da ma ca dupa razboi multi viteji s-arata. Vrei sa ma laud cu Rocha?! Ha?! Sau cu Bancu?! La inceput toti ziceati ca e parnaie.
Rocha e si acum parnaie. Sansa lui este ca l-a pus sorin atacant si i-a micsorat zona de actiune, eu unul cred ca i-a si interzis sa treaca in jumatatea noastra. Problema lui cea mai mare e ca are creierul mic
apld apld
zici asta de cand l ai vazut un sfert de ora cu pandurii in prima etapa!
sunt mai mult decat perfect, sunt OLTEAN

Închis