[Etapa 19] Universitatea Craiova - FCSB

Moderator: grup_moderatori

Închis

Primavara incepe cu ...

Poll ended at 01 Mar 2015, 18:13

Victorie
21
68%
Egal
7
23%
Infrangere
3
10%
 
Total votes: 31

JustME

Re: [Etapa 19] Universitatea Craiova - FCSB

Mesaj de JustME » 03 Mar 2015, 11:39

Nicolae Tilihoi: „La Craiova, iubirea este pe fapte“

Derbiul CS Universitatea Craiova – Steaua s-a încheiat 0-0, oferind un fotbal modest. La nivel înalt a fost însă atmosfera creată de cei 6.000 de spectatori din tribunele stadionului „Extensiv“, iar acesta, în ciuda gazonului prost, a fost adaptat la maximum pentru fotbalul zilelor noastre, unul de criză și speranță. Pe unde te uitai era alb și albastru, bannere, fulare, oameni gălăgioși și optimişti. Îndreptându-ți privirea spre colțurile neamenajate și sinistre altădată, observai că acestea au fost mascate cu steagurile uriașe ce reprezentau fie „soldații“ de astăzi ai Craiovei, fie cele patru sigle care au făcut Bănia cunoscută în lumea întreagă. Se adaugă și tabela desprinsă ca de prin anii 1990, pe care scria doar numele echipei Craiovei și sub, „Oaspeți“, demonstrând încă o dată că orgoliul oltenesc este foarte puternic. Totul a fost făcut cu gust și cadrul intim te ducea cu gândul că alb-albaștrii vor ieși cu capul sus din orice bătălie disputată pe acest câmp de luptă atâta timp cât vor avea sprijinul fanilor. Bănia a fost din nou unică și a arătat că se adaptează oricăror condiții, numai de fotbal să aibă parte.

„Spectacolul a fost în tribune, nu pe teren“
Unul dintre fotbaliștii consacrați ai Craiovei și care a trăit multe momente frumoase de-a lungul timpului pe stadionul „Extensiv“ a fost Nicolae Tilihoi. „Limbă“ a fost încântat de atmosfera de la derbi și, devenind nostalgic, ne-a povestit cum a luat ființă arena „IEELIF“, în prezent „Extensiv“. „Afirm cu tărie că spectacolul a fost în tribune, nu în teren. S-au văzut foarte bine acele steaguri care au acoperit locurile unde nu sunt scaune, bannerele de pe sus, spectatorii au fluturat steagurile, fularele… Atmosferă de derbi adevărat. Am demonstrat încă o dată cât de mult iubim fotbalul. Gazonul va fi pus la punct foarte curând, dar cred că acel stadion ar arăta și mai bine cu scaune peste tot“, a spus Tilihoi, pentru GdS. „Stadionul ăsta nu a mai fost atât de plin de la un meci cu UTA, pe când jucam eu cu Jiul IEELIF pentru primul loc. A fost construit de directorul TCIF, Emil Marghitu, care era și vicepreședinte al CS Universitatea Craiova, și l-a făcut pentru englezii care au făcut sistemul acela de canale de irigații de la Sadova și Corabia (1967-1972, cu fonduri BIRD – n.r.). Specialiștii englezi au solicitat terenul ca să facă mișcare în timpul liber, să joace fotbal. Le-a dat și un autobuz albastru, care pe urmă l-am luat noi. După ce au plecat englezii, l-am renovat noi, cei de la Jiul IEELIF, și am jucat de la județ în sus, pe parcurs apărând tribunele etc. IEELIF a investit mai mult acolo, când era director Diaconescu, cu Apostol și Ploscă adjuncți. Ei au făcut acoperișul care este la oficială acum și au pus și gardul. Astea se întâmplau prin 1990, că eram eu acolo, la IEELIF, și am plecat din divizia C cu echipa, apoi am promovat în B. Au trecut mulți oameni de fotbal pe acel stadion, actuali președinți de club sau foști mari arbitri. O transformare mare a suferit-o când a apărut echipa Extensiv. Frații Mihăilescu au pus scaunele, au făcut clădirea din spate, cu vestiarele. Tot Extensivul a făcut și tunelul. Înainte aveam tunelul pe unde intră salvarea“, a spus Tilihoi.

„Mai bine ne desființăm decât să rămânem în anonimat“
În privința evoluției, Nae Tilihoi a admis că CS Universitatea a prins o zi mai slabă cu Steaua, dar a punctat la organizare și devotament, și își dorește ca în viitor echipa să-și propună mai mult în ofensivă și să lupte numai pentru clasarea pe podium. „Ca joc, cred că puteam mai mult. Nu am avut curaj să atacăm, dacă aveam, cred că învingeam, pentru că Steaua este în scădere de formă. Brandan ne-a lăsat iarăși în zece oameni și e păcat. Primul fault a fost cam grosolan, iar el trebuie să realizeze că este mijlocaș, nu fundaș. Defensiva a fost aproape perfectă, fundașul dreapta, Achim, și cei centrali, Frăsinescu și Acka, au făcut un meci foarte bun, în schimb Vătăjelu a fost mai modest. Linia de mijloc s-a zbătut mult, dar a avut puține realizări în ofensivă, steliștii au câștigat cam toate duelurile cu noi în prima repriză. Apoi a venit eliminarea lui Brandan care a dat tot sistemul peste cap, dinamica jocului a fost alta“, a spus Tilihoi. „O să avem un nou meci dificil, duminică, la Chiajna, cu FC Viitorul, dar nu avem altă variantă decât victoria. Suporterii îi obligă pe fotbaliștii noștri să lupte și să câștige acolo. Vor, nu vor, trebuie să se supună dorințelor fanilor. Ce locul șapte sau opt? Mai bine ne desființăm decât să rămânem în anonimat. Craiova trebuie să joace pentru primele patru locuri tot timpul. Toți cei care suntem în club și cei care finanțează trebuie să înțelegem că performanța înseamnă podiumul, nu să ne menținem în Liga I. Greu va fi tot timpul, dar noi trebuie să fim buni și atunci nu avem cum să nu fim acolo, în față. La emulația care este acum legat de echipă, nu ai voie să dezamăgești. La Craiova, iubirea este pe fapte“, a încheiat Nae Tilihoi.


sursa: gds.ro
http://www.gds.ro/Sport/2015-03-03/nico ... -pe-fapte/

JustME

Re: [Etapa 19] Universitatea Craiova - FCSB

Mesaj de JustME » 03 Mar 2015, 11:45

Alb-albaştrii sub lupă / Bălgrădean – MVP, continuă declinul lui Brandan

Bălgrădean – A dat singuranţă echipei, a cules mingile accesibile şi a intervenit providenţial în prelungiri, păstrând punctul acasă. A avut şi noroc, la cele 3 ocazii clare ale lui Adi Popa, două ocolind poarta, iar una fiind întreruptă de asistent, deşi nu era ofsaid.

Achim – Utilizat probabil fiindcă se apără mai bine. A greşit de câteva ori grav, în prima repriză ratând o intercepţie, iar în partea a doua şi-a lăsat partea liberă şi s-a ajuns la eliminarea lui Brandan. Dacă Achim, la ce etalează, este titular în faţa lui Dumitraş, atunci acesta din urmă este o achiziţie ratată.

Frăsinescu – Căpitan după eliminarea lui Brandan, a fost solicitat des, probabil a avut coşmaruri cu avalanşa de mingi aruncate spre careul său. În general s-a descurcat bine, dar a ratat două centrări din care au apărut ocazii mari, iar în partea secundă a fost aproape de autogol, Bălgrădean fiind însă atent.

Acka – N-a jucat rău, deşi are probleme mari cu posesia, cu atât mai mult pe un teren prost. L-a ajutat mult pasul în spate făcut de toată echipa după minutul 30.

Vătăjelu – Prestaţia rezonabilă. Nu-i convine să se apere permanent, dar n-a avut încotro. Chipciu îi furase o minge în prima repriză, dar a rezolvat faza.

Târnăcop – Devotament exemplar, deficienţe majore la controlul mingii, a pierdut şi multe dueluri pe lipsa . Se pliază pe jocul distructiv al Craiovei, e titular de drept.

Madson – Vezi mai sus, la Târnăcop.

Brandan – Marea problemă a Craiovei în acest început de retur. Joacă prost, pasele şi pătrunderile din tur sunt înlocuite cu erori inexplicabile. Nu pare dispus sau capabil să alerge. A dat senzaţia că a căutat eliminarea: fault dur la Râpă – primul galben, îl trage de mână pe Varela şi scapă de al doilea, dar şi de penalty, iar cum începe partea a doua întrerupe contraatacul lui Stanciu. Săndoi pretinde că argentinianul are anumite probleme…atunci de ce joacă?

Briceag – Ce poţi să-i ceri la debutul ca titular şi într-un meci cu Steaua? A fost puţin derutat, dar determinarea-i este de apreciat. A tras acel şut în prima repriză, departe de poartă. Este printre câştigurile de care vorbeau Săndoi şi Cârţu.

Nuno Rocha – N-a reuşit nimic şi nici nu prea avea ce scoarte din mingile aruncate pe el şi pe terenul destul de greu. N-a avut nicio şansă în duelurile cu Papp sau Varela, care l-au ţinut mai mult pe jos.

Bawab – Probabil nu a alergat în vreun alt meci atât de mult fără minge. Era extenuat cu mult înaintea schimbării. N-a fost un meci şi o tactică pe stilul său.

Mateiu – A intrat bine în joc, determinat. A recuperat, a oferit un respiro defensivei îndepărtând mingea. În partea a doua a avut singura ocazie a Craiovei din tot meciul, dacă trăgea o secundă mai devreme putea fi eroul meciului.

Herghelegiu – A alergat eficient cât a avut timp, atât în bandă, cât şi ca unic vârf. A fost fault cu galben când Papp l-a placat, dar Avram a lăsat faza să curgă.

Kay – Cu introducerea sa a mai trecut timpul pe final, atât.


sursa: cvlpress.ro
http://www.cvlpress.ro/03.03.2015/alb-a ... i-brandan/

Avatar utilizator
DeuxEx
fanatic
fanatic
Mesaje: 12349
Membru din: 23 Iul 2006, 05:02

Mesaj de DeuxEx » 03 Mar 2015, 12:14

Da, un articol mai mult decat bun.

Sent from LG G2

Avatar utilizator
sorialis
fanatic
fanatic
Mesaje: 4136
Membru din: 11 Iun 2004, 20:20

Re: [Etapa 19] Universitatea Craiova - FCSB

Mesaj de sorialis » 03 Mar 2015, 13:48

Da' topic pentru meciul cu viitorul nu mai faceti, vere?

Sau ma asteptati pe mine? :)
Haideti sa demonstram ca putem mai mult ! Istoria, orgoliul, mandria si loialitatea ne obliga!

Avatar utilizator
muttley
fanatic
fanatic
Mesaje: 7062
Membru din: 18 Mai 2010, 00:24

Re: [Etapa 19] Universitatea Craiova - FCSB

Mesaj de muttley » 03 Mar 2015, 18:25

Sa vedem ce zice Craciun de fazele de arbitraj de la meciul nostru.
"Sunteti doar niste cretini daca cereti transferuri in conditiile in care Bill Gates nu face acest lucru" - Andrei Mantog

Eduard Apostol: "craiovenii s-au putut amuza cu inovaţiile oltenilor."

Jucatorul favorit? Cosmin Moti

LiviuB

Re: [Etapa 19] Universitatea Craiova - FCSB

Mesaj de LiviuB » 03 Mar 2015, 18:44

gsm scrie:http://blogsport.link site sport/buzarin/2015/03/03/frumo%C8%99ii-%C8%99i-uri%C8%9Bii-mar%C8%9Bi%C8%99orului/

bravo buzarine.
da. intradevar un articol care muta discutiile si in alta perspectiva, una pe care nu cred ca o agreaza multi ziaristi.

Avatar utilizator
muttley
fanatic
fanatic
Mesaje: 7062
Membru din: 18 Mai 2010, 00:24

Re: [Etapa 19] Universitatea Craiova - FCSB

Mesaj de muttley » 03 Mar 2015, 18:55

Exact cum credeam si eu :)( am avut parte de un arbitraj bun cu Steaua :)( din moment ce ala nu le-a dat 2 lovituri de la 11m :)( dar oricum au primit destule jegosii aia. Interesant e ca ala spune ca la Brandan era rosu direct inca din prima repriza si ca la faultul din a 2-a nu trebuia galben.
Deci daca Avram nu i-a acordat Rosu din prima si nici n-a dat penalty + galben, in a 2-a nu trebuia sa-l elimine la faza aia.
O alta chestie interesanta a fost declaratia lui Cartu care a intrat prin telefon si a zis ca Brandan are niste probleme medicale, o anemie pronuntata si ca l-au fortat in acest inceput de sezon pentru ca este un jucator esential.

EDIT: UNDE GASESC EDITORIALUL LUI BUZARIN????
"Sunteti doar niste cretini daca cereti transferuri in conditiile in care Bill Gates nu face acest lucru" - Andrei Mantog

Eduard Apostol: "craiovenii s-au putut amuza cu inovaţiile oltenilor."

Jucatorul favorit? Cosmin Moti

Avatar utilizator
Ovidiu*
fanatic
fanatic
Mesaje: 2410
Membru din: 19 Aug 2006, 13:14

Re: [Etapa 19] Universitatea Craiova - FCSB

Mesaj de Ovidiu* » 03 Mar 2015, 19:07

Pe gesepeuuuuuu mutlyca, pe gesepeu...da pe gesepeu !
The problem of putting your foot on a lion's neck is, you can never let it up.

iuli

Re: [Etapa 19] Universitatea Craiova - FCSB

Mesaj de iuli » 03 Mar 2015, 19:32

ba mutley,n-au avut deloc 2 penalty-uri.tu in ce lume traiesti?
ma abtin cat pot sa nu-ti bag in seama ineptiile,dar cateodata depasesti orice limita.vii p'-aci sa ne explici ca banel e fotbalist,jucatorii nostri nu-i cunostii dar mioarele sint carte deschisa pt tine......

Avatar utilizator
muttley
fanatic
fanatic
Mesaje: 7062
Membru din: 18 Mai 2010, 00:24

Re: [Etapa 19] Universitatea Craiova - FCSB

Mesaj de muttley » 03 Mar 2015, 19:39

Craciunescu a zis ca a fost penalty si in 94.
"Sunteti doar niste cretini daca cereti transferuri in conditiile in care Bill Gates nu face acest lucru" - Andrei Mantog

Eduard Apostol: "craiovenii s-au putut amuza cu inovaţiile oltenilor."

Jucatorul favorit? Cosmin Moti

cortinadampezzo
fanatic
fanatic
Mesaje: 3241
Membru din: 21 Iul 2013, 23:09

Re: [Etapa 19] Universitatea Craiova - FCSB

Mesaj de cortinadampezzo » 03 Mar 2015, 20:17

Ce mai stiti de Bancu ?

Cred ca ar fi util acum. Bancu stanga, Baluta drapta. Poate ar trece Tarnacop si Madson sau Mateiu la mijloc sa-l mai odihnim pe Brandan.

DoRyN

steaguri negre

Mesaj de DoRyN » 03 Mar 2015, 20:19

Am uitat sa intreb si nu am vazut scris aici, steagurile alea negre pentru ce au fost ?

Avatar utilizator
Copacul
fanatic
fanatic
Mesaje: 2684
Membru din: 08 Mar 2004, 14:28

Re: [Etapa 19] Universitatea Craiova - FCSB

Mesaj de Copacul » 03 Mar 2015, 20:25

Eu am dedus ca steagurile alea negre erau "oceanul de venin" la care facea referire bannerul de pe gard. In plus negrul e culoarea definitorie a Sezione, nu?
C O P A C U LImagine

Avatar utilizator
DeuxEx
fanatic
fanatic
Mesaje: 12349
Membru din: 23 Iul 2006, 05:02

Mesaj de DeuxEx » 03 Mar 2015, 20:28

Adica ce, "Sezione e veninosi"?

Sent from LG G2

Avatar utilizator
SLH
fanatic
fanatic
Mesaje: 3858
Membru din: 19 Noi 2006, 13:02

Re: [Etapa 19] Universitatea Craiova - FCSB

Mesaj de SLH » 03 Mar 2015, 20:39

Trebuiau sa fie un fundal(oceanul de venin cum zice si Copacul) pentru steagurile alb-albastre. Mesajul de pe gard a fost: Intr-un ocean de venin, Stiinta ne face sa plutim. Oricum n-a prea iesit cum speram.

Închis