[Etapa 3] Universitatea Craiova - Astra Giurgiu

Moderator: grup_moderatori

Închis

Ce rezultat credeti ca vom scoate in meciul cu Astra?

Poll ended at 26 Iul 2015, 10:15

Victorie, 3 puncte!
15
56%
Egal, un singur punct.
8
30%
Inca o infrangere, o puncte.
4
15%
 
Total votes: 27

Avatar utilizator
BluBoy
fanatic
fanatic
Mesaje: 6959
Membru din: 13 Noi 2005, 17:51

Re: [Etapa 3] Universitatea Craiova - Astra Giurgiu

Mesaj de BluBoy » 28 Iul 2015, 12:22

sorin107 scrie:1. nu stiu unde ai vazut tu vreodata 4-3-3 anul trecut. si daca joci 4-3-3, rocha o sa joace tot in banda, asa cum ai spus ca nu e bine. oricum nu se schimba sistemul niciodata in plin sezon, mai ales ca a si zis sorin cartu ca lotul a fost conceput pentru 4-4-2.
2. niciodata n-a fost greseala lui rocha la golul 1 al nostru.

a, si ferfelea a fost printre cei mai buni jucatori ai nostri cu astra. dac-ar fi dupa tine, ar trebui schimbata toata echipa, frate.
Cum nu ai jucat tati 4-3-3 ??? Cand jucai cu Rocha-Bawab si Baluta in atac, sistemul putand sa se duca si in 4-4-2 cu Tarnacop si Baluta pe benzi.
Sistemul e 4-4-2 ca astia sunt fotbalistii pe care ii avem la dispozitie. Daca am avea antrenori cu boase ar cere bani pentru transferuri. Si ar cumpara dracu jucatori pe posturile unde suntem praf.

Cum nu a fost greseala lui Rocha daca Boldrin a coborat de langa el??? Ia vezi la gol cine il tinea pe Rocha si cine pleaca de langa el cu mingea la picior. Si Rocha al nostru se replia agale.

Jucam mult peste ce am jucat anul trecut, dar nu batem pe nimeni. Avem singura echipa care nu a pierdut asa multi jucatori, dar suntem mai slabi ca toti. botosaniul a luat bataie de la poli, dinamo e praf, astra a luat 5 de la asa. Credeti ca jucam bine???
Unii sunt tarfé, altii sunt prosti. Si unii si ceilalti sunt insa sclavii zdrentei de marin.
Si cum se schimba unii in curvé nici nu-ti vine sa crezi !

sorin107

Re: [Etapa 3] Universitatea Craiova - Astra Giurgiu

Mesaj de sorin107 » 28 Iul 2015, 12:29

bluboy, sistemul 4-3-3 e cu 2 oameni in banda foarte avansati si cu unul impins - gen barcelona, de exemplu. pai unde-ti juca tie rocha in stanga, baluta in dreapta si bawab impins, tati? hai sa fim seriosi, n-am jucat niciodata 4-3-3. am jucat eventual 4-2-3-1 in timpul meciului, cand bawab cobora si isi lua mingi, dar niciodata 4-3-3.

la golul 1 nu e vina lui rocha niciodata. pai cand ataci la corner, nu se mai respecta pozitiile initiale, mai ales ca rocha era in careu ca sa loveasca cu capul. acolo se pun cel putin 2 la respingere pe 16 metri (ceea ce n-am avut), si alti 2-3 mai in spate ca sa acopere eventualele contraatacuri. ca s-a nimerit rocha sa alerge dupa boldrin, e altceva. dar cea mai mare vina o are vatajelu care s-a aparat ca [cenzurat].

Avatar utilizator
florinkeke
fanatic
fanatic
Mesaje: 1412
Membru din: 03 Sep 2010, 11:11

Re: [Etapa 3] Universitatea Craiova - Astra Giurgiu

Mesaj de florinkeke » 28 Iul 2015, 12:36

Daca este sa ne uitam la joc,chiar am avut crestere meci de meci.
Sa rezumam - primul meci cu Botosani,echipa cu un meci in plus in picioare,lucru care este f important la inceput de sezon.Meciul a fost anost insa am avut o ocazie mare prin Rocha,care ne-ar fi adus 3 puncte daca ar fi fost fructificata.Al doilea meci - deplasare la Dinamo meci in care am jucat destul de bine si in care puteam lua chiar 3 pcte daca Izvoranu era mai exact.Am mai avut ocazii prin Curelea sau Mateiu.Meciul trei - cu Astra,o prima repriza in care a fost 1-1 la ocazii si o a doua in care ei au avut 2 faze - doua goluri si noi am avut 6 ocazii clare si nu am fructificat nimic.
Personal cred ca trebuie sa fim muuuult mai pragmatici in fata portii pentru ca este de neconceput ca meci de meci sa ai ocazii si sa nu marchezi.Poate este un blocaj si un meci bun ne-ar ajuta sa ne dam drumul.
Cred ca un atacant bun de gura portii ar fi mana cereasca.
Rocha ar trebui jucat numai in atac dar si el ar trebui sa lucreze la finalizare,pentru ca degeaba ai plasament exceptional daca nu fructifici ocaziile ivite.Ar trebui sa incercam cu Bancu si Ferfelea in extreme si poate nu ar strica sa il odihnim putin si pe Bawab.

sorin107

Re: [Etapa 3] Universitatea Craiova - Astra Giurgiu

Mesaj de sorin107 » 28 Iul 2015, 12:51

nu cred ca o sa-l odihnim pe bawab meciul asta, desi cred si eu ca merita. doar ca n-avem un jucator de asemenea factura in echipa si avand in vedere ca el face 1 meci bun din 4, cred ca e cam timpul :D

totodata, nu cred ca o sa fie nici vatajelu tinut pe banca, din pacate. sper totusi ca baluta nu va mai intra titular, e dezastru. as juca asa la mures:

balgradean - dumitras, popov, acka, vatajelu/briceag - bancu, mateiu, zlatinski, ferfelea - bawab, rocha.

iuli

Re: [Etapa 3] Universitatea Craiova - Astra Giurgiu

Mesaj de iuli » 28 Iul 2015, 13:30

4-4-2,cu Rocha in dreapta si Bancu in stanga.si se schimba intre ei la un anumit interval de timp.
in fata Curelea si Ivan,daca si-a revenit.Herghelegiu pare iesit din forma.
la mijloc in centru: Ferfelea si Mateiu.
apararea deja stabila cu Achim.

Avatar utilizator
Ovidiu*
fanatic
fanatic
Mesaje: 2410
Membru din: 19 Aug 2006, 13:14

Re: [Etapa 3] Universitatea Craiova - Astra Giurgiu

Mesaj de Ovidiu* » 28 Iul 2015, 13:31

Cum sa fie ma 4-4-2 un sistem expirat? Clasic da, dar expirat nu va fii niciodata.

"4-4-2 is the best defensive system that exists and our intention is to defend with a 4-4-2 and attack with a 4-3-3” – Carlo Ancelotti.

Si tot 4-4-2 joaca si Simeone la Ateltico. Tocmai am dat doua exemple de echipe mari care joaca/au jucat un sistem expirat.
The problem of putting your foot on a lion's neck is, you can never let it up.

sorin107

Re: [Etapa 3] Universitatea Craiova - Astra Giurgiu

Mesaj de sorin107 » 28 Iul 2015, 13:44

achim nu cred ca e recuperat, sa vedem saptamana asta. daca iar l-ai bagat pe rocha in banda n-ai facut nimic, iuli. s-a vazut o diferenta in jocul nostru cand a jucat varf. iar curelea e iesit din forma. de ivan nu mai zic, nici n-a facut pregatirea. merg pe bawab-rocha.

ozzy

Re: [Etapa 3] Universitatea Craiova - Astra Giurgiu

Mesaj de ozzy » 28 Iul 2015, 13:46

Curelea nu știu cât e de ieșit din formă, problema cu el e că are nevoie de mingi în careu, ceea ce noi nu prea oferim.

sorin107

Re: [Etapa 3] Universitatea Craiova - Astra Giurgiu

Mesaj de sorin107 » 28 Iul 2015, 13:49

corect, si asta e adevarat. oricum are meritul de a fi scos penalty cu astra. dar cred ca antrenorii au vazut ca s-a schimbat jocul nostru de cand a intrat rocha varf si o sa-l joace acolo meciul asta.

Avatar utilizator
romaad
fanatic
fanatic
Mesaje: 5817
Membru din: 30 Mar 2009, 14:29

Re: [Etapa 3] Universitatea Craiova - Astra Giurgiu

Mesaj de romaad » 28 Iul 2015, 14:07

cauzele sunt mult mai profunde. Uitati-va la reluarea meciului cu Astra si o sa va dati seama. E usor sa spui ca ai avut ghinion, insa... hai sa nu o dam cotita, daca sunt de acord cu ceva din ce a scris bluboy e ca am jucat fotbal fix 30 minute in 270 si alea pentru ca eram condusi. Fac pariu ca, in situatia in care jocul ar fi mers spre 0-0 am fi lucat la fel de lalau
Avem probleme cu viteza de joc, care e de melc. Cand am marit ritmul si am fluidizat am fost periculosi. 4-4-2 cu mijlocasii laterali retrasi si cu tendinta de a intra in centru inghesuie jocul in centru loc sa il aeriseasca. Acolo e cel mai usor pentru adversar sa se apare.
Caram prea mult mingea, uitati-va doar la Rocha si Bawab care aproape mereu rateaza momentul pasei sau sutului. Desi avem cativa jucatori cu sut bun, trag foarte rar la poarta. Cornerele sunt cauze pierdute de cele mai multe ori, fie din cauza ca nu avem om sa puna o centrare, fie ca nusntem suficient de buni la jocul aerian (si asta poate fi si o cauza ca primim multe goluri din cornere) Din tot lotul singurul care mi se pare ca e in stare de o centrare in viteza e Dumitras si poate Bancu recuperat. Vatajelu, desi jucator de picior stang, mereu face driblingul ala in interior si incearca cu dreptul. Nu am sa inteleg niciodata schema asta. Pierde momentul si da si prost de cele mai multe ori.
Curelea e inutil atata vreme cat nu primeste mingea pe frunte, nu ai ce sa ii ceri, omul se zbate dar daca nu ii pui calitatile in valoare, nu ai asteptari. Noi avem maxim 8 centrari pe meci din care daca sunt 2-3 bune.

Avatar utilizator
romaad
fanatic
fanatic
Mesaje: 5817
Membru din: 30 Mar 2009, 14:29

Re: [Etapa 3] Universitatea Craiova - Astra Giurgiu

Mesaj de romaad » 28 Iul 2015, 14:09

Apropo, mie mi s-a parut ca schimbarea lui Curelea s-a facut penru ca nu mai putea/schiopata usor, nu cred ca a avut ratiuni neaparat tactice.

DoRyN

Re: [Etapa 3] Universitatea Craiova - Astra Giurgiu

Mesaj de DoRyN » 28 Iul 2015, 14:13

Curelea a scos penalty-ul, asa ca eu zic ca si-a facut datoria.

Avatar utilizator
romaad
fanatic
fanatic
Mesaje: 5817
Membru din: 30 Mar 2009, 14:29

Re: [Etapa 3] Universitatea Craiova - Astra Giurgiu

Mesaj de romaad » 28 Iul 2015, 14:44

Eu unul nu am vrut sa zic ca nu si-a facut datoria, spun ca nu e jucat pe calitatile lui.

Avatar utilizator
hanky panky
fanatic
fanatic
Mesaje: 3059
Membru din: 17 Noi 2008, 00:20

Re: [Etapa 3] Universitatea Craiova - Astra Giurgiu

Mesaj de hanky panky » 28 Iul 2015, 14:48

cine se incumeta sa faca subiect pentru meciu' cu ASA?
Lua-te-ar kyron cu el in pesti

Avatar utilizator
DeuxEx
fanatic
fanatic
Mesaje: 12349
Membru din: 23 Iul 2006, 05:02

Re: [Etapa 3] Universitatea Craiova - Astra Giurgiu

Mesaj de DeuxEx » 28 Iul 2015, 14:53

Cu exceptia reprizei a 2-a din acest meci, in acest sezon am jucat exact ca in meciurile de rah.at de dupa seria de meciuri fara infrangere. Nu, nu jucam nimic. O lalaim pe la mijloc, iar cand ne apropiem la 25-30 m de poarta, pierdem mingea.
"La un club de fotbal exista o trinitate formata din jucatori, antrenor si suporteri. Patronii nu au nici o treaba aici. Singurul lor rol este sa semneze cecuri..."
Bill Shankly
EX-Cristi007
Voucher reducere PCGarage.ro: AZ6S5EFI

Închis