[ETAPA 4] ASA TG MURES - UNIVERSITATEA CRAIOVA

Moderator: grup_moderatori

Închis

Rezultat final:

Poll ended at 02 Aug 2015, 15:24

- victorie
11
38%
- egal
3
10%
- infrangere
15
52%
 
Total votes: 29

conStiinta

Re: [ETAPA 4] ASA TG MURES - UNIVERSITATEA CRAIOVA

Mesaj de conStiinta » 04 Aug 2015, 16:51

JustME scrie: ideea generala cam asta e ca puteam mai mult dar ne-am multumit cu putin.
Pai si eu sustin acelasi lucru, ca am fi putut mai mult si ne-am multumit cu putin. Diferenta e ca eu cred ca aceeasi tactica am mai avut-o in trecut pe cand tu lasi impresia ca e prima daca cand ni se intampla.

JustME

Re: [ETAPA 4] ASA TG MURES - UNIVERSITATEA CRAIOVA

Mesaj de JustME » 04 Aug 2015, 17:05

pai da varule dar anul trecut eram echipa nou promovata, Cartu si Sandoi au preluat echipa din mers in timpul campionatului, exista o presiune a rezultatelor, echipa nu era omogena, antrenorii nu aveau timp sa isi impuna ideile de joc si amprenta asupra echipei etc. acum scuzele astea au disparut. cred ca e cazul sa jucam si nitel fotbal sau macar sa nu mai avem atitudinea asta de echipa mica. ne-am dus la Tg Mures de zici ca ne duceam sa jucam pe camp nou. asta e deranjant. daca anul trecut scopul scuza mijloacele anul ce ne impiedica sa ne comportam precum Universitatea Craiova si nu CSU? hai sa fim Universitatea macar ca si atitudine daca faptic nu putem ca inteleg ca avem cel mai slab lot din campionat. hai macar sa vrem, sa incarcam. dar dureros e ca noi nici macar nu vrem.

JustME

Re: [ETAPA 4] ASA TG MURES - UNIVERSITATEA CRAIOVA

Mesaj de JustME » 04 Aug 2015, 18:43

vad ca se tot perpetueaza ideea asta ca ce jucatori de c..t avem, hai ma nene sa o luam om cu om sa vedem cat de buni sau prosti sunt:

1. portar: Balgradean - lejer, LEJER in primii trei portari din campionatul intern;

2. fundasi centrali: Acka - Popov unul dintre cele mai bune cupluri de fundasi din tara; in afara de sincopa de la Tg Mures bulgarul a jucat impecabil. e clar ca e mult peste Frasinescu. iar Acka a progresat enorm de mult in ultima vreme. deci si aici stam bine;

2. fundasi laterali: Vatajelu - e drept ca in ultima vreme prestatiile lui sunt modeste insa nu poti sa spui ca nu are valoare; Achim - sigur in aparare, timit in atac. prestatii bune, solide; Dumitras - exceleaza mai mult pe atac decat pe aparare, ii place sa urce mult. nu a rupt gura targului dar nici nu poti sa spui ca e catastrofal; overall stam ok si aici;

3. mijlocasi centrali: Madson - printre cei mai buni recuperatori din tara, daca nu chiar cel mai bun. n-are nicio treaba in schim pe partea ofensiva, suteaza bine dar nu e capabil sa dribleze sau sa dea o pasa filtranta; Mateiu: dupa o perioada ezitanta baiatul asta face progrese vizibile. e tanar, e ambitios si are loc sa creasca in viitor; deci una peste alta si aici stam ok;

4. mijlocasi laterali: Baluta, Bancu, Tarnacop - aici e intr-adevar belea. Baluta ne-a exasperat cu prestatiile sale. nu e un jucator slab insa e total dezordonat si haotic pe alocuri; Tarnacop nici prea prea nici foarte foarte; Bancu vine dupa o accidentare deci nu poti sa ii ceri prea multe; una peste alta aici stam slab;

5 atacanti: Bawab, Rocha, Curelea; pai sa imi fie cu iertare dar Bawab si Rocha au vreo 17 goluri impreuna pana in prezent. departe de a intra in categoria slabi. iordanianul are o tehnica impecabila, poate cel mai tehnic jucator din campionatul intern. are boala in a se pierde in floricele si daca ar da drumul mai repede la minge prestatiile sale ar creste enorm. Rocha.. nici nu stiu ce sa zic despre el. poate sa dea gol cand nu te astepti. problema lui e ca e cam haotic, e drept ca face risipa enorma de energie. in niciun caz nu e un jucator slab; Curelea e fix genul de varf de careu de care pare sa aiba echipa nevoie. nu prea putem sa il judecam prea mult deoarece abea a reintrat in circuitul echipei. pana acum prestatiile sale au fost modeste. e drept ca in meciul cu Astra a scos un penalty si a jucat constant pentru echipa incercand devieri prin care sa isi puna in valoare coechipierii. hai sa zicem ca e un jucator mediocru dar cu siguranta nu unul slab. ar avea loc lejer la orice echipa de la locul 4 in jos.

ii mai avem pe: Straton, Ferfelea, Hristo, Izvoranu, Herghe, Ivan. Straton de fiecare data cand a intrat a avut prestatii bune. l-am vazut si la echipa a 2-a si mi-a lasat o impresie foarte buna. iar de restul nu cred ca se poate spune ca e vreunul teribil de slab. ok, poate ca nu-s niste jucatori extraordinari dar consider ca-s multe echipe din campionatul nostru care s-ar bucura ca ei sa faca parte din lotul lor. sa nu uitam ca pe Hristo s-a dat 100.000 de euro - chiar nu stiu cate echipe din actualul campionat au facut transferuri pe bani!

in fine. din cele 5 sectiuni avem asa: un foate bine (portar); un bine (fundasi centrali), un mediu (fundasi laterali); un bine (mijlocasi centrali); un slab (mijlocasi laterali) si un mediu (atacanti); banca fiind la nivel mediu.

deci unde e lotul ala praf ca nu inteleg? avem cativa jucatori (Pufi, Acka, Popov, Madson, Mateiu, Rocha) care ar avea loc lejer la orice echipa din Romania. poate nu avem echipa de primele 5, ma dar sigur sigur nu avem nici echipa de ultimele 5.

JustME

Re: [ETAPA 4] ASA TG MURES - UNIVERSITATEA CRAIOVA

Mesaj de JustME » 04 Aug 2015, 18:51

ma uit peste echipa astora de la ASA si nu vad unde sunt super-valorile alea de care ne-au tremurat chilotii:

Stăncioiu, Velayos, Bejan, Ivan Gonzalez, Balic, Jazvic, Gorobsov, Brandan, L. Pedro, Ramiro Costa, Axente.

e Axente mai bun ca Rocha? e Stancioiu mai bun ca Pufi? e Gonzalez ala mai bun ca Popov? e Blejan mai bun ca Acka? v-a impresionat cu ceva Balic ala?

ma uit si eu pe transfermarkt (ca nah alta referinta n-am) si vad ca lotul alora e cotat la 10 milioane si ceva iar al nostru la vreo 14 si ceva. ma gandesc ca nu-s aia olteni sa ii umfle pe oltenasi si sa se p..e pe ardeleni. ok poate bat campii si sumele sunt exagerate insa asa ca etalon suntem peste ei. ma gandesc ca oamenii sunt cat de cat obiectivi in evaluarea asta. sau poate sunt ai lu rotaru, naiba stie.

Avatar utilizator
Ovidiu*
fanatic
fanatic
Mesaje: 2410
Membru din: 19 Aug 2006, 13:14

Re: [ETAPA 4] ASA TG MURES - UNIVERSITATEA CRAIOVA

Mesaj de Ovidiu* » 04 Aug 2015, 19:01

Mie 17 goluri impreuna mi se par extrem, dar extrem de putine, in conditiile in care prin campionatele mai serioase un atacant decent da 17 singur.
Si exclud aici Spania, unde nu iesi goalgetter nici cu 30-35 ca n-ai loc de nebunii aia doi.
Hai sa n-o mai dam dupa cires, Bawab e un atacant slab pe care-l mai scoate tehnica. Rocha e mult peste el.
The problem of putting your foot on a lion's neck is, you can never let it up.

JustME

Re: [ETAPA 4] ASA TG MURES - UNIVERSITATEA CRAIOVA

Mesaj de JustME » 04 Aug 2015, 19:09

lol, pai anul trecut golgheterul in Romania a dat 18. adica ala cel mai stralucit. si chiar si el din 18, 5 le-a dat din penalty.

deci Bawab care e un parnaias a dat 9 curate, Tade (golgheterul campionatului) a dat 13 curate. diferenta enorma vorba aia... mai mult: Tade 27 de meciuri, 18 goluri (5 din penalty), 1 asist; Bawab 25 de meciuri, 9 goluri (zero din penalty), 5 asisturi.

deci ai practic la golgheterul campionatului 13 goluri cu 1 asist, la Bawab 9 goluri cu 5 asisturi. hai ma ca nu e chiar asa de rau, zic eu.

bine acum daca vrei sa il comparam cu Higuain care n-a avut un sezon stralucit cu Napoli dar a dat vreo 35 de goluri in toate competitiile da.. cam paleste iordanianul nostru. dar zic totusi sa ne limitam la campionatul nostru.

L.E. hai sa il bagam si pe Rocha in discutie sa nu se simta omul exclus din conversatie :)(

deci.. Rocha aka Bezme: 30 de meciuri, 8 goluri (0 din penalty), 7 asisturi. e totusi decent zic eu.

Thunder

Re: [ETAPA 4] ASA TG MURES - UNIVERSITATEA CRAIOVA

Mesaj de Thunder » 04 Aug 2015, 20:20

Ma taica, ce-i al lor e al lor, au facut din rahat bici o perioada. Problema e ca tactica lor a fost invatata de restu` lumii si ei nu prea mai arata o capacitate de a veni cu ceva nou la momentu` asta...

JustME

Re: [ETAPA 4] ASA TG MURES - UNIVERSITATEA CRAIOVA

Mesaj de JustME » 04 Aug 2015, 20:22

si eu zic la fel.. de facut din rahat bici au facut. nu are rost sa le negam oamenilor meritele. ne-au scos din rahat atunci cand ne era mai greu si seria aia de 19 meciuri fara infrangere li se datoreaza in mare masura. nu era lot de o serie de genul asta istorica. dar sincer, nici lot de playout nu avem. sa nu exageram nici intr-o parte nici in cealalta o:

Mantzy
senior
senior
Mesaje: 498
Membru din: 25 Apr 2014, 14:36

Re: [ETAPA 4] ASA TG MURES - UNIVERSITATEA CRAIOVA

Mesaj de Mantzy » 04 Aug 2015, 21:34

Buna seara, sunt nou pe aici, de aia va intreb: unde pot si eu sa injur niste jucatori? :)(

Avatar utilizator
DeuxEx
fanatic
fanatic
Mesaje: 12349
Membru din: 23 Iul 2006, 05:02

Re: [ETAPA 4] ASA TG MURES - UNIVERSITATEA CRAIOVA

Mesaj de DeuxEx » 04 Aug 2015, 21:35

Nu zice nimeni ca avem jucatori slabi. Din contra, Balgradean, Popov sau Acka cred ca ar putea evolua ca titulari la orice echipa din campionat. Dar in rest avem jucatori mediocri si, ce e cel mai rau, submediocrii. Unii pot sa mai evolueze ( gen Mateiu, Bancu sau Vatajelu), dar unii si-au atins potentialul maxim. Stim asta cu totii, doar ca unii nu vor sa recunoasca aceste lucruri. Cu actualul lot nu trebuie sa ne asteptam la performante extraordinare, gen Cupa sau campionat. Ori eu asta imi doresc de la Universitatea Craiova, nu sa ma bag cu c...u-n poarta si numai avantajul adversarului pe tabela sa ma scoata din careul de 16 m. Poate voi vreti altceva de la echipa asta...
"La un club de fotbal exista o trinitate formata din jucatori, antrenor si suporteri. Patronii nu au nici o treaba aici. Singurul lor rol este sa semneze cecuri..."
Bill Shankly
EX-Cristi007
Voucher reducere PCGarage.ro: AZ6S5EFI

JustME

Re: [ETAPA 4] ASA TG MURES - UNIVERSITATEA CRAIOVA

Mesaj de JustME » 05 Aug 2015, 02:56

[align=center]Bălgrădean a scos un punct, Bancu le putea aduce pe toate trei[/align]

Autor Cosmin Staicu

Portarul Craiovei a fost eroul meciului de la Târgu Mureş, în care majoritatea juveţilor au avut evoluţii palide

Bălgrădean – Punctul obţinut I se datorează în proporţie covârşitoare. Trei intervenţii de excepţie în repriza secundă a avut căpitanul Craiovei, care a beneficiat şi de o doză mare de noroc, la alte două lovituri de cap din careul mic şi la şutul lui Costa pe lângă poartă, după pasa venită de la Popov. “E cel mai bun portar din România” a fost aprecierea, oarecum subiectivă, a lui Brandan, după meci.

Târnăcop – Achim n-a jucat fiindcă era accidentat şi vrem să credem că Dumitraş a fost afectat de virusul stomacal menţionat de Cârţu, fiindcă altfel ar fi incredibilă decizia de a-l folosi pe Târnăcop ca fundaş dreapta. Jolly-joker-ul a fost o carte pierzătoare pentru Craiova, fiind depăşit permanent în prima repriză, când n-a trecut nici de centrul terenului.

Acka – Punct fix al Universităţii, creşte de la meci la meci, a jucat destul de bine şi la Târgu Mureş.

Popov – Evoluţie bună pe postul de fundaş central, a avut ceva probleme când a fost trecut în bandă, gafând incredibil la faza în care i-a pasat lui Costa. N-a avut ocazia să apară la finalizare, întrucât echipa nu a avut niciun corner.

Vătăjelu – N-a mai gafat ca în meciurile precedente, iar în prima repriză a avut câteva incursiuni bune în ofensivă. Nu i se potriveşte tactica abordată de Cârţu şi Săndoi, cu apărare aglomerată şi mingi bubuite, e jucător de combinaţie, de jumătatea adversă.

Herghelegiu – Când vine de pe bancă aduce un aport consistent, când e titular nu e vizibil. Folosit în banda dreaptă, s-a achitat de sarcinile defensive, dar n-a contat în atac.

Kay – A jucat la mijloc în prima repriză, iar în cea de-a doua a făcut cuplu în centrul apărării cu Acka, după trecerea lui Popov în dreapta. N-a greşit decisiv, dar intuiţia îl înşeală de multe ori la tacklinguri.

Mateiu – După un retur modest în sezonul trecut, este cel mai constant jucător al Craiovei în acest debut de campionat. Aleargă mult, se agaţă de adeversari, este şi util la construcţie, cel puţin la cea incipientă, cu pase scurte.

Ferfelea – Folosit în bandă nu dă randament, încearcă să-şi acopere partea în defensivă şi nu mai are suflu pe atac, nici viteza nu-l ajută. În fazele în care a fost prins în centru a limpezit acţiunile de atac sau contraatac, uneori punând pe picior adversarii direct din preluare.

Bawab – Este una dintre ţintele suporterilor, care consideră că ţine prea mult de minge. Nu este însă un jucător de viteză şi, în lipsa unui pivot în ofensivă, încearcă să joace mai mult cu spatele la poartă, dar nu-l avantajează rolul. Trebuie să i se speculeze calităţile, nu să i se irosească în faze care-i atrag critici. Este oprit cu faulturi, departe de poartă, echipa nu aduce mingi în careul advers. Folosit cu predilecţie la construcţie, nu a avut decât o singură ocazie în 4 etape şi aceea când a fost pus în valoare de un atacant autentic, Curelea, în meciul cu Botoşaniul. Izbucnirea de la schimbare oferă senzaţia că atmosfera din lot nu este deloc una stabilă. Are dreptate când le pretinde fanilor mai multă indulgenţă. A câştigat destule dueluri, inclusiv aeriene.

Nuno Rocha – Este eficient doar pe spaţii mari, nu-şi mai elimină adversarul direct, cum făcea anul trecut. Foloseşte exclusiv piciorul drept. Aleargă mult, este singurul jucător care face presing în atac.

Zlatinski – Dacă se vrea ca înlocuitor al lui Brandan, nu a convins că-l poate suplini pe argentinian, atât ca potenţial, dar şi ca lider de echipă. A simulat de două ori, apoi a executat modest o lovitură liberă care putea avea o soartă mai bună şi, în final, a finalizat aiurea mingea venită din respingerea lui Stăncioiu, după ocazia lui Bancu. Un şut plasat ar fi putut aduce golul victoriei.

Madson – Brazilianul a revenit şi a fost introdus să întărească defensiva supraaglomerată. Surprinzătoare introducerea sa în locul lui Bawab, deşi Ivan era pe bancă.

Bancu – Introdus prea târziu, putea rezolva meciul, dar a ales cea mai proastă soluţie, singur cu Stăncioiu (foto). Faza l-a prins puţin în stânga, iar dacă dreptul nu-l foloseşte pentru finalizare, măcar se impunea un dribling în stânga, pe viteză, şi rămânea cu poarta goală. E mai greu să marchezi în Liga I totuşi, decât cu Filiaşiul.


sursa: cvlpress.ro
http://www.cvlpress.ro/05.08.2015/balgr ... oate-trei/

LiviuB

Re: [ETAPA 4] ASA TG MURES - UNIVERSITATEA CRAIOVA

Mesaj de LiviuB » 05 Aug 2015, 14:58

pe de-o parte eu il inteleg pe Cartu. e un punct obtinut la echipa care era pe primul loc iar noi veneam dupa doua meciuri pe care le-am pierdut in ultimele minute, aspecte care zdruncina din plin moralul unei echipe. Prin urmare, poate ca nu e rau ca nu a riscat, mai ales ca ASA este cea mai pragmatica echipa.
mi se pare ca s-a exagerat destul de mult, daca este sa analizam prestatia echipei in cele 4 meciuri, nu putem spune ca a fost rea. Cu doua victorii lucrurile pot reveni la normal. sa speram ca le vom obtine.

Avatar utilizator
FanStiinta
fanatic
fanatic
Mesaje: 1806
Membru din: 05 Mai 2005, 18:53

Re: [ETAPA 4] ASA TG MURES - UNIVERSITATEA CRAIOVA

Mesaj de FanStiinta » 05 Aug 2015, 17:13

Ba e foarte rau ca nu a riscat si ca joaca meci de meci cu o tactica fricoasa. Raman la parerea ca daca am fi abordat ofensiv ultimele 3 meciuri am fi avut sanse foarte mari sa le castigam.

LiviuB

Re: [ETAPA 4] ASA TG MURES - UNIVERSITATEA CRAIOVA

Mesaj de LiviuB » 05 Aug 2015, 17:23

si daca pierdeai si al treilea meci?
hai sa judecam obiectiv. era un moment delicat. jucai cu o echipa care venea dupa o chelfaneala zdravana in EL dar care in campionat s-a miscat bine. Pana la urma a iesit binisor.

Avatar utilizator
FanStiinta
fanatic
fanatic
Mesaje: 1806
Membru din: 05 Mai 2005, 18:53

Re: [ETAPA 4] ASA TG MURES - UNIVERSITATEA CRAIOVA

Mesaj de FanStiinta » 05 Aug 2015, 23:28

e cineva multumit de punctul obtinut jucand mizerabil? preferam sa pierdem dar sa jucam ca in meciul cu Astra (dupa ce ne-au dat gol).. cum zicea si Just daca joci bine si iti domini adversarul e imposibil sa nu vina si victoriile! daca joci la ciupeala iei puncte daca e Balgradean in forma

Închis