[Etapa 14] FC Botosani - Universitatea Craiova

Moderator: grup_moderatori

Închis

Cu cate puncte ne intoarcem din Moldova?

Poll ended at 16 Oct 2015, 11:29

3
12
57%
1
6
29%
0
3
14%
 
Total votes: 21

JustME

Re: [Etapa 14] FC Botosani - Universitatea Craiova

Mesaj de JustME » 19 Oct 2015, 14:34

Thunder scrie:Pai stai asa ca nu inteleg, ce ti se pare tie ca se-ntampla? E vreun protest major prin Craiova impotriva CSU ? Au fost jucatorii atacati pe strada? L-a batut careva pe fericitu`? Eu zic ca ai o perceptie exagerata asupra situatiei. Suporterii nu sunt nervosi pe club, cel putin nu asa ii percep eu. Majoritatea sunt dezamagiti de faptu` ca batem pasu` pe loc, d-aia au intrat in expectativa, d-aia nu prea calca pe la stadion. Acum na, explica-mi si mie, de ce sezonul trecut aveam 10 mii media si acum o avem de 2000 ? Adica, sa fiu mai clar, cine crezi tu ca e de vina pt scaderea asta dramatica, suporterii ca nu sunt suporteri sau clubul/oficialii clubului + echipa si rezultatele din teren/perspectiva de a nu face mare branza nici sezonul asta ?
personal preferam sa existe proteste. asta cu lipsa de la stadion, din puncul meu de vedere, se justifica doar atunci cand apar situatii ca in trecut cand eram vizitati prin peluze de interlopi, cand jandarmii se comportau precum badigarzii patronului. cand practic nu exista alta vraianta viabila decat boicotul.

eu cred ca sezonul trecut media a fost semnificativ mai mare pt ca derbiurile le-am jucat pe Oblemenco. pe Extensiv ai nevoie de constanta pt ca nu ai ocazia sa cresti semnificativ in statistici la un meci cu dinamo de ex.

la a 2-a intrebare mi-e foarte greu sa raspund. perspectiva poate sa fie inselatoare si subiectiva. sezonul asta nu e in niciun caz compromis. raspunsul ar fi ca vina e in ambele parti. din punctul meu de vedere suporterii ar trebui sa fie alaturi de echipa (nu Felix, nu Rotaru) si sa traga linie dupa ce vedem daca prindem sau nu playofful. clubul e vinovat de strategia anapoda a trasferurilor (am transferat tarziu si foarte tarziu), de alcatuirea lotului (avem SASE atacanti si doar 2 mijlocasi de banda, UN SINGUR fundas stanga etc), de modul superficial in care au tratat jocurile din cupa si de modul amatoresc in care comunica cu suporterii.

avem inca sanse mari sa prindem playofful si poate chiar un loc de cupe europene. este extrem de prematur sa spunem ca asta e un sezon ratat.

*si cand spun club asta inseamna: antrenori, conducatori, patroni.

iuli

Re: [Etapa 14] FC Botosani - Universitatea Craiova

Mesaj de iuli » 19 Oct 2015, 14:37

Dinel l-a invatat doar cum sa ''arzi'',n-a mai avut timp sa-i eplice detaliile si mititelu n-a inteles mare lucru.apoi a incercat sa invete de unde putea si el.a incercat chiar si pe la facultate. :)(

conStiinta

Re: [Etapa 14] FC Botosani - Universitatea Craiova

Mesaj de conStiinta » 19 Oct 2015, 14:50

JustME scrie: revenind la problema suporterilor, fratioare ultimii 22 de ani apartin FC-ului (1991-2013) - exceptand anul ala in care echipele au existat in paralel. eu despre fanii FC-ului am o parere buna in general si eu ii consider tot fanii Stiintei. dar CS e CS si FC e FC. ei nu tin cu aceeasi echipa ca si noi, noi nu tinem cu aceeasi echipa ca si ei chiar daca pt ei FC-ul e Stiinta si pentru noi CS-ul e Stiinta. echipele astea doua au jucat meci direct fraioare!!! eu nu ma dezic de astia 22 de ani, sunt anii mei, insa nici nu pot sa spun ca CS = FC pt ca e ridicol.
Dar nu am zis ca CS = FC. Si nici nu m-am laudat cu suporterii altei echipe. Am zis doar ca in anul in care FC era dezafiliata, suporterii Stiintei (ai lui FC + CS de acum, ptr ca in anul ala nu se punea problema de existenta celei de-a 2-a echipe) punctau in clasament (oarecum in clasament, evident, ca doar nu se pot include in clasamentul suporterilor din acel an, ca nu se strangea nimeni la stadion o data la 2 week-end-uri; o spuneam in sensul ca suporterii incercau sa faca ceva, sa-si faca simtita prezenta) mai bine ca echipa (care echipa era Stiinta pt toata lumea, in acel an, si pentru mine si pentru tine).

Cat despre ultimii 22 de ani, eu zis ca apartin Stiintei. Chiar nu conteaza ca acum acei suporteri sunt impartiti in 2 tabere.

Avatar utilizator
_T@V_
fanatic
fanatic
Mesaje: 5331
Membru din: 11 Apr 2017, 16:12

Re: [Etapa 14] FC Botosani - Universitatea Craiova

Mesaj de _T@V_ » 19 Oct 2015, 14:52

Sa fi vazut voi la meciul de la Viitorul pierdut in cupa ligii, cum se intindea coloana de masini pe dealuri catre Constanta. Grosul acolo tot din Constanta vine vere, nu din Ovidiu. Fomistii aia de fotbal care au ramas fara Farul, vin acum la meciuri la Hagi.

D'aia nu inteleg io orasul Craiova. Ca a trecut deja prin "focuri", a ramas fara echipa si cand s-a mutat la Severin, si cand s-a desfiintat. Craioveanul a uitat drumul stadionului, olteanul de pe linga oras tot mai vine din cand in cand cu mult mai multe eforturi. Dar grosul trebuia dat de oras, si orasul nu mai vine la stadion. Asta e realitatea. Ca unii car, altii mar... aici pe forum suntem o mina de oameni. 30-50, nu sunt reprezentativi. Orasul e altul, si nu mai e conectat demult la echipa. Si nu de ieri de alaltaieri. Sunt ani buni de cand Craiova s-a lasat de fotbal.

JustME

Re: [Etapa 14] FC Botosani - Universitatea Craiova

Mesaj de JustME » 19 Oct 2015, 15:00

conStiinta scrie: Dar nu am zis ca CS = FC. Si nici nu m-am laudat cu suporterii altei echipe. Am zis doar ca in anul in care FC era dezafiliata, suporterii Stiintei (ai lui FC + CS de acum, ptr ca in anul ala nu se punea problema de existenta celei de-a 2-a echipe) punctau in clasament (oarecum in clasament, evident, ca doar nu se pot include in clasamentul suporterilor din acel an, ca nu se strangea nimeni la stadion o data la 2 week-end-uri; o spuneam in sensul ca suporterii incercau sa faca ceva, sa-si faca simtita prezenta) mai bine ca echipa (care echipa era Stiinta pt toata lumea, in acel an, si pentru mine si pentru tine).

Cat despre ultimii 22 de ani, eu zis ca apartin Stiintei. Chiar nu conteaza ca acum acei suporteri sunt impartiti in 2 tabere.
hai sa fim seriosi spararea aparuse cu mult inainte de aparitia CS-ului. eu nu mai aveam nicio treaba cu FC-ul inca de la episodul cu Piturca. pe mine nu m-a mai interesat FC-ul si nici n-am mai calcat pe stadion in returul campionatului respectiv. actiunile cu Dreptate pentru Craiova apartin Peluzei Sud, adica FC. de altfel sloganul acesta e inca folosit de ei chiar si in prezent.

ultimii 22 de ani apartin Stiintei doar ca in cazul acesta vorbim despre FC. asa cum, din punctul nostru de vedere, ultimii 2 ani jumate apartin tot Stiintei, doar ca vorbim despre CS. conteaza mult nuanta asta, nu putem sa amestecam FC-ul si CS-ul chiar daca ele pentru suporterii lor inseamna acelasi lucru adica Stiinta.

conStiinta

Re: [Etapa 14] FC Botosani - Universitatea Craiova

Mesaj de conStiinta » 19 Oct 2015, 15:16

JustME scrie: hai sa fim seriosi spararea aparuse cu mult inainte de aparitia CS-ului. eu nu mai aveam nicio treaba cu FC-ul inca de la episodul cu Piturca. pe mine nu m-a mai interesat FC-ul si nici n-am mai calcat pe stadion in returul campionatului respectiv. actiunile cu Dreptate pentru Craiova apartin Peluzei Sud, adica FC. de altfel sloganul acesta e inca folosit de ei chiar si in prezent.
Ca nu mai aveai treaba cu FC-ul in sensul ca nu mai mergeai la meciuri, e altceva. Ca si eu, ca multi altii, eram fix in aceeasi situatie. Daca nu ma insel, dinainte de venirea lui Piturca eu hotarasem sa nu mai merg la meciuri. Apoi m-am intors pe stadion incepand chiar cu primul meci al lui Piturca pe banca. Totul s-a rup definitiv cand a fost dat afara cu bodyguarzi. Dar nu despre asta era vorba, era vorba ca atunci tot Stiinta era, si tu (ca si toata lumea) cand te refereai la Stiinta tot la echipa aia iti zbura gandul. Ca era singura. Nici nu exista macar conceptul de FC. Conceptul asta a aparut mai tarziu in peisaj, cand s-a pus problema de o alta echipa. La aspectul asta faceam eu referire, nu ca eram cu miile care nu se mai identificau cu echipa aia (chiar si asa tot nu vedeam vreo separare, la momentul ala nu cred ca se punea problema de separare in suporteri FC si altii).

JustME

Re: [Etapa 14] FC Botosani - Universitatea Craiova

Mesaj de JustME » 19 Oct 2015, 15:20

nu vere, eu atunci am terminat-o definitiv cu FC-ul si pentru mine echipa respectiva nu mai era Stiinta. d-asta am si plecat si renuntat la mersul pe stadion pt ca devenise o forma fara fond, nu mai identificam echipa respectiva cu Stiinta. habar n-aveam ca o sa apara CS-ul in varianta asta insa pentru mine echipa respectiva (da, probabil nici nu realizam ca e vb de FC) nu mai era Stiinta. adica eu nu o mai consideram Stiinta.

d-aia nici nu ma identific in vreun fel cu actiunile alea cu Dreptate pt Craiova. n-am participat la niciun miting organizat de PS, iar cand echipa a retrogradat nu m-a incercat efectiv niciun sentiment. ma detasasem total de ea tocmai pt ca nu o mai percepeam ca fiind Stiinta.

p.s. a nu se intelege ca zic eu ca echipa respectiva nu mai era Stiinta. nu, eu vb despre ce simteam eu si cum percepeam eu lucrurile. pt suporterii ei FC-ul este, a fost si a ramas Stiinta. asa cum noi am regasit-o pe Stiinta la CS.

marius_vl
fanatic
fanatic
Mesaje: 2434
Membru din: 29 Mai 2006, 16:06

Re: [Etapa 14] FC Botosani - Universitatea Craiova

Mesaj de marius_vl » 19 Oct 2015, 17:20

Thunder scrie:
Sergyu_costea scrie:Dar vezi ca rapidistii si petrolistii sunt langa echipa si fara modele si fara rezultate.
Alo, nenea, vezi ca petrolistii au luat ultimu` trofeu in 2013, ultima finala pt un trofeu au jucat-o in 2014... Pricepi matale schema ? adica acu, in MILENIUL 3! Ciorile au ultimu` trofeu in 2007 dupa ce, in prealabil, in 2006, aproape ne egalasera performanta din uefa. Si da, ai ghicit, tot de mileniul 3 e vorba. La noi ultimu` trofeu e in 93. Mileniul 2. Capisci ?

Cat despre caricaturile alea de comparatii cu Napoli si alte formatii renascute, nu-si au rostu` cat timp la aia n-a existat un "clonatilor, nu voi sunteti adevaratul Napoli/fiorentina/etc".
apld apld apld

Mantzy
senior
senior
Mesaje: 498
Membru din: 25 Apr 2014, 14:36

Re: [Etapa 14] FC Botosani - Universitatea Craiova

Mesaj de Mantzy » 19 Oct 2015, 17:51

Copacul scrie:Astia carora va pute, poate ati prins cate ceva din meciul oilor de la Ploiesti. Da, vorbesc de descultii aia care au 3-4 puncte, cu patron arestat, cu antrenor no name, cu gazon vai mama lor. Dar cu 7-8.000 de oameni in tribune care au cantat non stop.
Voi, preocupati ba de patroni ca nu baga bani, ba de conducatori ca nu se pricep, de antrenori nu mai vorbesc, voi sunteti 10 clase peste. Jucatori desfiintati pe rand, nu cred ca a scapat careva.
Poate n-ati inteles, datoria voastra este una singura, sa fiti in tribuna si sa sustineti echipa. Gargara de aici nu ajuta.
usteag

Si as vrea sa mai remarc si faptul ca Petrolul, aceasta janghina de echipa pe care ziceau toti c-o bate oricine si ca noi de-abia de-abia am batut-o, iar asta nu e nici o performanta, a facut 0-0 cu FCSB si meritau sa castige. Asa cum meritau sa castige si cu Astra (doua penaltiuri ratate si joc dominat clar 90 de minute, de altfel Astra e singura echipa care a batut acolo, in afara de noi, si insusi Sumudica a recunoscut ca nu meritau), dar deh, asa e cand nu te uiti la fotbal, dar tii musai sa te pricepi. Tinand cont de situatia in care e clubul, aia de la Petrolul mi se pare ca stau super decent la fotbalisti. Nu stiu cine dracu i-o cauta/transfera si pe ce promisiuni (ca bani nu cred ca primesc), dar nu cred ca bat mai mult de 3-4 echipe la Ploiesti sezonul asta.

DoRyN

Re: [Etapa 14] FC Botosani - Universitatea Craiova

Mesaj de DoRyN » 19 Oct 2015, 18:33

Ba da, joaca pe bani ca promisiunile nu tin de foame. Ca nu sunt plimbati prin conturi, da, dar asta e o alta poveste.

Mantzy
senior
senior
Mesaje: 498
Membru din: 25 Apr 2014, 14:36

Re: [Etapa 14] FC Botosani - Universitatea Craiova

Mesaj de Mantzy » 19 Oct 2015, 18:45

Sa-nteleg ca doar la cretinii care au jucat pe la echipele lui Mititelu tineau promisiunile de foame? Nu-mi spune ca si aia primeau bani la negru, le scotea brutarul din portbagaj de la Merțan? :D

DoRyN

Re: [Etapa 14] FC Botosani - Universitatea Craiova

Mesaj de DoRyN » 19 Oct 2015, 21:40

Intelegi ce vrei, dar ai raspunsul la indemana, ai vorbit cu Acka despre asta ?
Daca tu te astepti ca cineva care ia bani la negru sa recunoasca asta, esti doar un naiv.

P.S. Hai cu subiectul despre meciul cu cateii ca i-auzi ce zic javrele:
urmeaza confruntarile cu hibridul primariei Craiovei si duelul ce se va prefigura si in playoff – cu aviatorii rejelui.

alex21.mufc
suporter
suporter
Mesaje: 787
Membru din: 11 Sep 2014, 00:30

Re: [Etapa 14] FC Botosani - Universitatea Craiova

Mesaj de alex21.mufc » 19 Oct 2015, 23:03

Unde zic javrele asta?
Aka giallorosso!

cortinadampezzo
fanatic
fanatic
Mesaje: 3241
Membru din: 21 Iul 2013, 23:09

Re: [Etapa 14] FC Botosani - Universitatea Craiova

Mesaj de cortinadampezzo » 20 Oct 2015, 17:48

T@V scrie: D'aia nu inteleg io orasul Craiova. Ca a trecut deja prin "focuri", a ramas fara echipa si cand s-a mutat la Severin, si cand s-a desfiintat. Craioveanul a uitat drumul stadionului, olteanul de pe linga oras tot mai vine din cand in cand cu mult mai multe eforturi. Dar grosul trebuia dat de oras, si orasul nu mai vine la stadion. Asta e realitatea. Ca unii car, altii mar... aici pe forum suntem o mina de oameni. 30-50, nu sunt reprezentativi. Orasul e altul, si nu mai e conectat demult la echipa. Si nu de ieri de alaltaieri. Sunt ani buni de cand Craiova s-a lasat de fotbal.
Tot pe suporteri ii scoti vinovati ?! S-au indepartat de echipa ?!
Ce satisfactie le-a dat echipa in ultimii 15 ani ca urmare a eforturilor lor. Ce modele a dat echipa pentru noua generatie de suporteri. Cati tineri joaca fotbal in spatele blocurilor din Craiova si cati beau in carciumi ?

Avatar utilizator
jianu_max
fanatic
fanatic
Mesaje: 1305
Membru din: 14 Apr 2006, 01:47

Re: [Etapa 14] FC Botosani - Universitatea Craiova

Mesaj de jianu_max » 21 Oct 2015, 18:56

sorialis scrie:Jianu, faci tu topicul cu javrele.te rog? Sti ca ai mana mai buna decat mine, chiar mi-ar parea sa-l fac si s-o dau in bara!

Forza STIINTA!!!

Toata lumea la meci (si la bere... ) !!!
prea tarziu..:).din pacate nu ajung la meci..la craiova dinamo am lipsit doar cand am fost la mii de km distanta..si acum voi lipsi..acum nu sunt asa multi km, dar imi e imposibil sa ajung..:(
sunt mai mult decat perfect, sunt OLTEAN

Închis