[ETAPA 21] FCSB - Universitatea Craiova

Moderator: grup_moderatori

Închis

Mergem la stana si:

Poll ended at 06 Dec 2015, 21:38

Batem oaia
18
62%
Impartim branza
4
14%
O facem de oaie
7
24%
 
Total votes: 29

Avatar utilizator
DarkComy
fanatic
fanatic
Mesaje: 8298
Membru din: 27 Mai 2006, 21:39

[ETAPA 21] FCSB - Universitatea Craiova

Mesaj de DarkComy » 01 Dec 2015, 21:32

Imagine

Ultima sansa de a prinde playoff-ul
When injustice becomes law, resistance becomes duty.

Avatar utilizator
romaad
fanatic
fanatic
Mesaje: 5817
Membru din: 30 Mar 2009, 14:29

Re: [ETAPA 21] FCSB - Universitatea Craiova

Mesaj de romaad » 01 Dec 2015, 21:38

de vreo cateva etape ne tot agatam de ultima sansa. Realist vorbind, nu sper la prea multe de la meciul asta. Mi-e si greu sa inteleg care e adevarata fata a echipei, aia din meciurile cu Chiajna si Dinamo sau aia din meciurile cu Recas si Ovidiu?

andyucv
suporter
suporter
Mesaje: 589
Membru din: 12 Iul 2015, 19:22

Re: [ETAPA 21] FCSB - Universitatea Craiova

Mesaj de andyucv » 01 Dec 2015, 21:51

Eu cred ca o sa facem un meci mai bun decat in ultimele doua.
Suntem asa genul de echipa care in meciurile importante reusim sa jucam peste valoarea noastra.
Nu m-ar mira un rezultat bun. Important este ca oile sa bata la Mures!

sorin107

Re: [ETAPA 21] FCSB - Universitatea Craiova

Mesaj de sorin107 » 01 Dec 2015, 21:56

Andyucv asta seamana prea tare cu muttley, jur.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Avatar utilizator
zschortau
suporter
suporter
Mesaje: 892
Membru din: 01 Dec 2015, 22:36

Re: [ETAPA 21] FCSB - Universitatea Craiova

Mesaj de zschortau » 01 Dec 2015, 22:52

Cred că o sa batem oile. Și oile fac egal la Mureș.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Hai Universitatea, Hai Craiova,
Tu CAMPIOANA unei mari iubiri! usteag steagucv

nyk_sorin
fanatic
fanatic
Mesaje: 2855
Membru din: 14 Aug 2006, 15:49

Re: [ETAPA 21] FCSB - Universitatea Craiova

Mesaj de nyk_sorin » 01 Dec 2015, 22:54

Imi faceam sperante ca duminica umplem peluza la Pitesti, da` vazand cati reusiram sa ne strangem azi pe extensiv, ma resemnai.

andyucv
suporter
suporter
Mesaje: 589
Membru din: 12 Iul 2015, 19:22

Re: RE: Re: [ETAPA 21] FCSB - Universitatea Craiova

Mesaj de andyucv » 01 Dec 2015, 23:00

sorin107 scrie:Andyucv asta seamana prea tare cu muttley, jur.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Doar ca eu ma duc la meciuri si nu stau la motogp.

Avatar utilizator
DarkComy
fanatic
fanatic
Mesaje: 8298
Membru din: 27 Mai 2006, 21:39

Re: [ETAPA 21] FCSB - Universitatea Craiova

Mesaj de DarkComy » 01 Dec 2015, 23:03

Si nici nu scrie romane pe forum :lol:
When injustice becomes law, resistance becomes duty.

Avatar utilizator
george_7002
suporter
suporter
Mesaje: 944
Membru din: 12 Iul 2013, 08:14

Re: [ETAPA 21] FCSB - Universitatea Craiova

Mesaj de george_7002 » 01 Dec 2015, 23:19

HAI,Craiova! ucv
Imagine
Un popor care nu îşi cunoaşte istoria este ca un copil care nu îşi cunoaşte părinţii!

Avatar utilizator
zschortau
suporter
suporter
Mesaje: 892
Membru din: 01 Dec 2015, 22:36

Re: [ETAPA 21] FCSB - Universitatea Craiova

Mesaj de zschortau » 01 Dec 2015, 23:33

Hai Știința!


Sent from my iPad using Tapatalk
Hai Universitatea, Hai Craiova,
Tu CAMPIOANA unei mari iubiri! usteag steagucv

Avatar utilizator
DeuxEx
fanatic
fanatic
Mesaje: 12349
Membru din: 23 Iul 2006, 05:02

Re: [ETAPA 21] FCSB - Universitatea Craiova

Mesaj de DeuxEx » 02 Dec 2015, 08:47

Cum, mah, isi dadu Radoi demisia? Ce ne facem, fratilor? Ca oile l-au pus antrenor pe Dica... :lol:

Trimis de pe LG G2
"La un club de fotbal exista o trinitate formata din jucatori, antrenor si suporteri. Patronii nu au nici o treaba aici. Singurul lor rol este sa semneze cecuri..."
Bill Shankly
EX-Cristi007
Voucher reducere PCGarage.ro: AZ6S5EFI

Thunder

Re: [ETAPA 21] FCSB - Universitatea Craiova

Mesaj de Thunder » 02 Dec 2015, 09:08

Las-o asa-n [****] ca la fel am zis si data trecuta si ne-au ars...

Avatar utilizator
DeuxEx
fanatic
fanatic
Mesaje: 12349
Membru din: 23 Iul 2006, 05:02

Re: [ETAPA 21] FCSB - Universitatea Craiova

Mesaj de DeuxEx » 02 Dec 2015, 09:30

In afara de faptul ca a plecat Radoi, pe banca fecesebe nu s-a intamplat nimic... Intr-o postura mai proasta nu putem sa-i prindem. Depinde de noi sa ii batem. Din pacate, cota increderii mele intr-un rezultat bun e la cote minime.

Trimis de pe LG G2
"La un club de fotbal exista o trinitate formata din jucatori, antrenor si suporteri. Patronii nu au nici o treaba aici. Singurul lor rol este sa semneze cecuri..."
Bill Shankly
EX-Cristi007
Voucher reducere PCGarage.ro: AZ6S5EFI

Avatar utilizator
romaad
fanatic
fanatic
Mesaje: 5817
Membru din: 30 Mar 2009, 14:29

Re: [ETAPA 21] FCSB - Universitatea Craiova

Mesaj de romaad » 02 Dec 2015, 14:10

Povesti de suporter - un text de Florin Jianu (jianu_max) in asteptarea meciului de sambata!

Gâscanul, tunarul, fotbalul de altădată şi suporterii din zilele noastre...
22 iulie 1970...Stadionul Trivale, Piteşti
Ultima etapă a sezonului 69/70...
Echipa Craiovei, numită “Universitatea”din 1966, dar alintată cu numele vechi, Ştiinţa, se deplasa la Piteşti. Acest meci decidea un titlu, acela de golgheter. Se luptau Nicolae Dobrin, prinţul din Trivale şi Ion Oblemenco, tunarul Băniei, un duel trist între doi fotbalişti uriaşi nedreptăţiţi de Angelo Niculescu, primul abia sosit din Mexic, fără a juca vreun minut, al doilea cu durere în suflet că nici măcar nu fusese convocat.
Declaraţii înainte de meci .
Oblemenco: “Eu am un gol avans. Pentru a mă depăşi, Dobrin trebuie să înscrie azi două.Nu-i uşor, că avem o apărare în formă.”
Dobrin: ”Oblemenco a mai fost golgheter, are simţul golului..După necazul de la Guadalahara, doresc mult să câştig titlul de golgheter, să-i fac fericiţi pe cei care mă iubesc.”
În minutul 37, argeşenii desenează frumos, defensiva olteană parcă visează, mingea dansează ca la biliard între Radu, Dobrin şi Jercan, se întoarce apoi în zbor către Gâscan, acesta o loveşte din vole, marcând cel mai frumos gol al campionatului ce se încheia în acea zi toridă de iulie. Tribunele exultă, piteştenii sunt înnebuniţi, idolul lor l-a egalat pe Oblemenco...şi mai este timp să marcheze şi golul care l-ar face golgheter, golul care i-ar mai alina rănile de la Guadalahara.
Dar....Se reia jocul, tribunele nu pot fi liniştite, argeşenii îşi cântă dragostea pentru Dobrin, fotbaliştii alb violeţi zâmbesc mulţumiţi, Oblemenco însă nu mai zâmbeşte, în cutele de pe fruntea lui se vede ambiţia unei Oltenii..Tunarul primeşte mingea de la Neagu, priveşte înspre poarta lui Vintilă, e atât de departe, nu există altă soluţie..Mingea pleacă din stângul lui fantastic şi se opreşte în poarta piteştenilor....Era minutul 38..Nu trecuse nici un minut de când stadionul din Trivale începuse să ardă precum o torţă...Şutul lui Oblemeco a stins focul, de parcă Jiul se revărsase pe micuţa arenă. Cei doi eroi au părăsit Stadionul din Trivale în uralele publicului piteştean, ţinându-se de după umeri.
Declaraţii după meci .
Dobrin: ”Îl felicit pe Oblemenco! A fost aşa cum am spus, e un adevărat marcator! Asta ştie, asta face, o face foarte bine şi este un lucru imens.”
Oblemenco: “Golul lui Dobrin a fost senzaţional şi numai un mare jucător reuşeşte să înscrie aşa . Azi cred că am avut o şansă deosebită, aceea de a reuşi unul dintre şuturile mele violente chiar în clipele cînd piteştenii se bucurau pentru reuşita lui Dobrin şi nu mai erau atenţi”
Tunarul nostru câştiga al doilea titlu de golgheter, după cel din sezonul 66/67. Va mai câştiga în sezoanele următoare încă două titluri, dar nici acestea, nici campionatul câştigat în 74 nu vor fi suficiente pentru a-şi vedea visul cu ochii: un meci la naţionala ţării sale.
28 mai 1972...Stadionul Trivale, Piteşti
Etapa 25 a sezonului 71/72.
Universitatea Craiova mergea iarăşi în Trivale... Şi era învinsă cu 4-2 de către echipa ce peste 5 etape, la finalul campionatului, va fi declarată campioana României şi va intra în legenda oraşului. Nicolae Dobrin era la momentul respectiv idol, mândria Piteştiului şi a ţării întregi. Un meci frumos, tribune arhipline, colorate în alb-violet, culori ce vor deveni simboluri ale fanteziei lui Nicoale Dobrin.
25 noiembrie 1973...Stadionul Trivale, Piteşti
Etapa 15 a sezonului 73/74.
FC Argeş- Universitatea Craiova : 2-1.
Meci din sezonul de poveste la finalul căruia am câştigat primul titlu. Atmosferă infernală, creată de un public ce avea deja o identitate, cu un orgoliu putenic, izvorât din cîştigarea titlului în 72 şi din concurenţa frumoasă dintre Oblemenco al nostru şi Dobrin al lor. Puştiul Balaci înscrie în minutul 1 un gol fantastic, arbitrul ne toacă apoi, după acest meci va fi suspendat tot sezonul.
Cristi Minculescu are povestea sa despre acest meci : „În momentul în care Balaci a marcat, mă aflam pe gard, tocmai pătrunsesem pe stadion în Trivale. De bucurie am prins plasa gardului şi strigam, dar un om de ordine m-a lovit cu piciorul peste gură, smulgându-mi buza superioară. Acest incident mi-a schimbat vocea şi am ajuns astfel celebru.”
La finalul acestui sezon, FC Argeş a participat la ruşinea de meci împotriva lui Dinamo Bucureşti. Echipa marelui Dobrin a pierdut în Groapă cu 7-0, adică exact scorul de care avea nevoie Dinamo pentru a deveni campioană, în cazul unui eşec al Ştiinţei la Ploieşti.(Întrebaţi-vă bunicii, îşi vor aminti de povestea camionului care a circulat prin Bucureşti având scris pe prelată: ”U Craiova campioană/ Fără milă şi pomană/Şapte goluri de pomană/ Tot Craiova campioană!”)
În urma acestui meci, Dobrin pleacă de la FC Argeş fără dezlegare la Universitatea Craiova, unde se antrenează timp de 8 luni cu echipa Olteniei. Se va întoarce acolo unde îşi lăsase inima, în Trivalea lui dragă şi se va răzbuna personal pe Dinamo în 79, marcând cu un exterior magnific golul prin care aducea Argeşului său al doilea titlu de campioană.
6 decembrie 2015...Stadionul „Nicolae Dobrin”, Piteşti”
Universitatea Craiova întâlneşte în deplasare, pe fostul stadion Trivale, ce între timp a primit numele legendei piteştene pe....Steaua Bucureşti, spune media......pe FCSB, spune emblema de pe tricoul jucătorilor, pe....FC Steaua, spun alţii.
Atmosfera în care FCSB jocă meciurile la Piteşti mă înfioară.
Pe stadionul unde Nicolae Dobrin a fost iubit atât pentru magia driblingului său cât mai ales pentru fidelitatea sa pentru culorile alb-violet, el refuzând să părăsească Argeşul copilăriei sale cu încăpăţânare, copiii şi mai ales nepoţii celor care l-au iubit, l-au idolatrizat , vor umple probabil micuţa arenă pentru a încuraja o fantomă a uneia dintre echipele pe care Gâscanul a refuzat-o, a învins-o, pentru a bucura argeşenii, pentru a le hrăni orgoliul de provinciali.
În vremuri în care Tudor Gheorghe sau Grigore Leşe sunt mai puţin difuzaţi, televizaţi, cunoscuţi decît exponenţi măslinii ai genurilor muzicale importate din Turcia sau Grecia, în vremuri în care adolescenţii descarcă de pe internet pe telefon şi citesc cu aviditate “ Suge-o, Ramona!”, habar n-având în acelaşi timp cine a fost Marin Sorescu, mass media, cu ajutorul unui personaj odios al Piteştiului, a reuşit…..
Reduta lui Nicolae Dobrin a căzut!
Am constatat cu durere asta săptămâna trecută, privind la tv cum urmaşi ai piteştenilor care au urmărit din tribunele stadionului Trivale duelul acela din 70 dintre Gâscan şi Tunar se îmbrânceau la porţile stadionului cu nume de idol să nu cumva să piardă un minut din epopeea lui Adi Popa cel vestit.
Din păcate, Nicolae Dobrin riscă să rămână un nume de stadion...şi o reclamă populară la ţuica de Argeş.
Craiova a mers mereu la Piteşti cu mîndrie în suflet, cu încredere maximă, orgolioasă, avidă să demonstreze că e cea mai bună şi cea mai iubită din provincie. Mergem acum la Piteşti cu milă, mergem cu dispreţ. Nu ne duelăm cu piteştenii, nu e o ciocnire de orgolii între zaibărul nostru şi “ochii lui Dobrin”.
Tribunele care îl aclamau pe Dobrin îi poartă doar numele, docile…Dar vibrează odată cu sprinturile lui Adi Popa, hohotesc macabre precum George Becali, suferă odată cu oftatul de mironosiţă al lui Mirel Rădoi.
La Piteşti, parfumul de glorie al Gâscanului a dispărut...Iar Trivalea atât de dragă lui Dobrin este doar un punct de coordonare pe traseul transhumanţei echipei cu nume ascuns.
Ne vedem duminică seara, pe stadionul unde Nicolae Dobrin a făcut istorie, în peluza unde noi am făcut istorie (vă mai amintiţi “Deschideţi porţile! Iubirea noastră nu încape în peluza voastră!”?), în oraşul care l-a uitat atât de uşor pe Nicolae Dobrin!
P.S. : Majoritatea dintre noi nu am prins pe viu nici un meci din cele evocate, mai mult chiar ne-am născut după ce Dobrin şi Oblemenco au pus ghetele în cui, dar o copilărie fermecată de poveşti în care feţii frumoşi purtau crampoane si jambiere adunate jos, la glezne, poveşti în care “binele” era frumos îmbrăcat în alb-albastru şi câştiga aproape întotdeauna, lectura cărţilor vechi sau mai noi despre Universitatea Craiova ne-au făcut imuni la ideea de fotbal prezentată de “marii” jurnalişti ai zilelor noastre.

Avatar utilizator
copaceljr
fanatic
fanatic
Mesaje: 1106
Membru din: 07 Apr 2009, 19:13

Re: [ETAPA 21] FCSB - Universitatea Craiova

Mesaj de copaceljr » 02 Dec 2015, 16:10

Un meci în care nu cred că se va ţine cont de o tactică anume. Echipa cu mai multă determinare va câştiga şi sperăm să fim noi aceea. ucv
Noi 40.000 la un meci, voi intr-un campionat.

Închis